Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα και εγω την μ@ και εσκασα τον πρώτο χρονο ενα 50αρικο, ηρθε ανοιξε εκλεισε και εφυγε.

Στην πενταετία ξανά, ηδη ειμαι στον τρίτο χρονο κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά δεν λέω λόγια του αερά λέω τι μου είπε η αντιπροσωπία της Vilant . Στην ουσία αυτοί με τους οποίους τελικά θα εγκρίνουν την επισκευή εντός εγγύησης .

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εκανα και εγω την μ@ και εσκασα τον πρώτο χρονο ενα 50αρικο, ηρθε ανοιξε εκλεισε και εφυγε.

Στην πενταετία ξανά, ηδη ειμαι στον τρίτο χρονο κανένα πρόβλημα

ναι εγώ σκέψου κάνω 3 λέβητες . Γενικά πάντος υπα΄ρχει ενδεχόμενο η αντιπροσωπεία να δηλώνει ηλεκτρονικά προς το εργοστάσιο αν έγινε συντήρηση η όχι?

Επιπλέον κάνεις παζάρια στα 75 ευρό μιλάμε πάντα ψωρίς απόδηξη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TSINE είπε

Μόλις πέρσι έβαλα λέβητα φυσικου αερίου VaIlant.

Ήρθε η στιγμή για την ετήσια συντήρηση γιατί είναι υποχρεωτική για να μείνω εντός εγγυησης (για όσο έχει εγγυηση πρέπει να το κάνω ετήσια) απο τον εγκταστάση (πιστοποιημένο τεχνικό απο την Θερμογκαζ που είναι ατιπρόσωπος)

Στην πολυκατοικία έχουμε 3 λέβητες και μου ζητάν 75+φπα για καθέ έναν λέβητα .

Αυτό είναι μέσα στα πλαίσια των λογικών τιμών για συντήρηση ? Έπειδη δεν έχω ιδέα απο κόστοι κλπ κλπ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια

Δε ξέρω αν έχεις υπογράψει υποχρεωτική συντήρηση από τον εγκαταστάτη, πάντως εγώ που έχω Immergas οι όροι της εγγύησης έλεγαν ότι η εγκατάσταση και η συντήρηση να γίνεται από εξουσιοδοτημένο τεχνικό της Immergas. Διάλεξα εγώ δηλαδή με ποιον θα συνεργαστώ, δεν έμεινα ευχαριστημένος και πλέον συνεργάζομαι με άλλον.

1 ώρα πριν, Cokoblokos είπε

Εφοσον:

- Σου εκανε την υδραυλικη εγκατασταση ανθρωπος με αδεια και οχι καποιος τυχαιος υδραυλικος

- Σου αναψε τον καυστηρα αδειουχος καυστηρατζης και σου εβγαλε φυλλο καυσης

- Εχεις μαγνητικο φιλτρο

- Κανεις καθε χρονο συντηρηση & επανεκδοση φυλλου καυσης

θεωρω πως εισαι οκ. Γενικα αν δεις το φυλλο εγγυησης εχει ενα σωρο ψιλα γραμματα. Θεωρω σχεδον απιθανο να σου απορριψουν μια βλαβη για κατι αν εχεις κανει ολα τα παραπανω. 

Bασικότατα όλα αυτά. Αν το νερό στην εγκατάσταση δεν είναι καθαρό (θέλει ειδικό χημικό), αν δεν έχετε μαγνητικό φίλτρο... νομίζετε πως θα καλύψει η εταιρία πχ αντικατάσταση εναλλάκτη που κοστίζει 300 ευρώ, αν έχουν κολλήσει ρινίσματα και λασπούρα στις διαδρομές; Ξεχάστε το.

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Εκανα και εγω την μ@ και εσκασα τον πρώτο χρονο ενα 50αρικο, ηρθε ανοιξε εκλεισε και εφυγε.

Στην πενταετία ξανά, ηδη ειμαι στον τρίτο χρονο κανένα πρόβλημα

Δεν έπρεπε να τον πληρώσεις... απλά. Μια σωστή συντήρηση με πλήρη έλεγχο μετρήσεων και καλό καθαρισμό του εναλλάκτη με αντλία / χημικό, παίρνει τουλάχιστον 40 λεπτά. Μερικοί εναλλάκτες λόγω σχεδιασμού δε καθαρίζουν καλά με αντλία και θέλουν επιπλέον καθάρισμα εκτός λέβητα με πιεστικό και η συντήρηση να φτάσει τη μια ώρα. Ο κάθε λέβητας έχει τις ιδιοτροπίες του.

Επίσης για να έχει ισχύ η συντήρηση πρέπει να κοπεί απόδειξη και να συμπληρωθεί υπεύθυνη δήλωση με ασημένια σφραγίδα γνησιότητας.

820311750_1(2).jpg.0bf43578be5f75e58e44a7370b528672.jpg

 

2.jpg.50eca438a7a7ff169243537d46b09e5e.jpg

 

3.jpg.7e39ff7ae58772c18e4c8887c2be5a9a.jpg
 

Άμα δεν έχετε τα παραπάνω, είναι σαν μη κάνετε ποτέ συντήρηση.

Όσο για το κόστος, είναι διαπραγματεύσιμο... με τη προϋπόθεση ότι ο λέβητας ειναι ήδη σε άριστη κατάσταση. Αυτό όμως ένας νέος τεχνικός δε μπορεί να το γνωρίζει αν δε δει με τι έχει να κάνει. Δε γίνεται να συμφωνήσεις εκ των προτέρων 50 ευρώ και να αποδειχτεί ότι ο εναλλάκτης δεν έχει καθαριστεί ποτέ. Θα του φάτε όλη τη μέρα.

Εγώ τη 1η πενταετία πλήρωνα 50ευρώ. Μου είχε πει πως αν κάνω συντήρηση κάθε χρόνο ανελλιπώς (το καλοκαίρι που έχει περισσότερο χρόνο, γιατί το χειμώνα πλακώνουν βλάβες) και δεν αφήσω άλλο τεχνικό να βάλει χέρι στον λέβητα... απ'τον 6ο χρόνο θα μου έριχνε τη συντήρηση στα 40ευρώ όπως και έκανε. Είναι δύσκολο να βρείτε σωστό τεχνικό... για μένα ήταν καθαρά θέμα τύχης.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν έχεις υπογράψει υποχρεωτική συντήρηση από τον εγκαταστάτη, πάντως εγώ που έχω Immergas οι όροι της εγγύησης έλεγαν ότι η εγκατάσταση και η συντήρηση να γίνεται από εξουσιοδοτημένο τεχνικό της Immergas. Διάλεξα εγώ δηλαδή με ποιον θα συνεργαστώ, δεν έμεινα ευχαριστημένος και πλέον συνεργάζομαι με άλλον.

Bασικότατα όλα αυτά. Αν το νερό στην εγκατάσταση δεν είναι καθαρό (θέλει ειδικό χημικό), αν δεν έχετε μαγνητικό φίλτρο... νομίζετε πως θα καλύψει η εταιρία πχ αντικατάσταση εναλλάκτη που κοστίζει 300 ευρώ, αν έχουν κολλήσει ρινίσματα και λασπούρα στις διαδρομές; Ξεχάστε το.

Δεν έπρεπε να τον πληρώσεις... απλά. Μια σωστή συντήρηση με πλήρη έλεγχο μετρήσεων και καλό καθαρισμό του εναλλάκτη με αντλία / χημικό, παίρνει τουλάχιστον 40 λεπτά. Μερικοί εναλλάκτες λόγω σχεδιασμού δε καθαρίζουν καλά με αντλία και θέλουν επιπλέον καθάρισμα εκτός λέβητα με πιεστικό και η συντήρηση να φτάσει τη μια ώρα. Ο κάθε λέβητας έχει τις ιδιοτροπίες του.

Επίσης για να έχει ισχύ η συντήρηση πρέπει να κοπεί απόδειξη και να συμπληρωθεί υπεύθυνη δήλωση με ασημένια σφραγίδα γνησιότητας.

820311750_1(2).jpg.0bf43578be5f75e58e44a7370b528672.jpg

 

2.jpg.50eca438a7a7ff169243537d46b09e5e.jpg

 

3.jpg.7e39ff7ae58772c18e4c8887c2be5a9a.jpg
 

Άμα δεν έχετε τα παραπάνω, είναι σαν μη κάνετε ποτέ συντήρηση.

Όσο για το κόστος, είναι διαπραγματεύσιμο... με τη προϋπόθεση ότι ο λέβητας ειναι ήδη σε άριστη κατάσταση. Αυτό όμως ένας νέος τεχνικός δε μπορεί να το γνωρίζει αν δε δει με τι έχει να κάνει. Δε γίνεται να συμφωνήσεις εκ των προτέρων 50 ευρώ και να αποδειχτεί ότι ο εναλλάκτης δεν έχει καθαριστεί ποτέ. Θα του φάτε όλη τη μέρα.

Εγώ τη 1η πενταετία πλήρωνα 50ευρώ. Μου είχε πει πως αν κάνω συντήρηση κάθε χρόνο ανελλιπώς (το καλοκαίρι που έχει περισσότερο χρόνο, γιατί το χειμώνα πλακώνουν βλάβες) και δεν αφήσω άλλο τεχνικό να βάλει χέρι στον λέβητα... απ'τον 6ο χρόνο θα μου έριχνε τη συντήρηση στα 40ευρώ όπως και έκανε. Είναι δύσκολο να βρείτε σωστό τεχνικό... για μένα ήταν καθαρά θέμα τύχης.

 

50 ευρό με απόδειξη?

Γιατί εμένα 75 χωρίς αποδειξη για τα άλλα 2 χαρτιά δεν είμαι σίγουρος(EDIT όταν μου το εγκατέστημα μου τα έδωσε αυτά τα χαρτιά μαζί, άρα υποθέτω θα μου εκδόσει καινούργια με τον έλεγχο) . Αν θέλω απόδειξη πάει 75 + 75*24% =93

Θεωρώ ότι είναι καλοί αν κρίνω απο την εγκατάσταση που μου κάναν (απο θέμα επαγκελματισμού ) . Αλλά 93 ευρό αν πρέπει υποχρεωτικά να έχω αποδειξή το θεωρώ υπερβολικό .

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TSINE είπε

50 ευρό με απόδειξη?

Ναι, και πλέον 40 με απόδειξη. Εννοείται και την υπεύθυνη δήλωση μαζί στη τιμή. Σου λέω θέλει ψάξιμο να βρεις τέτοιες τιμές και να σου κάνουν και σωστή συντήρηση πάνω απολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ναι, και πλέον 40 με απόδειξη. Εννοείται και την υπεύθυνη δήλωση μαζί στη τιμή. Σου λέω θέλει ψάξιμο να βρεις τέτοιες τιμές και να σου κάνουν και σωστή συντήρηση πάνω απολα

To ψάξιμο θέλει χρόνο απο εργάσιμες ώρες και μέρες που δεν υπάρχει η πολυτέλεια . Επιπλεον θέλει trial end error να πάρεις ένα να δείς . Του χρόνου να πάρεις άλλον και ούτε καθεξής μέχρι να πετύχεις κάποιον καλό .

Για τώρα όμως τι προτεινεις τι θα μπορούσα να κάνω?

Με τον δικό μου στην ποιότητα της δουλειάς όπως σου είπα τα βρίσκουμε στο οικονομικό είναι λίγο ακριβώς .

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτον που πηρα πρωτη φορα που εκανα συντηρηση πριν κανεναν μηνα περιπου ηξερα οτι παιρνει σε ολους 50 ευρω και ειναι απο τους καλυτερους.

Το παλικαρι που ηρθε να κανει την συντηρηση τον εκανα μια εξυπηρετηση για αλλο θεμα και μου πηρε 35 ευρω.Μετα την εξυπηρετηση που τον εκανα μπορω να τον παρω τηλεφωνο 3 η ωρα την νυχτα να μου το ξανακανει και να μου φερει και καφε.

35 ευρω χωρις αποδειξη ηταν η τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν έχεις υπογράψει υποχρεωτική συντήρηση από τον εγκαταστάτη, πάντως εγώ που έχω Immergas οι όροι της εγγύησης έλεγαν ότι η εγκατάσταση και η συντήρηση να γίνεται από εξουσιοδοτημένο τεχνικό της Immergas. Διάλεξα εγώ δηλαδή με ποιον θα συνεργαστώ, δεν έμεινα ευχαριστημένος και πλέον συνεργάζομαι με άλλον.

Bασικότατα όλα αυτά. Αν το νερό στην εγκατάσταση δεν είναι καθαρό (θέλει ειδικό χημικό), αν δεν έχετε μαγνητικό φίλτρο... νομίζετε πως θα καλύψει η εταιρία πχ αντικατάσταση εναλλάκτη που κοστίζει 300 ευρώ, αν έχουν κολλήσει ρινίσματα και λασπούρα στις διαδρομές; Ξεχάστε το.

Δεν έπρεπε να τον πληρώσεις... απλά. Μια σωστή συντήρηση με πλήρη έλεγχο μετρήσεων και καλό καθαρισμό του εναλλάκτη με αντλία / χημικό, παίρνει τουλάχιστον 40 λεπτά. Μερικοί εναλλάκτες λόγω σχεδιασμού δε καθαρίζουν καλά με αντλία και θέλουν επιπλέον καθάρισμα εκτός λέβητα με πιεστικό και η συντήρηση να φτάσει τη μια ώρα. Ο κάθε λέβητας έχει τις ιδιοτροπίες του.

Επίσης για να έχει ισχύ η συντήρηση πρέπει να κοπεί απόδειξη και να συμπληρωθεί υπεύθυνη δήλωση με ασημένια σφραγίδα γνησιότητας.

820311750_1(2).jpg.0bf43578be5f75e58e44a7370b528672.jpg

 

2.jpg.50eca438a7a7ff169243537d46b09e5e.jpg

 

3.jpg.7e39ff7ae58772c18e4c8887c2be5a9a.jpg
 

Άμα δεν έχετε τα παραπάνω, είναι σαν μη κάνετε ποτέ συντήρηση.

Όσο για το κόστος, είναι διαπραγματεύσιμο... με τη προϋπόθεση ότι ο λέβητας ειναι ήδη σε άριστη κατάσταση. Αυτό όμως ένας νέος τεχνικός δε μπορεί να το γνωρίζει αν δε δει με τι έχει να κάνει. Δε γίνεται να συμφωνήσεις εκ των προτέρων 50 ευρώ και να αποδειχτεί ότι ο εναλλάκτης δεν έχει καθαριστεί ποτέ. Θα του φάτε όλη τη μέρα.

Εγώ τη 1η πενταετία πλήρωνα 50ευρώ. Μου είχε πει πως αν κάνω συντήρηση κάθε χρόνο ανελλιπώς (το καλοκαίρι που έχει περισσότερο χρόνο, γιατί το χειμώνα πλακώνουν βλάβες) και δεν αφήσω άλλο τεχνικό να βάλει χέρι στον λέβητα... απ'τον 6ο χρόνο θα μου έριχνε τη συντήρηση στα 40ευρώ όπως και έκανε. Είναι δύσκολο να βρείτε σωστό τεχνικό... για μένα ήταν καθαρά θέμα τύχης.

 

Αυτά νομίζετε οτι κάνουν στην συντήρηση. Αρχικώς δεν σου μέτρησε ελκυσμό. Ύστερα δεν μέτρησε δοχείο διαστολής που μετά από 5 χρόνια είναι 0. Επίσης αν έχεις αυτόματο πλήρωσης έπρεπε να δει αν δουλεύει και δεν είναι μπλοκαρισμένος. Τα επιτοίχια λόγω λίγων καταλοίπων σπάνια βγάζουν θέματα τέτοια. Αλλου βαράνε βλάβες. Τριοδες, κυκλοφορητές κλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Αυτά νομίζετε οτι κάνουν στην συντήρηση. Αρχικώς δεν σου μέτρησε ελκυσμό. Ύστερα δεν μέτρησε δοχείο διαστολής που μετά από 5 χρόνια είναι 0. Επίσης αν έχεις αυτόματο πλήρωσης έπρεπε να δει αν δουλεύει και δεν είναι μπλοκαρισμένος. Τα επιτοίχια λόγω λίγων καταλοίπων σπάνια βγάζουν θέματα τέτοια. Αλλου βαράνε βλάβες. Τριοδες, κυκλοφορητές κλπ.. 

Ελκυσμό είχε μετρήσει προ 6 μηνών, είχε βλάβη ο ανεμιστήρας και αντικαταστάθηκε.

Aυτόματο πλήρωσης δεν έχει, είναι χειροκίνητος.

Για πες λεπτομέρειες για το δοχείο διαστολής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Αυτά νομίζετε οτι κάνουν στην συντήρηση. Αρχικώς δεν σου μέτρησε ελκυσμό. Ύστερα δεν μέτρησε δοχείο διαστολής που μετά από 5 χρόνια είναι 0. Επίσης αν έχεις αυτόματο πλήρωσης έπρεπε να δει αν δουλεύει και δεν είναι μπλοκαρισμένος. Τα επιτοίχια λόγω λίγων καταλοίπων σπάνια βγάζουν θέματα τέτοια. Αλλου βαράνε βλάβες. Τριοδες, κυκλοφορητές κλπ.. 

καλά πολύ πλέον δεν βάζουν αυτόματο πλήρωσης.

Επειδή φαίνεται να γνωρίζεις . Σε μένα που θα έρθει τώρα να κάνει την πρώτη συντήρησ μετά απο 1 έτος χρήσης τι πρέπει να ελέγξει ?

Επιπλέον θεωρείς τα 75 ευρό κλέψιμο ?

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TSINE είπε

καλά πολύ πλέον δεν βάζουν αυτόματο πλήρωσης.

Επειδή φαίνεται να γνωρίζεις . Σε μένα που θα έρθει τώρα να κάνει την πρώτη συντήρησ μετά απο 1 έτος χρήσης τι πρέπει να ελέγξει ?

Επιπλέον θεωρείς τα 75 ευρό κλέψιμο ?

Κοίτα τα 75 μαύρα είναι καθαρό κλέψιμο για έναν επιτοίχιο. Όσο και να θέλει φύλλο και φτερό δεν θα στον κάνει στον έναν χρόνο. Να πω ότι έχεις πετρέλαιο που θα λύσει καυστήρα καθάρισμα μαυριλες μπεκ κλπ και είναι και σε κάνα χώρο δύσκολο οκ. Και πάλι 75 δεν νομίζω ότι περνούν πολλοί αν θέλουν να έχουν πελάτες. Στο θέμα το δικό σου πιστεύω ότι πρέπει σίγουρα να λύσει να καθαρίσει και να δει μετρήσεις. Γενικά το θέμα συντήρηση δεν είναι μόνο αυτό. Ο σωστός επαγγελματίας θα σου κάνει προτάσεις. Πχ αν χρειάζεσαι μονωσεις, να μετρήσει δοχείο διαστολής αν δεν έχει να σου πει φίλε μου πρέπει να βάλεις. Αν η καμιναδα σου είναι σωστά τοποθετημένη μονωμένη όπως πρέπει, αυτόματος πλήρωσης ώστε να μη βγαίνεις τρεις και λίγο να βάζεις νερό. Γενικά ένα τσεκ όλης της εγκατάστασης και βελτίωσης που θα μπορούσες να κάνεις σε συνεργασία με τον υδραυλικό σου φυσικά. 

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ελκυσμό είχε μετρήσει προ 6 μηνών, είχε βλάβη ο ανεμιστήρας και αντικαταστάθηκε.

Aυτόματο πλήρωσης δεν έχει, είναι χειροκίνητος.

Για πες λεπτομέρειες για το δοχείο διαστολής.

 

Το δοχειο διαστολής είναι το βασικότερο. Συνηθως στους αερίου είναι ένα πλακέ μέσα των 8-9 λίτρων. Χοντρικά να σου πω ότι υπολογίζουμε κάθε 1000kcal και 1 λίτρο. Αυτό κανονικά για να μετρηθεί μια βαλβίδα είναι αλλά ποτέ δεν είναι προσβάσιμο οπότε βάζουμε ένα εξωτερικό δοχείο όσο μεγαλύτερο τόσο πιο άνετο. Να σου δώσω να καταλάβεις πώς δουλεύει. Όταν τα νερά ζεσταίνονται αυξάνεται ο όγκος τους και κάπου πρέπει να πάνε. Εκεί έρχεται το δοχείο τραβάει τις διαστολές και μου τα σπρώχνει ώστε να πάνε στο τελευταίο σώμα. Επίσης μαζί βάζουμε κι έναν αυτόματο πλήρωσης ο οποίος ρυθμίζεται +0,2bar παραπάνω από το δοχείο, ώστε να μην βγαίνεις κάθε τρεις και λίγο να συμπληρώνεις νερό. Η πίεση πέφτει αν το κάνεις λόγω απουσίας δοχείου ή να μην έχει πίεση μέσα. Το πώς ρυθμίζονται όλα γενικά πρέπει να δει κάποιος την εγκατάσταση από κοντά στο λέω πολύ γενικά. 

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται. Πριν λίγες μέρες μου είπατε σε αυτό το τοπικ να βεβαιωθώ ότι θα μπει αντιστάθμιση εξωτερικής θερμοκρασίας στο λέβητα. Πράγματι, διάβασα περί τίνος πρόκειται και μου φάνηκαν προφανή τα οφέλη. Μιλάω με την εταιρία που έχει αναλάβει την εγκατάσταση (η οποία και μεγάλη είναι, και επαγγελματίες φάνηκαν όλο το προηγούμενο διάστημα και έτσι πήραν την δουλειά). 
ο μηχανικός τους ήταν πολύ αντίθετος και πάλι. Του λέω βοηθήστε με να καταλάβω σωστά: έστω ότι έξω έχει 15 βαθμούς και εγώ στο σπίτι ζητάω στον θερμοστάτη 21. Σε αυτή τη περίπτωση έστω ότι ο λέβητας θα δουλεύει στο 70% της ισχύος του. Μου λέει οκ. Αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει πχ στους 5 σίγουρα θα πρέπει να δουλέψει ο λέβητας οερισσοτερο για να έχω εγώ 21 μέσα. Χωρίς την αντιστάθμιση δουλεύει πάντα με σταθερή ισχύ/θερμότητα νερού. Το θέμα είναι να επωφεληθώ από αυτό ακριβώς που προαναφέρθηκε πριν και να δουλεύει όσο χρειάζεται 

πως αυτό σχετίζεται με υγρασία; Μου λέει μααα θα κρυώνεις λογω της υγρασίας. Ναι του λέω αυτό ισχύει είτε υπάρχει είτε όχι εξωτερική αντιστάθμιση αφού στο τέλος της ημέρας είτε έτσι είτε αλλιώς εγώ 21 βαθμούς θα έχω μέσα. Άρα είναι εξοικονόμηση 

μου λέει ε καλά αν ήταν κανα τριώροφο σπίτι θα σου έλεγα ναι αλλά σε ένα διαμέρισμα πόση εξοικονόμηση να σου κάνει.. γενικά  φαινόταν λες και δεν ήθελε να το τοποθετήσει. Μου έδωσε δε μια τιμή 250+€ που όπως έκανα μια αναζητηση στο Ίντερνετ είναι εξωπραγματικό ποσό.

παει πουθενά το μυαλό σας; Γιατί να μην θέλει να το τοποθετήσει; Τι όφελος θα μπορούσε να έχει; Τι χάνω εδώ; Τι δεν κατανοώ;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marmagia είπε

Ρε παιδιά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται. Πριν λίγες μέρες μου είπατε σε αυτό το τοπικ να βεβαιωθώ ότι θα μπει αντιστάθμιση εξωτερικής θερμοκρασίας στο λέβητα. Πράγματι, διάβασα περί τίνος πρόκειται και μου φάνηκαν προφανή τα οφέλη. Μιλάω με την εταιρία που έχει αναλάβει την εγκατάσταση (η οποία και μεγάλη είναι, και επαγγελματίες φάνηκαν όλο το προηγούμενο διάστημα και έτσι πήραν την δουλειά). 
ο μηχανικός τους ήταν πολύ αντίθετος και πάλι. Του λέω βοηθήστε με να καταλάβω σωστά: έστω ότι έξω έχει 15 βαθμούς και εγώ στο σπίτι ζητάω στον θερμοστάτη 21. Σε αυτή τη περίπτωση έστω ότι ο λέβητας θα δουλεύει στο 70% της ισχύος του. Μου λέει οκ. Αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει πχ στους 5 σίγουρα θα πρέπει να δουλέψει ο λέβητας οερισσοτερο για να έχω εγώ 21 μέσα. Χωρίς την αντιστάθμιση δουλεύει πάντα με σταθερή ισχύ/θερμότητα νερού. Το θέμα είναι να επωφεληθώ από αυτό ακριβώς που προαναφέρθηκε πριν και να δουλεύει όσο χρειάζεται 

πως αυτό σχετίζεται με υγρασία; Μου λέει μααα θα κρυώνεις λογω της υγρασίας. Ναι του λέω αυτό ισχύει είτε υπάρχει είτε όχι εξωτερική αντιστάθμιση αφού στο τέλος της ημέρας είτε έτσι είτε αλλιώς εγώ 21 βαθμούς θα έχω μέσα. Άρα είναι εξοικονόμηση 

μου λέει ε καλά αν ήταν κανα τριώροφο σπίτι θα σου έλεγα ναι αλλά σε ένα διαμέρισμα πόση εξοικονόμηση να σου κάνει.. γενικά  φαινόταν λες και δεν ήθελε να το τοποθετήσει. Μου έδωσε δε μια τιμή 250+€ που όπως έκανα μια αναζητηση στο Ίντερνετ είναι εξωπραγματικό ποσό.

παει πουθενά το μυαλό σας; Γιατί να μην θέλει να το τοποθετήσει; Τι όφελος θα μπορούσε να έχει; Τι χάνω εδώ; Τι δεν κατανοώ;

Να σου πω την προσωπική μου εμπειρία με την αντιστάθμιση: για 8 χρόνια δεν είχα, καθώς όταν έβαλα τον λέβητα δεν ήξερα καν τι είναι (και ο μηχανικός ούτε που την ανέφερε). Την θερμοκρασία του νερού την είχα ρυθμισμένη σε μια μέση τιμή, με αποτέλεσμα όταν έξω είχε ~15 βαθμούς και το άναβα για να γλυκανω λίγο την κατάσταση, αμέσως να κάνει overshoot και να ανοίγουμε παράθυρα για να μην σκάσουμε, και όταν έπεφτε κάτω απο τους 5 να πρέπει να αγκαλιάζουμε τα σώματα.

Πέρυσι έδωσα το αστρονομικό ποσό των 20 ευρώ για να βάλω εξωτερικό αισθητήριο (μόνος μου, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία), και πλέον ακόμα και με την αντιστάθμιση "του φτωχού" (γραμμική σχέση setpoint με εξωτερική θερμοκρασία, χωρίς feedback από τον θερμοστάτη) έχω επιτέλους τα σώματα να δουλεύουν όπως πρέπει ανάλογα με τον καιρό, και να έχω τελικά πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης.

Οπότε ακόμα και να έχει δίκιο και να μην έχεις καθόλου εξοικονόμηση με αντιστάθμιση, και πάλι νομίζω επιβάλλεται να τον αγνοήσεις και να τη βάλεις.

Για το κόστος δεν έχω άποψη, κι εμένα πάντως με γδάρανε - πάνω απο 5 ευρώ δεν παίζει να έκανε το θερμόμετρο :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, mezger said:

Να σου πω την προσωπική μου εμπειρία με την αντιστάθμιση: για 8 χρόνια δεν είχα, καθώς όταν έβαλα τον λέβητα δεν ήξερα καν τι είναι (και ο μηχανικός ούτε που την ανέφερε). Την θερμοκρασία του νερού την είχα ρυθμισμένη σε μια μέση τιμή, με αποτέλεσμα όταν έξω είχε ~15 βαθμούς και το άναβα για να γλυκανω λίγο την κατάσταση, αμέσως να κάνει overshoot και να ανοίγουμε παράθυρα για να μην σκάσουμε, και όταν έπεφτε κάτω απο τους 5 να πρέπει να αγκαλιάζουμε τα σώματα.

Πέρυσι έδωσα το αστρονομικό ποσό των 20 ευρώ για να βάλω εξωτερικό αισθητήριο (μόνος μου, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία), και πλέον ακόμα και με την αντιστάθμιση "του φτωχού" (γραμμική σχέση setpoint με εξωτερική θερμοκρασία, χωρίς feedback από τον θερμοστάτη) έχω επιτέλους τα σώματα να δουλεύουν όπως πρέπει ανάλογα με τον καιρό, και να έχω τελικά πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης.

Οπότε ακόμα και να έχει δίκιο και να μην έχεις καθόλου εξοικονόμηση με αντιστάθμιση, και πάλι νομίζω επιβάλλεται να τον αγνοήσεις και να τη βάλεις.

Για το κόστος δεν έχω άποψη, κι εμένα πάντως με γδάρανε - πάνω απο 5 ευρώ δεν παίζει να έκανε το θερμόμετρο :D

 

Αύριο λέω να αρχίσω να ψάχνομαι. Δεν έχω κάποιο γνωστό μηχανικό όποτε λέω να ρωτήσω τιμές κλπ και σε ανθρώπους που πουλάνε λέβητες κλπ 

Άρα αν καταλαβαίνω σωστά ένα αισθητήριο σαν θερμόμετρο είναι, δεν θέλει ειδικούς αισθητήρες για νερό, άλλους για εξωτερική θερμοκρασία, βανες κλπ που εκτοξεύουν το κόστος. Ήδη για εσωτερικό θερμοστάτη έχω επιλέξει έναν με τεχνολογία opentherm όποτε δεν έχω έξτρα κόστος από εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...