Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αυτό που περιγράφεις τουλάχιστον για την δικιά μου περίπτωση που έχω αντιστάθμιση δεν ισχύει αν το 50 που περιγράφεις είναι η προσαγωγή σπάνια πάει και εκεί  όπως επίσης και η ένδειξη φλόγας πάλι είναι στα αρχικά επίπεδα τα σώματα είναι κανονικά και έχει μια χαρά ζέστη μια χαρά δουλεύει η αντιστάθμιση το να λες απλά δεν δουλεύει και ότι είναι παραμύθι,προφανώς και δεν γνωρίζεις σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που δεν αποδίδει αλλά το να γενικεύεις το θέμα είναι λάθος 

Συμφωνώ μαζί σου... επίσης να προσθέσω και την παράμετρο της λειτουργίας του καυστήρα. Αν τον έχεις 24/7 ανοικτό (κάνεις συντήρηση ουσιαστικά), ναι το 50 πιστεύω ότι είναι αρκετό. Τα σώματα ΔΕΝ χρειάζεται πια να ζεματάνε. Αν τον ανάβεις 5 ώρες μόνο, όσο είσαι στο σπίτι, θα χρειαστείς για να ζεστάνεις τον χώρο να παίζεις στο φουλ την θερμοκρασία προσαγωγής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Συμφωνώ μαζί σου... επίσης να προσθέσω και την παράμετρο της λειτουργίας του καυστήρα. Αν τον έχεις 24/7 ανοικτό (κάνεις συντήρηση ουσιαστικά), ναι το 50 πιστεύω ότι είναι αρκετό. Τα σώματα ΔΕΝ χρειάζεται πια να ζεματάνε. Αν τον ανάβεις 5 ώρες μόνο, όσο είσαι στο σπίτι, θα χρειαστείς για να ζεστάνεις τον χώρο να παίζεις στο φουλ την θερμοκρασία προσαγωγής.

Ναι έτσι είναι βέβαια είναι πολλοί παράγοντες και ο ποιο σημαντικος τι απώλειες εχει η κάθε κατοικία, επίσης αυτό που παρατηρώ γιατί και για εμένα είναι κατι καινούργιο είναι ότι η ρύθμιση κραταει την θερμοκρασία σταθερή  δεν περιμείνει να πεσει για να ξεκινησει ο λέβητας αρα απαιτείται λιγότερη προσπάθεια το βλέπω και στην πράξει δηλαδή,οπως επισης αναλογα τις θερμοκρασιες μπαινει  στο eco mode για καποιες ωρες το βραδυ και ανοιγει το πρωι αρα καλυτερη οικονομια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως ξεκινάει στο 80% η φλόγα και σταδιακά κατεβαίνει και κρατάει ζέστη ακόμα και στο 15% όταν πιάσει θερμοκρασία και άμα χρειαστεί ξαναξεκινάει πχ στο 30%. Τώρα αν εσείς πιστεύετε ότι οι επίτοιχοι έχουν πραγματική αντιστάθμιση εγώ περισσεύω. Εδώ οι μισοί είστε με μια καμινάδα μισό μέτρο και νομίζετε ότι έχετε ελκυσμό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2021 στις 3:25 ΜΜ, jimis_vts είπε

Εμένα πάντως ξεκινάει στο 80% η φλόγα και σταδιακά κατεβαίνει και κρατάει ζέστη ακόμα και στο 15% όταν πιάσει θερμοκρασία και άμα χρειαστεί ξαναξεκινάει πχ στο 30%. Τώρα αν εσείς πιστεύετε ότι οι επίτοιχοι έχουν πραγματική αντιστάθμιση εγώ περισσεύω. Εδώ οι μισοί είστε με μια καμινάδα μισό μέτρο και νομίζετε ότι έχετε ελκυσμό... 

Χωρίς παρεξήγηση... πάλι γενικεύεις...

Spoiler

 

Untitled.png.4926c223c804c9209bef2368b31180b5.png

 

Μπορεί να το κατέχεις... Εγώ όχι, γι αυτό ρωτάω για να μάθω κάτι τις παραπάνω

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2021 στις 1:13 ΜΜ, jimis_vts είπε

Η αντιστάθμιση σε επίτοιχους λέβητες είναι γενικά παραμύθι. Δεν γίνεται κανονικά έτσι αντιστάθμιση. Εν μέρη σωστό είναι αυτό που σου είπε ότι ρυθμίζει τη φλόγα ανάλογα. Το βλέπεις και σε τι ποσοστό δουλεύει από το θερμοστάτη του λέβητα. Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι με νερά στους 50 βαθμούς θα ζεσταθείς δεκτό. Αρκεί να έχεις σώματα όσο είναι ο καναπές σου. Γιατί όταν μου λέει η αντιστάθμιση ότι με 10 έξω δουλεύει με 50 μέσα θέλεις μαζί πάπλωμα. 

Η ρύθμιση των νερών έχει να κάνει με το είδος των σωμάτων και το είδος του λέβητα. 50 βαθμοί είναι μια χαρά για σύστημα που έχει στηθεί εξαρχής για αυτές τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, acomaedo είπε

Η ρύθμιση των νερών έχει να κάνει με το είδος των σωμάτων και το είδος του λέβητα. 50 βαθμοί είναι μια χαρά για σύστημα που έχει στηθεί εξαρχής για αυτές τις θερμοκρασίες.

Σε ενδοδαπεδια φυσικά ναι. Σε σώματα υψηλών λίγο δύσκολο. Ίσως είναι λάθος ο τρόπος που γράφω αλλά έχω δει τόσα ηλιθια σε λεβητοστάσια που δεν ζέσταινεται ο κόσμος με τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Σε ενδοδαπεδια φυσικά ναι. Σε σώματα υψηλών λίγο δύσκολο. Ίσως είναι λάθος ο τρόπος που γράφω αλλά έχω δει τόσα ηλιθια σε λεβητοστάσια που δεν ζέσταινεται ο κόσμος με τίποτα 

Προφανώς αλλά υπάρχουν και καλοριφέρ χαμηλών μέσων θερμοκρασιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σώματα χαμηλών, μεσαίων και υψηλών θερμοκρασιών; Κάτι έχω χάσει σίγουρα. Αν εννοείτε τα κλασικά σώματα υψηλών και τα fan coil μεσαίων και χαμηλών , τότε οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, troi.g είπε

Υπάρχουν σώματα χαμηλών, μεσαίων και υψηλών θερμοκρασιών; Κάτι έχω χάσει σίγουρα. Αν εννοείτε τα κλασικά σώματα υψηλών και τα fan coil μεσαίων και χαμηλών , τότε οκ. 

Εγώ θα ξεχάσω αυτά που ξέρω. Από πότε υπάρχουν σώματα χαμηλών δεν ξέρω τώρα το έμαθα. Άφησα ασχολίαστο οπως είδες την πλαστική καμινάδα. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2021 στις 1:48 ΜΜ, jimis_vts είπε

Εγώ θα ξεχάσω αυτά που ξέρω. Από πότε υπάρχουν σώματα χαμηλών δεν ξέρω τώρα το έμαθα. Άφησα ασχολίαστο οπως είδες την πλαστική καμινάδα. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα....

Οκ για τα σώματα , αλλά η καμινάδα τι έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, troi.g είπε

Οκ για τα σώματα , αλλά η καμινάδα τι έχει;

Πλαστική καμινάδα?? Να τη βάλουμε σε λέβητα πετρελαίου με 180-200 βαθμούς έξοδο να δούμε τι θα πάθει?? Δεν είναι σοβαρά πράγματα. Έστω ανοξείδωτη και καλύτερο με διπλό τοίχωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Πλαστική καμινάδα?? Να τη βάλουμε σε λέβητα πετρελαίου με 180-200 βαθμούς έξοδο να δούμε τι θα πάθει?? Δεν είναι σοβαρά πράγματα. Έστω ανοξείδωτη και καλύτερο με διπλό τοίχωμα. 

Δεν εχει λεβητα πετρελαιου ομως.Τι συγκριση ειναι αυτη?Τι θερμοκρασια εξοδου εχει λεβητας συμπυκνωσης?Ειναι 100+ βαθμους κατω.

Στις προδιαγραφες αναφερεται ο τυπος καμιναδας και μια χαρα ειναι η πλαστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Δεν εχει λεβητα πετρελαιου ομως.Τι συγκριση ειναι αυτη?Τι θερμοκρασια εξοδου εχει λεβητας συμπυκνωσης?Ειναι 100+ βαθμους κατω.

Στις προδιαγραφες αναφερεται ο τυπος καμιναδας και μια χαρα ειναι η πλαστικη.

Πάω πάσο. Πλαστική και ξερό ψωμί. Αυτές είναι εγκαταστάσεις θέρμανσης όχι αστεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Πάω πάσο. Πλαστική και ξερό ψωμί. Αυτές είναι εγκαταστάσεις θέρμανσης όχι αστεία. 

Εσυ ξερεις καλυτερα η ο σχεδιαστης-κατασκευαστης?Απαντησε μου αυτο και το θεμα θα λυθει μονο του.

Και το ιδιο ισχυει και για το υψος-μηκος της καμιναδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εσυ ξερεις καλυτερα η ο σχεδιαστης-κατασκευαστης?Απαντησε μου αυτο και το θεμα θα λυθει μονο του.

Και το ιδιο ισχυει και για το υψος-μηκος της καμιναδας.

Ο κατασκευαστής σε λέβητα αερίου προβλέπει ένα τσουτσουνι που βγαίνει μόνο. Ο κατασκευαστής δεν λέει πουθενά για πλαστική καμινάδα όταν κάνεις προέκταση. Επίσης ο κατασκευαστής δεν λέει να βάλεις δοχείο διαστολής και αυτόματο πλήρωσης. Επίσης μέχρι πριν κάποια χρόνια δεν έλεγε να βάλεις μαγνητικό φίλτρο. Συνεχίζω ή είμαστε κομπλέ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...