Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, jimis_vts είπε

Ο κατασκευαστής σε λέβητα αερίου προβλέπει ένα τσουτσουνι που βγαίνει μόνο. Ο κατασκευαστής δεν λέει πουθενά για πλαστική καμινάδα όταν κάνεις προέκταση. Επίσης ο κατασκευαστής δεν λέει να βάλεις δοχείο διαστολής και αυτόματο πλήρωσης. Επίσης μέχρι πριν κάποια χρόνια δεν έλεγε να βάλεις μαγνητικό φίλτρο. Συνεχίζω ή είμαστε κομπλέ? 

 

https://www.ariston.com/cms/s3Downloader/?sku=clas_one_ext&locale=el-gr&file=INST_MANUAL CLAS ONE EXT.pdf

Σελιδα 12.

Αναφορά σε κείμενο

ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΎΝΤΑΙ ΜΌΝΟ ΣΕΤ ΑΠΑΓΩΓΉΣ ΚΑΥΣΑΕΡΊΩΝ ΓΙΑ ΛΈΒΗΤΕΣ ΣΥΜΠΎΚΝΩΣΗΣ

Για λεβητα συμπυκνωσης χρησιμοποιουνται καμιναδες απο ΡΡ.Αρα μια χαρα καλυπτεται αυτο που λεει απο το κατασκευαστη.Επισης διπλα αναφερονται και τα μηκη που μπορεις να βαλεις,ειτε ειναι προεκταση ειτε οχι.

Να συνεχισεις σχετικα με τι? 🤣

Δοχειο διαστολης και αυτοματος πληρωσης προφανως και δεν ειναι απαραιτητο να μπουν,αρα γιατι να τα αναφερει?

Θελει καποιος να τα βαλει για ευκολια?Ευπροσδεκτα.Το ιδιο ισχυει και για το μαγνητικο φιλτρο αν και σε πετανε εκτος εγγυησης αν δε το βαλεις,αρα καλυπτονται απο εκει και εμμεσως σου λενε να το βαλεις.

Συνεχιζω η ειμαστε κομπλε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

 

https://www.ariston.com/cms/s3Downloader/?sku=clas_one_ext&locale=el-gr&file=INST_MANUAL CLAS ONE EXT.pdf

Σελιδα 12.

Για λεβητα συμπυκνωσης χρησιμοποιουνται καμιναδες απο ΡΡ.Αρα μια χαρα καλυπτεται αυτο που λεει απο το κατασκευαστη.Επισης διπλα αναφερονται και τα μηκη που μπορεις να βαλεις,ειτε ειναι προεκταση ειτε οχι.

Να συνεχισεις σχετικα με τι? 🤣

Δοχειο διαστολης και αυτοματος πληρωσης προφανως και δεν ειναι απαραιτητο να μπουν,αρα γιατι να τα αναφερει?

Θελει καποιος να τα βαλει για ευκολια?Ευπροσδεκτα.Το ιδιο ισχυει και για το μαγνητικο φιλτρο αν και σε πετανε εκτος εγγυησης αν δε το βαλεις,αρα καλυπτονται απο εκει και εμμεσως σου λενε να το βαλεις.

Συνεχιζω η ειμαστε κομπλε?

 

Οκ εσύ βάλε πλαστική καμινάδα. Όχι δοχείο γιατί να μπει. Ένα πλακέ 9 λίτρων φτάνει για 20000kcal. Δεν είναι ευκολία είναι απαραίτητο. Αν έχεις μετρήσει ποτέ το πλακέ που έχει πες μου. Τώρα το ειρωνικό υφάκι που οφείλει εσύ ξέρεις. Μου έστειλες ένα manual από ariston που κάθε 2 χρόνια θέλει αλλαγή το ηλεκτρόδιο και βρίζουν όλοι οι τεχνικοί μόλις τους ανοίγουν. Τουλάχιστον στείλε από ένα λέβητα της προκοπής γιατί μέχρι πριν λίγα χρόνια η ariston έβγαζε ψυγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Πλαστική καμινάδα?? Να τη βάλουμε σε λέβητα πετρελαίου με 180-200 βαθμούς έξοδο να δούμε τι θα πάθει?? Δεν είναι σοβαρά πράγματα. Έστω ανοξείδωτη και καλύτερο με διπλό τοίχωμα. 

Όταν πρόκειται για επιτοιχο λέβητα φυσικού αερίου συμπύκνωσης , ενδείκνυται να μπει πλαστική καμινάδα , μιας και τα καυσαέρια του είναι περίπου 65 βαθμούς λόγο της συμπύκνωσης. Ακομα και το ομοκεντρο που έχει ο λέβητας , το εσωτερικό του  είναι φ60 πλαστικό ,  απ'έξω μονο είναι μεταλλικό.Ο κατασκευαστής σου αναφέρει πόσα επιπλέον μέτρα επιτρέπεται να προεκτεινεις την καμινάδα , και ποια ακριβώς διατομή χρειάζεται. Και για εξωτερικό χώρο  βάζεις αποκλειστικά μαύρη. Για οποιονδήποτε άλλο τύπου λέβητα σαφώς και απαγορεύεται η πλαστική , αφού λόγο των θερμοκρασιών θα λιώσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Οκ εσύ βάλε πλαστική καμινάδα. Όχι δοχείο γιατί να μπει. Ένα πλακέ 9 λίτρων φτάνει για 20000kcal. Δεν είναι ευκολία είναι απαραίτητο. Αν έχεις μετρήσει ποτέ το πλακέ που έχει πες μου. Τώρα το ειρωνικό υφάκι που οφείλει εσύ ξέρεις. Μου έστειλες ένα manual από ariston που κάθε 2 χρόνια θέλει αλλαγή το ηλεκτρόδιο και βρίζουν όλοι οι τεχνικοί μόλις τους ανοίγουν. Τουλάχιστον στείλε από ένα λέβητα της προκοπής γιατί μέχρι πριν λίγα χρόνια η ariston έβγαζε ψυγεία.

Την ειρωνια εσυ τη ξεκινησες και απλα ανταποδιδω στο υφος που λαμβανω.

Ναι μια χαρα φτανει το ενσωματωμενο δοχειο στη πλειοψηφια των περιστασεων.Την εξαιρεση ειναι η δουλεια του εγκαταστατη να την εντοπισει και να την αντιμετωπισει.

Αν δε σου αρεσει το manual απο την ariston,βρες οποια εταιρεια σου αρεσει και δες.Ολες το ιδιο γραφουν μεσα.

Τα του ηλεκτροδιου,μου ειναι αδιαφορα και ασχετα με το θεμα.Καλα για το οτι εβγαζε ψυγεια,τοσα ξερεις τοσα λες.

Οπως και να εχει,επιστρεφω στην αρχικη δηλωση.Ο κατασκευαστης γνωριζει καλυτερα ,οποτε τηρωντας αυτα που αναγραφει δε θα υπαρχει θεμα.Με θερμοκρασια εξοδου στους 80 βαθμους εξαλλου,που λεει ο λογος και πατζακια απο φορμα να βαλω για καμιναδα,τιποτα δε θα λιωσει.

Τωρα τα "ε να βαλουμε και αυτοματο πληρωσης,να βαλουμε και ενα δοχειακι διαστολης,ε να βαλουμε και το ενα και το αλλο" προσωπικα τα ακουω βερεσε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Την ειρωνια εσυ τη ξεκινησες και απλα ανταποδιδω στο υφος που λαμβανω.

Ναι μια χαρα φτανει το ενσωματωμενο δοχειο στη πλειοψηφια των περιστασεων.Την εξαιρεση ειναι η δουλεια του εγκαταστατη να την εντοπισει και να την αντιμετωπισει.

Αν δε σου αρεσει το manual απο την ariston,βρες οποια εταιρεια σου αρεσει και δες.Ολες το ιδιο γραφουν μεσα.

Τα του ηλεκτροδιου,μου ειναι αδιαφορα και ασχετα με το θεμα.Καλα για το οτι εβγαζε ψυγεια,τοσα ξερεις τοσα λες.

Οπως και να εχει,επιστρεφω στην αρχικη δηλωση.Ο κατασκευαστης γνωριζει καλυτερα ,οποτε τηρωντας αυτα που αναγραφει δε θα υπαρχει θεμα.Με θερμοκρασια εξοδου στους 80 βαθμους εξαλλου,που λεει ο λογος και πατζακια απο φορμα να βαλω για καμιναδα,τιποτα δε θα λιωσει.

Τωρα τα "ε να βαλουμε και αυτοματο πληρωσης,να βαλουμε και ενα δοχειακι διαστολης,ε να βαλουμε και το ενα και το αλλο" προσωπικα τα ακουω βερεσε...

Την καλημέρα μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Την ειρωνια εσυ τη ξεκινησες και απλα ανταποδιδω στο υφος που λαμβανω.

Ναι μια χαρα φτανει το ενσωματωμενο δοχειο στη πλειοψηφια των περιστασεων.Την εξαιρεση ειναι η δουλεια του εγκαταστατη να την εντοπισει και να την αντιμετωπισει.

Αν δε σου αρεσει το manual απο την ariston,βρες οποια εταιρεια σου αρεσει και δες.Ολες το ιδιο γραφουν μεσα.

Τα του ηλεκτροδιου,μου ειναι αδιαφορα και ασχετα με το θεμα.Καλα για το οτι εβγαζε ψυγεια,τοσα ξερεις τοσα λες.

Οπως και να εχει,επιστρεφω στην αρχικη δηλωση.Ο κατασκευαστης γνωριζει καλυτερα ,οποτε τηρωντας αυτα που αναγραφει δε θα υπαρχει θεμα.Με θερμοκρασια εξοδου στους 80 βαθμους εξαλλου,που λεει ο λογος και πατζακια απο φορμα να βαλω για καμιναδα,τιποτα δε θα λιωσει.

Τωρα τα "ε να βαλουμε και αυτοματο πληρωσης,να βαλουμε και ενα δοχειακι διαστολης,ε να βαλουμε και το ενα και το αλλο" προσωπικα τα ακουω βερεσε...

Δοχείο διαστολής δεν έχουν ολοι οι λέβητες  ενσωματωμένο?για το αυτόματο πλήρωσης το κανείς  και χειροκίνητα δεν είναι εκεί το θέμα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Δοχείο διαστολής δεν έχουν ολοι οι λέβητες  ενσωματωμένο?για το αυτόματο πλήρωσης το κανείς  και χειροκίνητα δεν είναι εκεί το θέμα  

Η πλειοψηφια εχει.Καποιοι φθηνοι δεν εχουν.Και καποιοι που ειναι προφανως για μεγαλες εγκαταστασεις και προφανως πρεπει να διαστασιολογηθει απο τον εγκαταστατη,που και παλι αν θυμαμαι καλα δινει κατευθυνση το manual.

Για τον αυτοματο συμφωνω.Δε τον θεωρω καθολου απαραιτητο.Εκτος και αν ειναι καμια γρια στο σπιτι που δε ξερει να γυρισει μια βανουλα 1 φορα το χρονο.Αλλα ασε που και εκει οι αυτοματοι μια χαρα κολλανε με το καιρο και παλι πρεπει να επεμβεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοχείο διαστολής και φίλτρο βάλαμε έξτρα.

Αυτόματο πλήρωσης δεν βάλαμε συνειδητά για να πάρω πρέφα αν έχω κάπου διαρροή στο κύκλωμα.

Έκλεισα μια εβδομάδα από την αρχική ενεργοποίηση. 

Δουλεύω την αυτόματη αντιστάθμιση 24/7, με ρύθμιση offset του εξωτερικού αισθητηρίου για να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Λόγω τοποθέτησης μάλλον διαβάζει λάθος. 

Τα νερά παίζουν από ~44 (το μεσημέρι) και φτάνουν 57 πριν κοιμηθώ, οπότε ρυθμίζω τις θερμοστατικές να παίζουν στους 19 κ μένουν ανοιχτές περίπου στο 20-30%. Περιμένω το Zigbee 3.0 USB Dongle για να κουμπώσω τις θερμοστατικές στο homeassistant και να φέρω πιο σωστά τις θερμοκρασίες που διαβάζουν οι θερμοστατικές στο διαγραμμα. (Σπίτι 140τμ. - 7 σώματα / 2 πετσετοκρεμαστρες - Λέβητας Rinnai Zen 29KW).

Spoiler

 

image.png.ce8694bcf6656bd5643010a297f3e002.png

 

image.png.23d5249dadbb607bbbc4adf9f9647457.png

 

Αν έχει παίξει κανείς άλλος με HA και ρυθμίσεις θα χαρώ να μοιραστώ εμπειρίες για fine tuning.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Δοχείο διαστολής και φίλτρο βάλαμε έξτρα.

Αυτόματο πλήρωσης δεν βάλαμε συνειδητά για να πάρω πρέφα αν έχω κάπου διαρροή στο κύκλωμα.

Έκλεισα μια εβδομάδα από την αρχική ενεργοποίηση. 

Δουλεύω την αυτόματη αντιστάθμιση 24/7, με ρύθμιση offset του εξωτερικού αισθητηρίου για να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Λόγω τοποθέτησης μάλλον διαβάζει λάθος. 

Τα νερά παίζουν από ~44 (το μεσημέρι) και φτάνουν 57 πριν κοιμηθώ, οπότε ρυθμίζω τις θερμοστατικές να παίζουν στους 19 κ μένουν ανοιχτές περίπου στο 20-30%. Περιμένω το Zigbee 3.0 USB Dongle για να κουμπώσω τις θερμοστατικές στο homeassistant και να φέρω πιο σωστά τις θερμοκρασίες που διαβάζουν οι θερμοστατικές στο διαγραμμα. (Σπίτι 140τμ. - 7 σώματα / 2 πετσετοκρεμαστρες - Λέβητας Rinnai Zen 29KW).

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

image.png.ce8694bcf6656bd5643010a297f3e002.png

 

image.png.23d5249dadbb607bbbc4adf9f9647457.png

 

Αν έχει παίξει κανείς άλλος με HA και ρυθμίσεις (πλην του jimis_vts που τα ξέρει όλα και τα κρατάει για τον εαυτό του) θα χαρώ να μοιραστώ εμπειρίες για fine tuning.

Ωραίο το πρόγραμμα που δείχνει την κατανάλωση αερίου,πήρες άλλον θερμοστάτη ή είναι της μαμάς εταιρείας? Στην δική μου περίπτωση τα νερά είναι από 35-48 πάνω κάτω και εγώ δεν το έχω κλείσει καθόλου είναι στο αυτόματο σαν πρόγραμμα,αυτό που μου έκανε εντύπωση όπως έγραψα και σε σχόλιο ποιο πίσω είναι το βράδυ ανάλογα τις θερμοκρασίες μπαίνει σε eco Mode (θέρμανση off στην δικιά μου περίπτωση) και το πρωί πάλι ανάλογα τις θερμοκρασίες ανοίγει επειδή και για εμένα είναι κάτι καινούριο το παρακολουθώ,θερμοστάτη έχω τον wolf bm2 έχει και αυτός αρκετές ρυθμίσεις-ενδείξεις ο λέβητας είναι ο Wolf CGB-2K-24 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ωραίο το πρόγραμμα που δείχνει την κατανάλωση αερίου,πήρες άλλον θερμοστάτη ή είναι της μαμάς εταιρείας?

O μαμά είναι... Ο λέβητας ερχοταν combo με αισθητήρα αντιστάθμισης, το δικό του θερμοστάτη και τη δική του εφαρμογή για android / ios.

43 λεπτά πριν, tollisth είπε

μπαίνει σε eco Mode (θέρμανση off στην δικιά μου περίπτωση)

Και μένα μπαίνει σε eco mode αλλά η φλόγα στο θερμοστάτη παραμένει ανοιχτή. Αυτό ψάχνω να ρυθμίσω λίγο γιατί με αγχωνει το βράδυ. Μην κλείσει το δίκτυο από τις θερμοστατικές και σκάσει τίποτα στο λέβητα. Ανοίγω τις πετσετοκρεμάστρες βέβαια (όπου δεν εχω θερμοστατικές) για να υπάρχει μια υποτυπώδης ροή.

  

42 λεπτά πριν, tollisth είπε

wolf bm2 έχει και αυτός αρκετές ρυθμίσεις-ενδείξεις ο λέβητας είναι ο Wolf CGB-2K-24 

Για τσέκαρε (αν έχεις χρόνο γιατί απαιτεί αρκετό) το Integration της Wolf στο HomeAssistant... 

https://www.home-assistant.io/integrations/wolflink/

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

O μαμά είναι... Ο λέβητας ερχοταν combo με αισθητήρα αντιστάθμισης, το δικό του θερμοστάτη και τη δική του εφαρμογή για android / ios.

Και μένα μπαίνει σε eco mode αλλά η φλόγα στο θερμοστάτη παραμένει ανοιχτή. Αυτό ψάχνω να ρυθμίσω λίγο γιατί με αγχωνει το βράδυ. Μην κλείσει το δίκτυο από τις θερμοστατικές και σκάσει τίποτα στο λέβητα. Ανοίγω τις πετσετοκρεμάστρες βέβαια (όπου δεν εχω θερμοστατικές) για να υπάρχει μια υποτυπώδης ροή.

  

Για τσέκαρε (αν έχεις χρόνο γιατί απαιτεί αρκετό) το Integration της Wolf στο HomeAssistant... 

https://www.home-assistant.io/integrations/wolflink/

Ήθελε έξτρα 180€ το εξάρτημα για σύνδεση στο WiFi και δεν το έβαλα σε πρώτη φάση σε όλα τα άλλα ήταν κομπλέ και εμένα,σίγουρα θα το δω έστω και ενημερότηκα μου αρέσουν κάτι τέτοια,για το άλλο που λες γιατί δεν κάνεις μία ερώτηση αυτόν που στο έβαλε η το έκανες μόνος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση....σε συντομο χρονικο διαστημα προκειται να γινει αναθεση για εγκατασταση ΦΑ θερμανσης στην οικοδομη μας! Δεδομενου οτι υπαρχει λεβητας οικοδομης 8 διαμερισματων τι ειναι προτιμοτερο να μπει ατομικος λεβητας παροχης εξω απο καθε διαμερισμα με ξεχωριστη ωρομετρηση - θερμομετρηση ή συνολικα οπως ακριβως ειναι η οικοδομη μας τωρα?

Η οικοδομη εχει το αυτονομο συστημα χρονομετρησης ωρων οπως οι περισσοτερες πλεον 20 ετιας οικοδομες!

Τι λετε? (8 διαμερισματα).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιδια μια ερωτηση....σε συντομο χρονικο διαστημα προκειται να γινει αναθεση για εγκατασταση ΦΑ θερμανσης στην οικοδομη μας! Δεδομενου οτι υπαρχει λεβητας οικοδομης 8 διαμερισματων τι ειναι προτιμοτερο να μπει ατομικος λεβητας παροχης εξω απο καθε διαμερισμα με ξεχωριστη ωρομετρηση - θερμομετρηση ή συνολικα οπως ακριβως ειναι η οικοδομη μας τωρα?

Η οικοδομη εχει το αυτονομο συστημα χρονομετρησης ωρων οπως οι περισσοτερες πλεον 20 ετιας οικοδομες!

Τι λετε? (8 διαμερισματα).....

Εννοείται ατομικός λέβητας έξω στο μπαλκόνι του διαμερίσματος απλά θα απαιτηθούν έξτρα σκάψιματα σε αυτήν την περίπτωση αλλιώς αξίζει με τα χίλια και μπορείς να το κάνεις χωρίς να σε εμποδίσει κάποιος αυτό να το ξέρεις αν σου πει κάποιος το αντίθετο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο υπολογιζεις το κοστος ενος διαμερισματος πχ 100 τμ  σε 2ο οροφο οικοδομης?

Μπορει αραγε να μπει σε καποιο απο τα προγραμματα τυπου εκοικονομω κλπ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PedroG είπε

ποσο υπολογιζεις το κοστος ενος διαμερισματος πχ 100 τμ  σε 2ο οροφο οικοδομης?

Μπορει αραγε να μπει σε καποιο απο τα προγραμματα τυπου εκοικονομω κλπ?

 

Κάνεις δεν μπορεί να το υπολογίσει αυτοί που θα το βάλουν θα υπολογίσουν το κόστος κάθε εγκατάσταση διαφορετική και ο λέβητας που θα διαλέξεις φώναξε κάποιον να σε πει για να έχεις μια ιδέα,στο εξοικονομώ μπαίνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...