Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιδια μια ερωτηση....σε συντομο χρονικο διαστημα προκειται να γινει αναθεση για εγκατασταση ΦΑ θερμανσης στην οικοδομη μας! Δεδομενου οτι υπαρχει λεβητας οικοδομης 8 διαμερισματων τι ειναι προτιμοτερο να μπει ατομικος λεβητας παροχης εξω απο καθε διαμερισμα με ξεχωριστη ωρομετρηση - θερμομετρηση ή συνολικα οπως ακριβως ειναι η οικοδομη μας τωρα?

Η οικοδομη εχει το αυτονομο συστημα χρονομετρησης ωρων οπως οι περισσοτερες πλεον 20 ετιας οικοδομες!

Τι λετε? (8 διαμερισματα).....

Υπαρχει ηδη λεβητας κεντρικης θερμανσης με πετρελαιο?

Εαν ναι ,ειναι απειρως φθηνοτερο να τον γυρισετε σε ΦΑ.

Εαν δεν υπαρχει η θελετε ο καθενας να κουμανταρει τα δικα του,πατε σε αυτονομο.

Κοστος εξαρταται απο πολλα,παρε προσφορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υπαρχει κεντρικος λεβητας και τον εφαρμοζουμε 8 διαμερισματα ιδια  περιπου σε 4 ωροφον οικοδομη σε συστημα ωρωμετρησης θερμιδομετρησης!

Θα ηθελα να ξερω ποσο θα μου στοιχισει ο ατομικος λεβητας γιατι μαλλον ολοι θελουν κατι αντιστοιχο και αν μπορω να το ενταξω σε προγραμμα εξοικονομω (αν φυσικα με συμφερει κατι τετοιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PedroG είπε

υπαρχει κεντρικος λεβητας και τον εφαρμοζουμε 8 διαμερισματα ιδια  περιπου σε 4 ωροφον οικοδομη σε συστημα ωρωμετρησης θερμιδομετρησης!

Θα ηθελα να ξερω ποσο θα μου στοιχισει ο ατομικος λεβητας γιατι μαλλον ολοι θελουν κατι αντιστοιχο και αν μπορω να το ενταξω σε προγραμμα εξοικονομω (αν φυσικα με συμφερει κατι τετοιο)

Εξοικονομω ,μονο βαζοντας ΦΑ δε μπαινεις.

Κοστος μπορει να ξεκινησει απο 2000 και προφανως ανεβαινει αναλογα τη δουλεια και τα υλικα.

Ενδεικτικα το να γυρισεις το λεβητα πετρελαιου σε αεριο,μπορειτε να τη βγαλετε και με κανα χιλιαρικο σε καλη περιπτωση.

Οπως ειπα μετρανε πολλα οποτε οι τιμες ειναι για να εχεις μια ταξη μεγεθους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα η λυση ειναι να μπω εξοικονομω συνδιαστικα με κατι επιπλεον .....να σκεφτω τι ακριβως για να πω οτι με συμφερει η αναβαθμιση ενεργειακα ...σωστα?

Ας πουμε οτι ειμαι κομπλε απο ηλιακο - τεντες και παραθυρα!!! θα κοιταξω τι αλλο θα με συμφερε!

παντως τα εξοινομω ακουω ειναι δικοπο μαχαιρι και οσοι τα παιρνουν για καλο ......ταλαιπωρουνται στο τελος και δε ξερω αν θα συμφερει για να βαλω ΦΑ σε θερμαση ατομικης λειτουργιας! 

σας ευχαριστω θερμα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PedroG είπε

αρα η λυση ειναι να μπω εξοικονομω συνδιαστικα με κατι επιπλεον .....να σκεφτω τι ακριβως για να πω οτι με συμφερει η αναβαθμιση ενεργειακα ...σωστα?

Ας πουμε οτι ειμαι κομπλε απο ηλιακο - τεντες και παραθυρα!!! θα κοιταξω τι αλλο θα με συμφερε!

παντως τα εξοινομω ακουω ειναι δικοπο μαχαιρι και οσοι τα παιρνουν για καλο ......ταλαιπωρουνται στο τελος και δε ξερω αν θα συμφερει για να βαλω ΦΑ σε θερμαση ατομικης λειτουργιας! 

σας ευχαριστω θερμα!

 

Εννοείται συμφέρει και μόνο το λέβητα να βάλεις  μπορείς και θερμομόνωση,όσους ξέρω που έκαναν μόνο ευχαριστημένοι είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ταπεινή μου άποψη να παίξετε ο καθένας με ατομικό λέβητα.

Αυτονομήθηκα πρόσφατα από κεντρική με φυσικό αέριο και βρήκα την υγειά μου.

Ούτε ώρες, ούτε θερμίδες, ούτε τον στριφνό γείτονα. Παίζεις μόνος σου, ανεξάρτητα και καθαρίζεις...

Όλοι (πλην ενός) στη συνέλευση μου έλεγαν τι βλακεία κάναμε το 2011, που αλλάξαμε τον λέβητα πετρελαίου σε φυσικού  αερίου και δεν αυτονομηθήκαμε όλοι τότε... (πολυκατοικία 12 διαμερισμάτων)

Επεξ/σία από stazzy1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Εννοείται συμφέρει και μόνο το λέβητα να βάλεις  μπορείς και θερμομόνωση,όσους ξέρω που έκαναν μόνο ευχαριστημένοι είναι 

Μονο με ΦΑ δε θα ανεβει τις κατηγοριες που απαιτειται για να μπει στο εξοικονομω.Εαν εχει και αλλα πραγματα που μπορει να κανει τοτε οκ.Εκτος και εαν αλλαξε κατι στα τελευταια εξοικονομω.

Ειναι κοπος βεβαια το προγραμμα,αλλα οντως γλιτωνεις λεφτα.Αποψη μου εαν δεν εχεις κατι αλλο χοντρο να κανεις (ηλιακους,αλουμινια,θερμομονωσεις) νομιζω πως δεν αξιζει να ασχοληθεις.

45 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Ταπεινή μου άποψη να παίξετε ο καθένας με ατομικό λέβητα.

Αυτονομήθηκα πρόσφατα από κεντρική με φυσικό αέριο και βρήκα την υγειά μου.

Ούτε ώρες, ούτε θερμίδες, ούτε τον στριφνό γείτονα. Παίζεις μόνος σου, ανεξάρτητα και καθαρίζεις...

Όλοι (πλην ενός) στη συνέλευση μου έλεγαν τι βλακεία κάναμε το 2011, που αλλάξαμε τον λέβητα πετρελαίου σε φυσικού  αερίου και δεν αυτονομηθήκαμε όλοι τότε... (πολυκατοικία 12 διαμερισμάτων)

Ετσι λενε τωρα.Αν ακουγανε το κοστος ομως που απο 200Ε που εδωσε ο καθενας θα χρειαζοταν τα 10πλασια ,θα δεις πως θα αλλαζανε αποψη σε χρονο ντε-τε.

Προφανως ειναι καλυτερο να αυτονομηθεις.Αλλα το κοστος ειναι και αρκετα μεγαλυτερο και ειναι ο μονος ανασταλτικος παραγοντας.Βεβαια εαν εχεις τιποτα περιεργους στη πολυκατοικια που δε πληρωνουν κοινοχρηστα κτλ,τοτε ειναι μονοδρομος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Μονο με ΦΑ δε θα ανεβει τις κατηγοριες που απαιτειται για να μπει στο εξοικονομω.Εαν εχει και αλλα πραγματα που μπορει να κανει τοτε οκ.Εκτος και εαν αλλαξε κατι στα τελευταια εξοικονομω.

Ειναι κοπος βεβαια το προγραμμα,αλλα οντως γλιτωνεις λεφτα.Αποψη μου εαν δεν εχεις κατι αλλο χοντρο να κανεις (ηλιακους,αλουμινια,θερμομονωσεις) νομιζω πως δεν αξιζει να ασχοληθεις.

 

ευχαριστω πολυ ισως κοιταξω το παραπανω συνδιασμο Λεβητα + θερμομονωση...

βεβαια πιστευω οτι ολα ειναι σχετικα και μεγαλο ρισκο στο χρηματιστηριο της ενεργειας που θα επενδυσεις και πως!!!

Για παραδειγμα οταν μπηκαμε στο ΔΝΤ ολοι αγοραζαν λεβητες πελετ και στραφηκαν στις αντλιες θερμοτητας με ρευμα .....

Επισης πολλοι επενδυσαν στο κλιματιστικο ...τωρα ολα γυριζουν παλι σε αλλο επιπεδο!!!!!

Θελει τολμη και ρισκο οτι κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σχετικά με το δοχείο διαστολής.

Με τον προηγούμενο τεχνικό που έφερνα κάθε Σεπτέμβριο, τον επόμενο Σεπτέμβριο έπρεπε να τον ξαναφωνάξω γιατί άναβε ο καυστηρας και μετά από μισή ώρα πήγαινε στο 3 (πίεση) και έκλεινε για λόγους ασφαλέιας.

Με το τελευταίο παλικάρι όμως που ήρθε πέρυσι (και ήταν και υδραυλικός όχι κλασικός κασυτηριατζής) με την ρύθμιση που έκανε στο δοχείο διαστολής φέτος είμαι καλά για πρώτη φορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πλησιάζει η ώρα για το φυσικό αέριο, αύριο θα σκάψουν! 

Τί λέβητα προτείνετε; Ο μηχανικός μου είπε ότι θέλω 24kW+11kW (τα 11kW έξτρα είναι για την κουζίνα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, invisiblesurfer said:

Πλησιάζει η ώρα για το φυσικό αέριο, αύριο θα σκάψουν! 

Τί λέβητα προτείνετε; Ο μηχανικός μου είπε ότι θέλω 24kW+11kW (τα 11kW έξτρα είναι για την κουζίνα). 

Ξεκινάνε να σκάβουν και να κάνουν την εγκατάσταση χωρίς να έχετε πάρει προσφορες για λέβητες, σωληνώσεις κλπ;

οτι λέβητα και να πάρετε, σκεφτείτε κάποιον θερμοστάτη με τεχνολογία opentherm. Αξίζει με χίλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ξεκινάνε να σκάβουν και να κάνουν την εγκατάσταση χωρίς να έχετε πάρει προσφορες για λέβητες, σωληνώσεις κλπ;

οτι λέβητα και να πάρετε, σκεφτείτε κάποιον θερμοστάτη με τεχνολογία opentherm. Αξίζει με χίλια 

marmagia τι ειναι το opentherm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, HERTHAN said:

marmagia τι ειναι το opentherm?

Είναι μια τεχνολογία που επιτρέπει το ρεγουλαρισμα της θερμοκρασίας του νερού για παραπάνω άνεση (το εξηγεί σαφώς καλύτερα από εμένα  εδώ https://theevohomeshop.co.uk/content/21-What-is-OpenTherm-and-why-use-Honeywell-evohome-with-it ) ουσιαστικά δεν δουλεύει ο θερμοστάτης με on/off όταν πιάνει θερμοκρασία αλλά τα θερμαντικά σώματα στο σπίτι είναι πάντα χλιαρά όλη την ημέρα για να διατηρήσει την θερμοκρασία  και όταν θέλει να πιάσει  θερμοκρασία είναι κανονικά ζεστά.  Δίνει ενα πολύ όμορφο αίσθημα θαλπωρής και ζέστης στο σπίτι. Συν τοις άλλοις επειδή μεταβάλλεται   η θερμοκρασία του λέβητα με βάση τις απαιτήσεις του χώρου σαν τρόπο τινα εσωτερικά αντιστάθμιση επιτυγχανει μεγαλύτερη ενεργειακή απόδοση και εξοικονόμηση. Ο έλεγχος του καυστήρα μέσω του OpenTherm ελεγχει ομαλοτερΑ την  λειτουργία του μέσω ρύθμισης της καύσης και όχι απλά on – off επιτρέποντας την λειτουργία του καυστήρα κοντά στην θερμοκρασία συμπύκνωσης για περισσότερο χρόνο εξασφαλίζοντας οικονομικότερη λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...