Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

χθες έλαβα αυτό το έγγραφο (έλειπα διακοπές):

Spoiler

image.png.d4a300a2cfb324c87a6dd0d92609b874.png

Η εγκατάσταση έγινε αρχές 2022 (!!)

Το έστειλα 7.50 μ.μ. στον μηχανικό (Viber), χωρίς απάντηση.

Μία και μισή ώρα αργότερα έλαβα Email από ΕΔΑΘΕΣΣ (9.22 μ.μ. !!)
(Αυτό το μήνυμα στάλθηκε αυτόματα. Παρακαλούμε μην απαντήσετε σε αυτό το μήνυμα.)

Spoiler

image.png.f84570ffe0e55875fadeb5fd408d1f27.png

Τι έχει συμβεί;

Σήμερα με πήρε ο μηχανικός και μου λέει να το αγνοήσω το γράμμα και αν στείλουν άλλο το ίδιο να κάνω.

Έχει γίνει σε κάποιον άλλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, atpanos είπε

Σήμερα με πήρε ο μηχανικός και μου λέει να το αγνοήσω το γράμμα και αν στείλουν άλλο το ίδιο να κάνω.

αγνόησέ το , ή ο μηχανικός έκανε χαζομάρα ή απο ΕΔΑ, απο τη στιγμή που σου ήρθε το 2ο , όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για όποιον τυχόν γνωρίζει:
Υπάρχει κάποιος κατάλογος "προϋποθέσεων" για το τι επιτρέπεται και τι όχι σε μία εγκατάσταση λέβητα όσον αφορά τον παρακείμενο χώρο; Συγκεκριμένα όταν ο λέβητας μπαίνει σε λεβητοστάσιο (όχι μπαλκόνι)

Π.χ. θυμάμαι ότι δεν πρέπει στον ίδιο χώρο να υπάρχει δοχείο καυσίμου (πετρέλαιο) σε περίπτωση που ήθελες να κρατήσεις και τον παλιό λέβητα πετρελαίου.
Ένα καινούργιο που άκουσα είναι ότι αν υπάρχει ηλεκτρικό θερμοσίφωνο πρέπει να απέχει τουλάχιστον 40cm από τον λέβητα αερίου.

Αυτά τα "ψιλά γράμματα" θέλω.
Ο λόγος είναι ότι με το που έφυγε ο πετρελαιολέβητας και το βαρέλι, ο χώρος του λεβητοστασίου άδειασε πολύ και θέλω να τον εκμεταλλευτώ φτιάχνοντας π.χ. ραφιέρες για αποθήκευση εργαλείων κτλ. Που μπορώ να δω αν αυτό επιτρέπεται, πριν μου έρθει η ΕΔΑ ΘΕΣΣ για αυτοψία και με "κόψει" για χαζομάρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο thread, θέλω να βάλω φυσικο αερίο σε ένα σπίτι στην αθηνα..Εχετε να προτεινετε κάποιον αξιόπιστο μάστορα/εταιρία  που αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου την εγκατάσταση; Κυρίως με ενδιαφέρει να κάνει καλή και προσεγμένη εγκατασταση του λέβητα και των παρελκομενων (σωληνώσεις κλπ).Αν έχει κάποιος από προσωπική εμπειρία να προτείνει κάποιον, ας στειλει πμ (για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Wolf δυστυχώς απογοήτευση... εγκατάσταση το 2015 χάλασε πλακέτα κυκλοφορητης και κάτι ακόμα μου είπε ο τεχνικός πάνω από 600€ ζημιές και πάω για καινούργιο.. Λέω για Baxi

https://baxihellas.gr/proionta/levites-sympyknosis-fysikou-aeriou-epitixoi/amesi-paragogi-znx-2/duo-tec-compact/

7 έτη εγγύηση μαζί με μαγνητικό φιλτρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gothic_waver είπε

Wolf δυστυχώς απογοήτευση... εγκατάσταση το 2015 χάλασε πλακέτα κυκλοφορητης και κάτι ακόμα μου είπε ο τεχνικός πάνω από 600€ ζημιές και πάω για καινούργιο.. Λέω για Baxi

https://baxihellas.gr/proionta/levites-sympyknosis-fysikou-aeriou-epitixoi/amesi-paragogi-znx-2/duo-tec-compact/

7 έτη εγγύηση μαζί με μαγνητικό φιλτρο...

Ποιο μοντέλο είχες?

7 λεπτά πριν, gothic_waver είπε

Wolf δυστυχώς απογοήτευση... εγκατάσταση το 2015 χάλασε πλακέτα κυκλοφορητης και κάτι ακόμα μου είπε ο τεχνικός πάνω από 600€ ζημιές και πάω για καινούργιο.. Λέω για Baxi

https://baxihellas.gr/proionta/levites-sympyknosis-fysikou-aeriou-epitixoi/amesi-paragogi-znx-2/duo-tec-compact/

7 έτη εγγύηση μαζί με μαγνητικό φιλτρο...

Ποιο μοντέλο είχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 8:17 ΜΜ, gothic_waver είπε

Wolf δυστυχώς απογοήτευση... εγκατάσταση το 2015 χάλασε πλακέτα κυκλοφορητης και κάτι ακόμα μου είπε ο τεχνικός πάνω από 600€ ζημιές και πάω για καινούργιο.. Λέω για Baxi

https://baxihellas.gr/proionta/levites-sympyknosis-fysikou-aeriou-epitixoi/amesi-paragogi-znx-2/duo-tec-compact/

7 έτη εγγύηση μαζί με μαγνητικό φιλτρο...

Να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δυστυχώς ο λέβητας πετρελαίου χάλασε (τρύπησε το καζάνι) και είμαι σε διαδικασία ψαξίματος να βάλω νέο λέβητα ή να βάλω αεριο. Χθες έκανα αίτηση και μου έστειλαν οτι η αυτοψία θα γίνει 25/1. Μετά απο 2 μήνες. Και αν συνυπολογίσω εργασίες σύνδεσης κλπ θα ολοκληρωθούν τέλη Φεβρουαρίου. Είναι όντως τόσος ο χρόνος λόγω χειμώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλημέρα. Δυστυχώς ο λέβητας πετρελαίου χάλασε (τρύπησε το καζάνι) και είμαι σε διαδικασία ψαξίματος να βάλω νέο λέβητα ή να βάλω αεριο. Χθες έκανα αίτηση και μου έστειλαν οτι η αυτοψία θα γίνει 25/1. Μετά απο 2 μήνες. Και αν συνυπολογίσω εργασίες σύνδεσης κλπ θα ολοκληρωθούν τέλη Φεβρουαρίου. Είναι όντως τόσος ο χρόνος λόγω χειμώνα;

Περιοχή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Την αίτηση την έκανες ηλεκτρονικά ή στο κατάστημα;

Ηλεκτρονικά χθες. Υπάρχει διαφορά όσον αφορά τον χρόνο;

Στο πεδίο που έλεγε ύπαρξη παροχής αερίου δεν το τικαρα. Έπρεπε να το βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

Ηλεκτρονικά χθες. Υπάρχει διαφορά όσον αφορά τον χρόνο;

Στο πεδίο που έλεγε ύπαρξη παροχής αερίου δεν το τικαρα. Έπρεπε να το βάλω;

Πήγαινε από εκεί αν βιάζεσαι, ναι υπάρχει διαφορά. Θα τους πιέσεις αν δεν έχεις άλλο μέσο θέρμανσης ενώ θα πάρει και προτεραιότητα αν υπάρχει παιδί έως 1 έτους ή ΑΜΕΑ / ασθενής στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Πήγαινε από εκεί αν βιάζεσαι, ναι υπάρχει διαφορά. Θα τους πιέσεις αν δεν έχεις άλλο μέσο θέρμανσης ενώ θα πάρει και προτεραιότητα αν υπάρχει παιδί έως 1 έτους ή ΑΜΕΑ / ασθενής στο σπίτι.

Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει παιδί ή ασθενής. Βιάζομαι διότι προς το παρόν έχω θέρμανση από ερκοντισιον 20ετιας αλλά ζεστό νερό όχι. Βέβαια δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα κάνουν κάτι για πιο γρήγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...