Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, PedroG είπε

πχ αν ηξερα τι λεβητα να ζητησω ονομασια και μοντελο ισως ενα δυνατο στην αγορα επωνυμο για την περιπτωση οικιας 95 τ.μ. θα ηταν το καλυτερο...... δεδοεμνου οτι ισως υπαρχουν αλλες τιμες εκτος Ελλαδας λογω ΦΠΑ κλπ ή και αλλων συγκυριων... Ο λεβητας δεν ειναι το πιο ακριβο εξαρτημα και αυτο που στοιχιζει απο οσο λενε ολοι???

Ότι κανείς καλύτερα να το κανείς κάπου που να μπορείς να μιλήσεις και να έρθει δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και αν σε καλύπτει η εγγύηση,το ποιο ακριβο είναι για αυτό κοιτά να παρεις κατι αξιόπιστο με  υποστήριξη,ποσο  μακριά  είναι το επόμενος μέρος για να παρεις προσφορά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Ότι κανείς καλύτερα να το κανείς κάπου που να μπορείς να μιλήσεις και να έρθει δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και αν σε καλύπτει η εγγύηση,το ποιο ακριβο είναι για αυτό κοιτά να παρεις κατι αξιόπιστο με  υποστήριξη,ποσο  μακριά  είναι το επόμενος μέρος για να παρεις προσφορά?

περιμενω 2ο εκπροσωπο τεχνικο απο την πολη μου αυτη τη φορα αλλα νομιζω οτι ειναι συνενοημενοι και εχουν τις τιμες ....εκει που βρισκονται. Το θεμα ειναι οτι στα 50 χλμ εχω αγορα τριτης χωρα που μπορω να ρωτησω για προμηθεια συγκεκριμενου μοντελου Λεβητα κιτ Φυσικου αεριου αρκει να μπορει να μεταφερθει με το ΙΧ μου στα συνορα! Εχω ανθρωπο που μπορει να με βοηθησει με την αγορα και συνενοηση παρολο που δεν μιλαω βουλγαρικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PedroG είπε

περιμενω 2ο εκπροσωπο τεχνικο απο την πολη μου αυτη τη φορα αλλα νομιζω οτι ειναι συνενοημενοι και εχουν τις τιμες ....εκει που βρισκονται. Το θεμα ειναι οτι στα 50 χλμ εχω αγορα τριτης χωρα που μπορω να ρωτησω για προμηθεια συγκεκριμενου μοντελου Λεβητα κιτ Φυσικου αεριου αρκει να μπορει να μεταφερθει με το ΙΧ μου στα συνορα! Εχω ανθρωπο που μπορει να με βοηθησει με την αγορα και συνενοηση παρολο που δεν μιλαω βουλγαρικα!

Περα από την αγορά όπως σου είπα είναι να υπάρχει υποστήριξη και εγγυση είναι πολύ σημαντικο,αν συμβεί κατι αυτος από την Βουλγαρία θα έρθει να στο κανει?Η επόμενη ελληνική πολη ποσο απέχει να παρεις απο εκει προσφορά?

Σκέψου οτι θα κανείς κάποια επένδυση με τα χρήματα σου που θα την έχεις για τα επόμενα  χρονια και θα σε ζεσταίνει οποτε φρόντισε να το κανεις οσο ποιο σωστά μπορείς και να σκεφτεις ολες τις παραμέτρους  μην λυπηθεις το κατι παραπανω παντα σε λογικά πλαίσια βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιζει ρολο το γεγονος της ελλειψης προσφορων στην περιοχη μου!

Αν οι τεχνικοι ειναι μολις 2!!! Τοτε ολα κινουνται βασει προσφορας και ζητησης! Αν ηταν μολις 1 θα ηταν μεγαλυτερη η τιμη!

Ολα εχουν να κανουν με το ποσοι ειναι στο παιχνιδι και το τυχον ανταγωνισμο!

Θελω να ρωτησω κατι (λιγο ασχετο αλλα και σχετικο) Ποσο ευκολο ειναι η προμηθεια λεβητα και υλικων απο γειτονικη χωρα βορεια ??? Παιζει η δυνατοτητα αγορας υλικων απο τριτες χωρες πχ και η εγκατασταση τους εδω απο πιστοποιημενο τεχνικο η ειναι κατι που ειναι τελειως ακυρο?

Θα πρέπει ο λέβητας να έχει πιστοποίηση CE Gr για την χώρα προορισμού (Ελλάδα) και οδηγίες χρήσης και εγκατάστασης στα ελληνικά. Αυτά τα αναφέρει ρητά ο κανονισμός αερίου. Αλλιώς μπορεί να έχεις θέμα στον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο είναι ο λέβητας να είναι συμπύκνωσης, ειδάλλως θα έχεις θέμα. Αλλά αν πάρεις εκτός Ελλάδας, να είσαι σίγουρος ότι αν προκύψει το οποιοδήποτε πρόβλημα, ακόμα και εκτός λέβητα, ο τεχνικός θα σου πει: από κει που πήρες το μαραφετι, τι περίμενες;... 

Οπότε εγώ σου προτείνω να κοιτάξεις από Ελλάδα. Μάρκες που μπορείς να δεις: buderus, vailant, radiant (δίνει 10 χρόνια εγγύηση),  baxi. Για το imergas θα σου έλεγα όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις ενα λεβητα που υπαρχει και στην ελληνικη αγορα και βρεις και οδηγιες,δεν θα εχεις θεμα πιστευω,εκτος φυσικα αν χρειαστει η εγγυηση... οποτε μαλλον θα εχεις 😄

Χρειαζεσαι πιθανοτατα ενα λεβητα 17.0000- 20.000 Kcal εφοσον εισαι κατω απο 100 τετραγωνικα,βεβαιωσου οτι η διαφορα στη τιμη θα αξιζει το ρισκο και την βενζινη που θα καψεις για τα πηγαινε-ελα.Οι πιο φτηνοι στην Ελλαδα ειναι κατι τουρκικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, troi.g είπε

Το βασικότερο είναι ο λέβητας να είναι συμπύκνωσης, ειδάλλως θα έχεις θέμα. Αλλά αν πάρεις εκτός Ελλάδας, να είσαι σίγουρος ότι αν προκύψει το οποιοδήποτε πρόβλημα, ακόμα και εκτός λέβητα, ο τεχνικός θα σου πει: από κει που πήρες το μαραφετι, τι περίμενες;... 

Οπότε εγώ σου προτείνω να κοιτάξεις από Ελλάδα. Μάρκες που μπορείς να δεις: buderus, vailant, radiant (δίνει 10 χρόνια εγγύηση),  baxi. Για το imergas θα σου έλεγα όχι.

Πλέον όλοι είναι συμπύκνωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

Πλέον όλοι είναι συμπύκνωσης 

Όχι όλοι, αν ο μαγαζατορας τον έχει στοκ; Να σκεφτείς ότι έχω γνωστό που του έχουν μείνει ανοιχτού φλογοθαλαμου. Απλά δε μπορείς να συνδεθείς στο φυσικό αέριο αν δεν είναι συμπύκνωσης. Βέβαια αν ο φίλος παραπάνω δε γνωρίζει, και πάει π.χ στη Βουλγαρία, είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θα του δώσει συμπύκνωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μένω σε τρίπατη μεζονέτα σε χωριό στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης. Η τωρινή μου θέρμανση είναι με λέβητα ατομικού πετρελαίου και 3 ηλεκτροβάνες, μία για κάθε όροφο οι οποίες είναι συνδεδεμένες με τους θερμοστάτες του εκάστωτε ορόφου.


Μας ειδοποίησαν ότι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για αέριο πλέον και το ψάχνω. 
-Πρωτίστως για μεζονέτα με 3χ60τμ = 180τμ να υποθέσω ότι θέλω λέβητα με 30.000 θερμίδες; Ακόμα κι αν δεν ανάβουμε ποτέ την θέρμανση στο ισόγειο;

-Ο λέβητας αερίου θα μπει στο λεβητοστάσιο. Θα γίνει χρήση της υπάρχουσας εγκατάστασης απλά αφαιρώντας τον λέβητα πετρελαίου και κουμπώνοντας τον αερίου στις εισόδους και εξόδους των σωληνώσεων της θέρμανσης; Οι ηλεκτροβάνες θα παραμείνουν; Ο κυκλοφορητής θα μείνει ή έχει άλλον δικό του ο λέβητας;

-Ποιες θεωρούνται οι αξιόπτιστες μάρκες; Μόνο την BAXI είχα ακούσει αλλά ξεφεύγει πολύ στο κόστος. Ποιες μάρκες είναι Value for money και ποιές μάρκες είναι "Μείνε Μακριά;"

-Έτρεχε ένα πρόγραμμα της ΕΔΑ ΘΕΣΣ για δωρεάν τέλη σύνδεσης. Τέλειωσε Ιούνιο του 2022 και δεν έχω ακούσει/διαβάσει για κάτι καινούργιο, οπότε μάλλον θα το φάμε το τσιβίκι. Και εδώ
https://www.edathess.gr/diadikasia-syndesis/telh-syndeshs/
διαβάζω για κάτι τσουχτερά ποσά. Ξέρει κανείς αν αυτά έχουν να κάνουν απλά για την εγκατάσταση ρολογιού ή για την εγκατάσταση πχ μέχρι τον μειωτήρα; Ρωτώ γιατί από έναν μειωτήρα αν κατάλαβα καλά (δεν είχα ποτέ αέριο) παίρνουν παροχή πολλά σπίτια. Είναι δηλαδή αυτά τα 1.200€ των τελών σύνδεσης κάτι που μοιράζεται ανάμεσα στους γείτονες ή είναι για τον καθένα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το  μέγεθος του λέβητα θα συμβουλευτεις τα σχέδια του σπιτιού και τη σχετική μελέτη θέρμανσης που έχει για από τον μηχανικό κατά την έκδοση της άδειας. 

Οι λέβητες baxi  κινούνται σε ένα μέσο επίπεδο ποιοτικά και κοστολογικα.  Αν ήδη ξεφεύγουν για τα οικονομικά σου άστο καλύτερα γιατί θα πρέπει πρώτα να κάνεις καθαρισμό του δικτύου πριν την τοποθέτηση του νέου λέβητα. 

Έχουν δικά τους περιφερειακά όπως ο κυκλοφορητής αλλά είναι υπολογισμενα για φλατ σπίτια.  Ίσως χρειαστείς άλλον όπως και άλλο δοχείο διαστολής  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι κανείς που να βάζει αέριο τώρα κοντά στην Θεσσαλονίκη να μας πει τι παίζει με τα τέλη σύνδεσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, να ρωτήσω εξωτερική αντιστάθμιση και opentherm θερμοστάτης μπορούν να δουλέψουν μαζί ή πρέπει να επιλεγεί ένα από τα δυο;
Συγκεκριμένα για εγκατάσταση νέου συστήματος με BAXI LUNA PLUS και θερμοστάτη BAXI Mago (ή άλλον opentherm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stavrakas112 said:

Καλησπέρα, να ρωτήσω εξωτερική αντιστάθμιση και opentherm θερμοστάτης μπορούν να δουλέψουν μαζί ή πρέπει να επιλεγεί ένα από τα δυο;
Συγκεκριμένα για εγκατάσταση νέου συστήματος με BAXI LUNA PLUS και θερμοστάτη BAXI Mago (ή άλλον opentherm).

Μπορούν να δουλέψουν μαζί. Όπως μπορεί βα δουλέψει και το opentherm χωρίς εξωτερική αντιστάθμιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2023 στις 3:27 ΜΜ, aXer είπε

Καλησπέρα.

Μένω σε τρίπατη μεζονέτα σε χωριό στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης. Η τωρινή μου θέρμανση είναι με λέβητα ατομικού πετρελαίου και 3 ηλεκτροβάνες, μία για κάθε όροφο οι οποίες είναι συνδεδεμένες με τους θερμοστάτες του εκάστωτε ορόφου.


Μας ειδοποίησαν ότι μπορούμε να κάνουμε αίτηση για αέριο πλέον και το ψάχνω. 
-Πρωτίστως για μεζονέτα με 3χ60τμ = 180τμ να υποθέσω ότι θέλω λέβητα με 30.000 θερμίδες; Ακόμα κι αν δεν ανάβουμε ποτέ την θέρμανση στο ισόγειο;

-Ο λέβητας αερίου θα μπει στο λεβητοστάσιο. Θα γίνει χρήση της υπάρχουσας εγκατάστασης απλά αφαιρώντας τον λέβητα πετρελαίου και κουμπώνοντας τον αερίου στις εισόδους και εξόδους των σωληνώσεων της θέρμανσης; Οι ηλεκτροβάνες θα παραμείνουν; Ο κυκλοφορητής θα μείνει ή έχει άλλον δικό του ο λέβητας;

-Ποιες θεωρούνται οι αξιόπτιστες μάρκες; Μόνο την BAXI είχα ακούσει αλλά ξεφεύγει πολύ στο κόστος. Ποιες μάρκες είναι Value for money και ποιές μάρκες είναι "Μείνε Μακριά;"

-Έτρεχε ένα πρόγραμμα της ΕΔΑ ΘΕΣΣ για δωρεάν τέλη σύνδεσης. Τέλειωσε Ιούνιο του 2022 και δεν έχω ακούσει/διαβάσει για κάτι καινούργιο, οπότε μάλλον θα το φάμε το τσιβίκι. Και εδώ
https://www.edathess.gr/diadikasia-syndesis/telh-syndeshs/
διαβάζω για κάτι τσουχτερά ποσά. Ξέρει κανείς αν αυτά έχουν να κάνουν απλά για την εγκατάσταση ρολογιού ή για την εγκατάσταση πχ μέχρι τον μειωτήρα; Ρωτώ γιατί από έναν μειωτήρα αν κατάλαβα καλά (δεν είχα ποτέ αέριο) παίρνουν παροχή πολλά σπίτια. Είναι δηλαδή αυτά τα 1.200€ των τελών σύνδεσης κάτι που μοιράζεται ανάμεσα στους γείτονες ή είναι για τον καθένα;

Ευχαριστώ

Δες και riello residence, immergas tera, buderus επίσης. Αρχικά θα σου πρότεινα να δει τον χώρο μηχανολόγος ο οποίος θα κάνει και την μελέτη, γιατί υπάρχουν περιορισμοί όταν ο λέβητας μπαίνει σε εσωτερικό χώρο. Π.χ ο χώρος πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 κυβικά μέτρα και να έχει τουλάχιστον ένα παράθυρο εφόσον αέρα καύσης λάβεις από έξω ή άνοιγμα αερισμού μόνιμο αν λάβεις αέρα καύσης από μέσα. Επίσης υπάρχουν και περιορισμοί στις καμινάδες τους. 

Τώρα για τα kw που θα χρειαστείς αυτά δεν βγαίνουν με τα τετραγωνικά αλλά κανονικά χρειάζεται μελέτη  θερμικών απωλειών. Να έχεις υπόψιν ότι αν πάρεις έναν 30αρη λέβητα, η ισχύς αυτή αναφέρεται στο ζεστό νερό χρήσης και όχι στην ισχύ θέρμανσης που πάντα είναι λιγότερο.  Οπότε προσοχή σε αυτό να διαβάσεις πρώτα τα εγχειρίδια.

Τα τέλη Θεσσαλονίκη νομίζω είναι δωρεάν ακόμα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω βαλει Daikin τουρκικο με την ονομασια airfel Digifel οικονομικος λεβητας 24αρης 4 χρονια τωρα δεν εχει κανει κιχ αθορυβος,  για ΖΝΧ πολυ οικονομικος, αλλα και περιστασιακη θερμανση αποδιδει γρηγορα, ομως με μπουκαλες. Επικειται και συνδεση με ΦΑ σε λιγο καιρο, να δω τι διαφορα ευχομαι να μην το μετανιωσω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...