Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, john1987 είπε

το έλεγξα και είναι τελικά με θερμίδες! το ερώτημα είναι εάν η διαφορα στην τιμη/κατανάλωση αξίζει την επένδυση;

Αφού έχεις θερμιδομέτρηση είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Κατά πρώτον πληρώνεις ό,τι ακριβώς καις άρα δεν έχεις την απάτη της ωρομέτηρησης.

Κατά δεύτερον μπορείς να συγκρίνεις ευθέως πόσο θα πληρώνεις με το αέριο.

Μετατρέπεις σε Kwh τις θερμίδες και κοιτάς τιμολόγια παρόχων αερίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 688
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/2/2023 στις 10:01 ΜΜ, tzitzikas2 είπε

Κανά 2000€ με έναν μέσης ποιότητας λέβητα και με σύνδεση σε συλλέκτη (σώματα τα υφιστάμενα) και με μια γραμμή αερίου 10-15μ να υπολογίζεις.

μολις ενημερωθηκα οτι το κοστος για 95 τ.μ. σε 2ου οροφου διαμερισμα ξεκιναει με 3000 τα πιο απλα υλικα και Ιταλικης εγκαταστασης λεβητα τον πιο φτηνο...και ανεβαινει. Το κοστος λογω αυξησης τιμης Χαλκου και σωληνων μου μυνηουν οι ενοικοι οτι θα ανεβει στα 4000 αν το αφησουμε για μετα το καλοκαιρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μεγλυ αυξηση σε σημειο αισχροκερδιας που το κοστος απο 3Κ σε Κ θα παει.

Ποσα μετρα σωληνα θα χρησιμοποιησει ? Το μεγαλυτερο κοστος ειναι ο Λεβητας, οχι οι σωληνες, που αντε να σου τις χρεωσει κανενα 100αρικο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PedroG είπε

μολις ενημερωθηκα οτι το κοστος για 95 τ.μ. σε 2ου οροφου διαμερισμα ξεκιναει με 3000 τα πιο απλα υλικα και Ιταλικης εγκαταστασης λεβητα τον πιο φτηνο...και ανεβαινει. Το κοστος λογω αυξησης τιμης Χαλκου και σωληνων μου μυνηουν οι ενοικοι οτι θα ανεβει στα 4000 αν το αφησουμε για μετα το καλοκαιρι!

Αν δεν έχεις τοποθέτηση νέων σωμάτων είναι πολλά τα 3.000€ για ατομική εγκατάσταση. Εγώ έδωσα λιγότερο από 2500€ με ιταλικό Riello start condens 25kis που έχει φυσιολογική τιμή σχετικά και θεωρείται αξιόπιστος. Βέβαια δεν είχα να πληρώσω μελέτη μηχανικού γιατί την έκανα εγώ. Θεσσαλονίκη νομίζω είναι πιο φθηνές οι εγκαταστάσεις από Αθήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω επαρχία βόρεια Ελλάδα και οι τιμές για 94 τ.μ είναι από 3800€ και πάνω για 2οροφου διαμέρισμα με τον απλό ιταλικής κατασκευής λέβητα που είναι η πιο οικονομική λύση...η μελέτη είναι φυσικά του υπεύθυνου μηχανολόγου και μπαίνει στην τιμή αυτή που ανέφερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PedroG είπε

Ζω επαρχία βόρεια Ελλάδα και οι τιμές για 94 τ.μ είναι από 3800€ και πάνω για 2οροφου διαμέρισμα με τον απλό ιταλικής κατασκευής λέβητα που είναι η πιο οικονομική λύση...η μελέτη είναι φυσικά του υπεύθυνου μηχανολόγου και μπαίνει στην τιμή αυτή που ανέφερα!

Έχει και τοποθέτηση νέων σωμάτων ή όχι?  3800€ χωρίς καινούργια σώματα είναι εξωφρενικό ποσό. Πόσα μέτρα είναι η σωλήνα αερίου? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Έχει και τοποθέτηση νέων σωμάτων ή όχι?  3800€ χωρίς καινούργια σώματα είναι εξωφρενικό ποσό. Πόσα μέτρα είναι η σωλήνα αερίου? 

τοτε προφανως με φοντο την αυξηση Υλικων Χαλκου Σωληνωσεων και τιμης ΦυσικουΑεριου Καυσιμων "Ανεβασαν" ολοι τις τιμες προς τα πανω οπως εγινε σε ολα τα ειδη Πρωτης Αναγκης απο Ρευμα μεχρι Ψωμι κλπ κλπ τι να πω οτι μου ειπαν σας μεταφερω! Απλα το θεωρω Υπερβολικη τιμη και δεν θεωρω οτι θα κανει καποιος Αποσβεση την εγκατασταση αυτη. 

Μαλλον η εγκατασταση και τροποποιηση ειναι Ασυμφορη σε Φυσικο Αεριο οσο οικολογικη και καθαρη λυση και αν φιανεται σε σχεση με το Πετρελαιο θερμανσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζω ότι μέχρι στιγμής έχω κάψει 1.000 ευρώ σε κόστος πετρελαίου. Αν για 3ο οροφο και 127τμ το κόστος παει πάνω από 3.500 ποτε μπορείς να αποσβεσεις;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PedroG είπε

τοτε προφανως με φοντο την αυξηση Υλικων Χαλκου Σωληνωσεων και τιμης ΦυσικουΑεριου Καυσιμων "Ανεβασαν" ολοι τις τιμες προς τα πανω οπως εγινε σε ολα τα ειδη Πρωτης Αναγκης απο Ρευμα μεχρι Ψωμι κλπ κλπ τι να πω οτι μου ειπαν σας μεταφερω! Απλα το θεωρω Υπερβολικη τιμη και δεν θεωρω οτι θα κανει καποιος Αποσβεση την εγκατασταση αυτη. 

Μαλλον η εγκατασταση και τροποποιηση ειναι Ασυμφορη σε Φυσικο Αεριο οσο οικολογικη και καθαρη λυση και αν φιανεται σε σχεση με το Πετρελαιο θερμανσης!

αν θές δώσε μας κάποια στοιχεία της περίπτωσης, π.χ πόσα μέτρα θα είναι ο σωλήνας αερίου (απο μετρητή σε λέβητα), μοντέλο λέβητα, αν θα βάλεις σώματα νέα ή όχι να έχουμε μια εικόνα. Στην πόλη που είσαι δεν έχει άλλες εταιρείες να ρωτήσεις τιμές? 

Με γαλβανιζέ χαλυβδοσωλήνα 3/4'' μια μέσα τιμή εγκατάστασης του σωλήνα αερίου συμπεριλαμβανομένου του σωλήνα και των εξαρτημάτων, είναι 15Ε-20Ε το τρέχον μέτρο στην Θεσσαλονίκη. Η μελέτη μηχανικού μαζί με την επίβλεψη πάει κάπου 200Ε για μια ατομική εγκατάσταση. Ενας οικονομικός λέβητας παίζει κοντά στα 1200Ε. Κουκούλα προστασίας που θα πρέπει να βάλεις αν τοποθετηθεί στο μπαλκόνι μια ποιοτική κάπου στα 120Ε. Και μετά είναι ο χαλκός. Στην ανάγκη ζήτα να σου δώσουν και τιμή με επενδεδυμένο σωλήνα αλουμινίου ή ακόμα και με θερμοπλαστικό σωλήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

αν θές δώσε μας κάποια στοιχεία της περίπτωσης, π.χ πόσα μέτρα θα είναι ο σωλήνας αερίου (απο μετρητή σε λέβητα), μοντέλο λέβητα, αν θα βάλεις σώματα νέα ή όχι να έχουμε μια εικόνα. Στην πόλη που είσαι δεν έχει άλλες εταιρείες να ρωτήσεις τιμές? 

Με γαλβανιζέ χαλυβδοσωλήνα 3/4'' μια μέσα τιμή εγκατάστασης του σωλήνα αερίου συμπεριλαμβανομένου του σωλήνα και των εξαρτημάτων, είναι 15Ε-20Ε το τρέχον μέτρο στην Θεσσαλονίκη. Η μελέτη μηχανικού μαζί με την επίβλεψη πάει κάπου 200Ε για μια ατομική εγκατάσταση. Ενας οικονομικός λέβητας παίζει κοντά στα 1200Ε. Κουκούλα προστασίας που θα πρέπει να βάλεις αν τοποθετηθεί στο μπαλκόνι μια ποιοτική κάπου στα 120Ε. Και μετά είναι ο χαλκός. Στην ανάγκη ζήτα να σου δώσουν και τιμή με επενδεδυμένο σωλήνα αλουμινίου ή ακόμα και με θερμοπλαστικό σωλήνα.

image.jpeg.ff9f61254d3d535503f44cb705dfcd40.jpeg

fff.jpg

fffffff.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, PedroG είπε

image.jpeg.ff9f61254d3d535503f44cb705dfcd40.jpeg

fff.jpg

fffffff.jpg

Αν και δεν ξέρουμε την ευκολία της εγκατάστασης γιατί παίζει και αυτό το ρολό του ,η τιμή που σου προσφέρει είναι υπερβολικά  ακριβή,ο θερμοστάτης είναι εντελώς της πλακάς και ο λέβητας επίσης είναι οικονομικος από ότι βλέπω,να παρεις και από αλλού προσφορές σίγουρα.

Για να σου δώσω μια εικόνα,αν και κάθε εγκατάσταση είναι διαφορετικη την άνοιξη του 2021 που εκανα την εγκατάσταση με παρομια μετρα με τα δικα σου από μετρητή μέχρι λέβητα και απο λέβητα μέχρι τον συλλέκτη 3-4 μετρα σχετικά εύκολη εγκατάσταση χωρίς εξτρά δοχείο και αυτόματο  πλήρωσης οπως εσυ, με τα καλυτέρα υλικά και εγκατάσταση  μου κόστισαν ολα μαζι 1000 ευρώ 

Ο λέβητας και ο θερμοστάτης που ήταν καθαρά δικια μου επιλογή  στα 1850 ευρώ μαζί με αντιστάθμιση,ένα κάλυμμα για τον λέβητα που το ζήτησα εγώ στα 100 εύρω 

Δυο χρονια μετα δεν εχω κανενα απολυτως πρόβλημα με συνεχομενη λειτουργία για θέρμανση και ζεστο νερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει ρολο το γεγονος της ελλειψης προσφορων στην περιοχη μου!

Αν οι τεχνικοι ειναι μολις 2!!! Τοτε ολα κινουνται βασει προσφορας και ζητησης! Αν ηταν μολις 1 θα ηταν μεγαλυτερη η τιμη!

Ολα εχουν να κανουν με το ποσοι ειναι στο παιχνιδι και το τυχον ανταγωνισμο!

Θελω να ρωτησω κατι (λιγο ασχετο αλλα και σχετικο) Ποσο ευκολο ειναι η προμηθεια λεβητα και υλικων απο γειτονικη χωρα βορεια ??? Παιζει η δυνατοτητα αγορας υλικων απο τριτες χωρες πχ και η εγκατασταση τους εδω απο πιστοποιημενο τεχνικο η ειναι κατι που ειναι τελειως ακυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PedroG είπε

Παιζει η δυνατοτητα αγορας υλικων απο τριτες χωρες πχ και η εγκατασταση τους εδω απο πιστοποιημενο τεχνικο η ειναι κατι που ειναι τελειως ακυρο?

να αγορασεις απο βορεια και να το φερεις με αυτοκινητο; δεν βλεπω τον λογο να μην γινεται,αλλα δεν ξερω αν θα εχεις καποια εγγυηση.

Προσοχη στην επιλογη τεχνικου,ενα κακο συνεργειο μπορει να δημιουργηση απειρα προβληματα,οχι μονο στο αεριο αλλα και σε οτι βρει μπροστα του (καλωδια ΟΤΕ,ρευματος,θυροτηλεορασης)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

να αγορασεις απο βορεια και να το φερεις με αυτοκινητο; δεν βλεπω τον λογο να μην γινεται,αλλα δεν ξερω αν θα εχεις καποια εγγυηση.

Προσοχη στην επιλογη τεχνικου,ενα κακο συνεργειο μπορει να δημιουργηση απειρα προβληματα,οχι μονο στο αεριο αλλα και σε οτι βρει μπροστα του (καλωδια ΟΤΕ,ρευματος,θυροτηλεορασης)

πχ αν ηξερα τι λεβητα να ζητησω ονομασια και μοντελο ισως ενα δυνατο στην αγορα επωνυμο για την περιπτωση οικιας 95 τ.μ. θα ηταν το καλυτερο...... δεδοεμνου οτι ισως υπαρχουν αλλες τιμες εκτος Ελλαδας λογω ΦΠΑ κλπ ή και αλλων συγκυριων... Ο λεβητας δεν ειναι το πιο ακριβο εξαρτημα και αυτο που στοιχιζει απο οσο λενε ολοι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...