Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Παίδες επειδή δεν είχα ξανά φυσικό αέριο, το καλοκαίρι τον σβήνετε τον λέβητα, τον βάζετε στο off; Έχω και ηλιακό για ζεστό νερό. 

Εγω τον βαζω στο off αλλα ο καυτηριατζης μου ειπε  οτι ειτε στο off το βαζεις ειτε το θετεις χαμηλα π.χ. 15-16 βαθμους ειναι το ιδιο.

Τωρα αν εχει δικιο σ'αυτο που λεει η αδικο δεν το ξερω απλα σου μεταφερω οτι μου ειπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εγω τον βαζω στο off αλλα ο καυτηριατζης μου ειπε  οτι ειτε στο off το βαζεις ειτε το θετεις χαμηλα π.χ. 15-16 βαθμους ειναι το ιδιο.

Τωρα αν εχει δικιο σ'αυτο που λεει η αδικο δεν το ξερω απλα σου μεταφερω οτι μου ειπε.

Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, invisiblesurfer said:

Παίδες επειδή δεν είχα ξανά φυσικό αέριο, το καλοκαίρι τον σβήνετε τον λέβητα, τον βάζετε στο off; Έχω και ηλιακό για ζεστό νερό. 

Εγώ επειδή έχω τριοδη απλά κατεβάζω την θερμοκρασία του λέβητα για θέρμανση οχ στους 5 βαθμούς αλλά δε το κλείνω εντελώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά δεν κατεβάζω κάτι, αφήνω τον θερμοστάτη στους 21 κι όταν έρθει Οκτώβριος αρχίζει να λειτουργεί και πάλι. Μέχρι τότε η θερμοκρασία του σπιτιού δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτω από τους 21 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, villasg είπε

Εμενα ο Chaffoteaux  εχει επιλογη OFF , Χειμωνα , Καλοκαιρι

Ναι κι εμενα μιας κι εχουμε απο την ιδια εταιρια.

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Προσωπικά δεν κατεβάζω κάτι, αφήνω τον θερμοστάτη στους 21 κι όταν έρθει Οκτώβριος αρχίζει να λειτουργεί και πάλι.

Σωστος κι αυτο γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Προσωπικά δεν κατεβάζω κάτι, αφήνω τον θερμοστάτη στους 21 κι όταν έρθει Οκτώβριος αρχίζει να λειτουργεί και πάλι. Μέχρι τότε η θερμοκρασία του σπιτιού δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτω από τους 21 βαθμούς.

Ανάλογα. Πχ στην περίπτωση μου έχω ασύρματο θερμοστάτη σε χώρο που μπαίνει ερκοντισιον. Μπορεί να φτάσει στους 21 άρα θα ανάψει αν δεν κατέβει η θερμοκρασία. Είναι σχετικό με το σε ποιο χώρο το έχει κανείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, marmagia said:

Ανάλογα. Πχ στην περίπτωση μου έχω ασύρματο θερμοστάτη σε χώρο που μπαίνει ερκοντισιον. Μπορεί να φτάσει στους 21 άρα θα ανάψει αν δεν κατέβει η θερμοκρασία. Είναι σχετικό με το σε ποιο χώρο το έχει κανείς 

Πράγματι έχεις δίκιο σε αυτό, ειδικά αν το κλιματιστικό "βαράει" άμεσα τον θερμοστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Thresh said:

Πράγματι έχεις δίκιο σε αυτό, ειδικά αν το κλιματιστικό "βαράει" άμεσα τον θερμοστάτη.

Ναι είναι σχετικό αλλά σίγουρα ο καθένας ξέρει τις ιδιαιτερότητες του σπιτιου του. Αν το έχει σταθερό πχ στο διάδρομο και στα δωμάτια έχει κλειστές πόρτες δεν τον επηρεάζει. Η αν αντίστοιχα δεν έχει τριοδη για τον ηλιακό και πάλι δεν τον νοιάζει να κλείσει και εντελώς τον λέβητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο τοπικ σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ. 
σε περίπτωση εσκαφης βάθους 1,5 σε κήπο σπιτιου κοντά στο σωλήνα του αερίου πρέπει να προηγηθεί ενημέρωση και γραπτή έγκριση από την ΕΔΑ; Είχα σκοπό να ρωτήσω πως κλείνει η βανα παρότι θα είναι όλοι πολύ προσεκτικοί να μην πλησιάσουν ιδιαίτερα κοντά αλλά διάβασα εδώ https://edaattikis.gr/gr/services/third-party-projects-excavation-permits ότι μάλλον θέλει και άδεια γραπτή. Ισχύει; 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη από κάποιον που να έχει ή γνωρίζει κάποιον από τους παρακάτω λέβητες

Vaillant ecotec intro

https://thermogas.gr/product-detail/levites-sympyknosis-aeriou-ecotec-vuw-intro-vaillant/

και Protherm puma condens

https://thermogas.gr/product-detail/puma-condens-protherm/

Και οι δύο λέβητες είναι του ομίλου vaillant και φτιάχνονται στην Σλοβακία 

Επεξ/σία από giannnis122
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια0 ερώτηση για τους γνώστες εχθές έκανα συντήρηση έναν buderus Logamax GB062 ωστόσο μετά την συντήρηση και ενώ κατά την διάρκεια αυτής είχαμε ανοίξει το αέριο για λίγο παρατηρώ ότι η θερμοκρασία του λέβητα έχει μείνει στοθς 47 βαθμούς τον είχα παρατηρήσει ότι έπεφτε κάτω από 30 όταν δεν λειτουργούσε να σημειώσω ότι όλοι την νύχτα δεν ανοίξαμε ζεστό νερό. Είναι φυσιολογικη αυτή η θερμοκρασία; θα πέσει αργότερα; 

Επεξ/σία από teopanta1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Μια0 ερώτηση για τους γνώστες εχθές έκανα συντήρηση έναν buderus Logamax GB062 ωστόσο μετά την συντήρηση και ενώ κατά την διάρκεια αυτής είχαμε ανοίξει το αέριο για λίγο παρατηρώ ότι η θερμοκρασία του λέβητα έχει μείνει στοθς 47 βαθμούς τον είχα παρατηρήσει ότι έπεφτε κάτω από 30 όταν δεν λειτουργούσε να σημειώσω ότι όλοι την νύχτα δεν ανοίξαμε ζεστό νερό. Είναι φυσιολογικη αυτή η θερμοκρασία; θα πέσει αργότερα; 

Πρώτη φορά έκανα και εγώ φέτος έναν wolf που έχω,το ίδιο είχα παρατηρήσει και εγώ αλλά έπεσε μετά από λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλαμε στην πολυκατοικία φυσικό αέριο. Στο διαμερισμα έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα (boiler) ο οποίος είναι συνδεδεμένος με το καλοριφέρ. Έχω ακούσει πως με το φυσικό αέριο έχεις ζεστό νερό συνέχεια , χωρίς να είναι ζεστά τα σώματα (καλοριφέρ) αλλά μόνο αν το έχει ανοιχτό (on) τον θερμοστάτη. Ωστόσο σε εμένα δεν έρχεται ζεστό νερό παρά μόνο όταν ζεσταίνονται τα σώματα.
Υποθέτω πως πρέπει να κλείσω κάποια Βάνα που συνδέει τον θερμοσίφωνα με το καλοριφέρ;
Μήπως χρειάζεται νέος θερμοστάτης για να δουλέψει;

Επεξ/σία από evangelos1991gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...