Προς το περιεχόμενο

Accenture: Τα PC είναι η αιτία για τη “βουτιά” από το 52% στο 23% όσων παρακολουθούν σειρές στην TV


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ηθελες να πουν?

Ελληνικη τηλ βλεπουν. Aπο εδω εχουν εμπειριες.

Να σχολιασουν τη καταντια της γαλλικης ή ιαπωνικης τηλ?

 

Εσυ τι περιμενες να διαβασεις σε ενα ελληνικο φορουμ?

Δεν έχει σημασία η εθνικότητα του φόρουμ. Περίμενα να διαβάσω απαντήσεις που να εμβαθύνουν στα δεδομένα της είδησης. Όταν υπάρχει αυτή η μείωση σε χώρες με 100αδες κανάλια και ανθρώπινες streaming υπηρεσίες, περιμένω να προσπαθήσει κάποιος να εξηγήσει για ποιον λόγο υπάρχει μείωση παρόλο που εκεί έχουν αξιόλογες υπηρεσίες τηλεόρασης.

 

Όχι απαντήσεις που παίρνουν ως δεδομένη σε όλες τις χώρες μια κατάσταση που επικρατεί εδώ με ελεϊνά κανάλια και ανύπαρκτες streaming υπηρεσίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά υπάρχουν ακόμα pc? Νόμιζα ότι είχαν καταργηθεί και όλοι έμπαιναν fb από κινητό 6 ιντσών

 

Όσο για το Netflix έχει μπει πολυς ελληνικός υπότιτλος τώρα τελευταία και ότι έχει προστεθεί πρόσφατα και έχει τύχει να πέσει στο μάτι μου έχει κανονικά ελληνικούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που με τα SmartTvs οι κατασκευάστε ξέρουν τι βλέπεις πόση ώρα τι κανάλια και σε παρακολουθούν ότι και αν κάνεις. Πολύ πιθανό και η CIA να έχει και πρόσβαση.

 

https://www.google.com/amp/www.telegraph.co.uk/technology/2017/03/08/smart-tv-perfect-way-spy/amp/

 

Επίσης με αυτόν τον τρόπο οι εταιρίες παρωχης πουλάνε τα δεδομένα σου για διαφημίσεις. Ποίος θυμάται πριν από καμιά 15 άρια χρόνια που για να δεις μια ταινία 1.5 ωρών σου έπαιρνε 3 ώρες μαζί με διαφημίσεις. Τώρα με το Kodi περιμένεις κάμποσες ώρες μέχρι κάποιος να ανέβασει σειρές η καινούργιες ταινίες σε HD και χωρίς διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση με την σημερινή της μορφή να σύντομα πεθαίνει. Όλα πλέον streaming και ondemand όποτε τα θες εσύ. Άλλα σαν την τηλεόραση δεν έχει. Σαν συσκευή. Στο υπολογιστή βλέπαμε πριν 15 χρονιά. Με τόσα κινεζικά android box + της Smart TVs είναι πλέον χαζό να βλέπεις στο pc. Πλέον με 20 € παίρνεις ένα μέτριο android box και κάνεις την δουλειά σου. 

 

Και όσο άφορα κάποιον που έλεγε για το Netflix. Και αμερικανος να είσαι μην νομίζεις ότι έβαλες netflix και με 10 $ θα βλέπεις τα πάντα. Ξεχνά το. Θα πρέπει τουλάχιστον 2 η 3 η και περισσότερες υπηρεσίες να βάλεις εάν θες να έχεις τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των PC είναι ότι μπορείς να βλέπεις την σειρά όποτε θέλεις εσύ και όχι την προκαθορισμένη ώρα/μέρα που παίζει στην τηλεόραση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να δω τηλεόραση έστω και να ρίξω μια κλεφτή ματιά γιατί κάποιος σε ένα φιλικό/συγγενικό σπίτι βλέπει οτιδήποτε σε αυτήν εδώ και περίπου 18 χρόνια... 

 

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να έχεις να κάνεις τίποτε άλλο στην ζωή σου για να βλέπεις τηλεόραση. Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου και δεν ισχύει εφόσον βλέπω πολλούς ανθρώπους μετά την δουλειά τους και την καθημερινότητα τους να θέλουν να δουν τηλεόραση για χαλάρωση. 

 

Εγώ πάλι αν δεν δω 1-2 κινηματογραφικές ταινίες την ημέρα κατά 99% η επόμενη μέρα θα μου πάει στραβά. 

 

Τελικά όπως συνηθίσει είναι ο καθένας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλα τηλεόραση μονό κάτι παππούδες βλέπουν πλέον.... εγώ από το 2005 δεν έχω καν τηλεόραση στο σπίτι, όταν έχεις PC+Internet άπλα η TV είναι άχρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλα τηλεόραση μονό κάτι παππούδες βλέπουν πλέον.... εγώ από το 2005 δεν έχω καν τηλεόραση στο σπίτι, όταν έχεις PC+Internet άπλα η TV είναι άχρηστη.

Και ταινίες και σειρές που βλέπεις, στην 24 ιντσών οθονουλα του pc ενώ κάθεσαι στην καρέκλα;

 

Αλλά είμαι σίγουρος ότι τις απολαμβάνεις περισσότερο από κάποιον άλλον στην 65αρα τηλεόραση απο την καναπεδαρα του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των PC είναι ότι μπορείς να βλέπεις την σειρά όποτε θέλεις εσύ και όχι την προκαθορισμένη ώρα/μέρα που παίζει στην τηλεόραση.

 

Μα αυτό είναι το βασικότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ταινίες και σειρές που βλέπεις, στην 24 ιντσών οθονουλα του pc ενώ κάθεσαι στην καρέκλα;

 

Αλλά είμαι σίγουρος ότι τις απολαμβάνεις περισσότερο από κάποιον άλλον στην 65αρα τηλεόραση απο την καναπεδαρα του...

βέβαια δε σου απαγορεύει κανείς να συνδέσεις και τηλεόραση στο pc σου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια δε σου απαγορεύει κανείς να συνδέσεις και τηλεόραση στο pc σου..

Προφανώς και όχι, αλλά δεν χρειάζεται καν να το κάνεις. To μόνο που χρειάζεσαι ειναι ένα tv box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα PC because ffdshow + SVP για 60fps + 1ms Monitor (δεν έχεις ghosting blur κλπ) - επίσης στο SVP έχει καλύτερο motion interpolation σε σχέση με τις TV που μερικές έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και όχι, αλλά δεν χρειάζεται καν να το κάνεις. To μόνο που χρειάζεσαι ειναι ένα tv box.

ανάλογα πώς μπορεί να σε βολέψει

 

ναι είναι σπατάλη από άποψη ρεύματος πχ να έχεις ανοικτό ένα ολόκληρο pc για να δεις μια ταινία ας πούμε ή netflix, αλλά δεν είμαστε και λίγοι που έχουμε και μια τηλεόραση δίπλα στο pc και όποτε χρειάζεται στέλνουμε την εικόνα εκεί 

 

έχεις και ένα ασύρματο πληκτρολόγιο/touchpad στυλ k400 και βολεύεσαι

 

αυτό βέβαια το κάνεις αν τυχαίνει να υπάρχει τηλεόραση κοντά στο pc σου, όχι να πας να στήσεις pc ντε και καλά κοντά στη τηλεόρασή σου

 

αν και ξέρω αρκετούς που προτιμούν μίνι pc στη τηλεόραση με κανονικά windows από το περιβάλλον ενός tv box 

αν θες να κάνεις browsing ή να παίξεις κάνα ελαφρύ παιχνίδι είναι σίγουρα προτιμότερο 

 

εγώ πάντως στη τηλεόραση του σαλονιού (γιατί στο γραφείο έχω το pc) βολεύομαι μια χαρά με τον ενσωματωμένο player αν θέλω να δω σειρά ή ταινία και με το ps4 αν θέλω να δω netflix ή yt (δεν είναι smart η τηλεόραση)

 

προτιμώ πάντως να βάλω μια ταινία ή σειρά να παίζει στο φόντο, προτιμώ ακόμα και βίντεο στο yt από το να βλέπω κανονική τηλεόραση. 

την υπομένω βέβαια και αυτή όταν δεν είμαι μόνος (γυναίκα survivor και αυτοκτονία :eek:  ), αλλά μόνος πολύ δύσκολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...