Προς το περιεχόμενο

Accenture: Τα PC είναι η αιτία για τη “βουτιά” από το 52% στο 23% όσων παρακολουθούν σειρές στην TV


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να υποβιβάζεις την δουλεία του οποιουδήποτε είναι λίγο αισχρό...

Ενώ η κατάσταση που βιώνει ο ελληνικός λαός τα τελευταία 7 χρόνια και άγνωστο για πόσα χρόνια ακόμα δεν είναι αισχρή, είναι πέρα για πέρα ηθική και νόμιμη... Μακάρι να δείχνατε τις ίδιες ευαισθησίες και σε τέτοια θέματα, αντί να κλαίγεστε γιατί κάποιες φίρμες του Χόλυγουντ βγάζουν λιγότερα εκατομμύρια από το "προβλεπόμενο"
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια πάντως είναι ότι η πειρατεία πηγαινε σύννεφο και πριν τη κρίση, ειδικά από τη στιγμή που μπήκε dsl σε κάθε σπίτι τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα

 

Αλλά πλέον είναι σχεδόν ανόητο να συζητάμε να ξοδεύει γενικά ο κόσμος περιττά χρήματα. Κάποιοι το κάνουν και θα συνεχίσουν να το κάνουν. Ένας σινεφίλ για παράδειγμα ή κάποιος που εκτιμά τα video games και ας τα στερείται από αλλού

 

Αλλά το να περιμένεις ένας λαός που πλέον αντιμετωπίζει όλο και περισσότερο προβλήματα επιβίωσης (εδώ έχει μειωθεί το φαγητό και τα χρήματα προς τους γιατρούς) και να θέλει δεν έχει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ η κατάσταση που βιώνει ο ελληνικός λαός τα τελευταία 7 χρόνια και άγνωστο για πόσα χρόνια ακόμα δεν είναι αισχρή, είναι πέρα για πέρα ηθική και νόμιμη... Μακάρι να δείχνατε τις ίδιες ευαισθησίες και σε τέτοια θέματα, αντί να κλαίγεστε γιατί κάποιες φίρμες του Χόλυγουντ βγάζουν λιγότερα εκατομμύρια από το "προβλεπόμενο"

Επίσης μου ειναι αισχρό η τούρτα σοκολάτα με ροκφόρ... Τι λες... Σαν δικαιολογία στέκει???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου ειναι αισχρό η τούρτα σοκολάτα με ροκφόρ... Τι λες... Σαν δικαιολογία στέκει???

Ότι νά ναι... Δεν καταλάβες γρι απ' ότι έγραψα, όχι ότι περίμενα κάτι καλύτερο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι έτσι ακριβώς, δηλαδή όλοι on the same page. Αρκετοί ερμηνεύουμε διαφορετικά τη λέξη "κλοπή" αλλά και τα "πνευματικά δικαιώματα".

 

Σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι νά ναι... Δεν καταλάβες γρι απ' ότι έγραψα, όχι ότι περίμενα κάτι καλύτερο

Αποφεύγεις... Να στο κάνω κέρματα... Ακόμα δεν μου έδωσες έναν λόγο που να δικαιολογεί την πειρατεία...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φτωχός άρα το να παρανομήσω είναι ηθικό. Μπορώ να κατεβάζω τα πάντα πειρατικά, να μην κόβω αποδείξεις, να κλέβω την ΔΕΗ, να μην δηλώνω τα εισοδήματά μου, να μην πληρώνω διόδια, χαράτσι κλπ κλπ. Είναι όλα μέρος της ίδιας νοοτροπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγεις... Να στο κάνω κέρματα... Ακόμα δεν μου έδωσες έναν λόγο που να δικαιολογεί την πειρατεία...

1. Υπερβολική κοστολόγηση

2. Μη διαθεσιμότητα προϊόντος ή ελληνικών υπότιτλων

3. Τα σκουπίδια που προβάλλει η τηλεόραση

4. Ο μη εκσυχρονισμός της τηλεόρασης σε θέμα ποιότητας εικόνας/ήχου και υπηρεσιών

5. Οι υπερβολικές διαφημίσεις

6. Η λογοκρισία χάρη της οποίας κόβουν αρκετές σκηνές

7. Το χαλασμένο aspect ratio σε πολλές παλιές σειρές και ταινίες που γυρίστηκαν σε 4:3 και προβάλλονται σαν 16:9 με αποτέλεσμα τα κεφάλια των πρωταγωνιστών να θυμίζουν περισσότερο μπάλες ποδοσφαίρου από το τέντωμα ή να έχει κοπεί η μισή εικόνα από πάνω και κάτω. Κάτι παρόμοιο ισχύει για ταινίες που έχουν γυριστεί σε πιο μακρόστενο πλαίσιο από το 16:9 και πετσοκόβονται αριστερά-δεξιά.

8. Οι διαρκείς επαναλήψεις τη στιγμή που άλλες σειρές/ταινίες έχουν πολλά χρόνια να προβληθούν ή δεν έχουν προβληθεί ποτέ

9. Οι ακατάλληλες ώρες προβολής για πολλούς από εμάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φτωχός άρα το να παρανομήσω είναι ηθικό.

Ό,τι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.

 

Μπορώ να κατεβάζω τα πάντα πειρατικά, να μην κόβω αποδείξεις, να κλέβω την ΔΕΗ, να μην δηλώνω τα εισοδήματά μου, να μην πληρώνω διόδια, χαράτσι κλπ κλπ. Είναι όλα μέρος της ίδιας νοοτροπίας.

 

Μήλα, πορτοκάλια και αχλάδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.

 

 

Μήλα, πορτοκάλια και αχλάδια.

 

Δεν είπα πως αν κάτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Είπα πως αν κάτι είναι παράνομο είναι ανήθικο. Όσο θέλουμε να μιλάμε για αστική δημοκρατία τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που η έρευνα αφορά 26 χώρες και στο insomnia τα σχόλια έχουν να κάνουν με την άθλια ελληνική τηλεόραση με ξεπερνάει.

 

Προσωπικά δε μου αρέσει να κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, εκτός και αν κάποτε βρώ χρόνο να ψάξω όλο των ιστορικών των TVs 26 διαφορετικών χωρών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη διαβασα κατι για αναγκη πιο πανω, απο ποτε εγινε η ηλεκτρονικη ψυχαγωγια αναγκη και ειναι οκ να την κλεβουμε? Το να κλεψεις φαγητο επειδη πεινας, το καταλαβαινω. Το να κλεβεις ομως "φανταχτερα" πραγματα απο ποτε ειναι οκ?

 

Και μια ερωτηση ακομα, αν γινομασταν ολοι πειρατες, τι θα γινοταν? Θα μας εβγαζαν περισσοτερο υλικο?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πως αν κάτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Είπα πως αν κάτι είναι παράνομο είναι ανήθικο. Όσο θέλουμε να μιλάμε για αστική δημοκρατία τουλάχιστον...

Παράνομη είναι και η μη καταβολή του ΕΝΦΙΑ, άρα ανήθικη για σένα. Ναι ξέρω πήγε αλλού το θέμα αλλά θέλω να καταληξω πως όπως ακριβώς ότι κάτι ειναι νόμιμο δεν συνεπάγεται ότι είναι και ηθικό, έτσι και το ότι κάτι είναι παράνομο δεν συνεπάγεται ότι είναι ανήθικο.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομη είναι και η μη καταβολή του ΕΝΦΙΑ, άρα ανήθικη για σένα. Ναι ξέρω πήγε αλλού το θέμα αλλά θέλω να καταληξω πως όπως ακριβώς ότι κάτι ειναι νόμιμο δεν συνεπάγεται ότι είναι και ηθικό, έτσι και το ότι κάτι είναι παράνομο δεν συνεπάγεται ότι είναι ανήθικο.

Ααααααύτο ακριβώς, 2 παραδείγματα:

 

-Στο Ισλάμ οι λιθοβολισμοί μοιχών είναι καθ' όλα νόμιμη αλλά και ανήθικη για τον πολιτισμένο κόσμο

-Τα μπαράζ ληστειών σε τράπεζες για την βοήθεια των φτωχών είναι παράνομη αλλά καθ'ολα ηθική (λίγο πιο υποκειμενικό αλλά οκ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη διαβασα κατι για αναγκη πιο πανω, απο ποτε εγινε η ηλεκτρονικη ψυχαγωγια αναγκη και ειναι οκ να την κλεβουμεπειρατεύουμε

Fixed. Από τότε που σαν άνθρωποι δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες με τα ζώα, δηλαδή, φαγητό, νερό και ύπνος και τίποτα περισσότερο.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...