Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα σήμερα xpel σε 5θυρο fiesta με 140€ στο WRC Tuning στον Άγιο Δημήτριο. 

Είναι δεύτερη φορά που βάζω αποκεί και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Περίπου 1.30 ώρα η διάρκεια της τοποθέτησης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα εγώ έχω ένα ix35, στα πίσω τζάμια έχει από μαμά φιμε προς το πράσινο. Η θα πρέπει να βάλω πολύ σκούρο πίσω για να φύγει η πρασινιλα η θα πρέπει να συμβιβαστώ με το πράσινο και να βάλω και μπροστά πρασινοπο, και από ότι ρώτησα βγαίνουν μόνο απλές ούτε κεραμικές ούτε τίποτα. Με έχει βάλει σε σκέψεις τώρα και δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης πήγαινα για σίγουρα να βάλω και στο μπροστά μου εξήγησαν την διαδικασία και έπαθα ένα σοκ...που θα πάει όλο αυτό το νερό? Ένα λάθος να γίνει θα πέσει όλο πισω από το ταμπλό. Εδώ βιολογικό έκανα υποτίθεται σε κορυφαίο μάστορα και από τότε κολλάει που και που ο αισθητήρας στο κάθισμα. Φαντάσου τι έχει να γίνει στο παρμπριζ... Και θεωρώ ότι η προστασία στο παρμπριζ κάνει την μεγαλύτερη δουλειά μέσα στην καμπίνα στο θέμα ζέστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Spirit0r είπε

Έβαλα σήμερα xpel σε 5θυρο fiesta με 140€ στο WRC Tuning στον Άγιο Δημήτριο. 

Είναι δεύτερη φορά που βάζω αποκεί και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Περίπου 1.30 ώρα η διάρκεια της τοποθέτησης. 

απο εργασια εχεις λεπτομερειες; βγαζουν τιποτα πλαστικα; εισαι παρων στην τοποθετηση;

τιποτα γρατζουνιες- φουσταλες;

στο google γραφουν οτι δεν δινει πιστοποιητικο για κτεο

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ήμουν παρών στη τοποθέτηση, οχι όλα πήγαν ρολόι ως προς την τοποθέτηση, χωρίς γρατσουνιές κτλ

Το μόνο πλαστικό που αφαιρέθηκε και είναι λογικό πιστεύω για να μπει η μεμβράνη στα τζάμια είναι αυτό που κραταει το παράθυρο στη πόρτα, στο κάτω κάτω μέρος. 

Πιστοποιητικό δίνουν όπως όλοι, της xpel είναι ένα μικρό βιβλιαράκι η οποία είναι και η εγγύηση εφ όρους ζωής αλλά αυτό όπως και τα άλλα πιστοποιητικά δεν είναι για να περάσεις ΚΤΕΟ ή να γλυτώσεις την κλήση από τη τροχαία. Αυτά απλά πιστοποιούν ότι τηρούν κάποια στάνταρντ. 

Ο νόμος δε θέλει σκούρα παράθυρα σε οδηγό και συνοδηγό.

Με λίγα λογα αν θέλουν, κόβουν τη μισή Ελλάδα στο ΚΤΕΟ. 

ΥΓ. Είναι πιστοποιημενος εγκατάστατης από την xpel, έχει ένα σχετικό πιστοποιητικό κρεμασμένο όπως μπαίνεις. 

Επεξ/σία από Spirit0r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, GiorgosT είπε

Καλημέρα στο νήμα.

Μόλις το άφησα για εγκατάσταση νανοκεραμικών LLumar.

Πες μας εντυπώσεις μόλις το παραλάβεις. 

Σε τι αμάξι και που έβαλες (μπρος-πίσω / παρμπρίζ?) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Helionar είπε

Πες μας εντυπώσεις μόλις το παραλάβεις. 

Σε τι αμάξι και που έβαλες (μπρος-πίσω / παρμπρίζ?) 

Σε FIAT Tipo σεντάν. Πίσω αρκετά σκούρες για να κόβει η αντηλιά για τα παιδιά και μπροστά όσο χρειάζεται για να είμαι νόμιμος.

Παρμπρίζ δε βάζω προς το παρόν γιατί έχει μια γρατζουνιά και κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον μάλλον θα πιάσουν τόπο τα έξτρα που δίνουμε στην ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων 😁.

Εννοείται ότι θα πω εντυπώσεις και θα ανεβάσω και φωτό.

Στο Stilo πάντως που είχα περάσει τις LLumar πάλι (μετάλλου) πριν 5 χρόνια, είναι ακόμα άψογες και έκαναν τρελή διαφορά, άρα με τις νανοκεραμικές περιμένω να είναι ακόμη καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GiorgosT είπε

Σε FIAT Tipo σεντάν. Πίσω αρκετά σκούρες για να κόβει η αντηλιά για τα παιδιά και μπροστά όσο χρειάζεται για να είμαι νόμιμος.

Παρμπρίζ δε βάζω προς το παρόν γιατί έχει μια γρατζουνιά και κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον μάλλον θα πιάσουν τόπο τα έξτρα που δίνουμε στην ασφάλεια για θραύση κρυστάλλων 😁.

Εννοείται ότι θα πω εντυπώσεις και θα ανεβάσω και φωτό.

Στο Stilo πάντως που είχα περάσει τις LLumar πάλι (μετάλλου) πριν 5 χρόνια, είναι ακόμα άψογες και έκαναν τρελή διαφορά, άρα με τις νανοκεραμικές περιμένω να είναι ακόμη καλύτερα.

Εχω και γω LLumar στα 3 πισω τζαμια εδω και 2,5 χρονια και ειμαι και γω πολυ ευχαριστημενος και σκεφτομουν μηπως περνουσα και στα 2 μπροστινα (εκτος παρμπριζ). 

Ειδικά με τα καλοκαιρια που περναμε τα τελευταια χρόνια ειναι σημαντικη η διαφορα και για επιβάτες και για τα υλικα του αυτοκινητου.

Κοστολογιο αν επιτρεπεται; απο το σαιτ τους ειδα κοντα στο 400αρι για ολο το αμαξι, εσενα ποσο πηγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Helionar είπε

Εχω και γω LLumar στα 3 πισω τζαμια εδω και 2,5 χρονια και ειμαι και γω πολυ ευχαριστημενος και σκεφτομουν μηπως περνουσα και στα 2 μπροστινα (εκτος παρμπριζ). 

Ειδικά με τα καλοκαιρια που περναμε τα τελευταια χρόνια ειναι σημαντικη η διαφορα και για επιβάτες και για τα υλικα του αυτοκινητου.

Κοστολογιο αν επιτρεπεται; απο το σαιτ τους ειδα κοντα στο 400αρι για ολο το αμαξι, εσενα ποσο πηγε?

300 βγήκε. Για LLumar νανοκεραμικές θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή τιμή.

Πώς και δεν είχες βάλει και στα μπροστά εξ αρχής; Εγώ βλέπω πόσο μεγάλη είναι η διαφορά αυτό το διάστημα που οδηγώ και το Tipo και το Stilo, ειδικά όταν έχω τον ήλιο απ' το πλάι... Καμία σχέση.

Και έτσι όπως ανεβαίνουν οι τιμές σε όλα, όσο πιο άμεσα το κάνεις, αν το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά, τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiorgosT είπε

300 βγήκε. Για LLumar νανοκεραμικές θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή τιμή.

Πώς και δεν είχες βάλει και στα μπροστά εξ αρχής; Εγώ βλέπω πόσο μεγάλη είναι η διαφορά αυτό το διάστημα που οδηγώ και το Tipo και το Stilo, ειδικά όταν έχω τον ήλιο απ' το πλάι... Καμία σχέση.

Και έτσι όπως ανεβαίνουν οι τιμές σε όλα, όσο πιο άμεσα το κάνεις, αν το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά, τόσο το καλύτερο.

Μου τις είχανε κάνει δώρο από την αντιπροσωπεία και βάζανε μόνο στα 3 πίσω τότε. 

Η τιμή πολύ καλή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Helionar είπε

Μου τις είχανε κάνει δώρο από την αντιπροσωπεία και βάζανε μόνο στα 3 πίσω τότε. 

Η τιμή πολύ καλή! 

Μια χαρά, αφού ήταν δώρο. Πάντως αξίζει με τα χίλια να βάλεις και μπροστά, θα καταλάβεις άμεσα και μεγάλη διαφορά.

Ναι, η τιμή μου φάνηκε καλή και επειδή ο συγκεκριμένος κάνει καλή και προσεκτική δουλειά (εκεί είχα περάσει και στο Stilo), σκέφτηκα ότι μια φορά τις περνάω, ας βάλω καλές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, χθες που το πήρα, στην επιστροφή, είχα τον ήλιο από τα δεξιά και απλά δεν καταλάβαινα ζέστη, ούτε με ενοχλούσε το φως.

Εννοείται ότι για 2-3 μέρες ΔΕΝ κατεβάζω παράθυρα και είχε μικρές φουσκαλίτσες σε πολλά σημεία, οι οποίες μέσα σε λίγες μέρες εξαφανίζονται (το θυμάμαι και από το Stilo αυτό). Ήδη σήμερα το πρωί οι περισσότερες είχαν φύγει. Γενικά, πολύ καλή δουλειά.

Επίσης, έχω την αίσθηση ότι σε σχέση με τις μετάλλου, με αυτές βλέπεις καλύτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, αν και εξωτερικά φαίνονται το ίδιο σκούρες. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι και ιδέα μου.

Θα επανέλθω και με φωτογραφίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος… σε ποια llumar τις εβαλες; Ειχα δει οτι εχουν μια ελαφρια πρασινη αποχρωση της llumar οταν ρωτησα, το ιδιο ισχυει και στις κεραμκες;

Οι φουσκαλες ειναι φυσιολογικες τοσες πολλες; Αυτο που εχουν γραψει ειναι για ελαχιστες που φευγουν οταν στεγνωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bjj-p είπε

Ωραιος… σε ποια llumar τις εβαλες; Ειχα δει οτι εχουν μια ελαφρια πρασινη αποχρωση της llumar οταν ρωτησα, το ιδιο ισχυει και στις κεραμκες;

Οι φουσκαλες ειναι φυσιολογικες τοσες πολλες; Αυτο που εχουν γραψει ειναι για ελαχιστες που φευγουν οταν στεγνωσει.

Στην Καβάλα είμαι και τις πέρασα σε επίσημο συνεργάτη της LLumar.

Η απόχρωση είναι στο φάσμα του γκρι (ουδέτερη). Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτό από μέσα-έξω.

Όσο για τις φουσκάλες, στην αρχή είχε παντού πολλές μικρές. Ήταν σαν μοτίβο που σχηματίζουν στο τζάμι όταν πέφτουν μικρές σταγόνες νερού, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αλλιώς.

Το επόμενο πρωί είχαν φύγει οι μισές και βάλε και το απόγευμα που έφυγα από τη δουλειά (όπου ο ήλιος χτυπούσε ανελέητα το αυτοκίνητο για 9 ώρες) είχαν εξαφανιστεί εντελώς.

Μόνο στο πίσω αριστερό παράθυρο είχαν μείνει κάτι μικρές (μάλλον έχει εγκλωβιστεί σκόνη εκεί) και μάλιστα άκρη-άκρη που δεν ενοχλούν, αλλά μόλις τις είδε ο άνθρωπος μου είπε να του το πάω σε λίγες μέρες να περάσει άλλη.

Ήδη χθες που οδήγησα με ντάλα ήλιο πάντως, τις εκτίμησα δεόντως. Και ένιωσα τη διαφορά με τις μετάλλου ως προς την υπέρυθρη ακτινοβολία (αυτή που μεταφέρει τη ζέστη). Δηλαδή, εκεί που με τις μετάλλου που έχω στο Stilo κάτι (ελάχιστα βέβαια) νιώθεις στο χέρι σου όταν χτυπάει ο ήλιος πλευρικά το αμάξι, με τις νανοκεραμικές δεν το νιώθεις καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bjj-p είπε

Ωραιος… σε ποια llumar τις εβαλες; Ειχα δει οτι εχουν μια ελαφρια πρασινη αποχρωση της llumar οταν ρωτησα, το ιδιο ισχυει και στις κεραμκες;

Οι φουσκαλες ειναι φυσιολογικες τοσες πολλες; Αυτο που εχουν γραψει ειναι για ελαχιστες που φευγουν οταν στεγνωσει.

Πάντως και στο Stilo LLumar είχα περάσει και δεν έχουν πράσινη απόχρωση. Ίσως ήταν έτσι κάποια συγκεκριμένη σειρά που είχες δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...