Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έβαλα Madico νάνο κεραμικές σε όλο το αμάξι και βλέπω ότι η εφαρμογή στις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού δεν είναι ιδανική. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι τα βράδια αντανακλούν τα φώτα των πίσω και είναι πολύ ενοχλητικό.

Επικοινώνησα με το μαγαζί που τις έβαλα και μου είπε ότι τα VW έχουν αρκετά χοντρές αντιστάσεις και αυτό είναι κάτι που όλα τα αμάξια με μεμβράνες το έχουν, οπότε είτε το συνηθίζω είτε τις αφαιρώ.

Αυτό είναι κάτι που όντως ισχύει; Δηλαδή όλα τα αυτοκίνητα με μεμβράνες, πίσω έχουν διαθλάσεις που απλά ανέχεσαι; Και αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να σε ενημερώνουν πριν την τοποθέτηση;

Επεξ/σία από Tmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tmag είπε

Καλησπέρα, έβαλα Madico νάνο κεραμικές σε όλο το αμάξι και βλέπω ότι η εφαρμογή στις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού δεν είναι ιδανική. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι τα βράδια αντανακλούν τα φώτα των πίσω και είναι πολύ ενοχλητικό.

Επικοινώνησα με το μαγαζί που τις έβαλα και μου είπε ότι τα VW έχουν αρκετά χοντρές αντιστάσεις και αυτό είναι κάτι που όλα τα αμάξια με μεμβράνες το έχουν, οπότε είτε το συνηθίζω είτε τις αφαιρώ.

Αυτό είναι κάτι που όντως ισχύει; Δηλαδή όλα τα αυτοκίνητα με μεμβράνες, πίσω έχουν διαθλάσεις που απλά ανέχεσαι; Και αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να σε ενημερώνουν πριν την τοποθέτηση;

Madico black pearl σε fiesta και i10, κανένα πρόβλημα με αντανακλάσεις και αντιστάσεις στο πίσω τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tmag είπε

Καλησπέρα, έβαλα Madico νάνο κεραμικές σε όλο το αμάξι και βλέπω ότι η εφαρμογή στις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού δεν είναι ιδανική. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι τα βράδια αντανακλούν τα φώτα των πίσω και είναι πολύ ενοχλητικό.

Επικοινώνησα με το μαγαζί που τις έβαλα και μου είπε ότι τα VW έχουν αρκετά χοντρές αντιστάσεις και αυτό είναι κάτι που όλα τα αμάξια με μεμβράνες το έχουν, οπότε είτε το συνηθίζω είτε τις αφαιρώ.

Αυτό είναι κάτι που όντως ισχύει; Δηλαδή όλα τα αυτοκίνητα με μεμβράνες, πίσω έχουν διαθλάσεις που απλά ανέχεσαι; Και αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να σε ενημερώνουν πριν την τοποθέτηση;

Από Madico δεν έχω εμπειρία, αλλά 5+ χρόνια με μεβράνες, ποτέ δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τις εντυπώσεις όλων εδώ μέσα ότι μετά το πέρασμα μεμβρανών στο μπροστινό τζάμι καταλαβαίνετε διαφορά απο πριν.... Δυστυχώς εγώ μετα την τοποθέτηση Armolan IR Ceramic 75 δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω και πολλά και από μειώση ζέστης και τυφλώματος από τον ήλιο.... Όταν χτυπάει ο ήλιος από το πλάι και μπροστά νιώθω το χέρι μου και το ταμπλό αντίστοιχα να ζεσταίνονται πάντως.

Οκ ήξερα ότι με 75% διαπερατότητα δεν θα είχα θεαματικά αποτελέσματα στην ζέστη που θα νιώθω αλλά έχω την εντύπωση ότι ειναι ίδιο με πριν....

Τουλάχιστον έχω θελω να πιστεύω προστασία από UV κατά 99%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, smyrali είπε

Διαβάζω τις εντυπώσεις όλων εδώ μέσα ότι μετά το πέρασμα μεμβρανών στο μπροστινό τζάμι καταλαβαίνετε διαφορά απο πριν.... Δυστυχώς εγώ μετα την τοποθέτηση Armolan IR Ceramic 75 δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω και πολλά και από μειώση ζέστης και τυφλώματος από τον ήλιο.... Όταν χτυπάει ο ήλιος από το πλάι και μπροστά νιώθω το χέρι μου και το ταμπλό αντίστοιχα να ζεσταίνονται πάντως.

Οκ ήξερα ότι με 75% διαπερατότητα δεν θα είχα θεαματικά αποτελέσματα στην ζέστη που θα νιώθω αλλά έχω την εντύπωση ότι ειναι ίδιο με πριν....

Τουλάχιστον έχω θελω να πιστεύω προστασία από UV κατά 99%.

στο παρμπριζ βαζεις αποκλειστικα και μονο για την προστασια απο uv αλλα και για να ελαχιστοποιησεις τις απωλειες κλιματισμου στην καμπινα

αν εβαλες το ιδιο κ σε τζαμι οδηγου συνοδηγου για λογους νομιμοτητας σε καταλαβαινω αλλα οντως ειναι δυσκολο να δεις διαφορες με πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ritualistic είπε

στο παρμπριζ βαζεις αποκλειστικα και μονο για την προστασια απο uv αλλα και για να ελαχιστοποιησεις τις απωλειες κλιματισμου στην καμπινα

αν εβαλες το ιδιο κ σε τζαμι οδηγου συνοδηγου για λογους νομιμοτητας σε καταλαβαινω αλλα οντως ειναι δυσκολο να δεις διαφορες με πριν

ναι παντού τα ίδια έβαλα παντού....να υποθέσω οτι και εσύ δεν βλεπεις μεγάλες διαφορές με το 75αρι φιλμ της Armolan..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ταμπλο ειναι ολα ζεστα αλλα δεν καινε οπως θα καιγοντουσαν χωρις το φιλμ συν οτι αντιλαμβανομαι το κλιμα να δουλευει αρκετα πιο ξεκουραστα 

στα υπολοιπα εχω βαλει 50αρι και βλεπω αρκετη διαφορα. επειδη ομως ηταν η πρωτη φορα που εβαλα αν το ξαναεκανα θα εβαζα 35αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ritualistic είπε

στο ταμπλο ειναι ολα ζεστα αλλα δεν καινε οπως θα καιγοντουσαν χωρις το φιλμ συν οτι αντιλαμβανομαι το κλιμα να δουλευει αρκετα πιο ξεκουραστα 

στα υπολοιπα εχω βαλει 50αρι και βλεπω αρκετη διαφορα. επειδη ομως ηταν η πρωτη φορα που εβαλα αν το ξαναεκανα θα εβαζα 35αρι

το 50αρι γυρω γυρω κανει την διαφορά τελικά...την επόμενη φορά θα επιλέξω 50αρι ή 35αρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, smyrali είπε

Όταν χτυπάει ο ήλιος από το πλάι και μπροστά νιώθω το χέρι μου και το ταμπλό αντίστοιχα να ζεσταίνονται πάντως.

Οκ ήξερα ότι με 75% διαπερατότητα δεν θα είχα θεαματικά αποτελέσματα στην ζέστη που θα νιώθω αλλά έχω την εντύπωση ότι ειναι ίδιο με πριν....

ναι, φυσιολογικό είναι με ανοιχτές μεμβράνες , αλλά σίγουρα έχει διαφορά . Δοκίμασε να κατεβάσεις παράθυρο και θα καταλάβεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2022 στις 11:05 ΜΜ, Tmag είπε

Καλησπέρα, έβαλα Madico νάνο κεραμικές σε όλο το αμάξι και βλέπω ότι η εφαρμογή στις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού δεν είναι ιδανική. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι τα βράδια αντανακλούν τα φώτα των πίσω και είναι πολύ ενοχλητικό.

Επικοινώνησα με το μαγαζί που τις έβαλα και μου είπε ότι τα VW έχουν αρκετά χοντρές αντιστάσεις και αυτό είναι κάτι που όλα τα αμάξια με μεμβράνες το έχουν, οπότε είτε το συνηθίζω είτε τις αφαιρώ.

Αυτό είναι κάτι που όντως ισχύει; Δηλαδή όλα τα αυτοκίνητα με μεμβράνες, πίσω έχουν διαθλάσεις που απλά ανέχεσαι; Και αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να σε ενημερώνουν πριν την τοποθέτηση;

Τοποθέτησα Madico νανοκεραμικες στο καινούριο μου polo πριν 1 μηνα περίπου. Το να μην πατήσει καλά λόγω αντιστάσεων είναι λογικό, δεν είναι εντελώς λείο το σημείο όπως τα υπόλοιπα τζάμια. Βέβαια δεν το καταλαβαίνεις ευκολα, τουλαχιστον στο δικό μου. Πρόβλημα με αντανακλάσεις από άλλα φώτα δεν εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, korakios είπε

ναι, φυσιολογικό είναι με ανοιχτές μεμβράνες , αλλά σίγουρα έχει διαφορά . Δοκίμασε να κατεβάσεις παράθυρο και θα καταλάβεις

Το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2022 στις 11:05 ΜΜ, Tmag είπε

Καλησπέρα, έβαλα Madico νάνο κεραμικές σε όλο το αμάξι και βλέπω ότι η εφαρμογή στις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού δεν είναι ιδανική. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι τα βράδια αντανακλούν τα φώτα των πίσω και είναι πολύ ενοχλητικό.

Επικοινώνησα με το μαγαζί που τις έβαλα και μου είπε ότι τα VW έχουν αρκετά χοντρές αντιστάσεις και αυτό είναι κάτι που όλα τα αμάξια με μεμβράνες το έχουν, οπότε είτε το συνηθίζω είτε τις αφαιρώ.

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα με εφαρμογή Llumar σε Astra. Η δικαιολογία ότι οι αντιστάσεις είναι χοντρές δεν με πείθει. Αν ήταν έτσι, θα συνέβαινε σε όλους όσοι έχουν το ίδιο αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2022 στις 10:14 ΠΜ, kostas_teach είπε

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα με εφαρμογή Llumar σε Astra. Η δικαιολογία ότι οι αντιστάσεις είναι χοντρές δεν με πείθει. Αν ήταν έτσι, θα συνέβαινε σε όλους όσοι έχουν το ίδιο αυτοκίνητο.

Μα σε βγάζουν και τρελό από πάνω. Εγώ τις τοποθέτησα σε ένα από τα πιο γνωστά μαγαζιά που βάζουν Madico. Όταν το συζήτησα με τον ιδιοκτήτη εκείνος μου είπε πως από τους χιλιάδες πελάτες που έχει βάλει μεμβράνες….μόνο εγώ και κάποιος άλλος με ένα Octavia έχει παραπονεθεί. 
 

θα βγάλω και θα ανεβάσω μια φωτογραφία με την εφαρμογή της μεμβράνης στις αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα με το σκιάδιο της ανοιγόμενης οροφής που δυστυχώς χάλασε το άγκιστρο που συγκρατεί το σκιάδιο και τώρα μένει ανοιχτό συνέχεια και με ψήνει ο ήλιος..

Σκέφτομαι αντί να αγοράσω σκιάδιο που είναι μάλλον αρκετά ακριβό, αν μπορώ να βάλω μεμβράνη που να κάνει όμως τη δουλειά που έκανε το σκιάδιο και όχι απλά να κόβει κάπως το πολύ φως. 

Γίνεται αυτό ή τσάμπα θα πάει η μεμβράνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2022 στις 10:14 ΠΜ, kostas_teach είπε

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα με εφαρμογή Llumar σε Astra. Η δικαιολογία ότι οι αντιστάσεις είναι χοντρές δεν με πείθει. Αν ήταν έτσι, θα συνέβαινε σε όλους όσοι έχουν το ίδιο αυτοκίνητο.

Αν και δεν μπορώ να ξέρω τι διαφορά υπάρχει από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο, μάλλον για φτηνή δικαιολογία ακούγεται αυτό από πλευράς του εγκαταστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...