Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ή.. καλημέρα σε όλους!

πραγματικά δεν χορταίνω να διαβάζω το thread.. αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα αυτό που έψαχνα! 
Μπορεί κάποιος να προτείνει τον καλύτερο στην Αθήνα για τοποθέτηση μεμβρανών σε ολοκαίνουριο αυτοκίνητο του 2022; 
Δεν τίθεται θέμα κόστους, ίσα ίσα ψάχνω να βάλω ό,τι καλύτερο υπάρχει σε αυτοκίνητο 40k€. 
 

Ποιος - τι ας πούμε θεωρείται/τε πως είναι ο τοπ;

Επεξ/σία από OhgmaAurvanium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εβαλα χθες στο vw t roc μου μεμβράνες llumar supercool medium dark.αλλη αίσθηση και μέσα αλλά και έξω εμφανισιακά.σε 4 αυτοκίνητα που.ειχα είχα πάντα llumar και πάντα ήμουν 100% ικανοποιημένος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2022 στις 3:36 ΜΜ, GiorgosT είπε

Το αυτό.

εγώ ξέρω ότι το τζάμι και απο τις 2 πλευρες έχει την ιδια θερμοκρασία όταν βαζω το χερι μου....δυστυχώς το IR που κόβει η 75αρα είναι ελάχιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smyrali είπε

εγώ ξέρω ότι το τζάμι και απο τις 2 πλευρες έχει την ιδια θερμοκρασία όταν βαζω το χερι μου....δυστυχώς το IR που κόβει η 75αρα είναι ελάχιστο...

τότε κάτι άλλο παίζει , μήπως δεν είναι καν νανοκεραμικές ?

29 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Κάποτε υπήρχαν μεμβράνες που τοποθετούνταν εξωτερικά, ξέρετε κάτι;

εξωτερικά θα διαλυθούν , το μόνο σίγουρο .

Μου πρότειναν απο carglass εκεί που τις έβαλα αν θέλω  εξωτερικά να βάλω φάτσα σκούρα μπροστά (λωρίδα ψηλά στο τζάμι) αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, korakios είπε

τότε κάτι άλλο παίζει , μήπως δεν είναι καν νανοκεραμικές ?

εξωτερικά θα διαλυθούν , το μόνο σίγουρο .

Μου πρότειναν απο carglass εκεί που τις έβαλα αν θέλω  εξωτερικά να βάλω φάτσα σκούρα μπροστά (λωρίδα ψηλά στο τζάμι) αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω

Είναι Armolan IR Ceramic 75 είναι...αν δεν ήταν δεν θα είχα και πρόβλημα στη λήψη σήματος GPS και κινητής;

Επεξ/σία από smyrali
Typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smyrali είπε

Είναι Armolan IR Ceramic 75 είναι...αν δεν ήταν δεν θα είχα και πρόβλημα στη λήψη σήματος GPS και κινητής;

Μου κάνει εντύπωση που δε βλέπεις διαφορά. Δεν έχω εμπειρία από Amrolan, αλλά και πάλι...

Κοίτα, όσον αφορά τη λήψη σήματος, στο Stilo μου που έχω μετάλλου, δεν παρατήρησα να κόβει. Βέβαια, δεν έχω στο παρμπρίζ, προφανώς παίζει ρόλο και αυτό, καθώς το τηλέφωνο είναι πρακτικά από κάτω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GiorgosT είπε

Μου κάνει εντύπωση που δε βλέπεις διαφορά. Δεν έχω εμπειρία από Amrolan, αλλά και πάλι...

Κοίτα, όσον αφορά τη λήψη σήματος, στο Stilo μου που έχω μετάλλου, δεν παρατήρησα να κόβει. Βέβαια, δεν έχω στο παρμπρίζ, προφανώς παίζει ρόλο και αυτό, καθώς το τηλέφωνο είναι πρακτικά από κάτω του.

Θεωρητικά μπήκαν αυτές https://armolan.gr/proionta/automotive-gr/IR_Ceramic/IR-7575 που έχουν Συνολική απορριφθείσα ηλιακή ενέργεια (TSER) 45% που σημαίνει ότι τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι κατά το ήμισυ πιο ψυχρές οι εσωτερικές επιφάνειες των τζαμιών....εγώ δεν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο πάντως!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, smyrali είπε

Συνολική απορριφθείσα ηλιακή ενέργεια (TSER) 45% που σημαίνει ότι τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι κατά το ήμισυ πιο ψυχρές οι εσωτερικές επιφάνειες των τζαμιών....

 

Στο τζάμι δε νομίζω να καταλάβει κάποιος διαφορά όταν μέρος της ακτινοβολίας απορροφάται απο τη μεμβράνη . Για να είχες διαφορά στο τζάμι θα έπρεπε η μεμβράνη να ανακλά όλο το φάσμα και φυσικά να μην εφάπτεται το τζάμι σε κανένα άλλο σημείο που να το θερμαίνει

ο καθένας έχει διαφορετική ευαισθησία , έπρεπε να πάρεις κομμάτι να βγεις στον ήλιο να καταλάβεις πόσο κόβει, πήγαινε στο μαγαζί και ζήτα ρετάλι , αν πάλι δε νιώθεις διαφορά στείλτο στην εταιρία και (το πιο πιθανό) αν είναι νανοκεραμική τότε πρέπει να κοιτάξεις και άλλες μάρκες (πχ 3Μ) ή αναγκαστικά πιο σκούρες

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

 

Στο τζάμι δε νομίζω να καταλάβει κάποιος διαφορά όταν μέρος της ακτινοβολίας απορροφάται απο τη μεμβράνη . Για να είχες διαφορά στο τζάμι θα έπρεπε η μεμβράνη να ανακλά όλο το φάσμα και φυσικά να μην εφάπτεται το τζάμι σε κανένα άλλο σημείο που να το θερμαίνει

ο καθένας έχει διαφορετική ευαισθησία , έπρεπε να πάρεις κομμάτι να βγεις στον ήλιο να καταλάβεις πόσο κόβει, πήγαινε στο μαγαζί και ζήτα ρετάλι , αν πάλι δε νιώθεις διαφορά στείλτο στην εταιρία και (το πιο πιθανό) αν είναι νανοκεραμική τότε πρέπει να κοιτάξεις και άλλες μάρκες (πχ 3Μ) ή αναγκαστικά πιο σκούρες

Πολύ σωστά. Αν και η σκουρότητα δε σημαίνει απαραίτητα και προστασία από τη θερμότητα.

Πάντως, από περιέργεια δοκίμασα σήμερα που οδηγούσα με τον ήλιο από αριστερά μου και πραγματικά όταν έβαζα το χέρι μπροστά στο παράθυρο δεν ένιωθα το παραμικρό από τον ήλιο.

Ίσως ο φίλος να πρέπει να το ξανακοιτάξει λίγο και όπως είπες να κάνει έναν έλεγχο.

Επεξ/σία από GiorgosT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2022 στις 1:20 ΠΜ, GiorgosT είπε

Πολύ σωστά. Αν και η σκουρότητα δε σημαίνει απαραίτητα και προστασία από τη θερμότητα.

Πάντως, από περιέργεια δοκίμασα σήμερα που οδηγούσα με τον ήλιο από αριστερά μου και πραγματικά όταν έβαζα το χέρι μπροστά στο παράθυρο δεν ένιωθα το παραμικρό από τον ήλιο.

Ίσως ο φίλος να πρέπει να το ξανακοιτάξει λίγο και όπως είπες να κάνει έναν έλεγχο.

τι σκουρότητα έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχει κανείς εμπειρία από μεμβράνες για τα φώτα? Σκέφτομαι ένα light smoke αλλά ακούω διάφορα όπως σε 3 -4 χρόνια θεωρητικά της αλλαγής δεν θα βγαίνει η κόλλα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

 Έχει κανείς εμπειρία από μεμβράνες για τα φώτα? Σκέφτομαι ένα light smoke αλλά ακούω διάφορα όπως σε 3 -4 χρόνια θεωρητικά της αλλαγής δεν θα βγαίνει η κόλλα κτλ

σιγουρα επικινδυνο, ενδεχομένως και παρανομο (μακαρι)... ειδικα τα πισω στοπ πολλες φορες δε φαινονται καν απο αυτη την ηλιθιοτητα με τις μεμβρανες...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

σιγουρα επικινδυνο, ενδεχομένως και παρανομο (μακαρι)... ειδικα τα πισω στοπ πολλες φορες δε φαινονται καν απο αυτη την ηλιθιοτητα με τις μεμβρανες...

Yπαρχουν και οι διάφανες που είναι για προστασία από το κιτρίνισμα, μη φτάνουμε στα άκρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...