Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει την ποιοτητα του hbo δεν τη φτανει κανενας.  Βεβαια και εκει βλεπω τη warner ετοιμη να αμαυρωσει το brand ως συνδρομητικη υπηρεσια που δεν εχει καμια σχεση με αυτα που πρεσβευε το hbo ολα αυτα τα χρονια...Ας ελπισουμε να αφησουν το ιδιο το καναλι ανεξαρτητο...

μη το αδικουμε το netflix αρκετες δικες του παραγωγες ηταν  απο συμπαθητικες εως πολυ καλες στο ξεκινημα. Σιγουρα με το τελος του orange is the new black και του house of cards, τη φυγη της marvel, η αληθεια ειναι οτι εχασε τα blockbuster του, μονο το stranger things του εμεινε, αντε και το mind hunter...ακομα και το Narcos τελειωσε ;ή εστω downgraded απο τον εσκομπαρ(?)... Ποια ειναι τα νεα  φιλοδοξα show που ερχονται να τα αντικαταστησουν? Κατι v wars, lost in space, raising dion, criminal , το αρμεγμα του 13 Reasons Why,  που εινα τα τελευταια πονηματα τους, δειχνουν σιγουρα ντεφορμε...

Για κατι OA, Dark crystal, russian doll, A Series of Unfortunate Events, προσωπικα ομως ειμαι ευγνωμων...Αρκετα risky σειρες οι 2 πρωτες, δυσκολα να παιζαν αλλου...Και αρκετες τιμιες σειρες οπως τα godless, ozark, crown, get down, bloodilne, umbrella academy.

για ολα τα περιεργα που μαζευουν απο καθε γωνια της γης για να γεμισουν το καταλογο, ας μην μιλησουμε μια και πετυχαινουν ενα καλο στα δεκα, που στη τελικη δε θα το μαθαιναμε ποτε...

 

 

 

 

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η σειρά, είμαι στο 3ο επεισόδιο αυτή τη στιγμή, συνεπώς δεν μπορώ να εκφέρω πλήρη άποψη, αλλά κάτι παίζει με τις κάμερες.

Σταμάτησα να βλέπω τη σειρά στις διακοπές μου στην Ελλάδα, διότι στην TV του πατέρα έκανε κάτι περίεργες θολούρες στην εικόνα. Το απέδωσα σε πιθανά προβλήματα στη σύνδεση ίντερνετ και είπα να κάνω υπομονή να δώ τη σειρά όπως της αξίζει, στην HDR 55άρα TV μου, σε 4Κ και με καλή σύνδεση ίντερνετ.

Τελικά όμως αυτές οι περίεργες θολούρες υπάρχουν κανονικά μέσα στη σκηνή, σαν χαλασμένο DOF effect, προβληματικό Autofocus ή κάτι τέτοιο, με σωστό focus σε κάποιο σημείο της οθόνης και θολούρα περιφερειακά του. Το βλέπεις πολύ έντονα σε πλάνα στο δάσος, αλλά το είδα και σε σκηνές με ηθοποιούς που στέκονταν κοντά ο ένας στον άλλο και ο ένας φαινόταν καθαρά και ο άλλος ελαφρώς θολός. Στο πρώτο επεισόδιο που μιλάει ο Geralt στο άλογό του, έχει μιά σκηνή όπου βλέπεις το πρόσωπο του Geralt out of focus και αμέσως μετά διορθώνει.

Δεν συμβαίνει συνέχεια, αλλά όταν συμβαίνει είναι αρκετά ενοχλητικό τουλάχιστον στα μάτια μου. Δεν ξέρω, είχαν κάποια χαλασμένη κάμερα με Autofocus και δεν το κατάλαβαν?

Ή τα έπαιξε ο αλγόριθμος συμπίεσης του Netflix?

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Δεν συμβαίνει συνέχεια, αλλά όταν συμβαίνει είναι αρκετά ενοχλητικό τουλάχιστον στα μάτια μου. Δεν ξέρω, είχαν κάποια χαλασμένη κάμερα με Autofocus και δεν το κατάλαβαν?

ο φακος ειναι που επελεξαν να χρησιμοποιησουν. 

5 λεπτά πριν, xavier είπε

εφε απο τα χνωτα του αλογου  :P 

σοβαρα μπορειτε και τα προσεχετε αυτα οταν βλεπετε μια σειρα?

συγγνωμη που εχουμε ματια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, neofilelera είπε

κανενας δεν ειχε τον γεραλδο στο σπαθι ενας προς εναν,μια φορα μονο τον κερδισε ο βιτζελφορδης αλλα νταξει αυτος ειναι multiclass fighter/mage.στο βιβλιο παντως τον παρουσιαζει σαν ιδεολογο βλαξ οπως και στην σειρα,με αλλο περιεχομενο βεβαια.

Μην κολλάς στις λέξεις τεχνικά. Οκ η σωστή ορολογία ήταν σέβεται. Τον σέβεται λοιπόν μέχρι και ο γεραλδος. Μπορεί να τα βγάλει πέρα με κάθε τέρας. Ακόμη και με μαντικορες. Έχει αντιμετωπίσει και μερικούς δράκους. Είναι καλός αλλά χαλάει την πιάτσα μας γιατί δεν παίρνει χρήματα. 

 

 

Πες μου λοιπόν αυτά τα λόγια πως ανταποκρίνοταν σε αυτό το συνονθύλευμα που είδαμε στην σειρα. 

 

Κατάλαβες γιατί σπάστηκα. Ο άλλος που δεν γνωρίζει το background του Εικ βλέπει απλά σαν πορτρέτο του νετφλιξ έναν ραντομ χιουμοριστικο npc που ξέρει ό,τι είναι θέμα χρόνου να πεθάνει η να φύγει. 

 

Και πάλι φέρνω σε σύγκριση το got. Θυμάσαι πόσο ταιριάζαν οι τηλεοπτικοι χαρακτήρες με των βιβλίων.Στο μυαλό μας στη φαντασία μας πόσο έμοιαζαν. Ποσό καλό κάστινγκ κάναν. Πόσο προσεκτικό μάλλον. Ξέραμε όλοι ότι ο oberyn θα έχει λίγο χρόνο καθώς θα πεθάνει αλλά ακόμη τον θυμόμαστε. Ε τον Εικ η την Τρις δεν μπορώ να τους συνδυάσω. Ζορίζομαι. Η cdpr σεβάστηκε τον κόσμο του σαπκοφκσι και έχτισε πάνω σε αυτό (βασικά όχι απλά σεβάστηκε μέχρι που τον ξεπέρασε ακόμη και σε γραφη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αντίθετα το νετφλιξ τον ξεπεταξε 

Επεξ/σία από di maria kun
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 11:00 ΠΜ, panagiotis54 είπε

1ον στα περι milf....δεν πρεπει να ειναι και ωραια για να την πουμε milf? 😕

2oν....(ναι ειναι κακια...ναι ναι κραξτε με) αλλα βγηκε η μετριοτητα (μετριο-καλο-τητα) νο 1? ακολουθουμε γενικα μετριο-καλο-τητες?
τωρα το witcher, την προηγουμενη το casa την προ-προηγουμενη το stranger things.... ολα καλα και ωραια ειναι μωρε αλλα δεν ειναι δα και αριστουργηματα...και εμεις εδω λεμε οκ μωρε καλο ειναι αλλος βαζει 6.5 αλλος 7 αλλος 7.5 το φανμποη να παει 8....το ιδια και τα αλλα 2 σε αυτα τα σκορ κινουνται δεν νομιζω πως θεωρει κανεις πως καποιο απο αυτα ειναι σε επιπεδα got πες 2-3 season ή πχ επιπεδα breaking bad που ηταν για 9 και πανω...απλα μια παρατηρηση...και πολλες πολλες τελιτσες............

Συμφωνώ πολύ με το σκεπτικό σου αλλά δέν γίνεται να βγαίνουν συχνά τόσο καλές σειρές όπως το breaking bad και αυτός κιόλας είναι ο λόγος που ξεχώρισε τόσο πολύ. Επίσης άμα όλες οι σειρές μία χρονιά είναι μέτριες λογικό δεν είναι κάποια που είναι έστω και λίγο καλύτερη να ξεχωρίσει? Καλώς ή κακώς την περίοδο που βγήκε το witcher δέν υπήρχε κάτι αρκετά καλό ώστε να μας αποσπάσει την προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Linux_ticket είπε

στα 100 ατομα  οι 90 εγραψαν ότι δεν τους αρεσε...μηπως εισαι μειοψηφια???

Οι 101(στα 100ατομα)εγραψαν οτι δεν του αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, di maria kun είπε

Θυμάσαι πόσο ταιριάζαν οι τηλεοπτικοι χαρακτήρες με των βιβλίων

οφφ τοπικ αλλα αυτο μονο για αστειο μπορει να το εκλαβει οποίος εχει διαβασει τα βιβλια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σειρα την παρακολουθω μια χαρα ευχαριστα, δε θα λεγα ομως οτι ειναι αρκετα ποιοτικη. Σε καποιες σκηνες στεκομαι να κοιταω τους χρωματιστους φακους επαφης, τα ψευτικα μαλλια-περουκες, τα ψευτικα ρουχα, τα ψευτικα-πλαστικα σκηνικα και ΕΙΔΙΚΑ εκεινο τον cgi δρακο, και cringαρω τη ζωη μου. Δε μπορω να μπω στον κοσμο του, οταν ολοι ειναι καλοχτενισμενοι και καθαροι...Μου θυμιζει τα παιδικα μου χρονια, που εβλεπα Ηρακλη στο Star. Ηξερες οτι ηταν low budget, οτι ολα φαινοντουσαν ψευτικα, οτι τα cgi ηταν ανυπαρκτα, παρ ολα αυτα παρακολουθουσες ευχαριστα...

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, panagiotis54 said:

Υπερβολές με το "obsessed", πολλοί το κάνουν σε ταινίες και σειρές μόνο και μόνο σαν ενθύμιο ή επειδή κάνουν "συλλογή".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ σας φανηκε εξωφρενικό κάποιους που εκανα συγκριση με ηρακλη ζηνα και απο τοτε το εχουν αναφερει αλλα 5 ατομα. Η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν το post το έκανες επειδή δεν υπήρχαν αντιδράσεις όταν το ανέφερε αυτό άλλος πριν μερικά posts, θα σου πω ότι υπήρχαν, αλλά σβήστηκαν.

Κατα τα άλλα με 6 άτομα συνολικά στο topic βγάζεις συμπέρασμα ποιος αρμενίζει ή όχι στραβά? Damn. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα. Δεν αρεσουν ολα σε ολους. Για παραδειγμα εμενα μου αρεσει σαν σειρα και την παρακολουθω, παρολο που πιστευω οτι πασχει σε κοστουμια, μακιγιαζ, σκηνικα και cgi. Το See που κατα τη γνωμη μου υπερτερει σε αυτα, δε μπορουσα να το δω. Η ιστορια του μου ηταν αδιαφορη. Το Kingdom, το ιδιο, ωραια εικονα, αλλα meh...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...