Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεπερασε και τον Mandalorian παγκοσμιως:

'The Witcher' passed 'The Mandalorian' as biggest TV show in the world - Business Insider

επισης η μιλφου παραγωγος εξηγει το σκεπτικο της για καποιες απο τις αποφασεις που πηρε για τον τροπο αφηγησης των ιστοριων στη σειρα:

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς πρότερη επαφή με τον κόσμο μπήκα στη σειρά (πήρα βέβαια τα παιχνίδια και το The Last Wish).

Τη βρήκα καταπληκτική.

Πιο πολύ μου έκαναν εντύπωση οι διάλογοι, η μουσική και το στυλ του Witcher στη μάχη.

Στο opening παίζει το ίδιο όργανο με του Black Sails, το οποίο είναι φανταστικό (και το όργανο και το Black Sails)

Η ηθοποιός που κάνει τη Yennefer έχω την εντύπωση ότι παραείναι μικρή ηλικιακά, παίζει ωραία πάντως. Κάτι που με ξένισε είναι ότι μακελεύει σα fighter και όχι μόνο σα mage.

Το άλματα ανάμεσα στα timelines φαντάζομαι θα μπερδέψουν μέρος του κοινού, όπως μπερδεύτηκα κι εγώ σε κάποια σημεία.

Η παραγωγός λέει ότι έχει πλάνο για 7 σαιζόν!

Ανυπομονώ για τη συνέχεια!

Toss a coin to your Witcher, oh valley of plenty...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης το παιχνιδι ξεπερασε τους ταυτοχρονους launch players ( 92k) , με 94,5k χτες

https://steamcharts.com/app/292030#48h

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινόταν η διψα για epic fantasy μετά το GOT, που δηλαδή να ήταν και καλύτερο. Ελπίζω τώρα να τα σκάσουν καλά ώστε να γίνει υπερπαραγωγή. Πάντως ξεκίνησαν καλά με την αλλαγή του τύπου που έκανε τα black ballsack armors.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι, βαλανε τον costume designer απο το Doctor Who. ελπιζω να αρχισουν να παιρνουν και ιδεες απο τα παιχνιδια, τωρα που ο συγγραφεας τα βρηκε με την CDPR.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KilliK είπε

ξεπερασε και τον Mandalorian παγκοσμιως:

'The Witcher' passed 'The Mandalorian' as biggest TV show in the world - Business Insider

επισης η μιλφου παραγωγος εξηγει το σκεπτικο της για καποιες απο τις αποφασεις που πηρε για τον τροπο αφηγησης των ιστοριων στη σειρα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1ον στα περι milf....δεν πρεπει να ειναι και ωραια για να την πουμε milf? 😕

2oν....(ναι ειναι κακια...ναι ναι κραξτε με) αλλα βγηκε η μετριοτητα (μετριο-καλο-τητα) νο 1? ακολουθουμε γενικα μετριο-καλο-τητες?
τωρα το witcher, την προηγουμενη το casa την προ-προηγουμενη το stranger things.... ολα καλα και ωραια ειναι μωρε αλλα δεν ειναι δα και αριστουργηματα...και εμεις εδω λεμε οκ μωρε καλο ειναι αλλος βαζει 6.5 αλλος 7 αλλος 7.5 το φανμποη να παει 8....το ιδια και τα αλλα 2 σε αυτα τα σκορ κινουνται δεν νομιζω πως θεωρει κανεις πως καποιο απο αυτα ειναι σε επιπεδα got πες 2-3 season ή πχ επιπεδα breaking bad που ηταν για 9 και πανω...απλα μια παρατηρηση...και πολλες πολλες τελιτσες............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα 2 επισοδειακια και μεχρι στιγμης οι εντυπωσεις ειναι αναμεικτες. Νταξει η παραγωγη οσον αφορα τα σκηνικα και καποια εφε φαινεται σαφως πιο "φτηνη" σε σχεση με αλλες παραγωγες 2019,ωστοσο ειναι το τελευταιο που μας απασχολει.  Εχοντας διαβασει τα πρωτα 4 βιβλια,θεωρω πως οι ιστοριες που αφηγειται ειναι rushed και δεν βοηθαει και το γεγονος οτι δειχνει 3 timelines παραλληλα κατα την αποψη μου. Γενικα ο τροπος αφηγησης που διαλεξαν θεωρω πως θα μπορουσε να ταν καλυτερος,πιο εννιαιος να το πω ετσι.  Επισης το backstory της Yennefer δεν υπαρχει στα βιβλια αν θυμαμαι καλα,τουλαχιστον οχι υπο τον τροπο που το δειχνουν.

Οι μαχες φανεται να χουν καλη χορογραφια παντως, η επιλογη του Henry εντελει ηταν εξαιρετικη για Geralt,πολυ καλος και ο Jaskier,ενω και το υπολοιπο καστ ειναι κομπλε,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

Εν τελει,εχει ΠΟΛΥ potential,ελπιζω στα επομενα επεισοδια να παρει μπρος για τα καλα,ουτως η αλλως το επικο arc των 5 βιβλιων θα ξεκινησει απτην επομενη σεζον αποτι φαινεται

ΥΓ: Ξερω οτι το πεπρωμενο και το lesser evil ειναι απτα κεντρικα themes των βιβλιων,αλλα παρα εγινε abuse στους διαλογους νομιζω μεχρι στιγμης.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελειωσα και εγω.Τι επεισοδιαρα το 8.Σταδιακα το θεαμα και τα εφε βελτιωνονται σε σημειο που στο τελευταιο επεισοδιο,με την μαχη με τους πτωματοφαγους ( στην ελλαδα ζουμε ρε γαμωτο) παιζει να ειναι απο τα καλυτερα εφε που χω δει τελευταια σε σειρα.Βεβαια και το σκοταδι βοηθησε.Παρολα αυτα,στην επομενη σεζον που θα πεσουν πιο πολλα χρηματα, θα δουμε ομορφα πραγματα και σε αποψη εφε αλλα και κλιμακας μαχων/κομπαρσων.Απο εκει και περα σιγουρα και σκηνοθεσια/φωτογραφια  σηκωνουν βελτιωση ωστε να ανεβασουν την σειρα σε ενα επικο επιπεδο.Η μουσικη ειναι συγκλονιστικη εχει πιασει το κλιμα των συνθεσεων των παιχνιδιων και ειδικα του τελευταιου (wild hunt).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Φαινόταν η διψα για epic fantasy μετά το GOT, που δηλαδή να ήταν και καλύτερο. Ελπίζω τώρα να τα σκάσουν καλά ώστε να γίνει υπερπαραγωγή. Πάντως ξεκίνησαν καλά με την αλλαγή του τύπου που έκανε τα black ballsack armors.

και που να βγει και το Lord of the Rings με τις πλάτες της Amazon 🔥

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, coffeex said:

και που να βγει και το Lord of the Rings με τις πλάτες της Amazon 🔥

Το μικρότερο καλάθι στο multiverse όπως έχω γράψει και στο topic του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες συγνώμη προκαταβολικά αλλά θα είμαι αρκετά στεγνός στην κρίση μου με την σειρά τώρα που την ολοκλήρωσα. 

Όπου αρκετοί βλέπουν το ποτήρι μισό γεμάτο εγώ το βλέπω μισοάδειο. 

 

Ειναι τεράστιο κρίμα πως το νετφλιξ κατέστρεψε ένα τόσο δυνατό φραντσαιζ. Γιατί όταν υπάρχει τέτοιο υλικό και βγάζουν αυτή την μετριότητα για μένα περί καταστροφής πρόκειται. 

 

Τα καλά... Το πρώτο επεισόδιο γνωριμίας πολύ καλό ή χορογραφία σε στάνταρ ταινιών δράσης υψηλού επιπέδου, κάποιες επιλογές σε ρόλους σιρι/βασίλισσα/βασιλιας/ο τραγουδοποιος και φυσικά ο γκεραλντ ότι έσωσε ο σούπερμαν το έσωσε μόνος του. Εξαιρετική ερμηνεία πίστη και στον αντίστοιχο της cdpr. Τα άσχημα. Παίδες ξέρετε τι μου θύμισε. Μια παλιά σειρά στο star με τον Ηρακλή και εν συνεχεία άλλη μια αντίστοιχη με την ζηνα. Σαν να έβλεπα κάτι ανάλογο. Αυτή η φθηνή ρετσινιά που ακολουθεί το νετφλιξ. Οκ το δέχομαι όταν θέλουν να κάνουν μια κουλτουριαρικη ταινία με κάποιο ιδιαίτερο theme που θα βασιστεί καθαρά σε ιστορία διαλογους κτλ. Αλλά εδώ μιλάμε για το witcher. Για τέρατα. Γιά πολέμους. Δεν μπορείς να τα περάσεις αυτά τηλεοπτικα με μιά ντουζίνα σταντς σε ένα σκηνικο της Ζηνας. Υμαρτον. Το επεισόδιο με τον πόλεμο και τη πολιορκία ήταν αστείο. Ούτε καλό ούτε καλό. Αστείο... Κάποιες επιλογές στο καστ για το π....ναι γίνομαι χυδαίος αλλά ήταν πραγματικά για το π....ο.

 

Η τρις καταθλιπτική. Αυτή είναι το αλτερ εγκο της γιενεφερ.??Ούτε για να λέει το καφέ δεν κάνει. H φριτζιλα είναι σαν ραντομ νπσ που συναντάς και ξεχνάς ότι την μίλησες. Αν θες μαύρη ηθοποιό βάλε μια danai gurira βάλε μια ηθοποιό που να έχει κάτι να θυμάσαι σαν villian. Υμαρτον. Η γενεφερ ήταν οκ. 

 

Τώρα πάμε στο άλλο. Έχουν γαζωσει το time-line. Βαλαν αρκετά τσαπτερ άπο το σπαθί του πεπρωμένου και για κάποιο μυστήριο λόγο δεν μπήκαν τα πιο σημαντικά και αντίστοιχα συμπληρωθηκαν με κλασσικές κλισέ filler τηλεοπτικες σκηνές... Που είναι τό επεισόδιο που ο ίδιος ο γκεραλντ μπαίνει στο δάσος να βρει την σιρι και χάρις στα μάτια και τα ρεφλεξ του είναι γρηγορότερος από τις κόρες του δάσους. Α καλαααααα για το επεισόδιο με το χρυσό δράκο να σχολιάσω? Τι παραφωνία ήταν αυτή. Πως κατέστρεψαν έτσι μια από τις ωραιότερες ιστοριες. Μου βγάζει ένα αίσθημα εκείνο το επεισόδιο ότι γυρίστηκε μπαμ μπαμ σε ένα απόγευμα τύπου περάστε σκουπίστε τελειώσατε πάμε παρακάτω. 

 

Τεσπα οκ το είδα οκ είναι ανώτερη από τις περισσότερες σειρές οκ ο σούπερμαν σπέρνει (έκανε την φωνή ίδια ο κερατάς) αλλά αυτό που μου έμεινε είναι η ξινιλα του νετφλιξ. 

Υγ

Καπάκι εβαλα μανταλοριαν και το πρώτο επεισόδιο κόστισε στάνταρ περισσότερο από όλη τη σεζόν του witcher 

 

 

Καλή Χρονιά μάγκες 

 

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Καπάκι εβαλα μανταλοριαν και το πρώτο επεισόδιο κόστισε στάνταρ περισσότερο από όλη τη σεζόν του witcher 

υπερβολες. 80m ειχε το Witcher, 100m το Mandalorian. 80m ηταν και το budget για την 6η σεζον του GOT.

αν φαινεται φτηνη η παραγωγη, περισσοτερο εχει να κανει με τον σκηνοθετη και τον παραγωγο, παρα με το budget.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...