Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, KilliK είπε

υπερβολες. 80m ειχε το Witcher, 100m το Mandalorian. 80m ηταν και το budget για την 6η σεζον του GOT.

αν φαινεται φτηνη η παραγωγη, περισσοτερο εχει να κανει με τον σκηνοθετη και τον παραγωγο, παρα με το budget.

το δεχομαι αλλα ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Παίδες συγνώμη προκαταβολικά αλλά θα είμαι αρκετά στεγνός στην κρίση μου με την σειρά τώρα που την ολοκλήρωσα. 

Όπου αρκετοί βλέπουν το ποτήρι μισό γεμάτο εγώ το βλέπω μισοάδειο. 

Ειναι τεράστιο κρίμα πως το νετφλιξ κατέστρεψε ένα τόσο δυνατό φραντσαιζ. Γιατί όταν υπάρχει τέτοιο υλικό και βγάζουν αυτή την μετριότητα για μένα περί καταστροφής πρόκειται. 

Τα καλά... Το πρώτο επεισόδιο γνωριμίας πολύ καλό ή χορογραφία σε στάνταρ ταινιών δράσης υψηλού επιπέδου, κάποιες επιλογές σε ρόλους σιρι/βασίλισσα/βασιλιας/ο τραγουδοποιος και φυσικά ο γκεραλντ ότι έσωσε ο σούπερμαν το έσωσε μόνος του. Εξαιρετική ερμηνεία πίστη και στον αντίστοιχο της cdpr. Τα άσχημα. Παίδες ξέρετε τι μου θύμισε. Μια παλιά σειρά στο star με τον Ηρακλή και εν συνεχεία άλλη μια αντίστοιχη με την ζηνα. Σαν να έβλεπα κάτι ανάλογο. Αυτή η φθηνή ρετσινιά που ακολουθεί το νετφλιξ. Οκ το δέχομαι όταν θέλουν να κάνουν μια κουλτουριαρικη ταινία με κάποιο ιδιαίτερο theme που θα βασιστεί καθαρά σε ιστορία διαλογους κτλ. Αλλά εδώ μιλάμε για το witcher. Για τέρατα. Γιά πολέμους. Δεν μπορείς να τα περάσεις αυτά τηλεοπτικα με μιά ντουζίνα σταντς σε ένα σκηνικο της Ζηνας. Υμαρτον. Το επεισόδιο με τον πόλεμο και τη πολιορκία ήταν αστείο. Ούτε καλό ούτε καλό. Αστείο... Κάποιες επιλογές στο καστ για το π....ναι γίνομαι χυδαίος αλλά ήταν πραγματικά για το π....ο.

Η τρις καταθλιπτική. Αυτή είναι το αλτερ εγκο της γιενεφερ.??Ούτε για να λέει το καφέ δεν κάνει. H φριτζιλα είναι σαν ραντομ νπσ που συναντάς και ξεχνάς ότι την μίλησες. Αν θες μαύρη ηθοποιό βάλε μια danai gurira βάλε μια ηθοποιό που να έχει κάτι να θυμάσαι σαν villian. Υμαρτον. Η γενεφερ ήταν οκ. 

Τώρα πάμε στο άλλο. Έχουν γαζωσει το time-line. Βαλαν αρκετά τσαπτερ άπο το σπαθί του πεπρωμένου και για κάποιο μυστήριο λόγο δεν μπήκαν τα πιο σημαντικά και αντίστοιχα συμπληρωθηκαν με κλασσικές κλισέ filler τηλεοπτικες σκηνές... Που είναι τό επεισόδιο που ο ίδιος ο γκεραλντ μπαίνει στο δάσος να βρει την σιρι και χάρις στα μάτια και τα ρεφλεξ του είναι γρηγορότερος από τις κόρες του δάσους. Α καλαααααα για το επεισόδιο με το χρυσό δράκο να σχολιάσω? Τι παραφωνία ήταν αυτή. Πως κατέστρεψαν έτσι μια από τις ωραιότερες ιστοριες. Μου βγάζει ένα αίσθημα εκείνο το επεισόδιο ότι γυρίστηκε μπαμ μπαμ σε ένα απόγευμα τύπου περάστε σκουπίστε τελειώσατε πάμε παρακάτω. 

Τεσπα οκ το είδα οκ είναι ανώτερη από τις περισσότερες σειρές οκ ο σούπερμαν σπέρνει (έκανε την φωνή ίδια ο κερατάς) αλλά αυτό που μου έμεινε είναι η ξινιλα του νετφλιξ. 

Υγ

Καπάκι εβαλα μανταλοριαν και το πρώτο επεισόδιο κόστισε στάνταρ περισσότερο από όλη τη σεζόν του witcher 

Καλή Χρονιά μάγκες 

Σωστος ρε φιλε !!! όταν τα λεγα γω καποιο εδώ μεσα κορόιδευαν ...λουστειτα τα τωρα.

Η σειρα είναι επιπεδου Ζηνας η Ηρακλή στο Star Channel.

To Netflix είναι για τα μπαζα...ο ορισμος της φθηνειας.

Καλη Χρονια !

  • Like 2
  • Confused 6
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είστε η καλύτερη διαφήμιση για τη σειρά πάντως. Το 1ο επεισόδιο δε μου άρεσε, αλλά έκατσα και τα είδα όλα για να μπορέσω να διαβάσω όλα αυτά τα σχόλια. 
Μου πήρε μέρες πάντως, γιατί δε μου έδινε την αγωνία ώστε να βάλω αμέσως το επόμενο να δω τι θα γίνει.
Στην αρχή με χάλαγε λίγο η χρονολογική σειρά, αλλά μετά που κατάλαβα τι γίνεται το ξεπέρασα. CGI τα βρήκα καλά για netflix και οι πρωταγωνιστές ικανοποιητικοί. Ωραίος ο Σούπερμαν σαν Gerrard. Κρίμα που δε θα το σηκώσουμε μαζί.
Σαν τελική ανάλυση όμως δε με χάλασε, θα δω και τη 2η όοοταν βγει κι ας μην έχω ιδέα από τα παιχνίδια και τα βιβλία.

Επεξ/σία από vsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KilliK είπε

υπερβολες. 80m ειχε το Witcher, 100m το Mandalorian. 80m ηταν και το budget για την 6η σεζον του GOT.

αν φαινεται φτηνη η παραγωγη, περισσοτερο εχει να κανει με τον σκηνοθετη και τον παραγωγο, παρα με το budget.

εχω βαρεθει να το ακουω αυτο, οταν σχολιαζουμε οτι ειναι φτηνη η παραγωγη προφανώς αναφερομαστε στο τελικο αποτέλεσμα χωρις να μας νοιαζει τι μπατζετ εχει δηλωθει στα χαρτια. Αλλωστε τουλαχιστον στις ταινιες ξερω οτι τα μπατζετ ειναι μαγειρεμενα για φορολογικους λογους, αντιστοιχα μαγειρεματα πιθανον να κανει και το νετφλιξ για τις σειρες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόιδιο με τα Xena-Hercules παιδιά!

Με απογοητεύετε πάντως, δεν είδα πουθενά το βασικό.

Ότι ο Jaskier είναι ο Joxer.

Ιτ γουόζ ράϊτ δερ.

Στη 2η σαιζόν αναμένουμε τη κλασική σκηνή που η Yenne θα ψάλει "Ya sou, kalimera kali notses" σε προσπάθεια να κάνει summon αυτό που της λείπει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, di maria kun είπε

 

Η τρις καταθλιπτική. Αυτή είναι το αλτερ εγκο της γιενεφερ.??Ούτε για να λέει το καφέ δεν κάνει. H φριτζιλα είναι σαν ραντομ νπσ που συναντάς και ξεχνάς ότι την μίλησες. Αν θες μαύρη ηθοποιό βάλε μια danai gurira βάλε μια ηθοποιό που να έχει κάτι να θυμάσαι σαν villian. Υμαρτον. Η γενεφερ ήταν οκ. 

 

η τρις στα βιβλια δεν εχει τον ιδιο ρολο με τα παιχνιδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Έτσι για να μπει καλά η χρονιά/δεκαετία, βλέπω... :P

A καλά πρωτοχρονιάτικο sex χωρίς συγκατάθεση λέμε το έκανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xavier είπε

η τρις στα βιβλια δεν εχει τον ιδιο ρολο με τα παιχνιδια...

Το γνωρίζω μαν απλά η σειρά κάνει μπαμ ότι είναι ένα κράμα σαπκοφσκι (Περισσότερο) μαζί cdpr και μαζί επιπλέον writers από Netflix για να γεμίσουν κενά με τηλεοπτικές ρηχές κλισέ καταστάσεις. Γιαυτό περιμενα κάτι παραπάνω από Tris. Γενικά και στην Tris και στο ξωτικό που βοήθησε την σιρι και σε αλλά σημεια βάλανε ηθοποιούς απλά για να δείξουν το εναλλακτικό. (θυμάσαι στην αρχή τον χαμό ό,τι την σιρι θά την υποδύεται μια μαύρη). Όλες αυτές οι πατέντες όλη αυτή η μόδα δεν συμβαδίζουν με την ποιότητα. Αν θες να δημιουργήσεις κάτι ποιοτικό όπως πχ οι πρώτοι κύκλοι του got μένεις πιστός στο βιβλίο στους διαλογους στους χαρακτήρες.Μίλησα αρνητικα γιατι και τα βιβλία διάβασα και τα παιχνίδια έπαιξα. Και αναφέρθηκα σε κάποια χοντρά και γενικά. Αν κάτσω να τα αναλύσω θα σου πω αλλά πόσα φάουλ. Πχ στο επεισόδιο με τον δράκο ο ρόλος του Έρικ?Ο τύπος υποτίθεται ήταν ένας ανίκητος ιππότης που φοβόταν μέχρι και ο γκεραρντ. Που ότι έκανε το έκανε για το βασίλειο για το Θεό που είχε εμφάνισή ψηλου γεροδεμένου τύπου mountain. Και που στο τέλος μονομαχησε 1 προς 1 κάι έχασε άπο τον δράκο. Θυμάσαι πως τον αντικατεστησαν? Ένα μαμοθρεφτο αμουστακο ψιλολιγνο που η γιενεφερ ντανταυει που είπε 2 ατάκες της πλάκας για φανφακτορ και σε μιά σκηνή τον σκότωσαν πρόωρα. Όταν μιλάω περί φθηνης ρετσινιάς νετφλιξ αυτό εννοώ. Όχι τα τραγικά playstation 2 γραφικά. Αλλά αυτό περισσότερο . Πως ισοπεδώνουν τηλεοπτικα το υλικό χωρίς να σέβονται και πασάρουν σαπουνοπερα γιατί πουλάει. Τώρα αν θεωρείται τρολ τι να πω είμαι τρολ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...