Προς το περιεχόμενο

Επενδυτικό πλάνο για την ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών καταθέτει η Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμένα το σπίτι μου 150-200 μέτρα από την καμπίνα του ΟΤΕ είναι. Μου είπαν στον ΟΤΕ πως η ταχύτητα θα κλειδώνει στα 27Mbps (πληρώνω για 30 Mbps), πράγμα το οποίο ισχύει με βάση τα διάφορα speed tests...

 

Στην πράξη όμως, τίποτα τέτοιο δεν συμβαίνει...

Και τι εννοώ: Αυτήν την ταχύτητα σε  download δεν μπορώ να την πιάσω πουθενά... Ούτε από Psn store, ούτε από xbox store, ούτε σε torrent... Μόνο στο NETFLIX + YouTube παίζει να πιάνει αυτές τις ταχύτητες, γιατί στην TV δείχνει πως γίνεται αναπαραγωγή 4K video...

 

Αν γνωρίζει κάποια λύση, παρακαλώ πολύ ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ!

 Δοκιμασε να μπεις εδω : http://speedtest.ftp.otenet.gr/

Βαλε να κατεβασεις ταυτοχρονα 2-3 αρχεια του 1GB και κοιτα τη συνολικη ταχυτητα ληψης. Αν εισαι 2.5 - 3 MBps τοτε εισαι μια χαρα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντας τιμές, επιδόσεις στην Ελλάδα είναι κάτι αιώνες πίσω. Το μόνο καλό που έχει αναπτυχθεί στην Ελλάδα είναι η κινητή τηλεφωνία με πρόσθετους πύργους κινητής τηλεφωνίας από βουνό σε βουνό. Εκεί μάλιστα είμαστε αρκετά καλά, αλλά γενικότερα με την πρόσθεση των οπτικών ινών δεν επέφερε απολύτως τίποτα. Σου προσφέρουν πακέτο των 24Mbps και κατεβάζεις με 10, πεταμένα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 100mbs μέχρι 1gbs? Θα ξεκινάνε από 100mbs?

 

Ελάτε τώρα, σας παρακαλώ. Σε ποιον τα πουλάνε αυτά τα ψέματα, στην Ελλάδα ζούμε. Ποια 100mbs ρε.

 

 

Ε όχι και ψέματα...είπαμε Γουίντ...

 

 

                 66057091.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι κατηγορειτε τους παροχους για την μειωση στην ταχυτητα σας απο την ονομαστικη εχετε αλλαξει τον χαλκο στην πολυκατοικια σας, ειστε κοντα σε KW και γενικα ΔΕΝ φταιτε ΚΑΘΟΛΟΥ ε? Εκει στην " πολιτισμενη Ευρωπη" ο καθε παροχος ερχεται και φροντιζει η συνδεση απο την καμπινα μεχρι το σπιτι σας να ειναι χαμηλων απωλειων ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι κατηγορειτε τους παροχους για την μειωση στην ταχυτητα σας απο την ονομαστικη εχετε αλλαξει τον χαλκο στην πολυκατοικια σας, ειστε κοντα σε KW και γενικα ΔΕΝ φταιτε ΚΑΘΟΛΟΥ ε? Εκει στην " πολιτισμενη Ευρωπη" ο καθε παροχος ερχεται και φροντιζει η συνδεση απο την καμπινα μεχρι το σπιτι σας να ειναι χαμηλων απωλειων ε?

Συμφωνώ σε αυτό, πολλές φορές έχω αλλάξει καλώδια σε εγκαταστάσεις και η διαφορά ήταν πολλαπλάσια, ειδικά αν είχαν υγρασία οι παλιές καλωδιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στην πολιτισμένη Ευρώπη οι απώλειες είναι λίγες, φροντίζουν όταν σου λένε πχ θα έχεις γραμμή VHDL 50Mbps να ανταποκρίνεται το κατέβασμα κοντά στα 50Mbps και όχι στα 20 και να χαίρεσαι που πληρώνεις πχ 25€ το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από KV πάντως συνήθως δεν έχεις απώλειες. Μόνο από αστικό κέντρο, αν είσαι μακριά. Έτσι είναι παντού, είναι οι νόμοι της φυσικής. Φυσικά ADSL ακόμα περισσότερο.

 

Ενδεικτικά από μερικούς ISPs στο HB για τις ταχύτητες ADSL (Νοέμβριος 2016, Ofcom):

 

 

 

Service Provider

24 Hours (Mbps)

8-10pm Weekdays (Mbps)

 

BT ADSL2+

9.1 to 10.8

9 to 10.6

 

EE ADSL2+

9.4 to 11.7

9.2 to 11.4

 

KC ADSL2+

8.1 to 9.9

7.3 to 9.3

 

Plusnet ADSL2+

9.6 to 11.4

9.5 to 11.3

 

Sky ADSL2+

10.1 to 11.5

9.9 to 11.4

 

TalkTalk ADSL2+

8.6 to 10

8.6 to 9.9

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι κατηγορειτε τους παροχους για την μειωση στην ταχυτητα σας απο την ονομαστικη εχετε αλλαξει τον χαλκο στην πολυκατοικια σας, ειστε κοντα σε KW και γενικα ΔΕΝ φταιτε ΚΑΘΟΛΟΥ ε? Εκει στην " πολιτισμενη Ευρωπη" ο καθε παροχος ερχεται και φροντιζει η συνδεση απο την καμπινα μεχρι το σπιτι σας να ειναι χαμηλων απωλειων ε?

Εγώ έχω παμπάλαια καλώδια και δεν έχω πρόβλημα τουλάχιστον με τις παρούσες τεχνολογίες που μου προσφέρονται, οπότε η δικαιολογία αυτή δε με πείθει ιδιαίτερα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό φταίει ο δήμος σας. Ο ΟΤΕ δεν κάνει ανάπτυξη στο κέντρο διότι τους ζητάνε κάτι τρελά ποσά για τις άδειες εργασιών...

Ο ΟΤΕ πριν μερικούς μήνες κάλυψε κανονικά ολόκληρα τα Κάτω Πατήσια.

 

Άρα το θέμα με την άδεια έχει λυθεί. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν θα έχει μεγάλο κέρδος άρα χέστηκε να περάσει καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Ελλάδα έχουμε FTTH... :)

 

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει η HCN και στην Αθήνα η Inalan και άλλη μία εταιρία μου φαίνεται.

Ναι εγώ σου λέω ότι το 2012 η Ευρώπη έχει FTTH ακόμα και σε χωριά απομακρυσμένα με λίγους κατοίκους.

 

Εδώ 2017 η κάλυψη FTTH των εταιριών αυτών είναι τόσο μικρή που όσοι είναι πελάτες γεμίζουν ένα ταξί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο τοσσες φορες που με εχει πρηξει να με παιρνει συνεχεια τηλεφωνα για προγραμμα, δεν πα να ναυλωσει και δορυφορο. Δεν την θελω. Μας εχει ζαλισει τον ερωτα. Τα ιδια και vodafone και cosmote.

 

Με εφτασαν σε τετοιο σημειο που μου προκαλουν αηδια. Βαρανε τα τηλεφωνα καθε μερα, ολη μερα ακομα και μεσημερια και ακαταλληλες ωρες!

βαζε ανοιχτη ακροαση μετα στα καπακια σιγαση και θα αγιασεις...

 

σε μενα παντως πετυχαινει ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι εγώ σου λέω ότι το 2012 η Ευρώπη έχει FTTH ακόμα και σε χωριά απομακρυσμένα με λίγους κατοίκους.

 

 

Τι συγκρίνεις ήθελα να ξέρα, τις οικονομίες τους με την δική μας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στην πολιτισμένη Ευρώπη οι απώλειες είναι λίγες, φροντίζουν όταν σου λένε πχ θα έχεις γραμμή VHDL 50Mbps να ανταποκρίνεται το κατέβασμα κοντά στα 50Mbps και όχι στα 20 και να χαίρεσαι που πληρώνεις πχ 25€ το μήνα. 

Αυτο το φροντιζουν το κανεις λιγο πιο λιανα τι εννοεις και τι περιλαμβανει? Μετακομιση σε σπιτι πιο κοντα στην καμπινα? Αλλη καμπινα διπλα σου με το που υπογραφεις συμβολαιο? Γιατι κατι μου λεει οτι δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κι όμως στη Βουλγαρία με 50€ τον μήνα έχεις 1Gbit (1000Mbps) ΑΚΡΙΒΩΣ , με FTTH.  Στο Ελλάδα με 50€  έχεις VDSL εως 50Mbps.

 

 

Πως σας φαίνεται γατάκια; Πού όταν ακούγατε Βουλγαρία ρωτούσατε αν έχουν ιντερνετ αυτοί εκει  οι παρακατιανοί βαλκάνιοι

Πόσο είναι ο μέσος μισθός στη Βουλγαρία ρε γατόνι? Τα 50 ευρώ πόσο τοις εκατό επί του μισθού είναι? Οι συντάξεις στη Βουλγαρία πόσα είναι για έναν μέσο συνταξιούχο? Δηλαδή το ερώτημα είναι, δίνει εύκολα ο μ΄σος Βούλγαρος 50 ευρώ το μήνα για γρήγορο ίντερνετ? 50 ευρώ είναι ακριβό και στην Ελλάδα για το μέσο Έλληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...