Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη για τη “Μεγάλη Έκρηξη” ή τη “Μεγάλη Αναπήδηση” στις απαρχές του σύμπαντος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις Αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός θα ήθελα πολύ να τις μοιραστείς. Αλλά δεν έχεις τιποτα. Θες να σου αποδείξω εγώ το αντιθετο; Μπορώ., Αλλά πίστεψε με είναι ένα θέμα που δεν γίνεται ούτε σε ένα τέτοιο φόρουμ αλλά ούτε και με ανθρώπους που θεωρούν όσους πιστεύουν πρόβατα. Αυτός είναι ο λόγος που το αποφεύγω. Μια φορά είπα την άποψη μου για το Θεό σε αυτό το φόρουμ παλιότερα και παρά λίγο να μου κάψουν το σπίτι. (Λέμε τωρα) Απλά οι αντιδράσεις κάποιον είναι ότι να ναι μερικές φορές επειδή απλά κάποιος εχει διαφορετικη αποψη.. άποψη που δεν επιβάλει. Αυτά είχα να πω. ΚΑΙ σε θέματα που ανακατεύεται η θρησκεία δεν ξανα περνώ μέρος.

Εγω θα δηλώσω χριστιανος(ή οποιον αλλον θεο αποδειξεις),ΕΥΘΥΣ ΑΜΕΣΩΣ μόλις το κάνεις.

Περιμενω με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Αποδείξεις ότι δεν υπάρχει

 

@liakjim

@elorant

Για να καταλάβετε με τι έχετε να κάνετε. Τσάμπα παιδεύεστε.

Μιας που πετάς την παπ@ρια σου πες και τον λόγο που το κάνεις. Διάβασες μόνο τα δικά μου μηνύματα η έκατσες να διαβάσεις και τα προηγούμενα

Εγω θα δηλώσω χριστιανος(ή οποιον αλλον θεο αποδειξεις),ΕΥΘΥΣ ΑΜΕΣΩΣ μόλις το κάνεις.

Περιμενω με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ενδιαφερον.

Κάτσε λίγο και διάβασε τις 3-4 τελευταίες σελίδες. Από την ώρα που πήρα μερος σε αυτήν την συζήτηση Μόνο ειρωνεία και εξυπνάδες αντιμετωπίζω από 3-4 "έξυπνους και με iq στο ταβάνι" επειδή είπα ότι εγώ έχω διαφορετική άποψη. Για πιο λόγο να κάτσω να ασχοληθώ περαιτέρω; σκέψου ότι δέχτηκα ολη αυτήν την επίθεση χωρίς καν να μιλήσω για τους λόγους που πιστεύω κάτι αντίθετο. Σκέψου να το κάνω κιόλας... Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Κ πάρτο σαν να προσπαθώ να ξεφύγω από το να δώσω απαντήσεις. Ούτε που με ενδιαφέρει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ πιστεύω στο μακαρονοτέρας. Όποιος νομίζει ότι δεν υπάρχει ας μου το αποδείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που πετάς την παπ@ρια σου πες και τον λόγο που το κάνεις. Διάβασες μόνο τα δικά μου μηνύματα η έκατσες να διαβάσεις και τα προηγούμενα

Κάτσε λίγο και διάβασε τις 3-4 τελευταίες σελίδες. Από την ώρα που πήρα μερος σε αυτήν την συζήτηση Μόνο ειρωνεία και εξυπνάδες αντιμετωπίζω από 3-4 "έξυπνους και με iq στο ταβάνι" επειδή είπα ότι εγώ έχω διαφορετική άποψη. Για πιο λόγο να κάτσω να ασχοληθώ περαιτέρω; σκέψου ότι δέχτηκα ολη αυτήν την επίθεση χωρίς καν να μιλήσω για τους λόγους που πιστεύω κάτι αντίθετο. Σκέψου να το κάνω κιόλας... Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Κ πάρτο σαν να προσπαθώ να ξεφύγω από το να δώσω απαντήσεις. Ούτε που με ενδιαφέρει.

Σε πήραν απ τα μούτρα επειδη οτι λες ειναι ανυπόστατο,οχι επειδη έχεις διαφορετικη αποψη.

Αν μπορουσες να το αποδειξεις ,θα το βούλωναν όλοι.

Αντιθέτως,ειναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ να σε γελάνε οταν λες "μπορώ,αλλα δε το κάνω απο αποψη",διοτι προφανώς δε μπορεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν υπήρχαν αποδείξεις για τον Θεό δεν θα λεγόταν η θρησκεία πίστη. Δεν λέμε πιστεύω στις φακές, εκεί είναι και τις βλέπουμε. Λέμε ας πούμε πιστεύουμε ότι υπάρχει σκοτεινή ύλη γιατί δεν γνωρίζουμε. Πιστεύω και γνωρίζω είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι αγαπά η ψυχούλα του. Είτε είναι ο Θεός, ο Βούδας, ο Κρίσνα, το Τάο, το τίποτα ή το ιερό σουβλάκι. Αρκεί να το κρατά για τον εαυτό του. Όταν μπαίνεις σε ένα τεχνολογικό forum και αμολάς ένα η επιστήμη δεν ξέρει τι τις γίνεται, ε με το συμπάθιο κιόλας αλλά πας γυρεύοντας. Είναι σαν να πάω σε ένα θεολογικό συμπόσιο με ένα μπλουζάκι που να γράφει "η θρησκεία είναι για κρετίνους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά δεν ξέρω με τι θα διασκέδαζα, αν δεν υπήρχε ο σχολιασμός σε τέτοια άρθρα..

 

πέραν της ευρηματικότητάς στις εξυπνάδες για να πικάρετε το συνομιλήτή σας, τα υπόλοιπα είναι κωμικοτραγικά..

 

διαβάζω για θέματα επιστήμης: "εγώ πιστεύω ότι..." και για θέματα θρησκευτικών πεποιθήσεων: "η λογική λέεί..." και μένω έκπληκτος !!!!!

 

αθάνατε ελληνόφωνα..το να διαβάσεις ένα βιβλίο αστροφυσικής και 5 άρθρα ΔΕΝ σε κάνει αστροφυσικό..το να διαβάσεις τη βίβλο ΔΕΝ σε κάνει ιεροκύρηκα..το να διαβάσεις ψυχολογία ΔΕΝ σε κάνει ψυχολόγο και ούτω καθεξής..

 

σταματήστε να παριστάνετε τους ειδήμονες επί παντός επιστητού και κυρίως να προσπαθείτε να πείσετε τους άλλους για το αληθές του λόγου σας, ή να υποδείξετε το σωστό και το λάθος..

 

αρκεστείτε στην ημιμάθεια και την άγνοιά σας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά δεν ξέρω με τι θα διασκέδαζα, αν δεν υπήρχε ο σχολιασμός σε τέτοια άρθρα..

 

πέραν της ευρηματικότητάς στις εξυπνάδες για να πικάρετε το συνομιλήτή σας, τα υπόλοιπα είναι κωμικοτραγικά..

 

διαβάζω για θέματα επιστήμης: "εγώ πιστεύω ότι..." και για θέματα θρησκευτικών πεποιθήσεων: "η λογική λέεί..." και μένω έκπληκτος !!!!!

 

αθάνατε ελληνόφωνα..το να διαβάσεις ένα βιβλίο αστροφυσικής και 5 άρθρα ΔΕΝ σε κάνει αστροφυσικό..το να διαβάσεις τη βίβλο ΔΕΝ σε κάνει ιεροκύρηκα..το να διαβάσεις ψυχολογία ΔΕΝ σε κάνει ψυχολόγο και ούτω καθεξής..

 

σταματήστε να παριστάνετε τους ειδήμονες επί παντός επιστητού και κυρίως να προσπαθείτε να πείσετε τους άλλους για το αληθές του λόγου σας, ή να υποδείξετε το σωστό και το λάθος..

 

αρκεστείτε στην ημιμάθεια και την άγνοιά σας.. 

Σωκράτης

 

 

:) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν υπήρχαν αποδείξεις για τον Θεό δεν θα λεγόταν η θρησκεία πίστη. Δεν λέμε πιστεύω στις φακές, εκεί είναι και τις βλέπουμε. Λέμε ας πούμε πιστεύουμε ότι υπάρχει σκοτεινή ύλη γιατί δεν γνωρίζουμε. Πιστεύω και γνωρίζω είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι αγαπά η ψυχούλα του. Είτε είναι ο Θεός, ο Βούδας, ο Κρίσνα, το Τάο, το τίποτα ή το ιερό σουβλάκι. Αρκεί να το κρατά για τον εαυτό του. Όταν μπαίνεις σε ένα τεχνολογικό forum και αμολάς ένα η επιστήμη δεν ξέρει τι τις γίνεται, ε με το συμπάθιο κιόλας αλλά πας γυρεύοντας. Είναι σαν να πάω σε ένα θεολογικό συμπόσιο με ένα μπλουζάκι που να γράφει "η θρησκεία είναι για κρετίνους".

Είπα ότι δεν θα ασχοληθώ μαζί σου αλλά εσύ ειδικά έχεις ξεφύγει κατά πολύ. Θέλω να μου βρεις το σημείο που είπα ότι η επιστήμη δεν ξέρει τι της γίνεται. Το μοναδικό πράγμα που είπα ότι κάθε μήνα λέμε και κάτι άλλο για το big bang. Αν μπορείς να κάνεις διάλογο κανε.. Δν έχω σκοπό να ξανα απαντήσω σε κανέναν εδώ μέσα που το παίζει επιστήμονας αλλά δεν ξερει ούτε πως να μιλησει. Τα περαστικά μου λοιπόν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είπα ότι δεν θα ασχοληθώ μαζί σου αλλά εσύ ειδικά έχεις ξεφύγει κατά πολύ. Θέλω να μου βρεις το σημείο που είπα ότι η επιστήμη δεν ξέρει τι της γίνεται. Το μοναδικό πράγμα που είπα ότι κάθε μήνα λέμε και κάτι άλλο για το big bang. Αν μπορείς να κάνεις διάλογο κανε.. Δν έχω σκοπό να ξανα απαντήσω σε κανέναν εδώ μέσα που το παίζει επιστήμονας αλλά δεν ξερει ούτε πως να μιλησει. Τα περαστικά μου λοιπόν.

 

Το:

"η επιστήμη κάθε μήνα λέει και κάτι διαφορετικό για το big bang"

και το:

"Όπως επίσης εκείνες τις απαντήσεις που σου έδωσε το πρόγραμμα CERN που πάει χρόνια τώρα απο fail σε fail.(Αληθεια βγήκε τιποτα από εκει μεσα; )"

 

είναι εφάμιλλα με το να λες ότι η επιστήμη δεν ξέρει τι της γίνεται. Είναι απαξιωτικοί σχολιασμοί ισοπέδωσης.

 

Διάλογο μαζί σου δεν μπορώ να κάνω ούτως ή άλλως γιατί δεν έχεις τίποτα χρήσιμο να πεις. Απλά σε βάζω στη θέση σου γιατί έτσι πρέπει. Δεν θα μπαίνει ο κάθε πικραμένος εδώ μέσα να μας λέει ότι η επιστήμη είναι για τα μπάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το:

"η επιστήμη κάθε μήνα λέει και κάτι διαφορετικό για το big bang"

και το:

"Όπως επίσης εκείνες τις απαντήσεις που σου έδωσε το πρόγραμμα CERN που πάει χρόνια τώρα απο fail σε fail.(Αληθεια βγήκε τιποτα από εκει μεσα; )"

 

είναι εφάμιλλα με το να λες ότι η επιστήμη δεν ξέρει τι της γίνεται. Είναι απαξιωτικοί σχολιασμοί ισοπέδωσης.

 

Διάλογο μαζί σου δεν μπορώ να κάνω ούτως ή άλλως γιατί δεν έχεις τίποτα χρήσιμο να πεις. Απλά σε βάζω στη θέση σου γιατί έτσι πρέπει. Δεν θα μπαίνει ο κάθε πικραμένος εδώ μέσα να μας λέει ότι η επιστήμη είναι για τα μπάζα.

Εσύ βάζεις εμένα στην θέση μου; Και ποιος ακριβώς είσαι εσύ για να το κάνεις αυτο; βλέπω το κολπάκι να λες ότι είπα πράγματα που δεν είπα συνεχίζεις και το κάνεις. Στο είπα και εχθές.. έχεις πρόβλημα κατανόησης και δεν θα στο λύσω εγω. Αλλά λέω και αλλά καταλαβαινεις εσυ.

 

Εγώ λέω ότι δεν ξέρουμε τίποτα σίγουρο για το big bang

Εσύ λες ότι τα βάζω με τους επιστήμονες

Εγώ λέω το cern δεν έχει ακόμα πετύχει ουσιαστικό για το σύμπαν

Εσύ λες ότι λέω ότι το cern απέτυχε γενικός και ότι μου φταει γενικα η επιστημη.

Εγώ λέω δεν θέλω να μιλήσω περαιτέρω για θέματα θρησκείας

Εσύ λες ότι λέω αρλούμπες

 

Μήπως να επισκεφθείς κανένα γιατρο; Αν κάποιος πρέπει να μπει στην θέση του Αυτός είσαι εσύ. Τα δικά σου τα πρόβλημα δεν θα στα λύσω εγώ. ΚΑΙ δεν είσαι κανένας για να με βάλει στην θέση μου. Αυτά είχα να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εσύ βάζεις εμένα στην θέση μου; Και ποιος ακριβώς είσαι εσύ για να το κάνεις αυτο;

 

Όταν διαβάζω κάτι τέτοια γελάω. Μήπως θες να φέρουμε τον Hawking να σου κάνει κριτική γιατί μόνο μια προσωπικότητα διεθνούς εμβέλειας μπορεί να διανοηθεί να απευθυνθεί στην αφεντιά σου;

 

Είμαι ένας υπέρμαχος της επιστήμης κι είσαι υπέρμαχος του σκοταδισμού και της θρησκοληψίας. Αυτό και μόνο αρκεί για να έχω την κατάλληλη νομιμοποίηση. Όποιος απαξιώνει την επιστήμη είναι για λύπηση και του αξίζει η πιο αυστηρή κριτική.

 

Α και κάνε κάτι για τα νεύρα σου γιατί είναι κρίμα να τσαντίζεσαι μικρό παιδί. Θα χαλάσει το τσάκρα σου.

 

Τέλος, δεν με ενδιαφέρει αν θα μιλήσεις για θέματα θρησκείας γιατί το thread αφορά την επιστήμη. Μου είναι παντελώς αδιάφορο τι πιστεύεις και γιατί το πιστεύεις. Αυτό είναι προσωπικό σου θέμα. Άσε που δεν έχεις και τίποτα να πεις. Σε ρώτησαν ευθέως γιατί πιστεύεις και το 'ριξες στην παλαβή. Εν ολίγοις μιλάς τρεις μέρες και δεν λες απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όποιος απαξιώνει την επιστήμη είναι για λύπηση και του αξίζει η πιο αυστηρή κριτική.

 

Και μετά ζητάς να σε πάρω και στα σοβαρα;

 

Γιά Να λες εσυ εμένα μικρό παιδί.. Πρέπει σίγουρα να μου ρίχνεις 20 χρονάκια. Και δεν στο ειχα. Θα ορκιζόμουν ότι μιλάω με κάνεναν πολύ μικροτερο.

 

Ά! Και μάθε και κάτι ακόμα.. άλλο κριτική και άλλο δήθεν εξυπναδα. Το να βάλεις εσύ εμένα στην θέση μου δεν είναι κριτική αλλά κάτι αλλο...μαντεψε τι. Και δεν εχω νεύρα αγαπητε κυριε..είμαι τέρας ηρεμίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φίλε, έχεις τίποτα χρήσιμο να μας πεις γιατί τρεις μέρες τώρα όλο άσχετα πράγματα λες. Αν δεν έχεις άστο, θα υπάρξουν κι άλλα threads. Μας κούρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φίλε, έχεις τίποτα χρήσιμο να μας πεις γιατί τρεις μέρες τώρα όλο άσχετα πράγματα λες. Αν δεν έχεις άστο, θα υπάρξουν κι άλλα threads. Μας κούρασες.

Εσύ τι λες 3 μερες τωρα; Το μόνο που κάνεις είναι λες πράγματα που δεν ειπα. Μπράβο Μπράβο! Ήταν χρήσιμα όσα είπες.

 

Και ναι έχω κάτι σημαντικό να πω..

Το πρωί δουλεύω και είναι ώρα για νανάκια. Σου αφήνω λοιπόν το thread ελεύθερο να συνεχίζεις να λες ότι σου κατέβει στο κεφάλι μιας που εσύ τα ξέρεις καλυτερα παντογνώστη και σοφε κυρίε. Ββ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ πάλι δεν δουλεύω το πρωί γιατί αξιοποιώντας την επιστήμη έχω αυτοματοποιήσει μεγάλο μέρος της εργασίας μου με αποτέλεσμα να εργάζομαι λίγες ώρες. Να τι χάνετε όσοι τα βάζετε με την επιστήμη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...