Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nkarama καλως ηρθες στην νεα ταξη πραγματων :P

έχω ασχοληθεί με αρκετές μηχανές από την κίνα. Οι μηχανές τους που είναι στο price range "πατωμα" είναι οτι ποιο τσαπατσουλικο κυκλοφορει στην αγορα! Ότι και ο εκτυπωτης μας δηλαδη. Στην τιμη που τον πουλανε δεν εχει ασχοληθει κανεις πως δουλευει το μηχανημα σε βαθος χρονου, καναν αντιγραφη καποιο αλλο μηχανημα, παρηγγειλαν παρτς με το κιλο, ετοιμασαν συσκευασια και τελειωσαν με το προιον ανετ Α8. Αν ειχαν κανει τα βασικα για καλυτερο μηχανημα σαν το παραδειγμα που αναφερεις, με ιδιο κοστος υλικων σχεδον θα το πουλουσαν 400 $.

 

Τους ξερω καλά από τα ηλεκτρονικά, τώρα τους μαθαίνω και για τα μηχανικά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη θελω αγορα με τιμολογιο,εχεται να προτεινεται καποιο καταστημα για αγορα εκτυπωτη απο ελλαδα η ευρωπη;

Για 3d printer?

 

Ψάξε στο αμαζον, πρέπει να έχεις ενεργοποίησει της ενδοκοινοτικες συναλλαγές στο ΑΦΜ σου και θα πληρώσεις χωρίς φόρους, καταστήματα από ebay, alexiexpress κτλ δύσκολα θα βρεις να σου κόψουν τιμολόγιο

Και γω αυτό διαβάζω αλλά μόνο απο εντύπωση δεν έχω δει κάποιον να το δοκιμάσει!

Μάλλον το μοσφετάκι δε το γλυτώνω. Πόσα χρειάζονται; Σϊγουρα ένα για το hotbed, λέτε να βάλουμε και πουθενά αλλου;

 

Πάντως έχει κάτι πακετάκια με 50Ε τα 10 που δεν είναι κακιά τιμή.

Από όσο έχω δει βάζουν ένα Hot bed ένα Hot end

 

Που είδες τέτοιου πακετάκι?

Πάνε σε αλουμίνα και ρώτα σίγουρα θα μπορεί να σου παραγγείλει είτε θα σου πει που θα βρεις

 

 

Μπορει να μου πει καποιος ποσο ειναι το συνολικο μεγεθος απο τους ιμαντες?

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 μετρα υμαντες θα γινει η δουλεια σου. Στον χ αξονα εχει σημασια ποιον tensioner θα χρησιμοποιησεις, μερικοι χρειαζονται μεγαλυτερο υμαντα απο οτι το στοκ στησιμο. 

 

Εγω χρησιμοποιω αυτον και ειμαι ευχαριστημενος

https://www.thingiverse.com/thing:2134573

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με 2 μετρα υμαντες θα γινει η δουλεια σου. Στον χ αξονα εχει σημασια ποιον tensioner θα χρησιμοποιησεις, μερικοι χρειαζονται μεγαλυτερο υμαντα απο οτι το στοκ στησιμο. 

 

Εγω χρησιμοποιω αυτον και ειμαι ευχαριστημενος

https://www.thingiverse.com/thing:2134573

και εγω για αυτο εχω διαβασει τα καλυτερα

 

Σκεφτομουν να παρω μια και καλη ιμαντα με fiber glass οπως αυτος εδω

αν τα 2 μετρα φτανουν να βαλω παραγγελια , αν οχι θα παω σε κατι πιο φτηνο για αρχη οπως πχ εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι τώρα που είδα πως δουλεύουν και ότι μου αρέσει να πάρω έναν άλλο πιο ποιοτικό με dual extruder αλλά δεν έχω ιδέα τι και ποιον.

 

Κατά τα λοιπά σήμερα σχεδίασα στο vr ένα μπρελοκακι με αλυσίδα, το έσωσα και το τύπωσα. Από την παραγωγή στην κατανάλωση!

https://goo.gl/photos/ZEn1R1y6oeEaYews7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δει ακόμα. Μόλις τον φτιάξω θα βάλω τον παλμογράφο να δω τι βγάζει απο την έξοδο. Λογικά PWM θα είναι για να μπορεί να κρατάει την θερμοκρασία όσο ποιο σταθερή γίνετε...

Α, μπορεί να φαίνεται και απο τον κώδικα, θα ρίξω μια ματιά στο source του skynet να δω τι βγάζει...

Ειναι προεραιτικη επιλογη στο Configuration.h :

 

//===========================================================================
//============================= PID > Bed Temperature Control ===============
//===========================================================================
// Select PID or bang-bang with PIDTEMPBED. If bang-bang, BED_LIMIT_SWITCHING will enable hysteresis
//
// Uncomment this to enable PID on the bed. It uses the same frequency PWM as the extruder.
// If your PID_dT is the default, and correct for your hardware/configuration, that means 7.689Hz,
// which is fine for driving a square wave into a resistive load and does not significantly impact you FET heating.
// This also works fine on a Fotek SSR-10DA Solid State Relay into a 250W heater.
// If your configuration is significantly different than this and you don't understand the issues involved, you probably
// shouldn't use bed PID until someone else verifies your hardware works.
// If this is enabled, find your own PID constants below.
//#define PIDTEMPBED

#define BED_LIMIT_SWITCHING

// This sets the max power delivered to the bed, and replaces the HEATER_BED_DUTY_CYCLE_DIVIDER option.
// all forms of bed control obey this (PID, bang-bang, bang-bang with hysteresis)
// setting this to anything other than 255 enables a form of PWM to the bed just like HEATER_BED_DUTY_CYCLE_DIVIDER did,
// so you shouldn't use it unless you are OK with PWM on your bed.  (see the comment on enabling PIDTEMPBED)
#define MAX_BED_POWER 255 // limits duty cycle to bed; 255=full current

#if ENABLED(PIDTEMPBED)

  //#define PID_BED_DEBUG // Sends debug data to the serial port.

  //120V 250W silicone heater into 4mm borosilicate (MendelMax 1.5+)
  //from FOPDT model - kp=.39 Tp=405 Tdead=66, Tc set to 79.2, aggressive factor of .15 (vs .1, 1, 10)
  #define  DEFAULT_bedKp 10.00
  #define  DEFAULT_bedKi .023
  #define  DEFAULT_bedKd 305.4

  //120V 250W silicone heater into 4mm borosilicate (MendelMax 1.5+)
  //from pidautotune
  //#define  DEFAULT_bedKp 97.1
  //#define  DEFAULT_bedKi 1.41
  //#define  DEFAULT_bedKd 1675.16

  // FIND YOUR OWN: "M303 E-1 C8 S90" to run autotune on the bed at 90 degreesC for 8 cycles.
#endif // PIDTEMPBED
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, μόλις το κοίταζα αυτό. Οι heaters τόσο του extruder όσο και του bed ελέγχονται απο pins του επεξεργαστή που μπορούν να παράσχουν PWM. O bed heater είναι συνδεδεμένος στο 14.

Θεωρώ για τον extruder το PWM είναι απαραίτητο για την σταθερή θερμοκρασία που χρειάζεται. 

 

Για το "κρεβάτι" όπως είπε ο georgeadams παραπάνω, είναι configurable, υπάρχει και πρόβλεψη για relays μέσα στον κώδικα (κοίτα στο temperatures.cpp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από πολλές χαμένες εκτυπώσεις, ατέλειωτες μετρήσεις και ισιώματα και μερικά μέτρα filament συνειδητοποιώ πως έχω πρόβλημα. Ακόμα δεν έχω καταφέρει μετά από 2 μέρες να εκτυπώσω τίποτα και έχω ξενερώσει..

 

Το πρόβλημα είναι το εξής..

 

όταν πάω να εκτυπώσω, με το που δίνω το αρχείο έρχονται όλοι οι άξονες στα σωστά σημεία που έχουν σεταριστεί αλλά ακριβώς πριν αρχίζει να εκτυπώνει ο αριστερά οδοντωτός ζ άξονας κάνει ένα ήχο σαν να προσπαθεί να γυρίσει αλλά δεν μπορεί και ο δεξιά σηκώνεται μερικά χιλιοστά με αποτέλεσμα να χάνεται η ευθυγράμμιση του ζ περίπου ένα εκατοστό ο ένας από τον άλλο. Από κει και μετά ή θα συνεχίσει και κάποια στιγμή θα βρίσκει ο extruder επάνω στην εκτύπωση ή θα τυπώνει στον αέρα.

 

Λίγο σε ξένα forum λένε οτι μπορεί να είναι στραβός στην αρχή του ο άξονας που έχει πρόβλημα και να πρέπει να αντιστραφεί. Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κανένα σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου είχε τύχει. Ο αριστερός και εμένα. Τον γύρισα ανάποδα και όλα οκ. Τυπώνω αέρα πλέον. Έχω γράψει κοντά 5 ημέρες χρόνο εκτύπωσης (σου μετράει στην οθόνη).

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασε βιντεακι αν μπορεις για να καταλαβουμε καλυτερα, καποια πραγματα που θα μπορουσες να δεις:

βεαιωσου οτι ειναι σφιγμενες καλα οι ντιζες πανω στα μοτερ,

οταν εχει disabled motors  και γυρνας με το χερι την ντιζα δουλευουν σωστα? ανεβοκατεβαινουν ευκολα?

ελενξε και το gcode αρχειο μηπως για καποιον λογο εχει καποια λαθος εντολη στην αρχη του. 

Αν πας απο το μενου, position--> move z axis fast και ανεβοκατεβασεις τον ζ με τα πληκτρα μεχρι τερμα πανω καιτερμα κατω γινεται ολη η κινηση σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω αύριο με την πρώτη ευκαιρία αυτό που λές drbalm και αν δεν βγάζω άκρη θα τον γυρίσω ανάποδα. Ελπίζω να λυθεί απλά.

 

thanks guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με αντεστραμμένο τον αριστερό ζ άξονα και λίγο λάδι αλυσίδας στις στροφές για τον φόβο των ιουδαίων έγινε η δουλειά!

 

H πρώτη μου 3d εκτύπωση!

post-361940-0-99353000-1497708793_thumb.jpg

Επεξ/σία από trickius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...