Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστησα και εγώ το δικό μου μετά απο 5 μέρες. 

 

Εκανα και το Auto-leveling και έχω και εγώ την ίδια απορία με τον papars. Τελικά αυτό που έκανα ήταν να αφήνω το ύψος του κρεβατιού όσο ποιο κοντά γίνετε στο να είναι ελεύθυερο το A4 δηλαδή να μην αγγίζει την κεφαλή. 

Ξεκίνησα να τυπώνω το box που έχει μέσα η καρτα. Δεν το έκανα slice για να μην μπλέξω, χρησιμοποίησα τον έτοιμο gcode.

 

Το skirt ενώ ο extruder έβγαζε πλαστικό, δεν έπιανε πάνω στο χαρτί. Το1ο level γενικά ήταν χάλια. Ν΄μιζα ότι είχα πολύ κοντά την κεφαλή, αλλά απο την άλλη παρατήρησα ότι οι γραμμές των πρώτων layers είχαν κάποια απόσταση μεταξύ τους και απο ότι διάβασα οι γραμμές του πλαστικού πρέπει να ακουμπάνε η μία την άλλη. 

Κατέλληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά ο extruder πρέπει να ήταν ψηλά. Ξαναέκανα leveling (για τα μπάζα είναι αυτό το leveling) και αυτή τη φορά άφηνα το bed σε τέτοιο ύψος ώστε μόλις να ακουμπάει η κεφαλη στο χαρτί (να το γρατζουνάει πολύ ελαφρά).

 

Ξεκίνησα να τυπώνω το ρομπότ (bay-κάτι) και πάλι το skirt ήταν ψιλοχάλια (μάλλον πρέπει κάτι να παίζει με το extrusion, πρέπει να το κάνω να αρχίζει νωρίτερα) αλλά όταν ξεκίνησε την κανονική εκτύπωση, ήταν μεγάλη διαφορά. Ολα έπιαναν σωστά, οι γραμμές ακουμπύσαν η μία την άλλη, γενικά φαίνετε ποιο στρωτό τώρα. Αν μπορεί κάποιος που το έχει κάνει να μας πει γιατί και εμένα με τρώει..

Συνεχίζουμε τα πειράματα...

 

Οσον αφορά την τροφοδοσία.

 

(α) είχα πει παλαιότερα ότι θα κοιτάξωστον παλμογράφο τι ακριβώς γίνετε με το bed heater. Δεν είναι pwm είναι απλά on-off και υποθέτω ότι ένας PID φροντίζει για να κρατάει την θερμοκρασία σταθερή. Είναι όμως πολύ γρήγορος για να βάλεις ρελέ. Δηλαδή μπορεί σε μισό δευτερόλεπτο να ανοιγοκλήσει 10 φορές και μετά μπορει να μείνει κλειστός για 10 δευτερα μετά πάλι 3-4 φορές μέσα σε 1 δευτρο κτλ κτλ... Οπότε καλύτερα MOSFET.

 

(β) Παρατηρώ την τάση εξόδου του τροφοδοτικού κατα την διάρκεια της εκτύπωης. Η τάση πάιζει απο κάτω απο 11 volt μέχρι τα 12.07  που έχω ρυθμισμένο το τροφοδοτικό. Αφενός η σταθεροποίησή του είναι για τα μπάζα. απο την άλλη όμως ένας σχετικά μεγαλούτσικος πυκνωτήςθα βοηθούσε να μην έχουμε τόσες μεγάλες διακυμάνσεις στην τάση τροφοσοδία. 

Τα εξαρτήματα του τροφοδοτικού, θεωρητικά φτάνουν για το ρεύμα που καλείτε να δώσει. Το θέμα είναι ότι τόσο τα 2 mosfet που έχει, όσο και η διπλογέφυρα για την ανόρθωση, είναι ολίγον κινέζικα και έτσι δεν μπορέι κανείς να πιστέψει ότι κάνουν αυτά που λένε. 

Θα δοκιμάσω πάντως με έναν πυκνωτή για να δούμε πως θα αντιδράσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξαναέκανα leveling (για τα μπάζα είναι αυτό το leveling)

Το autolevel του μαμησιου firmware της Anet δεν ειναι ακριβως "auto". Θα το ελεγα μαλλον "υποβοηθουμενο" manual leveling. Για κανονικο autoleveling θελεις φλασαρισμα σε Skynet3D.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρα με ενα χαρακα να δεις οταν ειναι home εχει την ιδια αποσταση η βαση που ειναι το μοτερ και στους δυο ζ αξονες...

 

μηπως ανεβοκατεβαινει στραβα  θελει λιγο υπομονη εκει

 

μετα οταν κανεις preheat pla ανεβαινει στους 190 που ειναι σεταρισμενο??

 

οταν ανεβαινει η θερμοκρασια  πιεζοντας τη βιδα και σπρωχνοντας το νημα πρπει να βγαινει κανονικα και ανετα

 

συνηθως οταν κανω leveling το χαρτι που βαζω απο κατω ισα που το καταλαβαινω οτι ξυνει επανω του η μυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη εκτύπωση έβαλα να τυπώσει το baymax.  Δυστυχώς κάπου στο 60% τελείωσε το νήμα που είχα - 10 μέτρα δεν έφτασαν.

Έπαθα πλάκα βέβαια με το αποτέλεσμα.  Πολύ καλό.

 

Πάνω στο έδρανο έβαλα χαρτοταινία που όμως ξεκολλάει με την θερμοκρασία.

Πέρα από τα αρχικά layers, υπάρχει λόγος το έδρανο να είναι ζεστό καθ'όλη την διάρκεια εκτύπωσης;

 

Πρέπει τώρα να βρω μέρος να το στήσω μόνιμα αφού βέβαια κάνω τις απαραίτητες μετατροπές.

 

Ξέρει κάποιος πως λέγεται αυτό το πορτοκαλί για τα καλώδια και από που να το πάρω;

post-206817-0-49975000-1498120267_thumb.jpg

 

Edit: Πόσο είναι το max temp που μπορεί να ανέβει το έδρανο;  Έβαλα να τυπώσει κάτι που ζητάει 120C αλλά πάνω από 113C δεν πάει ...  Περίεργο στην πρώτη εκτύπωση έφτασε παραπάνω από 150C...

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πορτοκαλί πράγμα είναι αλυσίδα για τα καλώδια και το τυπώνεις εσύ ο ίδιος, δεν το αγοράζεις ξεχωριστά! Πχ ένα που βρήκα ειναι αυτό

https://www.thingiverse.com/thing:2115095

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη εκτύπωση έβαλα να τυπώσει το baymax.  Δυστυχώς κάπου στο 60% τελείωσε το νήμα που είχα - 10 μέτρα δεν έφτασαν.

Έπαθα πλάκα βέβαια με το αποτέλεσμα.  Πολύ καλό.

 

Πάνω στο έδρανο έβαλα χαρτοταινία που όμως ξεκολλάει με την θερμοκρασία.

Πέρα από τα αρχικά layers, υπάρχει λόγος το έδρανο να είναι ζεστό καθ'όλη την διάρκεια εκτύπωσης;

 

Πρέπει τώρα να βρω μέρος να το στήσω μόνιμα αφού βέβαια κάνω τις απαραίτητες μετατροπές.

 

Ξέρει κάποιος πως λέγεται αυτό το πορτοκαλί για τα καλώδια και από που να το πάρω;

attachicon.gifanet-a8.jpg

 

Edit: Πόσο είναι το max temp που μπορεί να ανέβει το έδρανο;  Έβαλα να τυπώσει κάτι που ζητάει 120C αλλά πάνω από 113C δεν πάει ...  Περίεργο στην πρώτη εκτύπωση έφτασε παραπάνω από 150C...

 

Γιατί πήγες το hotbed 150;;; Τύπωνες σε abs ή σε κάποιο άλλο υλικό; Το 150 είναι πάρα πολύ!! (σε PLS πάει 50 το πολύ 60 τα πρώτα layers αν θες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος πως λέγεται αυτό το πορτοκαλί για τα καλώδια και από που να το πάρω;

attachicon.gifanet-a8.jpg

Yep! Cable Chain το λενε. Στα ελληνικα μπορεις να το βρεις ως ερπυστρια καλωδιων ή καδενα καλωδιων. Ψαξε στο Thingiverse για cable chain και θα βρεις απειρες παραλλαγες, αναλογα με τον τροπο στηριξης τους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρα με ενα χαρακα να δεις οταν ειναι home εχει την ιδια αποσταση η βαση που ειναι το μοτερ και στους δυο ζ αξονες...

 

μηπως ανεβοκατεβαινει στραβα  θελει λιγο υπομονη εκει

 

μετα οταν κανεις preheat pla ανεβαινει στους 190 που ειναι σεταρισμενο??

 

οταν ανεβαινει η θερμοκρασια  πιεζοντας τη βιδα και σπρωχνοντας το νημα πρπει να βγαινει κανονικα και ανετα

 

συνηθως οταν κανω leveling το χαρτι που βαζω απο κατω ισα που το καταλαβαινω οτι ξυνει επανω του η μυτη

 

 

Ναι, βγάζει κανονικά η μύτη μετά το pre-heat, οταν το πατάω με το χέρι. 

Οσον αφορά τον Χ άξονα, έχω μετρήσει ξανά και ξανά και νομίζω ότι είναι ίσιο. Τόσο με μέτρημα όσο και με αλφάδι. 

 

Τώρα που έκανα το leveling έτσι, με το χαρτί ίσα να γρατζουνάει, βγήκε πολύ καλύτερη η εκτύπωση. 

Απλά η μία πλευρά του skirt (η πρώτη που τύπωσε) δεν βγήκε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπωσα αυτα τα δυο

https://www.thingiverse.com/thing:2344614

https://www.thingiverse.com/thing:1764285

 

και κατα την εκτυπωση μαλλον πηδηξε ενα δοντι ο ιμαντας στον αξονα Y με αποτελεσμα να κουνηθει η εκτυπωση! παντως η αληθεια ειναι οτι μου φαινεται πιο χαλαρος απο οταν εστησα τον printer, οποτε με βλεπω να τυπωνω και αυτο  :P

https://www.thingiverse.com/thing:1959208

 

επισης θα μπορουσε καποιος πιο εμπειρος να δωσει τα φωτα του?

εχω παρατηρησει (και σε αλλες εκτυπωσεις) καποιες φορες η μια πλευρα του αντικειμενου να σηκωνεται ελαφρα, σαν να σκευρωνει... επισης μερικες φορες υπαρχουν κενα στην εκτυπωση με αποτελεσμα να ειναι αδυναμο το σημειο και να σπαει εκει το αντικειμενο

δειτε την φωτο με τα πρασινα βελακια που σημειωνω τα προβληματα

αυτα πως διορθωνονται?

 

post-51430-0-76782200-1498132784_thumb.jpg

post-51430-0-21890500-1498132789_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το autolevel του μαμησιου firmware της Anet δεν ειναι ακριβως "auto". Θα το ελεγα μαλλον "υποβοηθουμενο" manual leveling. Για κανονικο autoleveling θελεις φλασαρισμα σε Skynet3D.

 

Γιαυτό είπα, ο θεός να το κάνει... 

Απο την άλλη όμως, αυτό που κάνει το skynet3d να μεταβάλει τον Z άξονα κατα την εκτύπωση βάζει και άλλες παραμέτρους στο παιχνίδι (αφενός το ορθό των μετρήσεων του αισθητήρα, αφετέρου την σταθερότητα της μετακίνησης του άξονα). Οπότε μπλέκεις και με άλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τυπωσα αυτα τα δυο

https://www.thingiverse.com/thing:2344614

https://www.thingiverse.com/thing:1764285

 

και κατα την εκτυπωση μαλλον πηδηξε ενα δοντι ο ιμαντας στον αξονα Y με αποτελεσμα να κουνηθει η εκτυπωση! παντως η αληθεια ειναι οτι μου φαινεται πιο χαλαρος απο οταν εστησα τον printer, οποτε με βλεπω να τυπωνω και αυτο  :P

https://www.thingiverse.com/thing:1959208

 

επισης θα μπορουσε καποιος πιο εμπειρος να δωσει τα φωτα του?

εχω παρατηρησει (και σε αλλες εκτυπωσεις) καποιες φορες η μια πλευρα του αντικειμενου να σηκωνεται ελαφρα, σαν να σκευρωνει... επισης μερικες φορες υπαρχουν κενα στην εκτυπωση με αποτελεσμα να ειναι αδυναμο το σημειο και να σπαει εκει το αντικειμενο

δειτε την φωτο με τα πρασινα βελακια που σημειωνω τα προβληματα

αυτα πως διορθωνονται?

 

Το πρόβλημα που έχεις λέγεται warping και έχει αποτέλεσμα όπως κρυώνει το pla να τραβάει και να σηκώνεται από το heatbed. Ανά περίπτωση μια λύση είναι να βάλεις κάτι που να κολλάει στο heatbed. π.χ μπλέ ταινία βαφής ή άλλα υλικά buildtak κλπ. Άλλη λύση είναι να βάλεις πάνω από την ταινία βαφής επιπλέον και κόλλα uhu ή λακ μαλλιών. Υπάρχουν και οι λύσεις του brimming ή του raft μέσα από το cura/slic3r.

 

Αυτό που έπαθες το έπαθα και εγώ εχθές. Αν και δοκίμασα τα παραπάνω ακόμα και με raft το επόμενο layer μετά το raft μου ξεκόλλησε. Το raft έμεινε σταθερό να φανταστείς. Στην δική μου περίπτωση νομίζω οτι το έπαθα γιατί είχα μεγάλο σχέδιο με τεράστιες μεγαλες διαδρομές σαν πρώτο layer. Θα δοκιμάσω να βάλω στο slic3r (ανώτερο από το cura νομίζω) διαφορετικό pattern στα outer layers για να μην έχω αυτές τις τεράστιες γραμμές. Αν το έχει πάθει κάποιος άλλος ας μας διαφωτίσει.

Επεξ/σία από trickius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πήγες το hotbed 150;;; Τύπωνες σε abs ή σε κάποιο άλλο υλικό; Το 150 είναι πάρα πολύ!! (σε PLS πάει 50 το πολύ 60 τα πρώτα layers αν θες).

 

Δεν το πήγα εγώ.  Νομίζω το αρχείο που πήγα να τυπώσω το έκανε.

Μαθαίνουμε και πάμε ...

Έχει κάποιος πρόχειρα τα M109 / M190 για PLA και ABS;

 

 

Βλέπω ένα πρόβλημα με το νέο νήμα που έβαλα.  Μαύρο PLA από Grobotronics.

Αφήνει πολύ να πέσει σε κάποια layer με αποτέλεσμα όταν πάει να τυπώσει από πάνω τους να χοροπηδάει η κεφαλή.

Αντί να αφήνει μία γραμμή, είναι σαν να αφήνει βουναλάκια ή ένα πολύ παχύ στρώμα και περνώντας μετά από πάνω τα κάνει μαντάρα.

 

Επίσης με το ίδιο νήμα στα αρχικά 1-2 layer τυπώνει σαν να τελειώνει το μελάνι, δηλαδή με κενά.

Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες αυτη η εταιρεια απο Ισπανια εκανε μια προσφορα στο cubetrix forum sto facebook

 

το μεσημερι πηρα αυτο το  mail το οποιο παραθετω

 

η προσφορα ειναι ελκυστικη στα 12 ευρω το κιλο με τα μεταφορικα  μελετατε την γιατι ειμαι ετοιμος να παραγγειλω μια 12αδα μηπως και κανομε κατι ποιο ομαδικο...μπειτε και στο σιτε

 

The total price is 144 € (12 € / kg transport included). Please, we want to make it clear that we are only going to issue a single invoice with the final amount so as not to have accounting problems. Thank you for your interest and quick response.

 

Departamento Comercial 

POLIMERSIA GLOBAL, S.L.

Polígono Industrial Asegra

C/ Granada, nº20 

18210 Peligros (Granada) Spain

Tel. +34 958 177 319

 

raw?appid=YMailNorrin&ymreqid=728fd8a6-d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες αυτη η εταιρεια απο Ισπανια εκανε μια προσφορα στο cubetrix forum sto facebook

 

το μεσημερι πηρα αυτο το mail το οποιο παραθετω

 

η προσφορα ειναι ελκυστικη στα 12 ευρω το κιλο με τα μεταφορικα μελετατε την γιατι ειμαι ετοιμος να παραγγειλω μια 12αδα μηπως και κανομε κατι ποιο ομαδικο...μπειτε και στο σιτε

The total price is 144 € (12 € / kg transport included). Please, we want to make it clear that we are only going to issue a single invoice with the final amount so as not to have accounting problems. Thank you for your interest and quick response.

 

 

Departamento Comercial

POLIMERSIA GLOBAL, S.L.

Polígono Industrial Asegra

C/ Granada, nº20

18210 Peligros (Granada) Spain

Tel. +34 958 177 319

 

raw?appid=YMailNorrin&ymreqid=728fd8a6-d

Βάλε ένα link δεν βγαίνει σωστά

 

 

Ξέρει κανείς ποια εταιρία φέρνει τα δέματα από dhl Γερμανίας? (όχι courier)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...