Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Έχει πειράξει κανείς τον adjust από τη μαμά τροφοδοτικό του Α8 για να έχει πάραπανω θερμοκρασία τραπεζιού και αντί για 12β να βγάζει 14;είναι πρόβλημα ;

PETG παίρνει το Α8;έχει κάποιος εμπειρία εκτύπωσης με αυτό το υλικό ;δειγματα από κάπου (Αθήνα)για δοκιμή 

Το petg είναι λίγο μπελαλίδικο σαν υλικο αλλά μπορείς άνετα να εκτυπώσεις με στοκ anet

 

Όσο για το τροφοδοτικό δεν είναι ακριβώς για να δώσεις μεγαλύτερη τάση, όταν φορτώνεις το τροφοδοτικό αντί για 12 θα σου δίνει 11,4εκεινη την ώρα που θα πάρεις μετρήσει παίζεις με το ρυθμιστή για να φτάσεις τα 12v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Το petg είναι λίγο μπελαλίδικο σαν υλικο αλλά μπορείς άνετα να εκτυπώσεις με στοκ anet

Όσο για το τροφοδοτικό δεν είναι ακριβώς για να δώσεις μεγαλύτερη τάση, όταν φορτώνεις το τροφοδοτικό αντί για 12 θα σου δίνει 11,4εκεινη την ώρα που θα πάρεις μετρήσει παίζεις με το ρυθμιστή για να φτάσεις τα 12v

Χωρίς προ θέρμανση έπαιρνα 14,1 δεν το δοκίμασα όταν δουλευε,αλλά αφού άλλαξα η θερμοκρασία του τραπεζιού από το 98 πριν έφτασε άνετα μέχρι 107 που του είχα δώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδικά σε τέτοιες θερμοκρασίες τραβάει αρκετό ρεύμα και γονατίζει το τροφοδοτικό για αυτό θέλει μετρήσει υπό φορτίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ειδικά σε τέτοιες θερμοκρασίες τραβάει αρκετό ρεύμα και γονατίζει το τροφοδοτικό για αυτό θέλει μετρήσει υπό φορτίο

Λες να ενδέχεται με τα περισσότερα βολτ να κάψω την μητρική ;

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Λες να ενδέχεται με τα περισσότερα βολτ να κάψω την μητρική ;

Καλα προφανως οταν δουλευεις τοσο εκτος σπεκ παιζει αυτο το ενδεχομενο.

Εισαι 15% παραπανω σχεδον σε ταση.

Αν και δουλευουν και με 24(τουλαχιστον ο ταραντουλα μου παιζει και σε 24) αυτες αλλα με τα ενδιαμεσα δε νομιζω να τα πηγαινουν καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα προφανως οταν δουλευεις τοσο εκτος σπεκ παιζει αυτο το ενδεχομενο.

Εισαι 15% παραπανω σχεδον σε ταση.

Αν και δουλευουν και με 24(τουλαχιστον ο ταραντουλα μου παιζει και σε 24) αυτες αλλα με τα ενδιαμεσα δε νομιζω να τα πηγαινουν καλα.

Όποτε μάλλον 12,2 δίνει κανονικά (πριν)δεν το είχα τσεκάρει πριν αλλάξω αλλά το ατξ τροφοδοτικό βγάζει 12.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα σε κάτι παλιούς, αποσυρμένους HP Proliant Servers ένα τροφοδοτικό DPS-700GB που βγάζει 56A στα 12V! Με λίγο google-ισμα βρέθηκε και το pin-out του και είμαι έτοιμος για νέες περιπέτειες.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα να συνδέσω το ατξ τροφοδοτικό τον 450 βαττ,αλλά δεν Παρί παραπάνω από 98 βαθμούς το τραπέζι,πως θα περάσω εγώ ένα ολόκληρο κιλό ABS αφού δεν κολλάει σε γυαλί με αυτή την θερμοκρασία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με τον εκτυπωτή ο Κινέζος μου είχε κάνει δώρο και μισό κιλό ABS (που το χρησιμοποίησα για να εκτυπώσω τον AM8). Με γυαλί (σκέτο ή με Λακ) είχα κι εγώ πρόβλημα. Πάνω σε PEI sheet όμως δούλεψε αψογα, και μάλιστα στους 80 ή 90 βαθμούς (πάει καιρός και δεν θυμάμαι πια). Εννοείται όμως με τον εκτυπωτή σε ντουλάπι για σταθερή θερμοκρασία περιβάλλοντος, με πολύ καλο εξαερισμό στο δωμάτιο  (χωρίς να ειναι κανείς μεσα) για τις αναθυμιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgeadams είπε

Βρήκα σε κάτι παλιούς, αποσυρμένους HP Proliant Servers ένα τροφοδοτικό DPS-700GB που βγάζει 56A στα 12V! Με λίγο google-ισμα βρέθηκε και το pin-out του και είμαι έτοιμος για νέες περιπέτειες.:)

Με το τροφοδοτικό τι έγινε;το βάλατε;εμένα επειδή έχω ένα λεδ μικρό όταν το ανάβω δείχνει να αναβοσβήνει σαν να μην του φτάνει η τροφοδοσία τον 12β,ενώ με το το κινεζικό ήταν μια χαρά,επίσης όλο αυτό που δείχνει να μην φτάνει η τροφοδοσία το άκου και από το φαν του extruder ότι μειονονταο η στροφές του σαν να ζορίζεται ,450βαττ 34 αμπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βρήκα το server PSU. Δεν έχω προλάβει να το βάλω ακόμα. Πρέπει να σχεδιάσω και βάση για να το στηρίξω στο frame του AM8, και να δω πως θα του προσαρμόσω και έναν ανεμιστήρα 120mm που έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeadams είπε

Χθες το βρήκα το server PSU. Δεν έχω προλάβει να το βάλω ακόμα. Πρέπει να σχεδιάσω και βάση για να το στηρίξω στο frame του AM8, και να δω πως θα του προσαρμόσω και έναν ανεμιστήρα 120mm που έχω...

Το am8 από εδώ;έξω;δημιουργία σε γνωστό CNC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Κάποιος που να ξέρει κάποιο σάιτ πολίτη που προσφέρει δείγματα υλικού πριν αγοράσεις κιλό;σε PETG,έστω και από πληρωμή το δείγμα 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς site πολίτη (!) αλλά πήγαινε μια βόλτα απο cableworks ή απο grobotronics και ζήτα. Μην περιμένεις απο site, πήγαινε ο ίδιος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...