Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ενδιαφέρομαι για διάφανο νήμα, θα πάω σε PETG; και τι να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 2/5/2018 στις 6:00 ΠΜ, Vasilica89 είπε

Το T slot με το V slot ποια είναι διαφορά τους;t slot βρίσκω μόνο 

https://www.google.com/search?q=t+slot+aluminium+profile+vs+v+slot&client=firefox-b-ab&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=np87Juii-jy2JM%3A%2C8i5BPlb9wdQlOM%2C_&usg=__GDg6OKK2gQlwJ4Td5wcxXLgFFAE%3D&sa=X&ved=0ahUKEwiGyLGz3uzaAhUIMJoKHeKoDS8Q9QEINTAC#imgrc=np87Juii-jy2JM:

50 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Ενδιαφέρομαι για διάφανο νήμα, θα πάω σε PETG; και τι να προσέξω;

Οσο διαφανο και να ειναι 100% διαφανη εκτυπωση δεν θα παρεις ακομα και σε vase mode

 

για μεγαλυτερη διαφανεια θελει να παιζεις με μηδενικο Infill και οσο λιγοτερα walls μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, manosmanos13 είπε

Διάφανο νήμα για τι χρήσεις προορίζεται? 

Οτι χρησεις ειναι και τα αλλα , πρακτικα ολα τα νηματα διαφανα ξεκινανε και γινοντε προσμηξεις με χρωμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω ενα θεματακι τωρα τελευταια με το simplify , ενω οταν ξεκινησα να το δουλευω ξεκινουσε να ζεσταινει το bed πρωτα και οταν επιανε θερμοκρασια μετα το hot end , τωρα ξεκινα και τα 2 ταυτοχρονα και η εκτυπωση ξεκιναει μολις ζεσταθει το hotend , οποτε το Bed δεν εχει φτασει σε σωστη θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα ,πως να τσεκαρω αν κάηκε και το τραπέζι ;το βραχυκύκλωμα έγινε από τα καλώδια του(θερμικό το έχει λιώσει το καλωδιο)αν βάζω preheat το τραπέζι δεν ζεσταίνεται,ρωτάω για να μην δοκιμάσω και κάψω και την καινούργια μητρική που θα έρθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να παρακαμψω το πλαστικο connector στο heat bed ενος Anet A8 γιατι δε μου δινει ρευμα στο heat bed? Δοκιμασα σε κανουργιο heat bed με καινουργιο connector-καλωδια σετ  και η μητρικη εδωσε κανονικα εντολη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Εχω ενα θεματακι τωρα τελευταια με το simplify , ενω οταν ξεκινησα να το δουλευω ξεκινουσε να ζεσταινει το bed πρωτα και οταν επιανε θερμοκρασια μετα το hot end , τωρα ξεκινα και τα 2 ταυτοχρονα και η εκτυπωση ξεκιναει μολις ζεσταθει το hotend , οποτε το Bed δεν εχει φτασει σε σωστη θερμοκρασια

Έχει στο tab με τις θερμοκρασίες ένα κουτακι που λέει "wait for temperature" και στο Τ1 και στο Τ2 (που είναι για το τραπέζι). Τα τσεκαρεις και τα δύο και κάνει την προθέρμανση όπως παλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα

Μιας και κοιτάω τώρα τελευταία για 3d printers λέω να κάνω την κίνηση και να αγοράσω εναν να δώ γενικά τι παίζει και να μάθω λιγάκι γιατι μου φαίνεται ενδιαφέρον , οι περισότεροι απο εσάς έχουν 3d printers οπότε θα ήθελα μια βοήθεια τι να επιλέξω κατι που να ειναι αξιόπιστο και μάθω πάνω σε αυτο , αγορά απο εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην μας φάει το τελωνείο.

Απλά δεν θα ήθελα να ειναι πολύ μεγάλος σε όγκο μιας και δεν έχω πολύ χώρο αλλα αν αξίζει θα κάνω χώρο :P , οπως και να έχεις ακούω τις προτάσεις και την βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, SPANK είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Μιας και κοιτάω τώρα τελευταία για 3d printers λέω να κάνω την κίνηση και να αγοράσω εναν να δώ γενικά τι παίζει και να μάθω λιγάκι γιατι μου φαίνεται ενδιαφέρον , οι περισότεροι απο εσάς έχουν 3d printers οπότε θα ήθελα μια βοήθεια τι να επιλέξω κατι που να ειναι αξιόπιστο και μάθω πάνω σε αυτο , αγορά απο εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην μας φάει το τελωνείο.

Απλά δεν θα ήθελα να ειναι πολύ μεγάλος σε όγκο μιας και δεν έχω πολύ χώρο αλλα αν αξίζει θα κάνω χώρο :P , οπως και να έχεις ακούω τις προτάσεις και την βοήθεια σας

Ποσα λεφτα εχεις σκοπο να δωσεις ? εχεις καποια συγκεκριμενη απαιτηση στο μεγεθος εκτυπωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ποσα λεφτα εχεις σκοπο να δωσεις ? εχεις καποια συγκεκριμενη απαιτηση στο μεγεθος εκτυπωσης?

Μπορώ να δώσω μέχρι 200 230 euro αν αξίζει , τώρα για μέγεθος δεν έχω κάποια απαίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Μπορώ να δώσω μέχρι 200 230 euro αν αξίζει , τώρα για μέγεθος δεν έχω κάποια απαίτηση

Εγω θα προτεινα να δεις κατι που εχει μεταλικο πλαισιο (γλυτωνεις πολλους πονοκεφαλους και εξοδα στην πορεια)

tevo tarantula παιζει σιγουρα σε αυτα τα λεφτα (μεγεθος εκτυπωσης αν θυμαμαι ειναι 20χ20χ20)

Anet e10 αρκετα μεγαλυτερος αλλα και με αρκετα μεγαλυτερο ογκο εκτυπωσης (22χ27χ30) βεβαια βγαινει λιγο πανω απο to bugdet , αλλα το παραπανισιο μεγεθος εκτυπωσεις ποτε δεν παει χαμενο

Aν δεν βιαζεσαι ιδιετερα περιμενε μηπως παιξει ξανα ο παρακατω σε καλη προσφορα πριν κανα 2μηνο τον πηρα για γνωστο στα 210

https://www.gearbest.com/3d-printers-3d-printer-kits/pp_641323.html?wid=1433363

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Εγω θα προτεινα να δεις κατι που εχει μεταλικο πλαισιο (γλυτωνεις πολλους πονοκεφαλους και εξοδα στην πορεια)

tevo tarantula παιζει σιγουρα σε αυτα τα λεφτα (μεγεθος εκτυπωσης αν θυμαμαι ειναι 20χ20χ20)

Anet e10 αρκετα μεγαλυτερος αλλα και με αρκετα μεγαλυτερο ογκο εκτυπωσης (22χ27χ30) βεβαια βγαινει λιγο πανω απο to bugdet , αλλα το παραπανισιο μεγεθος εκτυπωσεις ποτε δεν παει χαμενο

Aν δεν βιαζεσαι ιδιετερα περιμενε μηπως παιξει ξανα ο παρακατω σε καλη προσφορα πριν κανα 2μηνο τον πηρα για γνωστο στα 210

https://www.gearbest.com/3d-printers-3d-printer-kits/pp_641323.html?wid=1433363

Ο Anet e10  ειναι αρκετά ογκώδης και απο θέμα χώρου εχουμε λίγο πρόβλημα , απο την άλλη μου αρέσει αρκετά και διαβάζω και πολύ καλα reviews για τον Anycubic I3 MEGA που πρότεινες , αλλα βγαίνει αρκετά ακριβός στα 340 euro και φαντάζομαι απο gearbest θα περάσει και τελωνείο ... ?

Να πω την αλήθεια μου αρέσει ο Anet A3 Full Aluminum Plastic Frame Assembled 3D Printer γιατι ειναι και κλειστός και έτοιμος και σχετικά πιο μαζεμένος , δεν ξέρω όμως απο ποιότητα πως πάει σε σχέση με τον a8 που αγοράζει και πολύ κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ο Anet e10  ειναι αρκετά ογκώδης και απο θέμα χώρου εχουμε λίγο πρόβλημα , απο την άλλη μου αρέσει αρκετά και διαβάζω και πολύ καλα reviews για τον Anycubic I3 MEGA που πρότεινες , αλλα βγαίνει αρκετά ακριβός στα 340 euro και φαντάζομαι απο gearbest θα περάσει και τελωνείο ... ?

Να πω την αλήθεια μου αρέσει ο Anet A3 Full Aluminum Plastic Frame Assembled 3D Printer γιατι ειναι και κλειστός και έτοιμος και σχετικά πιο μαζεμένος , δεν ξέρω όμως απο ποιότητα πως πάει σε σχέση με τον a8 που αγοράζει και πολύ κόσμος

το μεγεθος εκτυπωσης του a3 το θεωρω υπερβολικα μικρο (15x15x15)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...