Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, stefstefan είπε

Για Gearbest μιλάς; Καλά μην τους βασίζεσαι και τόσο αυτούς είναι λίγο ό,τι να ναι τα παλικάρια αυτά. Το δέμα το στείλανε την Πέμπτη ενώ ήδη από την προηγούμενη βδομάδα είχαν τα στοιχεία αποστολής μου. Τώρα ως προς το τελωνείο που λες δε νομίζω να υπάρξει θέμα πρόκειται για μικρό δέμα και αξία αγοράς 0e. 

Ναι για gearbest,δεν είχα προβλήματα μαζί τους,το πολύ 48 ώρες και έπαιρνα η ρεφουνδ η προϊόν αντικατάστασης,τώρα έχουν περάσει 48 ώρες και από τελευταία συνομιλία μαζί τους κανένα νέο και έγινε αυτό χθες το πρωί,θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, stefstefan είπε

Για Gearbest μιλάς; Καλά μην τους βασίζεσαι και τόσο αυτούς είναι λίγο ό,τι να ναι τα παλικάρια αυτά. Το δέμα το στείλανε την Πέμπτη ενώ ήδη από την προηγούμενη βδομάδα είχαν τα στοιχεία αποστολής μου. Τώρα ως προς το τελωνείο που λες δε νομίζω να υπάρξει θέμα πρόκειται για μικρό δέμα και αξία αγοράς 0e. 

Αφού έχετε θέμα με το θερμικό της μύτης,την μητρική την χρειάζεστε ;αν όχι,θα μπορούσατε να μου τη δώσετε να δοκιμάσω εγώ αν έχει καεί το τραπέζι ολόκληρο ;αν είστε Αθήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Αφού έχετε θέμα με το θερμικό της μύτης,την μητρική την χρειάζεστε ;αν όχι,θα μπορούσατε να μου τη δώσετε να δοκιμάσω εγώ αν έχει καεί το τραπέζι ολόκληρο ;αν είστε Αθήνα 

Βραχυκυκλωσα τα καλώδια του θερμικού και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να προξενήσει βλάβη στη μητρική. Το θερμικό αλλάχτηκε αργότερα αλλά η βλάβη παρέμενε η ίδια οπότε η μητρική είχε υποστεί ζημιά και την οποία και πέταξα όταν μου ήρθε η καινούρια αφού μάλιστα έφτασε σε σημείο να μην δείχνει και τίποτα στην οθόνη.

* Μπορεις να μου απευθύνεσαι στον ενικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Βραχυκυκλωσα τα καλώδια του θερμικού και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να προξενήσει βλάβη στη μητρική. Το θερμικό αλλάχτηκε αργότερα αλλά η βλάβη παρέμενε η ίδια οπότε η μητρική είχε υποστεί ζημιά και την οποία και πέταξα όταν μου ήρθε η καινούρια αφού μάλιστα έφτασε σε σημείο να μην δείχνει και τίποτα στην οθόνη.

* Μπορεις να μου απευθύνεσαι στον ενικό ;)

Οκ,thanks,έγραψα αγγελία τώρα για tatara frame αν βρεθεί κάποιος να μου το φτιάξει γιατί καλύτερα tatara παρά AM8

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Οκ,thanks,έγραψα αγγελία τώρα για tatara frame αν βρεθεί κάποιος να μου το φτιάξει γιατί καλύτερα tatara παρά AM8

Πως και κατέληξες σε tatara? Με τιμές Ελλάδας το πιο φτηνό που μου είπαν θεσσαλονίκη ήταν 230+φπα (αναγκαστικά κόβετε απόδειξη) δηλαδή πιάνεις τα 290 περίπου, μήπως να πάρεις κάποιον εκτυπωτή ακόμα σε αυτά τα λεφτά?

 

Έξω (δεν έχω πετύχει κάτι τέτοιο Ελλάδα) έχει εγκαταστάσεις με ότι εργαλείο μπορείς να φανταστείς (cnc, water jet,laser κτλ ) και νοικιάζεις το χώρο για κάποιες ώρες ώστε να κάνεις τη δουλειά σου και βγαίνει αρκετά πιο οικονομικά, μην ψάχνεις για cnc αρχικά για μεγάλες κοπες χωρίς πολλές λεπτομέρειες, κοπή σε laser θα σου βγει πιο φτηνά (η τιμή παραπάνω είναι σε αλουμινιο 5μμ,σε μεταλλο 5μμ έβγαινε γύρω στα 30-40 ευρώ πιο κάτω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Πως και κατέληξες σε tatara? Με τιμές Ελλάδας το πιο φτηνό που μου είπαν θεσσαλονίκη ήταν 230+φπα (αναγκαστικά κόβετε απόδειξη) δηλαδή πιάνεις τα 290 περίπου, μήπως να πάρεις κάποιον εκτυπωτή ακόμα σε αυτά τα λεφτά?

Έξω (δεν έχω πετύχει κάτι τέτοιο Ελλάδα) έχει εγκαταστάσεις με ότι εργαλείο μπορείς να φανταστείς (cnc, water jet,laser κτλ ) και νοικιάζεις το χώρο για κάποιες ώρες ώστε να κάνεις τη δουλειά σου και βγαίνει αρκετά πιο οικονομικά, μην ψάχνεις για cnc αρχικά για μεγάλες κοπες χωρίς πολλές λεπτομέρειες, κοπή σε laser θα σου βγει πιο φτηνά (η τιμή παραπάνω είναι σε αλουμινιο 5μμ,σε μεταλλο 5μμ έβγαινε γύρω στα 30-40 ευρώ πιο κάτω)

Μου άρεσε σαν σχέδιο,για τιμή είδα μέσο eBay 80-90€ Και είπα μπας και Ελλάδα θα το βρω/φτιάξω με λιγότερα χρήματα ,αφού όλη θελουμε σχεδόν με τίποτα να φτιάξουμε μεγάλα έργα,όποτε να το ξεχάσω ;

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ψάξε και στα μέροι σου ρώτα, εδώ για bed carriege μας πήραν ~12ευρώ τον κομμάτι σε 3μμ αλουμίνιο

 

Οπότε δες για έτοιμο, πάντως εγώ την λύση του am8 την θεωρώ καλύτερη μιας και είναι επεκτάσιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και ρώτα εδω. http://athensmakerspace.com/ 

Εχει μηνιαίες συνδρομές καθώς και μιας μέρας (έτσι τουλάχιστον μου είχαν πει την περασμένη φορά στην makrefare). Το laser δεν κόβει όμως μέταλα απο ότι ξέρω...

Επίσης υπάρχει η https://vetasa.gr/en/  που μπορείς να πάς με τα gerber και να στα κόψουν. Φίλοι απο ενα club αυτοκινήτου παίρνουν κατα καιρούς πραγματάκια απο εκεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, coolerman είπε

Ρώτησε και εδώ(αν είσαι απο αθήνα) κόβει τα πάντα.

geladakis waterjet

Έστειλα μαιλ με το αρχείο

κατι μου λέει ονομασία 

Θα δω τι θα μου πουν γιατί έστειλα ένα μαιλ σε μια εταιρία και δεν μου είπαν τίποτα εκτός απ ότι ήθελαν ονοματεπώνυμο και τηλ για κάποιο λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ξερει τι γραμμικο ρουλεμαν εχει η ανετα8 ?? LML8UU h LML6UU  ???

 

2 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Κανα 50αρι θα έδινα γιατί με 70€ περνεις το AM8

to frame για ΑΜ8 το εχουν κανει πολυς κοσμος και γω μεσα σε αυτους........αξιζει τα χρματα που θα δωσεις....μπορεις να να δωσεις παραγγελια στο cnccat και να πας σε μαγαζι με βιδες και σιδηρικα να παρεις τα υπολοιπα και γωνιες σε αλλουμινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ποιος ξερει τι γραμμικο ρουλεμαν εχει η ανετα8 ?? LML8UU h LML6UU  ???

to frame για ΑΜ8 το εχουν κανει πολυς κοσμος και γω μεσα σε αυτους........αξιζει τα χρματα που θα δωσεις....μπορεις να να δωσεις παραγγελια στο cnccat και να πας σε μαγαζι με βιδες και σιδηρικα να παρεις τα υπολοιπα και γωνιες σε αλλουμινα

Πιστεύω πως δεν θα γλιτώσω και πολύ χρήμα αν θα τα πάρω έτσι (αλουμίνιο άλλου  και βιδες άλλου )

σε μένα το γραμμικό είναι με 8uu,επειδή δουλεύω σε βιβλιοδετείο είδα ακριβώς το ίδιο ρουλεμάν αλλά με κόστος 20€ το ένα ,made in japan με σειριακό πάνω,νομίζω πως αξίζει να δώσεις τόσα γιατί θα είναι για πολύ καιρό,δηλαδή μετά από 9 χρόνια αλλάξαμε 4αδα επειδή χάλασε το ένα αλλά,η κινήσεις της μηχανής που έχουμε δεν 3Δ πριντερ(σε σχέση ταχύτητας και ζόρι που τραβάει,εγώ θα έλεγα να ψάξετε για κάτι καλύτερο από τα κινεζικά λμ8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...