Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, georgeadams είπε

Τυπώνω PETG σε 65C bed temp, πάνω σε καθρέφτη (στρωμένο με λακ ή αραιωμένη ατλακόλ γιατί σε σκέτο γυαλί υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσει υπερβολικά καλά το PETG, τόσο που βγάζοντας το να πάρει μαζί του και κομμάτι από το γυαλί).

Τhanks για το tip, δεν το ήξερα ότι μπορεί να παιχτεί αυτό, καλού-κακού έβαζα μια κόλλα Α4 πάνω στο γυαλί, οπότε θα το συνεχίσω και θα δοκιμάσω και με πιο χαμηλό bed temp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Αν θυμάμαι καλά τα αλουμίνια από cnccat.com βγαίνουν κάτι λιγότερο από 30 ευρώ αν βιάζεσαι και ψωνισεις βίδες κτλ από ελλάδα σου βγαίνει ίδια τιμή, αν έχεις υπομονή για παραγγελία από κινα λογικά θα σου βγει σύνολο γύρω στο 50αρικο

Εγώ επειδή δεν είχα υπομονή πήρα έτοιμο κιτ από ratrig (αυτό που έχει στο grobotronics.com)

δεν βρηκα πουθενα με τετοια τιμη 50E<κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

δεν βρηκα πουθενα με τετοια τιμη 50E<κινα

Δεν τι έγραψα σωστά, αγοράζεις από εδώ τα αλουμίνια, και από κινα περνεις βίδες παξιμάδια γωνίες

από ελλάδα θα πιάσεις άνετα κάνα 15-20 ευρώ για της βίδες αν δεν είναι γνωστούς σου αυτός στο κατάστημα με τα σίδερικα

 

Γωνίες μπορείς να πάρεις είτε από grobotronics.com είτε από cnccat

 

Παρόλα αυτά αν βάλεις την αναμονή στη μέση καλύτερα έτοιμο το kit αν τα πάρεις σκόρπια ίσως γλυτώσεις κάνα 10αρικο

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς που να βρω εδώ στην Ελλάδα/Αθήνα το παρακάτω διακόπτη

 

https://grobotronics.com/ac-connector-for-panel-with-switch.html

 

4 φορές από eBay μέσα σε 3 μήνες και τίποτα δεν έχει έρθει και στο grobotronics δεν το έχει ο προμηθευτής τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Ξέρει κανείς που να βρω εδώ στην Ελλάδα/Αθήνα το παρακάτω διακόπτη

https://grobotronics.com/ac-connector-for-panel-with-switch.html

4 φορές από eBay μέσα σε 3 μήνες και τίποτα δεν έχει έρθει και στο grobotronics δεν το έχει ο προμηθευτής τους 

https://www.stereolab.gr/extras/electronics/power-supply-connector-with-switch.html

κοιτα εδω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkgas είπε

Ευχαριστώ πολύ αλλά το συγκεκριμένο ψάχνω επειδή έχω έτοιμο και το καπάκι του με πόλους διακόπτες,ευχαριστώ παντός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει έρθει η μητρική για τον ΑΝΕΤ Α8 και έχω αναβαθμίσει ήδη σε Marlin. Υπάρχουν τίποτα παράμετροι που θα πρέπει να προσέξω για πρώτη φορά πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε εκτύπωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Μου έχει έρθει η μητρική για τον ΑΝΕΤ Α8 και έχω αναβαθμίσει ήδη σε Marlin. Υπάρχουν τίποτα παράμετροι που θα πρέπει να προσέξω για πρώτη φορά πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε εκτύπωση?

Ρίξε acceleration default εμένα είχε 4000 (στοκ ανετ έχει 400)

Jerk από 20 βάλε 10 (ίσως και πιο χαμηλά αν έχεις στοκ hotend)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ρίξε acceleration default εμένα είχε 4000 (στοκ ανετ έχει 400)

Jerk από 20 βάλε 10 (ίσως και πιο χαμηλά αν έχεις στοκ hotend)

Απ ότι βλέπω τώρα ήδη το accel είναι στα 400 και το jerk στο 10 χωρίς να κάνω τίποτα, οπότε τα αφήνω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2018 στις 4:11 ΜΜ, stefstefan είπε

Το φλάσαρα με Μαρλιν 1.1.8 και δεν λειτουργεί τίποτα απ το μενού, η θερμοκρασία του hotend εξακολουθεί να είναι λάθος δλδ στους 67 αντί κοντά στους 22 δωματίου.

Το thermistor είναι,γιατί εγώ το έχω στο τραπέζι 84C και τα καλώδια καμένα στο θερμικό του τραπέζι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2018 στις 9:31 ΠΜ, Vasilica89 είπε

Ξέρει κανείς που να βρω εδώ στην Ελλάδα/Αθήνα το παρακάτω διακόπτη

https://grobotronics.com/ac-connector-for-panel-with-switch.html

4 φορές από eBay μέσα σε 3 μήνες και τίποτα δεν έχει έρθει και στο grobotronics δεν το έχει ο προμηθευτής τους 

κοιτα στο cableworks πηρα σημερα ενα τετοιο. Δεν εχει μεσα την ασφαλεια ομως.

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/prototyping/connectors/power-socket-inlet-with-fuse-holder-and-switch-ice320-c14

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε σε κάποιον να του καεί το θερμικό του τραπεζιού;έβγαλε καπνό,το έκλεισα και όταν άνοιξα το κουτί της μητρικής ανακάλυψα καμένα καλώδια θερμικού είχαν λιώσει,δείχνει ΦΙΞ θερμοκρασία 84 βαθμούς,δεν αλλάζει κάτι,άλλαξα δοκιμαστικά καλωδιο θερμικού και το θερμικό ένα που πέρνει το χοτενδ αλλά ίδια θερμοκρασία δείχνει,έβγαλα όλα τα καλώδια από μητρική άφησα μόνο οθόνη θερμικό χοτενδ και ρεύμα μητρικής,η θερμοκρασία παραμένει ίδια,λέτε να επισκευάζεται η πάει για αλλαγή μητρικής ;και αφού είναι στην  εγγύηση και το τραπέζι που έχει ενσωματομενω  το θερμικό να ζητήσω;άνοιξα τικετ και περιμένω απάντηση,κάηκε πολύμπριζο, ακολούθησε καπνός από τραπέζι και μετά έγινε η ανακάλυψη  μητρικής και θερμοκρασίας ,θα δεχτούν να μου στείλουν και τα τρία παραπάνω ;αγορά από γεαρμπεστ εντός 5 μηνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Έτυχε σε κάποιον να του καεί το θερμικό του τραπεζιού;έβγαλε καπνό,το έκλεισα και όταν άνοιξα το κουτί της μητρικής ανακάλυψα καμένα καλώδια θερμικού είχαν λιώσει,δείχνει ΦΙΞ θερμοκρασία 84 βαθμούς,δεν αλλάζει κάτι,άλλαξα δοκιμαστικά καλωδιο θερμικού και το θερμικό ένα που πέρνει το χοτενδ αλλά ίδια θερμοκρασία δείχνει,έβγαλα όλα τα καλώδια από μητρική άφησα μόνο οθόνη θερμικό χοτενδ και ρεύμα μητρικής,η θερμοκρασία παραμένει ίδια,λέτε να επισκευάζεται η πάει για αλλαγή μητρικής ;και αφού είναι στην  εγγύηση και το τραπέζι που έχει ενσωματομενω  το θερμικό να ζητήσω;άνοιξα τικετ και περιμένω απάντηση,κάηκε πολύμπριζο, ακολούθησε καπνός από τραπέζι και μετά έγινε η ανακάλυψη  μητρικής και θερμοκρασίας ,θα δεχτούν να μου στείλουν και τα τρία παραπάνω ;αγορά από γεαρμπεστ εντός 5 μηνου

Κάτι παρόμοιο έπαθα κι εγώ με το θερμίστορ του χοτεντ, πήγα να αλλάξω μύτη και βραχυκύκλωσε το θερμίστορ και από τότε έδειχνε 67 βαθμούς ακόμα κι όταν ήταν κρύα η μύτη. Δοκίμασα τα πάντα και τελικά αναγκάστηκα να αλλάξω μητρική κι είμαι κομπλέ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Κάτι παρόμοιο έπαθα κι εγώ με το θερμίστορ του χοτεντ, πήγα να αλλάξω μύτη και βραχυκύκλωσε το θερμίστορ και από τότε έδειχνε 67 βαθμούς ακόμα κι όταν ήταν κρύα η μύτη. Δοκίμασα τα πάντα και τελικά αναγκάστηκα να αλλάξω μητρική κι είμαι κομπλέ τώρα.

Εμένα μου απάντησαν πως δεν έχουν δει τα βίντεο που ανέβασα μέσο τουμπε,δηλαδή εγώ τα βλέπω από τα λινκ που τους έγραψα κι αυτή όχι,του τα έχω γράψει πάλι σε μήνυμα και περιμένω,τώρα θα δούμε τι θα μου πουν και πως θα γίνει γιατί είναι μητρική +τραπέζι που έκανε μπαμ και το πολύμπριζο ,σας έστειλαν μητρική;με ποιον τρόπο αποστολής;ρωτάω για το τελωνείο γιατί ο ίδιος εκτυπωτής μου πέρασε τελωνείο όταν το παρέλαβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Εμένα μου απάντησαν πως δεν έχουν δει τα βίντεο που ανέβασα μέσο τουμπε,δηλαδή εγώ τα βλέπω από τα λινκ που τους έγραψα κι αυτή όχι,του τα έχω γράψει πάλι σε μήνυμα και περιμένω,τώρα θα δούμε τι θα μου πουν και πως θα γίνει γιατί είναι μητρική +τραπέζι που έκανε μπαμ και το πολύμπριζο ,σας έστειλαν μητρική;με ποιον τρόπο αποστολής;ρωτάω για το τελωνείο γιατί ο ίδιος εκτυπωτής μου πέρασε τελωνείο όταν το παρέλαβα 

Για Gearbest μιλάς; Καλά μην τους βασίζεσαι και τόσο αυτούς είναι λίγο ό,τι να ναι τα παλικάρια αυτά. Το δέμα το στείλανε την Πέμπτη ενώ ήδη από την προηγούμενη βδομάδα είχαν τα στοιχεία αποστολής μου. Τώρα ως προς το τελωνείο που λες δε νομίζω να υπάρξει θέμα πρόκειται για μικρό δέμα και αξία αγοράς 0e. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...