Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κυριωτερο εινα να κανεις σωστη συναρμολογηση...ξεκινα με απλες εκτυπωσεις και  αν δεις κατι περιεργο η κολλησεις το λες εδω να σε βοηθησουμε

κοιταξε τα βιντεο που εχει στο youtube για αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το κυριωτερο εινα να κανεις σωστη συναρμολογηση...ξεκινα με απλες εκτυπωσεις και  αν δεις κατι περιεργο η κολλησεις το λες εδω να σε βοηθησουμε

κοιταξε τα βιντεο που εχει στο youtube για αρχη

εγκρινεις αυτον που παραγγειλα ή να τον ακυρωσω? Προλαβαινω. το μονο μου κολημα ειναι οτι εχει μικρη επιφανεια για εκτυπωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lazlos είπε

εγκρινεις αυτον που παραγγειλα ή να τον ακυρωσω? Προλαβαινω. το μονο μου κολημα ειναι οτι εχει μικρη επιφανεια για εκτυπωση!

για να λες με δοσεις, απο Κωτσοβολο να φανταστω? Προσωπικα, θεωρω αμαρτια να δωσεις 3 κατοσταρικα για αυτον τον εκτυπωτη, εχει πολυ περιορισμενες δυνατοτητες... Μαζεψε κανενα φραγκο και αγορασε καποιον απο ευρωπαικη αποθηκη, πχ εδω βρισκεις A8 απο 120 ευρω, Geetech A10 στα 160 κλπ.. Γενικα παιζουν διαφορες προσφορες κατα καιρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, duende είπε

για να λες με δοσεις, απο Κωτσοβολο να φανταστω? Προσωπικα, θεωρω αμαρτια να δωσεις 3 κατοσταρικα για αυτον τον εκτυπωτη, εχει πολυ περιορισμενες δυνατοτητες... Μαζεψε κανενα φραγκο και αγορασε καποιον απο ευρωπαικη αποθηκη, πχ εδω βρισκεις A8 απο 120 ευρω, Geetech A10 στα 160 κλπ.. Γενικα παιζουν διαφορες προσφορες κατα καιρους.

Βρηκα στο gearbest αλλα φοβαμαι πολυ μην σταματησει στο τελωνιο! 

Υ.Γ. Βρηκα στο tomtop https://www.tomtop.com/p-os0456eu.html 127.45€ με δωρεαν μεταφορικα....δεν εχω αγορασει ποτε απο αυτο, ειναι ασφαλες? Για να λεει γερμανικη αποθηκη αρα δεν εχει τελωνιο!? εαν ναι ακυρωνω την παραγγελεια του Prima Creator P120

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lazlos είπε

εγκρινεις αυτον που παραγγειλα ή να τον ακυρωσω? Προλαβαινω. το μονο μου κολημα ειναι οτι εχει μικρη επιφανεια για εκτυπωση!

απο ευρωπαικη αποθηκη εχουμε παρει σχεδον ολοι τους εκτυπωτες......για μενα ακυρωσε το ....μη βιαζεσαι...τουλαχιστον να εχει καποια προοπτικη εστω με μια αναβαθμιση να κανει ωραια πραγματα

2 ώρες πριν, lazlos είπε

Βρηκα στο gearbest αλλα φοβαμαι πολυ μην σταματησει στο τελωνιο! 

Υ.Γ. Βρηκα στο tomtop https://www.tomtop.com/p-os0456eu.html 127.45€ με δωρεαν μεταφορικα....δεν εχω αγορασει ποτε απο αυτο, ειναι ασφαλες? Για να λεει γερμανικη αποθηκη αρα δεν εχει τελωνιο!? εαν ναι ακυρωνω την παραγγελεια του Prima Creator P120

απο γερμανικη αποθηκη μια χαρα......ριξε μια ματια και στις αλλες αποθηκες...περιπου ιδιες τιμες εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok το ακυρωσα και μολις παραγγειλα απο γερμανια!!

Απλα για κατι mosfet που λετε στις σελιδες 3-4-5 τι ειναι? Γιατι χρειαζοντε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε 2  τζαμπα ειναι....προστασια κυριως γιαα το κρεβατι που τραβαει λιγο ρευμα παραπανω ....εγω εχω και για τη μυτη οπως και αρκετοι εδω..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostasbm είπε

παρε 2  τζαμπα ειναι....προστασια κυριως γιαα το κρεβατι που τραβαει λιγο ρευμα παραπανω ....εγω εχω και για τη μυτη οπως και αρκετοι εδω..........

Tι κανουν ακριβως?

 

συγνωμη που ρωταω αλλα θελω να γνωριζω τι μπορω να κανω ωστε να καλυτερεψω τον εκτυπωτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και χρονια πολλα.Ειμαι κατοχος ενος ender 3 pro,και καθως μπαινω τωρα στο χωρο του 3d printing,εχω καποιες αποριες τις οποιες θα ηθελα να μοιραστω μαζι,αν γνωριζετε να με βοηθησετε.Ξεκιναμε.

1)Εκτυπωνω με pla οπου ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε οτι εχω εκτυπωσει μεχρι στιγμης.Τα αντικειμενα φαινοντε ομορφα και δυνατα ,και καποια τα χρησιμοποιω και ως λειτουργικα.

Η απορια μου ειναι γιατι καποιος να εκτυπωσει αντι pla σε abs?Ποιος ο λογος?Απο αποψη εμφανισης απο οσο εχω δει δεν διαφερουν ποιοτικα ουτε σε υφη ουτε σε τιποτα ,γιατι λοιπον να εκτυπωσει καποιος σε abs,που εκτος των αλλων ειναι και πιο δυσκολο στην εκτυπωση.

2)Γιατι καποιος να αναβαθμισει τον firmware του εκτυπωτη του?Αυτη τη στιγμη δεν εχω κανενα  προβλημα, βλεπω ομως πολλους που αναβαθμιζουν σε καποιον marlin(?) firmware.

Tι διαφορες θα δω λοιπον και γενικα τι εχω να   κερδισω μπαινωντας σε αυτη τη διαδικασια ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, monotis είπε

Kαλησπερα και χρονια πολλα.Ειμαι κατοχος ενος ender 3 pro,και καθως μπαινω τωρα στο χωρο του 3d printing,εχω καποιες αποριες τις οποιες θα ηθελα να μοιραστω μαζι,αν γνωριζετε να με βοηθησετε.Ξεκιναμε.

1)Εκτυπωνω με pla οπου ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε οτι εχω εκτυπωσει μεχρι στιγμης.Τα αντικειμενα φαινοντε ομορφα και δυνατα ,και καποια τα χρησιμοποιω και ως λειτουργικα.

Η απορια μου ειναι γιατι καποιος να εκτυπωσει αντι pla σε abs?Ποιος ο λογος?Απο αποψη εμφανισης απο οσο εχω δει δεν διαφερουν ποιοτικα ουτε σε υφη ουτε σε τιποτα ,γιατι λοιπον να εκτυπωσει καποιος σε abs,που εκτος των αλλων ειναι και πιο δυσκολο στην εκτυπωση.

2)Γιατι καποιος να αναβαθμισει τον firmware του εκτυπωτη του?Αυτη τη στιγμη δεν εχω κανενα  προβλημα, βλεπω ομως πολλους που αναβαθμιζουν σε καποιον marlin(?) firmware.

Tι διαφορες θα δω λοιπον και γενικα τι εχω να   κερδισω μπαινωντας σε αυτη τη διαδικασια ?

Ενας κυριος λογος για να επιλεξεις ABS ειναι αν το αντικειμενο που θα εκτυπωσεις θα εκτιθεται σε θερμοκρασιες ανω των 50-60 βαθμων κελσιου μιας και το PLA πανω απο αυτες τις θερμοκρασιες αρχιζει να παραμορφωνεται. Αλλος λογος ειναι οτι το ABS εχει μια μικρη ελαστικοτητα, σε καποιες εφαρμογες αυτο μπορει να εχει σημασια. Το χρωμα ειναι ενας παραγoντας μιας και το PLA αν εκτεθει στον ηλιο για μεγαλο διαστημα ξεθωριαζει. Αλλοι λογοι δε μου ερχονται. Το να εκτυπωσεις ομως ABS εχει ιδιοτροπιες (θελει εκτυπωτη με περιφραξη για να κραταει τη ζεστη, μυριζει εντονα αφου ειναι με βαση το πετρελαιο κλπ κλπ) γ αυτο το λογo μια καλη εναλλακτικη ειναι το PETG.

 

Οσο για το firmware, τουλαχιστον στον απλο Ender 3 δεν εχει thermal protection ενεργοποιημενο. Και απο αυτο εχουν καει σπιτια να ξερεις απο αλλους εκτυπωτες που επισης δεν το ειχαν ενεργοποιημενο. Επισης σου δινει περισσοτερες ρυθμισεις να πειραξεις. Προσωπικα θεωρω απαραιτητη την αλλαγη του firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαρλιν εχει thermal protection?

Βασικα πως λειτουργει αυτο?Εχω περασει marlin στον tarantula μου ,να τσεκαρω αν παιζει καμια εκδοση με αυτο.Καλο ειναι να υπαρχει καθως καμια φορα μπορει να φυγω και τον αφηνω να δουλευει και ενα αγχος το εχω ομολογω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το μαρλιν εχει thermal protection?

Βασικα πως λειτουργει αυτο?Εχω περασει marlin στον tarantula μου ,να τσεκαρω αν παιζει καμια εκδοση με αυτο.Καλο ειναι να υπαρχει καθως καμια φορα μπορει να φυγω και τον αφηνω να δουλευει και ενα αγχος το εχω ομολογω.

Στον Tarantula που ειχα για να νιωθω ασφαλεια του ειχα βαλει mosfet, fuse, thermal protection και παλι ενα αγχος το ειχα!

Το marlin δε θυμαμαι να εχει thermal protection ενεργοποιημενο απο μονο του, συνηθως στο Tarantula εβαζα την εκδοση του Jim Brown η οπως λεγοταν που ηταν ρυθμισμενο για τον TEVO και ηταν απο default ενεργοποιημενο.

Το thermal protection σταματαει να θερμαινει το κρεβατι η τη κεφαλη σε περιπτωση που η ενδειξη του αισθητηρα θερμοκρασιας μενει στασιμη η πεφτει. Οποτε αν υπαρχει καποιο προβλημα και η θερμοκρασια δε μεταβαλλεται ο εκτυπωτης σταματαει τη διαδικασια.

π.χ. αν ο αισθητηρας δειχνει μονιμως 50 βαθμους επειδη εχει χαλασει  ενω εχεις θεσει να φτασει τους 80, ο εκτυπωτης θα προσπαθει να θερμανει το κρεβατι και ας εχει φτασει στη πραγματικοτητα 150. Οποτε με το thermal protection εχεις το κεφαλι σου λιγο πιο ησυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειναι θεμα ασφαλειας και μονο,καθως και  μεγαλυτερης δυνατοτητας σε παραμετροποιησεις αν καταλαβα σωστα.

Αυτη τη στιγμη δηλαδη τωρα ο δικος μου εκτυπωτης(ender 3 pro) τι firmware εχει?

Ειναι της creality?βγαζει η creality firmware αποκλειστηκα για τα προιοντα της και βαζοντας  πχ τον marlin ειναι σα να βαζεις καποιου τριτου κατασκευαστη ας το πουμε ή ειναι παλι της marlin αλλα σε πιο παλια εκδοση?

Ας μου τα διαχωρισει καποιος στο μυαλο μου,γιατι θελω να τα μαθω απο την αρχη ,σα να λεμε.

Y.Γ Σχετικα με το θεμα της ασφαλειας νομιζω κατα τη δικη μου γνωμη  καθενας περα απο τον firmware καλο ειναι να φτιαξει κατι μονος του "ανεξαρτητο" του εκτυπωτη.Προσωπικα ηδη εχω παραγγειλει  MQ135 MQ-135 Air Quality Sensor  ,LM2596 New DC-DC Adjustable Buck Power Module BUCK 3A 12/24V to 12/5/3.3V5V 1 Channel Relay Module Shield for Arduino Uno Meage 2560 1280 ARM PIC AVR DSP,  2 pcs of XT60 Battery Male Female Connector Plug with Silicon 14 AWG Wire 

ωστε σε περιπτωση καπνου να κοβω μεσω του relay την τροφοδοσια.Με μελλοντικη προσθηκη ισως ενος gsm module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια με τρομαζετε!! πολυ για φωτια μιλατε συνεχεια!!!

Απορω τοτε πως να αφησω τον εκτυπωτη που πολλες φορες εχω δει κλιπ που το κομματι για εκτυπωση περνει μεχρι και 5 μερες σε καποιους!

Δεν θα παω στην δουλεια? δεν θα φας ή να κοιμηθεις?

Εκτος εαν εκτυπωνουμε μικροαντικειμενα που περνουν απο 1 ωρα εως 8.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...