Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 εκτυπώσεις σε τζάμι και οι 2 στραβές. Στα 210/60

Η HUH δεν δούλεψε.  Στεγνώνει αμέσως και ξεραίνεται.  Τα κομμάτια στράβωσαν στην άκρη που ήταν μακριά από την εκκίνηση. Μέχρι να φτάσει εκεί η κεφαλή η κόλλα είχε στεγνώσει.

 

Και θέλει πολύ τρίψιμο για να καθαρίσει η κόλλα από το τζάμι.

Θα δοκιμάσω με λακ, αν δεν δουλέψει θα ξαναπάω στην χαρτοταινία - μόνο να βρω μιά πιο φαρδιά.

 

Μήπως να τυπώνω με σχεδία; (raft)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

2 εκτυπώσεις σε τζάμι και οι 2 στραβές. Στα 210/60

Η HUH δεν δούλεψε. Στεγνώνει αμέσως και ξεραίνεται. Τα κομμάτια στράβωσαν στην άκρη που ήταν μακριά από την εκκίνηση. Μέχρι να φτάσει εκεί η κεφαλή η κόλλα είχε στεγνώσει.

 

Και θέλει πολύ τρίψιμο για να καθαρίσει η κόλλα από το τζάμι.

Θα δοκιμάσω με λακ, αν δεν δουλέψει θα ξαναπάω στην χαρτοταινία - μόνο να βρω μιά πιο φαρδιά.

 

Μήπως να τυπώνω με σχεδία; (raft)

Εμένα ο δικός μου είναι στο δρόμο σήμερα έφτασε στα κεντρικά Αθήνα (τώρα γιατί ενώ ήταν οδικός η μεταφορά πρώτα πήγε Αθήνα και μετά έρχεται θεσσαλονίκη δεν το ξέρω) οπότε λογικά αύριο μου είπαν ότι θα παραλάβω

 

Είχα ένα υπόλοιπο στο eshop και πήρα pla gemnird η όπως λέγετε η μάρκα που έχουν πιστεύω να φτάσει για της δοκιμές μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 εκτυπώσεις σε τζάμι και οι 2 στραβές. Στα 210/60

Η HUH δεν δούλεψε.  Στεγνώνει αμέσως και ξεραίνεται.  Τα κομμάτια στράβωσαν στην άκρη που ήταν μακριά από την εκκίνηση. Μέχρι να φτάσει εκεί η κεφαλή η κόλλα είχε στεγνώσει.

 

Και θέλει πολύ τρίψιμο για να καθαρίσει η κόλλα από το τζάμι.

Θα δοκιμάσω με λακ, αν δεν δουλέψει θα ξαναπάω στην χαρτοταινία - μόνο να βρω μιά πιο φαρδιά.

 

Μήπως να τυπώνω με σχεδία; (raft)

Οταν εχεις μεγαλα σε μηκος σχεδια συνηθως σκεβρωνουν και σηκωνονται οι γωνιες.

 

πρεπει να κλειστο κουτι (λιγο επιφοβο) για να κραταει την θερμοκρασια και να κρυωνει ομοιομορφα το κομματι.

 

μπορεις να βαλει skirt γυρω γυρω 3-4 mm (οχι οτι θα κρατησει σιγουρα) 

 

εγω εκτυπωνω με λακ. ενα μικρο κολπο ειναι μολις μπει η περιφεριακη γραμμη και πριν ξεκιναει να γεμισει του παταω αλλη μια με την λακ απο επανω.

 

επισης μπορεις να βαλεις Π ΧΑΡΤΟΝΙ  γυρω απο το τραπεζι για να ελαχιστοποιησεις τα ρευματα αερα . ακομα και ενα μικρο φαν μπορει να κανει ζημια.

 

αλλο ενα κολπακι ειναι να χαμηλωσεις αρκετα την μυτη (μπορει να κανεις ζημια ομως ) ωστε η γραμμη να ειναι σχεδον διαφανη .

εκει δεν ξεκολλαει με τιποτα γιατι ουσιαστικα πιεζεται αρκετα επανω στο γυαλι και κολλαει.

 

το PETG παντως ενω ειναι καλο υλικο καθαρο χωρις μυρωδιες και δυνατο και ακριβο ειναι το ποιο δυσκολο στο να κολλησει στο γυαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πάλι όλα καλά. Ελυσα το kapton tape και κούνησα λίγο το βαρελάκι και απο τότε όλα εντάξει. Τύπωσα ένα μικρό το μεσημέρι και τώρα τυπώνω μια βάση για τα 2 mosfet. Βέβαια έχω παραγγείλει και καινούριο βαρελάκι όπως και ένα ρολό Kapton. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νήμα από που να πάρω;

 

Δοκίμασα να τυπώσω με brim. Ούτε έτσι δεν κολλάει γερά στο γυαλί με HUH - οπότε πάω να κλέψω την λακ της γυναίκας μου για δοκιμές.

Αυτό που είδα με το brim είναι ότι τα αρχικά επίπεδα βγαίνουν πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μετα απο αρκετες εκτυπωσεις ειχα παρενεργειες

 

ητοι

 

χανει filament απο γυρω στη βαση της βιδας της μυτης και ειναι σφιγμενο καλα με αποτελεσμα μαζευεται σιγα σιγα και μετα λυωνει και κολλαει στο αντικειμενο  

 

τι γινεται χαλανε απο τη θερμοκρασια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η βάση για τα mosfet απέτυχε μετά από 1 ώρα γιατί σταμάτησε να ζεσταίνει η κεφαλή και δεν έβγαζε νήμα. Ευτυχώς αύριο έρχεται το ανταλλακτικό και θα ξαναρχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μετα απο αρκετες εκτυπωσεις ειχα παρενεργειες

 

ητοι

 

χανει filament απο γυρω στη βαση της βιδας της μυτης και ειναι σφιγμενο καλα με αποτελεσμα μαζευεται σιγα σιγα και μετα λυωνει και κολλαει στο αντικειμενο  

 

τι γινεται χαλανε απο τη θερμοκρασια??

 

Μερικές φορές πρέπει να παίξεις λίγο με τις θερμοκρασίες για να δεις που σου κάθεται καλύτερα το κάθε filament. Δες προσεκτικά σε τι θερμοκρασία προτείνει επάνω στο καρούλι ή στην συσκευασία και παίξε μετά με την θερμοκρασία του hotbed για να μην ξεκολλάει.

 

Το πρόβλημα που είχες το είχα σε ένα filament που τύπωνα με 210/50 (extruder/bed). Έλιωνε στην κεφαλή επάνω. Μετά το γύρισα σε 190/60 και με σωστό leveling τυπώνει μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές πρέπει να παίξεις λίγο με τις θερμοκρασίες για να δεις που σου κάθεται καλύτερα το κάθε filament. Δες προσεκτικά σε τι θερμοκρασία προτείνει επάνω στο καρούλι ή στην συσκευασία και παίξε μετά με την θερμοκρασία του hotbed για να μην ξεκολλάει.

 

Το πρόβλημα που είχες το είχα σε ένα filament που τύπωνα με 210/50 (extruder/bed). Έλιωνε στην κεφαλή επάνω. Μετά το γύρισα σε 190/60 και με σωστό leveling τυπώνει μια χαρά.

δεν ειχα δωσει σημασια γιατι εβλεπα 190 στο preheat αλλα μολις φορτωνα το αρχειο αλλαζε σε 210

 

προλαβα και το χαμηλωσα χειροκινητα και εσωσα τη κατασκευη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυτά μου μέσα....

Τι έχει το έρημο και δεν κολλάει στο έδρανο;

 

Δοκίμασα, κόλλα (στεγνώνει), λακ (δεν κολλάει ή ξεκολλάει μετά από λίγο), brim (αν κολλήσει κάτι γίνεται). Preheat και μετά κόλλα, διάφορες θερμοκρασίες.  Κρύο έδρανο - ζεστό έδρανο ..., Τζάμι, χωρίς τζάμι, χαρτοταινία, χαρτοταινία στο τζάμι ...

 

Δοκίμασα και ένα σπρέι κόλλας (για ταπετσαρία) αλλά δεν κάνει γιατί αφήνει φυσαλίδες.

 

Έχω πελαγώσει - 

 

Να δοκιμάσω άλλη μάρκα λακ, Kapton ή buildtak;

 

Δοκίμασα και το sketchup υπάρχει κάτι άλλο πιό εύκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από day 1 είχα εγκαταστήσει γυαλί και ξεκίνησα τις εκτυπώσεις με λακ, από προσωπική μου εμπειρία να σου πω (και με θερμοκρασια bed 45 βαθμούς και όχι παραπάνω) όταν ξεκολλούσε η εκτύπωση ήταν θέμα leveling και όχι επίστρωσης.

Το γυαλί επειδή είναι πιο λείο από ταινία , θέλει τον extruder λίγο πιο κοντά στην επιφάνεια του κρεβατιού. Κάνε το και θα με θυμηθεις. Μακάρι να έχεις τα αποτελέσματα που επιθυμείς . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες εβαλα τη buildtak ουτε λακ ουτε σπρευ τιποτα και ολα πηγαν μια χαρα με θερμοκρασια 50 με 52   τη μετραγα και με πιστολι

 

θα δουμε

 

οι θερμοκρασιες τελικα ειναι το ποιο βασικο πραγμα μετα το leveling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...