Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα το 190 -50 για πλα ειναι το ιδανικο εκτος και αν ο κατασκευαστης προτεινει κατι αλλοτυπωσα αλυσιδα καναλι μια 4αδα στην αρχη για δοκιμη και μια 16αδα μετα αυριο 2 24 αδες και τελος τα καναλια

Με τι μάρκα νήμα και ποιο σχέδιο;

 

Τύπωσα κάποια κομματια και σφηνώνουν πολύ μεταξύ τους. Πρέπει να τα λιμάρω για να κινούνται άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το prima 


υποψιν οτι οι αλυσιδες ταλαιπωρουν τα καλωδια. μπορει μετα απο καποιο χρονο χρησης να τα δειτε φθαρμενα.  κατα καιρους να τα ελεγχετε.

 

εγω θα βαλω για προστασια ενα μακαρονι μεγαλυτερο νουμερο να ειναι ανετα

 

εχουμε δουλειες μαλλον θα κολλησω μαυρο κοκκινο στο hotbed σιλικονης 16 awg και αν με παιρνει θα το γυρισω να ειναι η εξοδος αριστερα για να βαλω το καναλι....εχω αρκετο χωρο

τα καλωδια με κινουμενα μερη εννοειται θελουν προσοχη να μην γδερνονται Ζ μοτερ και Υ μοτορ ...μερικα θα τα περασω στο λουκι που εχει το αλλουμινιο και θα μπει πλαστικο καλλυμα συρταρι

περιμενω βολτομτρο αμπερομετρο.και διακοπτη on off με φωτακι για το τροφοδοτικο...αυτο το βαλε βγαλε ειναι παπαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: σε όλες τις εκτυπώσεις μου τα άνω και κάτω layers δεν τυπώνονται συμπαγή, δηλαδή είναι σαν ένα πλέγμα με αρκετά εμφανή κενά. πως θα μπορούσα να τα κάνω πιο solid = να γίνει πιο πυκνή η εκτύπωση?

Βάζω και μια φωτο για να καταλάβετε τι εννοώ

post-51430-0-72763500-1498892827_thumb.jpg

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα είναι σωστά στα 1,75

Το infill αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με το γέμισμα του αντικειμένου, όχι με τα εξωτερικά τοιχώματα που έχω το πρόβλημα.

Σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με την ταχύτητα της εκτύπωσης, αν και δεν τα έχω πειράξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: σε όλες τις εκτυπώσεις μου τα άνω και κάτω layers δεν τυπώνονται συμπαγή, δηλαδή είναι σαν ένα πλέγμα με αρκετά εμφανή κενά. πως θα μπορούσα να τα κάνω πιο solid = να γίνει πιο πυκνή η εκτύπωση?

Βάζω και μια φωτο για να καταλάβετε τι εννοώ

Προσπάθησε να πλησιάσεις την μύτη ακόμα ποιος κοντά στην επιφάνεια εκτύπωσης. Έτσι ώστε το πλαστικό να βγαίνει και να απλώνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περηφανος κατοχος και γω του Anet A8 ...αν και δεν ειχα ιδιαιτερη επιτυχια μεχρι τωρα...

 

Αφου τον εστησα , εβαλα το δειγμα filament που ειχε μεσα...

 

1η δοκιμη δεν εβγαινε filament γιατι πολυ απλα δεν το ειχα βαλει σωστα :)

Υπολοιπες δοκιμες αποτυχημενες γιατι απλα ηταν θεμα ρυθμισεων...κλασικα δεν κολαγε στο bed η εκτυπωση αλλα οκ αυτο ειναι κλασικο θεμα..θα λυθει στην πορεια.

 

Αυτο που συνεβη στην πορεια ηταν η μαλακια της υποθεσης :)

 

Πανω που ειχε ξεκινησει μια σχετικα επιτυχημενη εκτυπωση (ειχα βαλει εναν κυβακο 20mm x 20mm x 20mm , ετσι για δοκιμη)...τυπωνει το 1ο layer και ξεκιναει το 2ο...ακουγεται ενας περιεργος ηχος απο το μπλοκ (extruder-nozzle) , μαλλον καποιο ζορι τραβηξε το μοτορι εκει περα..ειδα την "βιδα" μαζι με το πλαστικο που ανεβοκατεβαζει (την βιδα εννοω που παταμε για να βαλουμε το filament) να ανεβοκατεβαινει 1-2 φορες και σταματησε να βγαινει filament ενω η μυτη συνεχιζε την εκτυπωση , προφανως χωρις να τυπωνει τιποτα.

 

Λεω καμμια μαλακια θα εγινε ..ισως μπουκωσε το nozzle. Προσπαθησα να βγαλω-βαλω νεο filament να σπρωξει το μπουκωμενο ή ο,τι τελοσπαντων δημιουργουσε το προβλημα..τιποτα..το filament δεν εφτανε ποτε στο "nozzle throat" εκεινο το ματζαφλαρι το μακροστενο πριν το nozzle...δεν εμπαινε εκει μεσα..ειτε κρυο ειτε ζεσταμενο...

Μην τα πολυλογω δεν εβγαλα ακρη...στο εσωτερικο του "throat" εβλεπα ενα "ασπρο πραγμα" να μπαλατζαρει και ισως αυτο εκοβε την πορεια του filament ...αυτο μετα διαβασα οτι ειναι ενα ειδος teflon.δεν ξερω αν πρεπει να μπαλατζαρει ή οχι ...γιατι σε κατι φωτος που ειδα στο ιντερνετ...δεν το κοψα ναναι χαλαρο αλλα εφαρμοστο στο throat.

 

Παρηγγειλα απο ebay mk8 nozzle + heatbox + nozzle throat + θερμοκαλωδια (γιατι ψιλοδιαφερουν ως προς το μεγεθος της θερμοαντιστασης -το μικρο καλωδιακι που μπαινει σε μια τρυπιτσα και μετραει την θερμοκρασια του heatbox-  απο το μαμισιο...) για να μαι σιγουρος οτι ολο αυτο το συστημα δεν εχει θεματα  και να χω και μερικα καβατζα σε μελλοντικη μαλακια...

 

Επισης 2ο θεμα που παρατηρησα..ειναι οτι εκει που ειχα λυσει το ολο συστημα για να δω τι μπορει να φταιει..προσπαθουσα να προσομοιωσω την πορεια του φιλαμεντ μεχρι το nozzle..αυτο που ειδα ειναι οτι εφοσον μπει το φιλαμεντ ΕΠΙΤΥΧΩΣ και μαγκωσει απο την ροδελα...και θεσω σε κινηση το μοτορι του extruder τοτε το φιλαμεντ δεν κινειται προς τα μεσα..ενω κινειται με σχετικη επιτυχια προς τα εξω...

Ειναι δηλ σαν να μην το "μαγκωνει" καλα το φιλαμεντ το "gear" που γυριζει το μοτορι και του γλυστραει καθως προσπαθει να το σπρωξει προς τα κατω (=προς το nozzle).

Αρα δηλ μπορει να εξασφαλισω την λειτουργικοτητα του nozzle και των σχετικων με τα καινουργια που παρηγγειλα αλλα παιζει εντελει να φαω πακετο με τον extruder....

Υπαρχει καμμια ιδεα για αυτο?Εχει συμβει σε αλλους?Ρυθμιζεται με καποιον τροπο ποσο "γερα" να μαγκωνει το φιλαμεντ?ή θα το "γδαρει" και θαναι χειροτερα μετα?

 

Αυτα και καλα εκτυπωσεις ;)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ τελείωσα τι στήσιμο και εκτός από μια αποτυχία (έπεσε το μαραφέτι του αέρα) έχω βάλει να εκτυπώνει το δοχείο με το αρκουδάκι είναι στο 20%και προς του παρών πάει πολύ καλά δοκιμή με το fillament που είχε μαζί ο εκτυπωτής (μισό κιλό διάφανο pla)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@inuyasha

 

Σε τι θερμοκρασιες?πανω στο αλουμινενιο "bed"? 

 

ΥΓ : αν μιλαμε για τον Anet A8 ,το δειγμα φιλαμεντ ειναι 30gr , καμμια 10αρια μετρα..αν δεν κανω λαθος...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@inuyasha

 

Σε τι θερμοκρασιες?πανω στο αλουμινενιο "bed"?

Πρώτη εκτύπωση έβαλα το gcode που είχε η κάρτα

200/50 είναι στο bed επειδή έσπασα το τζάμι που είχα έχω βάλει μπλε χαρτοταινία (χωρίς τίποτα άλλο επάνω)

Το leveling με ζόρισε αρκετά γιατί έχω κτυπημενο χέρι παρόλα αυτά σε γενικές γραμμές μου φάνηκε εύκολο

@inuyasha

 

Σε τι θερμοκρασιες?πανω στο αλουμινενιο "bed"?

 

ΥΓ : αν μιλαμε για τον Anet A8 ,το δειγμα φιλαμεντ ειναι 30gr , καμμια 10αρια μετρα..αν δεν κανω λαθος...

Εμένα μέσα είχε μια κουλουρά διάφανο μισό κιλο

Ξενέρωσα γιατί έχει την λίγο παλιότερη μητρική με τους κουμπωτους συνδέσμους για bed και hotend,

 

Ρώτησα στο official group στο fb και βάση το serial που έχει είναι γνήσιος και όχι κάποια κόπια

 

Οι μόνες αλλαγές που έχω κάνει είναι

Νέο τροφοδοτικό (12v 29amp) 25 ευρώ από μαγαζί με ηλεκτρολογικα που ψωνίζω συχνά, καθώς και τα καλώδια τροφοδοσίας πέταξα τα ψεύτικα 1,5μμ αλουμινίου και έβαλα 2,5μμ καλώδια

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη εκτύπωση έβαλα το gcode που είχε η κάρτα

200/50 είναι στο bed επειδή έσπασα το τζάμι που είχα έχω βάλει μπλε χαρτοταινία (χωρίς τίποτα άλλο επάνω)

Το leveling με ζόρισε αρκετά γιατί έχω κτυπημενο χέρι παρόλα αυτά σε γενικές γραμμές μου φάνηκε εύκολο

 

Ετσι πες μας..γιατι χωρις χαρτοταινια , τζαμι , σπρευ , κολες ή οτιδηποτε..στο αλουμινενιο bed..σκετο..δεν κολαει η εκτυπωση με τιποτα..

Δοκιμασα απο 190 εως 215 στο nozzle και απο 60 εως 75 στο bed...την πρωτη φορα που το φιλαμεντ ψηθηκε...να κολησει ηταν στο 215/75 ..αλλα και παλι ηταν χαλια φαση.

 

Γενικως το leveling του αλουμινενιου bed (σκετο παντα) ειναι μαλακια φαση. Διοτι ως γνωστον κανει κοιλια....level-ιαζα τις ακρες , το χαρτι Α4 ηταν "σφιχτο" κατω απο την μυτη και στο κεντρο το χαρτι μπαινοβγαινε κατω απο την μυτη αερατα...ολες τις δοκιμες τις εκανα στις γωνιες μεχρι να δω τι θα κανω με το bed.

 

Exω επισης τον auto-leveling sensor αλλα το απιστευτο ειναι οτι εχει θεματα τοποθετησης στο δικο μου μηχανημα...

Στην αρχη να σχολιασω οτι ο sensor αυτος ειναι βιδωμενος πανω σε νοβοπαν...περιττο να σου πω οτι σπαει γελοιοδως ευκολα το νοβοπαν...

Δευτερον το βιδωνω και παω την μυτη+sensor (που βιδωνει κανονικα πισω απο τον extuder) στην ακρη της μπαρας και δεν μπορει.βρισκει ο σενσορ!! σε κατι βιντεος εβλεπα οτι δεν "βρισκει"...ενω σε μενα βρισκει..αν ειναι δυνατον...

 

Αλλο κουλο στο δικο μου μηχανημα...ειναι οτι οπως βλεπουμε το μηχανημα , τις μπαρες ...στο αριστερο μερος που ειναι ενα λευκο πλαστικο που χει το Χ μοτορ , στο μανιουαλ , στα βιντεος παντου..εχει ενα "αυτακι" πανω εκει που βιδωνεις το X limit switch.

Ε εμενα δεν το χει αυτο το "αυτακι" και επρεπε να βιδωσω το limit switch στο πανω μερος του λευκου αυτου πλαστικου...

 

Γενικως για καποιον που πρωτοσυναρμολογει τον εκτυπωτη , οι οδηγιες δεν ειναι σαφεις..σε πολλα σημεια εψαχνα στο γοογλε , ΥΤ να δω αλλοι σε συγκεκριμενα σημεια πως συναρμολογουν για να μην χρειαστει να μυρισω τα νυχια μου.

Ασε δε , που η σειρα που αναγραφεται στις οδηγιες σε μερικα σημεια ειναι "μη βελτιστη" και πρεπει να ξεβιδωσεις και ξαναβιδωσεις για να γινει δουλεια.

 

Τελος να αναφερθω στο οτι ανακαλυψα οτι το παπαρι που εχει σχημα Η κατω απο το bed το εχω βαλει αναποδα..με αποτελεσμα να καμπυλωνει ο ιμαντας που ειναι βιδωμενος πανω του..Συμφωνα ομως με τις οδηγιες τον εχω βαλει σωστα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν τι έγραψα σωστά

 

Είχα πάρει τζάμι αλλά δεν το έπιασα καλά και έσπασε, τώρα εκτυπώνω πάνω σε μπλε ταινία και έχει κόλλησε πολύ καλά

 

Παραδόξως το bed είναι ίσιο (τουλάχιστον κρύο) βάζοντας ένα καλό μεταλλικό χάρακα πάνω δεν βλέπω πουθενά φως

 

Ναι οι οδηγίες οι γνήσιες το βάζουν ανάποδα

 

Όσο για το διακοπτακι με παίδεψε και εμένα στο pdf μου δεν δείχνει πουθενά πότε μπαίνει, στα βίντεο έχει διαφορετικο mount τελικά μπαίνει κάθετα έχει 2 τρύπες εκεί το πιάνεις με της μ2 βίδες που έχει

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με έχει εντυπωσιάσει η απλότητα της κατασκευής. Πρόκειται για ένα θαύμα της μηχανικής. Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Anet αλλά γενικότερα στο σχέδιο αυτό.

 

Η τελευταία μου προσπάθεια ήταν ξύλινα γυαλιά. Αυτά τυπώθηκαν μαζί με τους μεντεσεδες αλλα το wood filament που πήρα δεν τυπώνει με λεπτομέρεια και αντοχή. Έβαλα μεταλλικά στοιχεία από άλλον σκελετό και μπήκαν μια χαρά. Έχω και κάτι κινεζικά γυαλιά ηλίου που θα βγάλω τους φακούς και θα τους τροχισω να τους προσαρμόζω για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραδόξως το bed είναι ίσιο (τουλάχιστον κρύο) βάζοντας ένα καλό μεταλλικό χάρακα πάνω δεν βλέπω πουθενά φως

 

Ναι οι οδηγίες οι γνήσιες το βάζουν ανάποδα

 

Όσο για το διακοπτακι με παίδεψε και εμένα στο pdf μου δεν δείχνει πουθενά πότε μπαίνει, στα βίντεο έχει διαφορετικο mount τελικά μπαίνει κάθετα έχει 2 τρύπες εκεί το πιάνεις με της μ2 βίδες που έχει

 

Ναι αλλα το level-ιασμα λενε οτι πρεπει να γινεται με ζεσταμενο bed και μυτη..οποτε το τι κανει οταν ειναι κρυο..δεν βοηθαει :)

 

Kαθετα δεν μπαινει το διακοπτακι σε μενα...δες την φωτο απο το μηχανημα μου για να καταλαβεις...

 

https://www.dropbox.com/s/6odj3cdrga4h0zj/20170701_170720.jpg?dl=0

 

Στο υψος του παvω ιμαντα επρεπε το λευκο πλαστικο να ειχε ενα αυτακι ωστε να μπει το διακοπτακι εκει καθετα..σε μενα οπως βλεπεις δεν υπαρχει και ειχανε 2 τρυπες απο το πανω μερος και σκεφτηκα...μηπως μπαινει εκει και οντως μπαινει οπως και βλεπεις...

Τεσπα μικρο το κακο..ας δουλεψει ο εκτυπωτης και ας κραταω και με το χερι το διακοπτακι...δεν κολαμε εκει :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα το level-ιασμα λενε οτι πρεπει να γινεται με ζεσταμενο bed και μυτη..οποτε το τι κανει οταν ειναι κρυο..δεν βοηθαει :)

 

Kαθετα δεν μπαινει το διακοπτακι σε μενα...δες την φωτο απο το μηχανημα μου για να καταλαβεις...

 

https://www.dropbox.com/s/6odj3cdrga4h0zj/20170701_170720.jpg?dl=0

 

Στο υψος του παvω ιμαντα επρεπε το λευκο πλαστικο να ειχε ενα αυτακι ωστε να μπει το διακοπτακι εκει καθετα..σε μενα οπως βλεπεις δεν υπαρχει και ειχανε 2 τρυπες απο το πανω μερος και σκεφτηκα...μηπως μπαινει εκει και οντως μπαινει οπως και βλεπεις...

Τεσπα μικρο το κακο..ας δουλεψει ο εκτυπωτης και ας κραταω και με το χερι το διακοπτακι...δεν κολαμε εκει :)

Όταν έφτασε τους 60 βαθμούς (preheat pla) έκανα leveling δεν είχα κοιλιά στη μέση τουλάχιστον η πίεση στο χαρτί μου φάνηκε σε όλα τα σημεία ίδια

 

 

Το κομμάτι που έχεις εσύ είναι το πιο καινούργιο mount, εμένα έχει το παλιό που το μοτέρ πιάνει με 3ις βίδες

 

Επειδή είχα θέματα θα κυνηγησω partial refund τουλάχιστον από alexiexpress αν όχι αντικατάσταση

 

Το μαμά τροφοδοτικό τα έφτυσε και πήρε μαζί του και μητρική πάλι καλά είχα 2η από δημοπρασία (7 ευρώ με μεταφορικά από Πολωνία)

Τα Smooth Rod ήταν στραβά αλλά τα έφερα όσο πιο Ευθεία γίνεται μαζί με φίλο σε μηχανουργείο

Και νευρίασα με τον πωλητή γιατί στην αγγελία έγραφε ότι είναι το τελευταίο μοντέλο (πιο νέα μητρική διαφορετικa mount για τους άξονες Χ-σαν τα δικά σου -)

 

Βλέπω ότι η ζώνη του x δεν είναι παράλληλη, ίσως με το mount που έχεις είναι καλύτερα να βάλεις της βίδες που πιάνει η ζώνη στις επάνω τρύπες

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...