Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

υπαρχουν και ετοιμα καναλια οτι τυπο θελεις.....εχει και η globotronics

Για να τα παρει ετοιμα να πρεπει μονο να βιδωσει μονο σε αλουμινα δινει διαστασεις του τα κοβει περνει γωνιες κτλ και παει σπιτι βιδωνει , το globotronics εχει κομματια 500μμ,1000μμ,1500μμ an θυμαμαι καλα οποτε και περισευμα θα μεινει και θα πρεπει να εχεις διαθεση να κατσεις να τα κοψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αυτό το αίσχος τι λέτε;

post-206817-0-30216400-1498417703_thumb.jpg

 

Δοκιμή στα 200/60.  Το πρώτο layer είναι αυτό.  Ανάγλυφο της κακιάς ώρας και προς την άκρη κενό.

Έβαλα αλφάδι στο έδρανο και στο e-axis και είμαι οκ.

 

Σε αυτό το layer δεν έχει ακόμα ξεκινήσει ο ανεμιστήρας.

 

Αν ξεκινάει έτσι δεν μπορώ να περιμένω να βγάλει κάτι καλό.

post-206817-0-79313000-1498418051_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για αυτό το αίσχος τι λέτε;

attachicon.gifbad first layer.jpg

 

Δοκιμή στα 200/60.  Το πρώτο layer είναι αυτό.  Ανάγλυφο της κακιάς ώρας και προς την άκρη κενό.

Έβαλα αλφάδι στο έδρανο και στο e-axis και είμαι οκ.

 

Σε αυτό το layer δεν έχει ακόμα ξεκινήσει ο ανεμιστήρας.

 

Αν ξεκινάει έτσι δεν μπορώ να περιμένω να βγάλει κάτι καλό.

attachicon.gifbad first layer2.jpg

 

 

Δεν φτανει το αλφαδι , η αποσταση της μυτης απο την επιφανεια εχει μεγαλη σημασια

 

παρε μια κολλα Α4 θελει ισα ισα να γρατζουναει η μυτη του εκτυπωτη το χαρτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις θέμα με το leveling, το αλφαδι δεν βοηθαει στην περιπτωση μας, δεν θελουμε το τραπεζι να ειναι ισιο γενικα, θελουμε να ειναι παραλληλο με την μυτη του εκτυπωτη μας σε ολο το επιπεδο που καλυπτει. Πρεπει να κανεις την μεθοδο με το χαρτι. Ετσι οπως το βλεπω εκει που σου φευγει το υλικο εινια χαμηλα το τραπεζι και εκει που "σβηνει" το υλικο εινια πολυ ψηλα το τραπεζι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τύπωσα αυτόν τον pikachu. https://www.thingiverse.com/thing:1752949

Στην πραγματικότητα είναι καλύτερος, η φωτογραφία τον αδικεί. Δύσκολη εκτύπωση και έμαθα πολλά πράγματα.

 

Καταρχήν είναι αρθρωτός. Μεγάλο βάσανο οι αρθρώσεις. Κανονικά θέλουν να έχουν μια μικρή διαφορά στις διαστάσεις γιατί αλλιώς δεν μπαίνουν καλά μέσα και κινδυνεύει να σπάσει το κομμάτι, όπως μου έσπασαν μερικά μικρά, πχ η ουρά ή το ενα πόδι. 

 

Το άλλο που έμαθα είναι ότι αν θέλεις να κολλήσεις 2 κομμάτια το καλύτερο είναι με PLA. Παίρνει ένα κομμάτι νήμα, το ζεσταίνεις με αναπτήρα να λιώσει, στάζει λίγο στην επιφάνεια και αμέσως πιέζεις το άλλο κομμάτι. 

post-39345-0-31829300-1498422851_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό το αίσχος τι λέτε;

attachicon.gifbad first layer.jpg

 

Δοκιμή στα 200/60.  Το πρώτο layer είναι αυτό.  Ανάγλυφο της κακιάς ώρας και προς την άκρη κενό.

Έβαλα αλφάδι στο έδρανο και στο e-axis και είμαι οκ.

 

Σε αυτό το layer δεν έχει ακόμα ξεκινήσει ο ανεμιστήρας.

 

Αν ξεκινάει έτσι δεν μπορώ να περιμένω να βγάλει κάτι καλό.

attachicon.gifbad firs

 

 

δεξια το κρεβατι ειναι σιγουρα χαμηλοτερο

 

με το cura h to repetier το εκανες slice?????

 

τσεκαρισε μηπως ενας απο τους 2 παραλληλους αξονες ειναι στραβος.........βαλε τη μυτη κοντα στο  hotbed και γυρνα με το χερι η με καβουρα εναν ενα τους αξονες να δεις μηπως ανασηκωνεται η μυτη με τη περιστροφη

 

αν ειναι καποιος στραβος δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις leveling

 

η με το χαρακα τσεκαρισε το υψος hotbed με τον κατω παραλληλο αξονα σε 2 σημεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παίζει με το auto-leveling.  Οι δοκιμές / ρυθμίσεις με το χαρτί κλπ έχουν γίνει.

Επίσης νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι σκεβρώνει το frame λόγω ζέστης.

Θα πάρω γυαλί για το έδρανο σήμερα και μετά θα ξανακάνω την διαδικασία.

 

Πέρα από τα αρχικά layer δείχνει να τυπώνει σωστά με 210/60 με το PrimaValue νήμα.  Στα 200 και κάτω δεν ρέει σωστά και 220 και πάνω "τρέχει" και στάζει.

 

Το έβαλα να τυπώσει όλη νύχτα και ακουγόταν 3 δωμάτια και ένα διαμέρισμα πιο πέρα!  Η γυναίκα μου με τρέλανε με την γκρίνια της - ακουγόταν ακόμα και μέσα από τον θόρυβο του κλιματιστικού.

 

slice κάνω με το cura.  Έχω το 14,07 που μου λέει ότι δεν έχει νέα αναβάθμιση. Όμως βλέπω κάτι εκδόσεις v15.xx και v2.xx να βάλω κάποια νεότερη;  Η 14.07 κολλάει σε μερικά μεγάλα μοντέλα.

 

Πέρα πάντως από τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζω έχω πάθει πλάκα με την δυνατότητα να κατασκευάζω πραγματάκια.  Τώρα ψάχνω για laser cutter / engraver - αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θερμοκρασίες 205-210 και60 δουλεύω με το repetitive έχω καλύτερες εκτυπώσεις σε αρκετά αλλά το κανάλι με το cuura

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτι παίζει με το auto-leveling. Οι δοκιμές / ρυθμίσεις με το χαρτί κλπ έχουν γίνει.

Επίσης νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι σκεβρώνει το frame λόγω ζέστης.

Θα πάρω γυαλί για το έδρανο σήμερα και μετά θα ξανακάνω την διαδικασία.

 

Πέρα από τα αρχικά layer δείχνει να τυπώνει σωστά με 210/60 με το PrimaValue νήμα. Στα 200 και κάτω δεν ρέει σωστά και 220 και πάνω "τρέχει" και στάζει.

 

Το έβαλα να τυπώσει όλη νύχτα και ακουγόταν 3 δωμάτια και ένα διαμέρισμα πιο πέρα! Η γυναίκα μου με τρέλανε με την γκρίνια της - ακουγόταν ακόμα και μέσα από τον θόρυβο του κλιματιστικού.

 

slice κάνω με το cura. Έχω το 14,07 που μου λέει ότι δεν έχει νέα αναβάθμιση. Όμως βλέπω κάτι εκδόσεις v15.xx και v2.xx να βάλω κάποια νεότερη; Η 14.07 κολλάει σε μερικά μεγάλα μοντέλα.

 

Πέρα πάντως από τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζω έχω πάθει πλάκα με την δυνατότητα να κατασκευάζω πραγματάκια. Τώρα ψάχνω για laser cutter / engraver - αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο ...

Με τι αισθητήρα είσαι στο auto leveling? Stock firmware η skynet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slice κάνω με το cura.  Έχω το 14,07 που μου λέει ότι δεν έχει νέα αναβάθμιση. Όμως βλέπω κάτι εκδόσεις v15.xx και v2.xx να βάλω κάποια νεότερη;  Η 14.07 κολλάει σε μερικά μεγάλα μοντέλα.

Μετά τη 15.04 (που είναι παρόμοιου design με τη 14.07 που έχεις) άλλαξαν την ονοματολογία, και το design της εφαρμογής. Τώρα είμαστε στην έκδοση 2.6:

https://ultimaker.com/en/products/cura-software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταφέρει λόγω δουλειάς ακόμα να τον φτιάξω και τον έχω πάνω από 2 εβδομάδες....

 

Παρόλα αυτά είχα παραγγείλει 2 κιλά νήμα από κίνα και ένα μήνα σχεδόν μετά μου ήρθε μύνημα από τον πωλήτή ότι παρακρατήθηκε από το τελωνείο... Η εμπειρία σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι αισθητήρα είσαι στο auto leveling? Stock firmware η skynet?

 

Μέσα στον εκτυπωτή είχε έναν μπλε πλαστικό με ένα κόκκινο LEd - το οποίο δεν το έχω δει να ανάβει ποτέ.  Είμαι με το stock firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν έχω καταφέρει λόγω δουλειάς ακόμα να τον φτιάξω και τον έχω πάνω από 2 εβδομάδες....

 

Παρόλα αυτά είχα παραγγείλει 2 κιλά νήμα από κίνα και ένα μήνα σχεδόν μετά μου ήρθε μύνημα από τον πωλήτή ότι παρακρατήθηκε από το τελωνείο... Η εμπειρία σας?

 

Επίσης λέτε ότι υπάρχουν ποιότητες στα νήματα?

Έχετε δεί κάποια διαφορά?

Επεξ/σία από cdrov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μέσα στον εκτυπωτή είχε έναν μπλε πλαστικό με ένα κόκκινο LEd - το οποίο δεν το έχω δει να ανάβει ποτέ. Είμαι με το stock firmware.

Ειδικά με το στοκ firmware δεν κάνει bed leveling σωστά στην ουσία αντικαθιστά τον τερματικό διακόπτη του κάθε του άξονα

 

Το σωστό bed leveling είναι ότι υπολογίζει την απόσταση σε 9 σημεία συνήθως και με της μετρήσεις που πήρε φτιάχνει ένα "τρισδιάστατο" σχέδιο που λέει πχ στο σημείο έχεις απόσταση 0,3μμ, στο σημείο 2 έχεις απόσταση 0,4μμ και πάει λέγοντας έτσι το firmware αναλαμβάνει να ρυθμίσει ανάλογα σε πιο κομμάτι του bed είναι και την απόσταση της μύτης

 

Στο στοκ firmware δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτό και για αυτό ποτέ δεν θα κάνει σωστό leveling (δεν θα υπήρχε λόγος να βάζουν όλοι skynet αν είχε σωστό leveling το στοκ firmware)

 

 

Τώρα το να λυγίζει το πλαίσιο το θεωρώ λίγο απίθανο μιας και από ότι είδα μιλάμε για 8μμ πλεξι εκτός αν ζεις στη Σαχάρα με 90 βαθμούς (που και πάλι δύσκολα) είναι κάτι άλλο

 

Εύκολες λύσεις ψάξε thingiverse.com για της βάσεις να το βιδώσεις κάπου σταθερά δεν είμαι σπίτι και δεν έχω λινκ

Δες αυτό που είπαν πιο πάνω αν τα οριζόντια σίδερα είναι ίσια αν δεν είναι τζάμπα προσπαθείς,

 

Και άσε το auto leveling και δοκίμασε με τι χέρι

 

Πολύ αναφέρουν ότι το heat bed κάνει κοιλιά στο κέντρο σε αυτό η λύση είναι αναγκαστικά να βάλεις τζάμι από επάνω

Επίσης λέτε ότι υπάρχουν ποιότητες στα νήματα?

Έχετε δεί κάποια διαφορά?

Σε φίλο που έχει το Prusa i3 mk2s που έδειξε pla σε pla το διάφορες είχε στην εκτύπωση καλώς ή κακώς και σε αυτά υπάρχουν ποιότητες

 

Ένα κινέζικο που πήρε για δοκιμή στην κυριολεξία το πετάξαμε γιατί ότι δοκιμή και να κάναμε δεν έβγαινε σωστό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αισθητήρας (1) ειναι αυτός

 

https://goo.gl/photos/DR4jMikoKbFiWQ997

https://goo.gl/photos/ThCv6U3iVHiZB8yN9

 

Αφαιρεσα τον αισθητηρα του z endstop (2) και εκοψα το καλωδιο του στην μεση περιπου. Συνδεσα το μαυρο καλωδιο του 1 με το κοκκινο καλωδιο του 2 και το μπλε καλωδιο του 1 με το μαυρο καλωδιο του 2. Στην συνεχεια συνδεσα το καφε καλωδιο του 1 στην μεσαια εισοδο του βυσματος του 2 λιγο προχειρα με ενα καρφακι, εχω παραγγειλει ενα σετ βυσματακια για να το κανω καλυτερα μολις ερθουν.

 

https://goo.gl/photos/2XcLKuvMXfAVcddP7

 

Τον αισθητηρα τον στερεωσα πισω απο τον extruder με αυτην την βαση

https://www.thingiverse.com/thing:1883473

 

Εβγαλα τις δυο κατω βιδες του κατω ρουλεμαν του αξονα χ και με περαστη βιδα και παξιμαδι την στερεωσα.

https://goo.gl/photos/FqafiYqCB2b7Pbc5A

 

Δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος, αργοτερα θα ψαξω να βρω καλυτερη λυση. Μου φαινεται ευκολο να φυγει απο την θεση του αν βρει καποιο εμποδιο.

 

Στον αισθητηρα προτου δοκιμασω την ποιο απλη λυση που δουλεψε τελικα, δοκιμασα με 2 αντιστασεις και με μια αντισταση σε διαφορα μεγεθη αλλα δεν δουλευε. Ενω αναβε το κοκκινο λαμπακι οταν πηγαινε κοντα στο μεταλο το software τον εβλεπε συνεχως open ή συνεχως trigered. Προσοχη στις δοκιμες μην καταστραφουν το bed ή η μυτη. Εχουν πολυ δυναμη τα z motors. 

 

Απο οτι καταλαβα με το στοκ firmware της ανετ ο αισθητηρας δουλευει οπως δουλευει το μηχανικο endstop που εχει κανονικα ο εκτυπωτης. Το skynet3d το βαζουμε για να εχουμε την λειτουργια autoleveling  στο bed. Οποτε πρωτου φλασαρεις το skynet3d βεβαιωσου οτι δουλευει ο αισθητηρας με το στοκ firmware. Πρωτα βεβαιωσου οτι αναβει το κοκκινο λαμπακι κοντα σε μεταλλο και μετα με την εντολη Μ119 τον εχει open οταν εχει σβηστο λαμπακι και trigered οταν εχει αναμενο λαμπακι. Αν ισχυουν τα παραπανω εισαι ετοιμος για φλασαρισμα και auto leveling. Μολις τελειωσεις με τα διαδικαστικα ασχολησου λιγο παραπανω με το z-offset απο το μενου του εκτυπωτη για να πετυχεις την ιδανικη αποσταση της μυτης απο το bed. Με το χαρτι εμενα δεν μου βγηκε σωστο, πειραματιστηκα με δοκιμαστικες εκτυπωσεις.

 

Τελικα κανω τωρα την δευτερη μεγαλη εκτυπωση και ειμαι ευχαριστημενος απο το autoleveling

 

Εγω τα βρηκα απο cnccat com κομμενα ακριβως στις διαστασεις του BOM στα 26,7 και παραδοση την επομενη μερα, δεν ειχα βρει οτι τα εχει και το grobotronics, το μαυρο ειναι ποιο ωραιο

 

Thanks for the info. Έχω παραγγείλει τον ίδιο αισθητήρα. Σκοπεύεις να δοκιμάσεις σε γυαλί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...