Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

χτες εβαλα τη buildtak ουτε λακ ουτε σπρευ τιποτα και ολα πηγαν μια χαρα με θερμοκρασια 50 με 52 τη μετραγα και με πιστολι

 

θα δουμε

 

οι θερμοκρασιες τελικα ειναι το ποιο βασικο πραγμα μετα το leveling

Για το BUILDTAK έχω διαβάσει ότι ξεκολλανε πολύ δύσκολα τα μοντέλα από επάνω

 

Για της θερμοκρασίες κάνε δοκιμή με τι temperature calibration tower από thingiverse.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το γυαλί έκανα καλό leveling.  Τρέχει ομοιόμορφα το νήμα και με το ίδιο πάχος - ασχολήθηκα πάρα πολύ ώρα με τις βίδες για να το φέρω ομοιόμορφα.  Θα ήθελα βέβαια ένα ευκολότερο τρόπο από τις βίδες - αλλά έγινε η δουλειά.

 

Δοκίμασα με μεγάλη πίεση - το νήμα έβγαινε διαφανές και με λίγο μικρότερη, όπου το νήμα έβγαινε ωραίο μαύρο.  Τα ίδια χάλια.

Αν κολλήσει όμως βγάζει θαύματα.

 

Θα δοκιμάσω ταινία διπλής όψης αλλά δεν μου αρέσουν αυτές οι λύσεις - νομίζω κάτι καθαρό σαν το builtak θα είναι η λύση.

Ίσως να δοκιμάσω να βάλω και το stock fan extruder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το BUILDTAK έχω διαβάσει ότι ξεκολλανε πολύ δύσκολα τα μοντέλα από επάνω

 

Για της θερμοκρασίες κάνε δοκιμή με τι temperature calibration tower από thingiverse.com

 

το εγραψα λιγο πιο πανω, δουλεψα ενα wanhao i6 με buildtak, πολύ καλό το αποτέλεσμα (ενταξει ειναι και ετοιμος εκτυπωτης για να ειμαστε δικαιοι απεναντι στον ANET)... Για το ξεκολημα θέλει οντως σπατουλα λεπτη αλλα βοηθά πολύ αν εχει τελειώσει ώρα και εχει κρυωσει πλήρως και το να θερμάνεις απο το μενου του εκτυπωτη το hotbed π.χ. στους 60-70 για 2-3 λεπτα μετα βγαινει φιλέτο με ένα ξεκόλλημα με σπάτουλα στην ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να έρθει σήμερα το ανταλλακτικό να φτιάξω τον εκτυπωτή μου γιατί μου έλλειψε! Με το wood νήμα νομίζω θα δοκιμάσω πρώτα μια θήκη για το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ΔΕΝ πας σε λύση τύπου buildtak, το καλύτερο "κόλπο" που έχω δει μέχρι τώρα είναι επάλειψη του γυαλιού με ατλακολ διαλυμένη σε νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος μπορει να μου πει πως θα κεντραρω ακριβως τη μυτη στο κεντρο του  hotbed ?? και να αλλλαξω λιγο τη θεση παρκινγκ

 

η καποιο λινκ ...βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα το heating cartridge πολύ εύκολα και ο εκτυπωτής ξαναζωντάνεψε. Όπως είπα είχα παραγγείλει και μισό κιλό wood pla. Το καρούλι έγραφε θερμοκρασία εκτύπωσης 200-250C και bed 90-100C. Τύπωσα μια θήκη για το κινητό μου. Το bed το είχα στους 60 και το nozzle στους 210C. Δεν είχα κανένα πρόβλημα πρόσφυσης με τους 60C. Στους 210 το αποτέλεσμα εμφανισιακά μοιάζει λίγο σαν χαρτόνι. Ίσως με μεγαλύτερη θερμοκρασία να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. Θα δοκιμάσω στους 230 ή 240 ξανά. 

 

Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ένα plugin για το cura που αλλάζει την θερμοκρασία του υλικού στην διάρκεια της εκτύπωσης. Πολλά από αυτά τα wood υλικά αλλάζουν χρώμα με την θερμοκρασία. Οπότε αν μεταβάλεται αυτή φαίνεται σαν να κάνουν "νερά". 

post-39345-0-19234600-1498751233_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ένα plugin για το cura που αλλάζει την θερμοκρασία του υλικού στην διάρκεια της εκτύπωσης. Πολλά από αυτά τα wood υλικά αλλάζουν χρώμα με την θερμοκρασία. Οπότε αν μεταβάλεται αυτή φαίνεται σαν να κάνουν "νερά".

 

Δες το παρακάτω δοκίμιο, πολύ καλό τεστ όταν δοκιμάζεις νέα υλικά. Τυπώνει έναν πύργο με διαφορετική θερμοκρασία σε κάθε επίπεδο. Έχει οδηγίες πώς να εισάγεις το σκριπτάκι στο Cura.

Thingiverse.com/thing:1298948

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρέλαβα και στηνω μόνο τα ηλεκτρολογικα έμειναν βασικά, η συναρμολογηση ήταν αρκετά εύκολη πάντως έχω στήσει lego που ήταν πιο δύσκολα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω με το ρεπετιερ και το κιουρα να δω την eeprom και δεν με αφηνει με τιποτα

 

εχει καποιος καποια συνταγη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα μια δεύτερη θήκη στους 240C (και με custom αφιέρωση) και μπορώ να πω πως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο. Επίσης στην προηγούμενη είχε λίγο τζόγο το κινητό. Σε αυτή ταιριάζει πολύ καλύτερα. 

post-39345-0-53005000-1498772454_thumb.jpg

post-39345-0-43431100-1498772469_thumb.jpg

post-39345-0-25747400-1498772485_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω βάλει να τυπώνω γυαλιά ηλίου ξύλινα αλλά ο μεντεσές νομίζω δεν βγαίνει καλός. Ίσως θα πρέπει να πάρω μεντεσέδες από οπτικαδικο και να τους κολλήσω με logo. Κατά τις 5:30 θα τελειώσει το μπροστινό να δω τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το 190 -50 για πλα ειναι το ιδανικο εκτος και αν ο κατασκευαστης προτεινει κατι αλλο

 

τυπωσα αλυσιδα καναλι μια 4αδα στην αρχη για δοκιμη και μια 16αδα μετα αυριο 2 24 αδες και τελος τα καναλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιν οτι οι αλυσιδες ταλαιπωρουν τα καλωδια. μπορει μετα απο καποιο χρονο χρησης να τα δειτε φθαρμενα.  κατα καιρους να τα ελεγχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...