Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dantε είπε

Tevo tarantula εχω.

Απλα οπως ειπα,πριν δεν ειχα αυτο το θεμα,αρα καποια ρυθμιση ειναι.

Χωρίς τ434ίτλο.jpg

Χsd34ίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

Για δοκιμασε στο advanced να αλλαξεις το Internal Thin Wall Type σε “Allow single extrusion fill”

Επεξ/σία από giler84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας, ηθελα να ρωτήσω το εξής , υπάρχει δυνατότητα να έχει εμπορική εκμετάλευση η αγορά ενός "καλού" 3d printer 700-1000 ευρώ ?

Το κακό είναι ότι η τοπική κοινωνία εδώ μετράει 20-25 χιλιαδες ενεργούς κατοικους, τουριστική περιοχή αλλά και πολλούς αρχιτέκτονες που ίσως να ενδιαφερόντουσαν για τέτοιους είδους εκτυπώσεις..

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, dimtsef είπε

γεια σας, ηθελα να ρωτήσω το εξής , υπάρχει δυνατότητα να έχει εμπορική εκμετάλευση η αγορά ενός "καλού" 3d printer 700-1000 ευρώ ?

Το κακό είναι ότι η τοπική κοινωνία εδώ μετράει 20-25 χιλιαδες ενεργούς κατοικους, τουριστική περιοχή αλλά και πολλούς αρχιτέκτονες που ίσως να ενδιαφερόντουσαν για τέτοιους είδους εκτυπώσεις..

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Μόνο αν" κλείσεις" το κάποια συμφωνία θα μπορέσεις να βγάλεις κάποιο κέρδος και πάλι λίγο δύσκολο χωρίς να έχεις προϊόν να πουλήσεις αυτά όσο αφορά ενθύμια για τουριστικά μαγαζιά

Για αρχιτέκτονες λίγο χλωμό μιας και αν κάποιος αρχιτέκτονας ενδιαφέρετε για μακέτες τον συμφέρει περισσότερο να πάρει printer από να τα δίνει έξω για εκτυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2019 στις 10:42 ΠΜ, giler84 είπε

Για δοκιμασε στο advanced να αλλαξεις το Internal Thin Wall Type σε “Allow single extrusion fill”

Τελικα ηταν το retraction.

Το ειχα βαλει λιγακι παραπανω και απο οτι φαινεται,στα σημεια που το εκανε,ηταν οι αρχες του layer οποτε ειχε κανει retract και δε προλαβαινε να κατεβασει υλικο.

Το μειωσα λιγο και φαινεται να διορθωθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, προσπαθησα να διαβασω οσο πιο πολλα μπορουσα απο τις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ειδα κατι σχετικο..
Μολις αγορασα εναν Creality CR10S pro και τα πρωτα μου πειραματα πηγαν πολυ καλα με το Filament που ειχε ο ιδιος ο printer.
Μαζι με την αγορα του ειχα αγορασει και 1KG επιπλεον (οχι της ιδια μαρκας) και απο την στιγμη που το αλλαξα δεν μπορω με τιποτα να φτιαξω σωστα το 1ο Layer...
Σαν να μην παταει καλα η μυτη...εχω 1000τσεκαρει το leveling και ειναι μια χαρα. οπως επισης και τις θερμοκρασιες (οπως δινει το νεο filament αλλα επαιξα και με αλλες μηπως και εφτιαχνε) και οτι ειναι 1 .75mm και το παλιο και το καινουργιο αλλα τιποτα.!Και το παληκαρι που μου το πουλησε μου το εδωσε και για καλυτερο...
Να εκανα κατι λαθος στην εγκατασταση του νεου filament δεν νομιζω...
Υπαρχει καμια ιδεα μηπως τι μπορει να φτιαει;;;
Eυχαριστω οπως και να εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα τσεκ με παχυμετρο να δεις τη διαμετρο παλι......

σιγουρεψου οτι ειναι Pla ...κανε μετα extruder calibration να δεις γιατι αν αλλαξεις μαρκα υλικου πιθανον να εχει καποιο θεμα

αν το calibration ειναι κανονικο μετα κοιτας και τον εκτυπωτη αν ειναι δεμενος κανονικα αν τα ροδακια ειναι λιγο σφιχτα στο αλλουμινιο και δεν εχουν τζογο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.....Δεν μπορω να βγαλω ακρη με το προβλημα μου.. Αρχικα το πρωτο layer δν βγαινει σωστα ενω τα υπολοιπα layer βγαινουν κανονικα..Και σημερα παρατηρησα κατι γινετε με το αξονα Z χανει 1 δλδ 116 στην μια και 117 στο αλλο..πως το φερνω στα ισια του???ανεβαζω και 2 φωτο μια με τον αξονα και μια με τα layer 

 

57555507_2163019114009041_6202812397611122688_n.jpg

57364725_385782302273689_8084807379557810176_n.jpg

58379971_691302221306316_2859822085918687232_n.jpg

Επεξ/σία από discakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

levelling αυτοματο εχεις η χειροκινητο ???? αν ειναι χειροκινητο εγω θα προσπαθουσα να  φερω  το κρεβατι προς τον αξονα για δοκιμη......ειδαλως αν χανει το Leadscrew θελει πεταμα αλλα γυρισε το αναποδα να δεις αν κανει το ιδιο ........μπορει και να μην σου κανει τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

levelling αυτοματο εχεις η χειροκινητο ???? αν ειναι χειροκινητο εγω θα προσπαθουσα να  φερω  το κρεβατι προς τον αξονα για δοκιμη......ειδαλως αν χανει το Leadscrew θελει πεταμα αλλα γυρισε το αναποδα να δεις αν κανει το ιδιο ........μπορει και να μην σου κανει τα ιδια

το levelling ειναι χειροκινητο... τι εννοεις να φερεις το κρεβατι προς τον αξονα???και ποιο λεμε leadscrew??εθχαριστς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

κανε ενα τσεκ με παχυμετρο να δεις τη διαμετρο παλι......

σιγουρεψου οτι ειναι Pla ...κανε μετα extruder calibration να δεις γιατι αν αλλαξεις μαρκα υλικου πιθανον να εχει καποιο θεμα

αν το calibration ειναι κανονικο μετα κοιτας και τον εκτυπωτη αν ειναι δεμενος κανονικα αν τα ροδακια ειναι λιγο σφιχτα στο αλλουμινιο και δεν εχουν τζογο.....

Pla είναι σίγουρα και η διάμετρος ίδια με το προηγούμενο. Επίσης αν εννοείς calibration το leveling ,τότε το έχω κάνει και έχω τσεκάρει και τις βίδες και τα ροδάκια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι calibration εννοω extruder calibration ητοι ζητας απο τον εκτυπωτη να τραβηξει 10cm νημα αφου εχεις ζεστανει τη μυτη στους 200 η 210 και κοιτας ποσο θα τραβηξει

υπαρχουν πολλα βιντεο αν κανεις αναζητηση θα βρεις   ειναι πολυ σημαντικο να δοκιμασεις τουλαχιστον μια φορα για να βεβαιωθεις

1 ώρα πριν, discakias είπε

το levelling ειναι χειροκινητο... τι εννοεις να φερεις το κρεβατι προς τον αξονα???και ποιο λεμε leadscrew??εθχαριστς

leadscrews ειναι οι βιδες που ανεβοκατεβαζουν τη μυτη που τυπωνει.....ριξε μια ματια σε βιντεο πως να κανεις το αρχικο setup ωστε το κρεβατι να ειναι παραλληλο με τον αξονα Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα και extruder calibration με την επιλογή feed που μου έχει. Πάλι τα ίδια δεν έφτιαξε καθόλου. Βασικά είναι σαν να μην πατάει καλά η μύτη κάτω σαν να μου χαλάει συνέχεια το leveling. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση;;; Στο leveling το ρυθμίζω να είναι 2 χιλιοστά η μύτη με το bed. Το βλέπω και με το μάτι δηλαδή ότι όταν πάει να το σχεδιάσει είναι πιο ψηλά το κανονικό, από τα δύο χιλιοστά δηλαδή. Τι μπορεί να φταίει;;

Επεξ/σία από kaneljohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις τη δυνατοτητα να ανεβασεις τη μυτη η να τη κατεβασεις λιγο 0.05 πχ με το ξεκινημα θα εβλεπες πολλα πραγματα...δηλαδη να τυπωσεις κατι απλο τετραγωνο με το γεμισμα που θα ξεκινησει αν μπορεις να ανεβοκατεβασεις αναλογα τη μυτη θα ηταν τελειο..

ομως αφου βλεπεις οτι δε παταει καλα ασε τα χιλιοστα και κατεβασε το ενα κλικ νομιζω με το ματι οτι πρεπει να κατεβει ....ασε το παχυμετρο και παρε ενα α4 χαρτι και κατεβασε το μεχρι να το τσιμπησει

τι εκτυπωτη εχεις>>???

οποιος τον ενδιαφερει το prima select PETG to εχει ο κωτσοβολος προσφορα μονο το yellow 1.75  ta 750gr 17.90 euro

νομιζω οτι ειναι πολυ καλη τιμη και αν θελει καποιος να πειραματιστει στο συγκεκριμενο υλικο ειναι ευκαιρια με λιγα χρηματα να το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2019 στις 12:53 ΠΜ, Dantε είπε

Tevo tarantula εχω.

Απλα οπως ειπα,πριν δεν ειχα αυτο το θεμα,αρα καποια ρυθμιση ειναι.

Χωρίς τ434ίτλο.jpg

Χsd34ίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

Στο πρώτο tab άλλαξε επίσης το width, καντο 0.48. Στο 0.40 που το έχεις είναι οριακο . Γενικά το width πρέπει να είναι η διάμετρος της μύτης + 120% έως 125% για την αποφυγή under-extrusion. 

Στις 21/4/2019 στις 3:23 ΜΜ, kaneljohn είπε

Καλησπερα, προσπαθησα να διαβασω οσο πιο πολλα μπορουσα απο τις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ειδα κατι σχετικο..
Μολις αγορασα εναν Creality CR10S pro και τα πρωτα μου πειραματα πηγαν πολυ καλα με το Filament που ειχε ο ιδιος ο printer.
Μαζι με την αγορα του ειχα αγορασει και 1KG επιπλεον (οχι της ιδια μαρκας) και απο την στιγμη που το αλλαξα δεν μπορω με τιποτα να φτιαξω σωστα το 1ο Layer...
Σαν να μην παταει καλα η μυτη...εχω 1000τσεκαρει το leveling και ειναι μια χαρα. οπως επισης και τις θερμοκρασιες (οπως δινει το νεο filament αλλα επαιξα και με αλλες μηπως και εφτιαχνε) και οτι ειναι 1 .75mm και το παλιο και το καινουργιο αλλα τιποτα.!Και το παληκαρι που μου το πουλησε μου το εδωσε και για καλυτερο...
Να εκανα κατι λαθος στην εγκατασταση του νεου filament δεν νομιζω...
Υπαρχει καμια ιδεα μηπως τι μπορει να φτιαει;;;
Eυχαριστω οπως και να εχει!

Αν το μόνο που έχεις αλλάξει είναι το filament κοίτα μήπως έχεις αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να εκτυπώνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...