Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Αν διαβασεις και ενα μυνημα πριν που εγραψα γραφω οτι στο 95% των περιπτωσεων δεν παιζει διαφορα , 0,05 και 0,02 δεν εκτυωνει ουτε το 1% των χρηστων που περνουν κιτ εκτυπωτη

Θα μπορούσαν να εκτυπώσουν, όπως εκτυπώνω κι εγώ αν δεν τους κόβουμε τα φτερά με ιδέες ότι "θέλει πολλά λεφτά" και "δεν κάνει αυτό για σένα" ενώ ξέρουμε ότι κι εμείς με έναν ξύλινο ή ακρυλικό ξεκινήσαμε και παίζοντας βελτιωθηκαμε. Το αν είδα το μήνυμα νομίζω ότι είναι δεδομένο, το ότι το σχολίασα είναι μέρος αυτού. Συγγνώμη αν θίγω κάποιον, απλά θα ήθελα πολύ να μοιραζόμασταν ιδέες και όχι αρνητισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
6 λεπτά πριν, alienrba είπε

Θα μπορούσαν να εκτυπώσουν, όπως εκτυπώνω κι εγώ αν δεν τους κόβουμε τα φτερά με ιδέες ότι "θέλει πολλά λεφτά" και "δεν κάνει αυτό για σένα" ενώ ξέρουμε ότι κι εμείς με έναν ξύλινο ή ακρυλικό ξεκινήσαμε και παίζοντας βελτιωθηκαμε. Το αν είδα το μήνυμα νομίζω ότι είναι δεδομένο, το ότι το σχολίασα είναι μέρος αυτού. Συγγνώμη αν θίγω κάποιον, απλά θα ήθελα πολύ να μοιραζόμασταν ιδέες και όχι αρνητισμο.

Δεν αποθαρρύνα κανέναν απλά να ξεκινάει κάποιος με την λογικη ότι θα πάρω anet a8 πριν προλάβει να έρθει θα πάρω και πλαίσιο am8 και duet μητρική, είναι τελείως λάθος αν έχεις να τα δώσεις όλα αυτά τα λεφτά κοίτα σε κάτι που θα δουκεψει out of the box η στήσε κάτι από την αρχή (πχ hypercube)

Οποίος θέλει να ξεκινήσει ας πάρει ένα εκτυπωτή να τον μάθει και όταν αρχίσει να έχει θέματα η δει ότι τον έχει τερματίσει και δεν μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο σε ποιότητα τότε να σκεφτεί για αναβάθμιση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Δεν αποθαρρύνα κανέναν απλά να ξεκινάει κάποιος με την λογικη ότι θα πάρω anet a8 πριν προλάβει να έρθει θα πάρω και πλαίσιο am8 και duet μητρική, είναι τελείως λάθος αν έχεις να τα δώσεις όλα αυτά τα λεφτά κοίτα σε κάτι που θα δουκεψει out of the box η στήσε κάτι από την αρχή (πχ hypercube)

Οποίος θέλει να ξεκινήσει ας πάρει ένα εκτυπωτή να τον μάθει και όταν αρχίσει να έχει θέματα η δει ότι τον έχει τερματίσει και δεν μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο σε ποιότητα τότε να σκεφτεί για αναβάθμιση

Σε αυτό συμφωνώ στο κομμάτι του να τον πάρει, να μάθεί και μετά να αναβαθμίσει. Αλλά αν θέλει να δώσει χρήματα για αναβαθμίσεις (που μπορεί και να μην τον βοηθήσουν) δεν θα τον σταματήσουμε, είμαστε εδώ για την χαρά της επιτυχίας και την εξερεύνηση της αποτυχίας, να το θυμάστε και να το παλεύετε! 

Με απειρη εκτίμηση, δε θα συνεχίσω τον σχολιασμό στο συγκεκριμένο κομμάτι, υπάρχει δίκιο σε αυτά που λέει ο @Inuyasha και μάλιστα θα το υποστηρίξω αν χρειαστεί στο μέλλον. Να είστε καλά και να εκτυπώνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αισθηση οτι το θεμα 3d printing το εχουμε αναγαγει σε επιστημη. Πλεον με τοσες πληροφοριες  στο διαδυκτιο θεωρω οτι οποιοσδηποτε μπορει να εκτυπωσει, απο εκει κ περα για να βελτιωσει την ποιοτητα της εκτυπωσης, ανεξαρτητα τον εκτυπωτη που εχει αγορασει πρεπει αναγκαστικα να διαβασει - ασχοληθει με αυτο το αντικειμενο. 

Σιγουρα οι φτηνοί εκτυπωτες χρειαζονται αναβαθμισεις. Το θεμα ειναι αν εχεις τα χρηματα να αγορασεις εναν ακριβο εκτυπωτη για αρχη, αν οχι αγοραζεις εναν φτηνο diy και σιγα σιγα χωνεις χρηματα εκει για να τον αναβαθμισεις.

ΥΓ.Εντελως φιλικα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω διαφωνω στο οτι θελουν αναβαθμισεις οι φθηνοι.

Εαν ξερεις τι παιρνεις,οχι δε θελουν η θελουν εστω απλες που τις εκτυπωνεις μονος σου και αρα το κοστος ειναι μηδαμινο.

Εαν ξερεις οτι θα παρεις εναν και θα τον αναβαθμισεις και θα δωσεις το κοστος του αλλη μια φορα,σημαινει οτι απλα δε σε φτανει το μπατζετ σου για αυτο που θες και απλα κατεβαινεις κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

Eγω διαφωνω στο οτι θελουν αναβαθμισεις οι φθηνοι.

Εαν ξερεις τι παιρνεις,οχι δε θελουν η θελουν εστω απλες που τις εκτυπωνεις μονος σου και αρα το κοστος ειναι μηδαμινο.

Εαν ξερεις οτι θα παρεις εναν και θα τον αναβαθμισεις και θα δωσεις το κοστος του αλλη μια φορα,σημαινει οτι απλα δε σε φτανει το μπατζετ σου για αυτο που θες και απλα κατεβαινεις κατηγορια.

Σεβομαι την διαφωνια σου αλλα δεν την απαρτιζομαι .

Ειναι σχετικο πιστευω το γενονος λεγοντας οτι δεν θελουν. Εγω στον δικο μου (ANET A2, τον εχω ηδη 2,5 χρονια) του εχω βαλει ενα e3d hotend, αλουμινενιο bed , shock absorbers και κατι εκτυπωμενες αναβαθμισεις και το μηχανημα φυσαει. Συνολο 100Ε περιπου

Ετυχε να ειμαι σε ενα μαγαζι ως πελατης και ακουω εναν αλλον πελατη να λεει στον υπαλληλο ' εχω 4 μηνες εναν creality 10s  και ακομα δεν μπορω να βγαλω εκτυπωση΄

Ενδεικτικα, ΑΝΕΤ Α2= 200$  -- Creality 10s =450$ , τι συμπερασμα βγαζεις? Για μενα ειναι καθαρα θεμα χρηστη και μονο.

Σιγουρα οι αποψεις διίστανται.

Ολα καλα, συνεχιζουμε μπροστα 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω δεν εχω θεμα με σταδιακη αναβαθμιση , το θεμα ειναι να παρει καποιος τον εκτυπωτη να δει της αδυναμιες του και να αναβαθμιση οτι χρειαζεται ,  και εγω α8 πηρα και το γυρισα σε AM8 , και απο τον α8 εχω μονο τα μοτερακια

το θεμα ειναι οτι οταν εφτασα να αναβαθμισω ηξερα το λογο

σαν αμεσες αναβαθμισεις δεχομαι  τροφοδοτικο (δεν ξερω αν εχουν βαλει μεγαλυτερα στις νεοτερες εκδοσεις του α8) mosfet και καποια εξτρα προστασια με ασφαλεια (ειδικα στον ανετ που το καλωδιο τροφοδοσιας απλα το βιδωνες πανω στο τροφοδοτικο ) ηθελε ενα socket για καλωδιο + ασφαλεια

οταν παρεις anet αλλα πριν το βγαλεις απο το κουτι μου εχεις παρει μια μητρικη duet wifi  ktl επειδη διαβασες οτι η μητρικη του ανετ δεν ειναι καλη τοτε απλα πετας λεφτα , και το πιο πιθανο ο εκτυπωτης σε 1-2 μηνες απλα να μαζευει σκονη σε καποιο ραφι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα πιστευω οτι η ανετα 8 ειναι πολυ καλη για ξεκινημα και με λιγη προσπαθεια τη εχεις λυσει και δεσει καμμια 30αρια φορες οχι οτι ειναι κακο αυτο γιατι εχω μαθει τουλαχιστον να τη συναρμολογω κλειστα τα ματια

ομως οπως ειπε και ο συναδελφος απο πανω τροφοδοτικο καλώδια (προτιμηστε σιλικονης) mosfet και αλλαγη firmware(marlin), στο κρεβατι καταργηστε το φισ που εχει και καντε τα κολλητα 

με τοση πληροφορηση που εχουμε σημερα ολοι τυπωνουμε αλλος καλυτερα αλλος ποιο καλυτερα ...σημασια εχει οτι γινομαστε καλυτεροι

και τελος μη πετατε τιποτα ...θα χρειαστουν σιγουρα για καποιο αλλο μελλοντικο προτζεκτ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο προγραμμα προτεινετε για να σχεδιαζω δικα μου αντικειμενα?

Ξερω 5 πραγματα απο σχεδιαστικα,θελω να εχει ευκολο interface και να εχει και καποιες δυνατοτητες για οταν το μαθω.

Free αν υπαρχει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ποιο προγραμμα προτεινετε για να σχεδιαζω δικα μου αντικειμενα?

Ξερω 5 πραγματα απο σχεδιαστικα,θελω να εχει ευκολο interface και να εχει και καποιες δυνατοτητες για οταν το μαθω.

Free αν υπαρχει κατι.

Εγώ για πολύ απλά δουλεύω sketchup και για κάτι πιο σύνθετο fusion 360

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Εγώ για πολύ απλά δουλεύω sketchup και για κάτι πιο σύνθετο fusion 360

Βλεπω οτι ειναι με trial το sketchup.

Ειδα και το FreeCAD ψαχνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βλεπω οτι ειναι με trial το sketchup.

Ειδα και το FreeCAD ψαχνοντας.

Παλιότερα είχε έκδοση free και μόνο το Pro ηταη επί πληρωμή δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι

το fusion 360 βάζεις είτε μαθητής είτε maker (δεν θυμάμαι πως το λέει και είναι τζάμπα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Παλιότερα είχε έκδοση free και μόνο το Pro ηταη επί πληρωμή δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι

το fusion 360 βάζεις είτε μαθητής είτε maker (δεν θυμάμαι πως το λέει και είναι τζάμπα)

Ειναι ευκολο να το μαθω το 360 ομως?Μη βλεπω μια βδομαδα tutorials για να καταλαβω πως να κανω ενα κυλινδρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια βοηθεια μια και μαλλον ο ender 3 μου τα εφτυσε η μητρικη.Οταν παει να κανει Home για να ξεκινηση η εκτυπωση οταν φτανει στην ακρη αντι να παει προς τα κατω στο υψος πηγαινει μερικα κλικ επανω και ξεκιναει την εκτυπωση στον αερα.Εαν πατησω 2-3 φορες να κανει autohome πηγαινει κανονικα κατω αριστερα αλλα αντι να κατεβαινει μεχρι να πατηση το αισθητηρα για να σταματηση ανεβαινει καθε φορα απο λιγο που κανει autohome.Μεχρι χθες το βραδυ δουλευε μια χαρα και τυπωνα οταν πηγα να τυπωσω κατι αλλο μολις τελιωσα αρχισε αυτα τα κουλα και δεν ξερω εαν ειναι μητρικη η stepper.Στον ελενχο τον stepper απο την οθονη δουλευοθν ολα σωστα,ολοι η αξονες.

Επισης παρατηρησα οτι αμα κουναω καποιον αξονα με λιγη φορα ανοιγει η οθονη λιγο η lcd ακομα και οταν δεν ειναι στο ρευμα.Το εχει παρατηρηση κανεις αυτο σε ender 3.Καμοια ιδεα τι μπορει να ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, special είπε

Παιδια μια βοηθεια μια και μαλλον ο ender 3 μου τα εφτυσε η μητρικη.Οταν παει να κανει Home για να ξεκινηση η εκτυπωση οταν φτανει στην ακρη αντι να παει προς τα κατω στο υψος πηγαινει μερικα κλικ επανω και ξεκιναει την εκτυπωση στον αερα.Εαν πατησω 2-3 φορες να κανει autohome πηγαινει κανονικα κατω αριστερα αλλα αντι να κατεβαινει μεχρι να πατηση το αισθητηρα για να σταματηση ανεβαινει καθε φορα απο λιγο που κανει autohome.Μεχρι χθες το βραδυ δουλευε μια χαρα και τυπωνα οταν πηγα να τυπωσω κατι αλλο μολις τελιωσα αρχισε αυτα τα κουλα και δεν ξερω εαν ειναι μητρικη η stepper.Στον ελενχο τον stepper απο την οθονη δουλευοθν ολα σωστα,ολοι η αξονες.

Επισης παρατηρησα οτι αμα κουναω καποιον αξονα με λιγη φορα ανοιγει η οθονη λιγο η lcd ακομα και οταν δεν ειναι στο ρευμα.Το εχει παρατηρηση κανεις αυτο σε ender 3.Καμοια ιδεα τι μπορει να ειναι;

Το 2ο κομμάτι είναι λογικό γιατί γυρίζοντας τα μοτέρακια παράγουν ρεύμα,

Όσο για το πρώτο ερώτημα μάλλον τα έφτυσε το διακοπτακι του καθετου άξονα (Ζ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...