Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, coolerman είπε

Απο τσεχία δεν θα έχεις "φόβο" τελωνείου.

Ευχαριστώ. Επειδή είμαι τελείως αρχάριος μία ακόμη ερώτηση: Τι άλλο προτείνετε και αξίζει να πάρω εκτός από τον κυρίως εκτυπωτή και filaments;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, bamp είπε

Ευχαριστώ. Επειδή είμαι τελείως αρχάριος μία ακόμη ερώτηση: Τι άλλο προτείνετε και αξίζει να πάρω εκτός από τον κυρίως εκτυπωτή και filaments;

ξεκίνα πρώτα με τον εκτυπωτή και το νήμα και μετά βλέπεις. Μην δίνεις τσάμπα χρήματα σε πράγματα που δεν ξέρεις εαν θα χρειαστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, giler84 είπε

ξεκίνα πρώτα με τον εκτυπωτή και το νήμα και μετά βλέπεις. Μην δίνεις τσάμπα χρήματα σε πράγματα που δεν ξέρεις εαν θα χρειαστούν.

Ευχαριστώ. Προχωράω την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bamp είπε

Ευχαριστώ. Προχωράω την παραγγελία.

ότι χρειαστείς ρώτα! 

και ένας 3D Phil (https://www.myminifactory.com/object/3d-print-3d-phil-56285)  σε 0.2 layer στα 50χιλιοστά ύψος. Χωρίς support.

1081222697_PHIL50MM.jpg.e1f7aa400b737508a1102728b725eb2f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pcos είπε

σα να βγηκε απτο minecraft😀

τριψημο με γυαλοχαρτο κανει τιποτα? (αν ειναι πλα)

σε λίγο θα έρθει και σε διαφορετικά Layer height για να δείτε τις διάφορες που κάνουν ( και σε χρόνο...) 😄

να ξέρεις χάνει πολύ στην φώτο γιατί είναι πολύ μικρο και η φωτογραφία από πολύ κοντά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυπωμένα σε διαφορετικά layer heights η διαφορά νομίζω είναι φανερή. Και σε χρονο... Στο 0.2 45 λεπτα στο 0.12 1.30 ωρα στο 0.08 σε 2.45.

Χρόνο να έχεις να περιμένεις.

0.4 nozzle TevoTornado 

 

IMG_20190415_091155-min.thumb.jpg.26cda341c1a54bba6068ae0df5a90b9e.jpg

Επεξ/σία από giler84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας, εχω ενα γραναζι πλαστικο που εχουν σπασει δοντια και θελω εναν καλο συμφορουμιτη να μου πει πως θα το εκτυπωσουμε και αν μπορει να γινει. Το γραναζι ειναι απο βαλβιδα egr Volkswagen και ως ερχομενος απο το vwclub θα γινει μαι μικρη μπαζα απο το ιδιο γραναζι και θα ανατεθει η δουλεια σε οποιον μπορει να μας τα κατασκευασει και φυσικα επι πληρωμη.

Ειναι το αριστερα και φαινονται τα τρια πρωτα σπασμενα. Το γραναζι μπορει να βγει και να αποσταλει αν χρειαζεται αν δεν μπορεσω να κανω εγω τις μετρησεις που με ζητηθουν.

Θα βολευε επισης και προσθετο κομματι απο πανω ουσιαστικα να καθισει πανω στην εσοχη και να προσθεσει 3 δοντια

IMG_20190413_115116.jpg.dff8d8093057af5a78e8a1494ea99a6a.jpg

IMG_20190413_115110.jpg.db6fd40e3f3f0399ce6464ae82d3d264.jpg

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Καλησπερα σας, εχω ενα γραναζι πλαστικο που εχουν σπασει δοντια και θελω εναν καλο συμφορουμιτη να μου πει πως θα το εκτυπωσουμε και αν μπορει να γινει. Το γραναζι ειναι απο βαλβιδα egr Volkswagen και ως ερχομενος απο το vwclub θα γινει μαι μικρη μπαζα απο το ιδιο γραναζι και θα ανατεθει η δουλεια σε οποιον μπορει να μας τα κατασκευασει και φυσικα επι πληρωμη.

Ειναι το αριστερα και φαινονται τα τρια πρωτα σπασμενα. Το γραναζι μπορει να βγει και να αποσταλει αν χρειαζεται αν δεν μπορεσω να κανω εγω τις μετρησεις που με ζητηθουν.

Θα βολευε επισης και προσθετο κομματι απο πανω ουσιαστικα να καθισει πανω στην εσοχη και να προσθεσει 3 δοντια

IMG_20190413_115116.jpg.dff8d8093057af5a78e8a1494ea99a6a.jpg

IMG_20190413_115110.jpg.db6fd40e3f3f0399ce6464ae82d3d264.jpg

Βρίσκομαι θεσσαλονίκη και μπορώ να στο κάνω 3d scan, και να εκτυπώσουμε το ίδιο. Για ότι χρειαστείς στείλε πμ.

Με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2017 στις 9:54 ΜΜ, kgian είπε

 

καλησπερα και απο εμενα.. εχω και εγω το ΑΝΕΤ Α8 εδω και 4 μερες και τα νευρα στο θεο..γενικα ασχετος οσο δν παει..Λοιπον το θεμα μου ειναι οτι εκει που αρχιζει και χτιζει (οχι και τοσο καλο το πρωτο lair ) φτανει στο 5-6-7-8 % και αρχιζει και ακουμπαει η μυτη στο αντικειμενο με αποτελεσμα καποιες φορες να το περνει μαζι του και αλλες να προσπα8ει να χτισει αλλα τα βρισκει στο παγομενο PLA και να τριζουν οι αξονες στην προσπα8εια να κουνηθει ο exrtuder...(και κατι ακομα υπαρχει καποιος που να μενει πανορμου αθηνα η εκει κοντα ??? και να ειναι κατοχος anet a8 )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα τις αποστάσεις ανάμεσα στα 2 λευκά αριστερά δεξιά για τον άξονα z να είναι στην ίδια απόσταση από το γραφείο σου με ένα μέτρο και μετά κουνοντας τον extruder κοίτα να ρυθμίσεις το ύψος του κρεβατιού από τις τέσσερις βίδες στις γωνίες.

Το πάχος ανάμεσα σε μύτη extruder, όταν έχεις κάνει home το z και στο κρεβάτι πρέπει να έχει απόσταση όσο το πάχος ενός φύλου Α4 ρυθμίσεις πλαϊνά και μετά ρυθμίσεις τις βίδες του κρεβατιού

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kgian είπε

Έχει κανείς άποψη για anycubic photon; Έχω ήδη έναν FDM αλλά ψήνομαι και για resin για μινιατούρες. 

Καλός είναι. Αλλά έχει καί φθηνότερους πλέον.απλα να ξερεις τους κινδύνους του resin για την τοξικότητα του. Γενικά θελει πολυ προσοχή.

8 ώρες πριν, discakias είπε

καλησπερα και απο εμενα.. εχω και εγω το ΑΝΕΤ Α8 εδω και 4 μερες και τα νευρα στο θεο..γενικα ασχετος οσο δν παει..Λοιπον το θεμα μου ειναι οτι εκει που αρχιζει και χτιζει (οχι και τοσο καλο το πρωτο lair ) φτανει στο 5-6-7-8 % και αρχιζει και ακουμπαει η μυτη στο αντικειμενο με αποτελεσμα καποιες φορες να το περνει μαζι του και αλλες να προσπα8ει να χτισει αλλα τα βρισκει στο παγομενο PLA και να τριζουν οι αξονες στην προσπα8εια να κουνηθει ο exrtuder...(και κατι ακομα υπαρχει καποιος που να μενει πανορμου αθηνα η εκει κοντα ??? και να ειναι κατοχος anet a8 )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!!!

Leveling... Εάν δεις και δεν τα καταφέρνεις δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το zhop. Μήπως καί... Παρόλα αυτα κανε ενα leveling print και βγάλε μια φωτογραφία να δούμε το 1ο layer πως βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, giler84 είπε

Καλός είναι. Αλλά έχει καί φθηνότερους πλέον.απλα να ξερεις τους κινδύνους του resin για την τοξικότητα του. Γενικά θελει πολυ προσοχή.

Έχεις να προτείνεις κάποιον; Έλεγα για τον photon γιατί κυκλοφορεί πολύ και έχει user support. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...