Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα ήρθαν τα inductive probes εκανα ενα γενικο service 😋 στον α8 και αφου περασα τους σενσορες και εκανα level το bed εκανα το πρωτο print με marlin, βγήκε μια χαρά αν και είχα λίγο underextrusion παρατήρησε κανεις άλλος τέτοιο πράγμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, kaneljohn είπε

Κάνω leveling οπως στην 1η φωτο και μετα την λαθος εκτυπωση παω να ξανακανω και το βλεπω οπως την 2η φωτο!
Ειναι λογικο???

1.jpg

2.jpg

Ρυθμισε το offset για το probe 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kaneljohn είπε

Κάνω leveling οπως στην 1η φωτο και μετα την λαθος εκτυπωση παω να ξανακανω και το βλεπω οπως την 2η φωτο!
Ειναι λογικο???

1.jpg

2.jpg

αν δεν έχει συνέπεια το homing έχεις θέμα κατα πάσα πιθανότητα με τη βάση του z endstop ή με το ίδιο το endstop. στειλε μία φώτο με το τερματικό σου αν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2019 στις 12:41 ΠΜ, alienrba είπε

αν δεν έχει συνέπεια το homing έχεις θέμα κατα πάσα πιθανότητα με τη βάση του z endstop ή με το ίδιο το endstop. στειλε μία φώτο με το τερματικό σου αν μπορείς

αφού έχει CR10s pro και φαίνεται καθαρά το probe για το leveling στην φώτο. Δεν νομίζω να έχει και endstop. Ας ρυθμίσει το offset από το μενού το να κάνει manual leveling δεν εχει νόημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλό Πάσχα.. Μπορεί να μου πει κάποιος άποψη για αυτόν https://www.google.com/amp/s/m.all3dp.com/1/anycubic-predator-review-3d-printer-specs/ τον printer. Αν αξίζει η αγορά του? 

Επεξ/σία από manosmanos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, manosmanos13 είπε

Καλησπέρα και καλό Πάσχα.. Μπορεί να μου πει κάποιος άποψη για αυτόν https://www.google.com/amp/s/m.all3dp.com/1/anycubic-predator-review-3d-printer-specs/ τον printer. Αν αξίζει η αγορά του? 

Εξαρτάται πόσο θα το πάρεις. Και σου χρειάζεται πραγματικά ενας delta? Καταρχήν πρέπει να εχεις πολύ χώρο για τοprinter γιατι ειναι τεράστιο. Και μετά σκέψου το built volume. Με εναν cartesian εχεις μικρότερο  σε μέγεθος εκτυπωτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, giler84 είπε

Εξαρτάται πόσο θα το πάρεις. Και σου χρειάζεται πραγματικά ενας delta? Καταρχήν πρέπει να εχεις πολύ χώρο για τοprinter γιατι ειναι τεράστιο. Και μετά σκέψου το built volume. Με εναν cartesian εχεις μικρότερο  σε μέγεθος εκτυπωτή. 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Το έχω βρει 280 ευρώ like new από αμαζόν. Απλά δεν μου έχει γίνει ακόμα η αποστολή και μπορώ να το ακυρώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που θα σου ερθει ??? προσεχε το θεμα με τα τελωνεια γιατι το κοστος μπορει να ειναι πολυ διαφορετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Αγγλία είναι, έχω δωρεάν μεταφορικά από ένα προηγούμενο λάθος τους που με χρέωσαν παραπάνω σε μια επιστροφή. 280 καθαρά θα μου έρθει σπίτι μου. Σε αυτά τα χρήματα αξίζει να περιμένω κάτι άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manosmanos13 είπε

Από Αγγλία είναι, έχω δωρεάν μεταφορικά από ένα προηγούμενο λάθος τους που με χρέωσαν παραπάνω σε μια επιστροφή. 280 καθαρά θα μου έρθει σπίτι μου. Σε αυτά τα χρήματα αξίζει να περιμένω κάτι άλλο? 

Νομίζω ειναι καλή τιμή. Απλά το like new δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giler84 είπε

Νομίζω ειναι καλή τιμή. Απλά το like new δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβει....

Ευχαριστώ.. Το βλέπω ότι είναι χαμηλά η τιμή απλά δεν ξέρω αν αξίζει και αν σε αυτά τα χρήματα μπορώ να βρω κάτι καλύτερο. Θέμα χώρου δεν έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη. Πρίν από λίγες μέρες στα καλά καθούμενα εκεί που συζητούσα με έναν φίλο για να μου φτιάξει ένα 3d printed ανταλλακτικό για ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω έφαγα το φλας να πάρω και εγώ 3d printer! Μου αρέσει πολύ η ιδέα του να μπορώ να φτιάξω διάφορα χρήσιμα πράγματα που ίσως  χρειάζομαι και επίσης μου αρέσει η ιδέα ότι μπορεί να εξελιχθεί σε ένα πολύ ενδιαφέρον χόμπι και δημιουργικό. Δεν κρύβω όμως πως φοβάμαι μήπως τα παρατήσω και δεν ασχοληθώ όσο πρέπει γιατί βλέπω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα και ψάξιμο, ελπίζω βέβαια να με κρατήσει και να μην συμβεί κάτι τέτοιο. 

Για να μην τα πολυλογώ παρήγγειλα σήμερα από AliExpress

ένα καινούργιο μοντέλο της Tevo, τον Tevo Nereus με auto level. Μου βγήκε στα 354 ευρώ, ελπίζω να πιάσουν τόπο τα χρήματα που έδωσα. Πιστεύω ότι έκανα καλή επιλογή στα λεφτά αυτά.

https://www.aliexpress.com/item/TEVO-Nereus-3D-Printer-with-large-Bed-WiFi-Function-Full-Color-Touch-Screen-Fully-Assembled-Aluminium/32968965656.html?spm=a2g0o.cart.99999999.259.70903c00T45eYg

Στην πορεία κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πολλές απορίες οπότε μάλλον θα σας ζαλίσω με ερωτήσεις.😁

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vfragos είπε

Καλησπέρα, χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη. Πρίν από λίγες μέρες στα καλά καθούμενα εκεί που συζητούσα με έναν φίλο για να μου φτιάξει ένα 3d printed ανταλλακτικό για ένα ηλεκτρικό πατίνι που έχω έφαγα το φλας να πάρω και εγώ 3d printer! Μου αρέσει πολύ η ιδέα του να μπορώ να φτιάξω διάφορα χρήσιμα πράγματα που ίσως  χρειάζομαι και επίσης μου αρέσει η ιδέα ότι μπορεί να εξελιχθεί σε ένα πολύ ενδιαφέρον χόμπι και δημιουργικό. Δεν κρύβω όμως πως φοβάμαι μήπως τα παρατήσω και δεν ασχοληθώ όσο πρέπει γιατί βλέπω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα και ψάξιμο, ελπίζω βέβαια να με κρατήσει και να μην συμβεί κάτι τέτοιο. 

Για να μην τα πολυλογώ παρήγγειλα σήμερα από AliExpress

ένα καινούργιο μοντέλο της Tevo, τον Tevo Nereus με auto level. Μου βγήκε στα 354 ευρώ, ελπίζω να πιάσουν τόπο τα χρήματα που έδωσα. Πιστεύω ότι έκανα καλή επιλογή στα λεφτά αυτά.

https://www.aliexpress.com/item/TEVO-Nereus-3D-Printer-with-large-Bed-WiFi-Function-Full-Color-Touch-Screen-Fully-Assembled-Aluminium/32968965656.html?spm=a2g0o.cart.99999999.259.70903c00T45eYg

Στην πορεία κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πολλές απορίες οπότε μάλλον θα σας ζαλίσω με ερωτήσεις.😁

Καλη επιλογή! Ξεκινά διάβασμα πολύ...και οτι χρειάζεται εδω είμαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με νήμα τι κάνετε? Σε τι τες βρίσκεται? Χρώματα? Δυστυχώς εδω Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι ξεχωριστό. Για πείτε καμιά γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giler84 είπε

Με νήμα τι κάνετε? Σε τι τες βρίσκεται? Χρώματα? Δυστυχώς εδω Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι ξεχωριστό. Για πείτε καμιά γνώμη.

PLA και PETG της Prima Select απο κωτσοβολο. Tα εχει σε καλη τιμη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...