Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχοντας και τους δύο photon θα σου πρότεινα να πάρεις τον απλό γιατί έχουν μικρές διαφοροποιήσεις και δεν νομίζω να αξίζει η χρηματική διαφορα. Για τα υπόλοιπα τώρα. Στην κατηγορία τιμής δεν έχει κάτι αντίστοιχο με την υποστήριξη και την γενική ποιότητα κατασκευής. ο sparkmaker είναι τιμιος για τα λεφτά του αλλά δεν έχει τόσο καλή υποστήριξη όσο οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sparkmaker FHD vs photon απλος τι να παρω απο τους 2 ?

Υποψιν εχω εξιδικευμες γνωσεις αυτοματισμων/cnc και τον θελω για παιχνιδι να δω πως λειτουργει ποιο πολυ

για να φτιαξω μετα δικο μου με γραμικους οδηγους ακριβειας μηχανολογικα ακριβειας servo motors κτλπ

Το ξερω οτι και οι 2 ειναι απο εξαρτηματα σαβουρες απλα ποιος ειναι καλυτερος απο τους 2..

Δηλαδη για τον εμπειρο χρηστη ποιος ειναι καλυτερος?

 

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε γνωρίζω πολλά για τους εκτυπωτές ρητίνης, πρόσφατα παρήγγειλα(τον περιμένω από βδομάδα) τον Elegoo Mars είναι σε προσιτή τιμή(νομίζω σαν τον sparkmaker), από τι έχω δει γενικά έχει καλό support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yaya14 είπε

Αν και δε γνωρίζω πολλά για τους εκτυπωτές ρητίνης, πρόσφατα παρήγγειλα(τον περιμένω από βδομάδα) τον Elegoo Mars είναι σε προσιτή τιμή(νομίζω σαν τον sparkmaker), από τι έχω δει γενικά έχει καλό support.

Δωσε link απο εκει που τον πηρες φτηνα.

Γιατι πηρες αυτον και οχι τον photon ή τον sparkmaker FHD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, j2k είπε

Δωσε link απο εκει που τον πηρες φτηνα.

Γιατι πηρες αυτον και οχι τον photon ή τον sparkmaker FHD?

Ο λόγος που προτίμησα αυτόν είναι γιατί μέχρι στιγμής έχει πολύ θετικές κριτικές και στα 250 είναι καλή προσφορά. Γενικά πωλείτε στο amazon, απλά λόγω ζήτησης εξαντλείται γρήγορα αν και ξανά γεμίζουν κατά καιρούς. Προσωπικά το πήρα από το amazon.de  https://www.amazon.de/gp/product/B07K317VHP/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1  
Πωλείται χωρίς ρητίνη, σκέτος εκτυπωτής.

Επεξ/σία από yaya14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον αγορασα και εγω μαζι με 1L ρητινη και fep film απο το αμαζον 347 ευρω.

Το 5% εκπτωση δεν καταφερα να την βαλω εβαζα το κουπονι και μου ελεγε οτι εχει περασει ηδη ενω η εκπτωση 5% δεν φαινοτανε.

Απο λογισμικο τι θελει εκτος απο το chitubox ?

Cad τι εχεις ? solidworks/inventor/rhino ? κατι ποιο απλο ?

Φτηνη ρητινη απο που παιρνω? Επισης χρωμα για τη ρητινη ?

 

 

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, j2k είπε

Φτηνη ρητινη απο που παιρνω? Επισης χρωμα για τη ρητινη ?

καλυτερα να την αποφύγεις γιατί θα έχει οσμές, δεν θα καθαρίζει έυκολα πάνω απο το κομμάτι κι άλλα τέτοια χαρωπά!

 

8 ώρες πριν, j2k είπε

Cad τι εχεις ? solidworks/inventor/rhino ? κατι ποιο απλο ?

Αν δεν έχεις γνώσεις cad θα σε βοηθήσει πολύ το tinkercad που είναι δικτυακό και το fusion360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το amazon πληρωσα χτες αλλα ακομα δεν εχει φανει η χρεωση στην τραπεζα της καρτας και δεν μου το εχουνε στειλει ακομα

ουτε μου εχουνε δωσει tracking.

Επισης το amazon εχει αποθηκευσει τα στοιχεια της καρτα μου στο server του πως σκατα τους λεω να διαγραψουνε την καρτα μου απο το συστημα τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τι έχω δει, ακόμη δε τον έχω στα χέρια μου, με το chitubox  θα σαι καλυμμένος, από τι έχω δει υπάρχει κ η δυνατότητα hollow καθώς και το να προσθέσεις είτε αυτόματα είτε δικά σου supports. Ρητίνη πήγα και πήρα της ίδιας της εταιρείας(elegoo grey), μιας και το προτείνουν πολλά άτομα και στην ομάδα του εκτυπωτή στο facebook, μάλιστα κάπου είδα κάποιος που έκανε δοκιμή σε elegoo clear translucent να βάλει χρώμα βρώσιμο και δε συνάντησε κάποιο θέμα. Προσωπικά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, για την επεξεργασία αυτών που χω εκτυπώσει, με βούτα σε ισοπροπυλική αλκοόλη 99% και μετά απλά αφήνοντας τα στον ήλιο είμαι καλυμμένος? 

7 λεπτά πριν, j2k είπε

απο το amazon πληρωσα χτες αλλα ακομα δεν εχει φανει η χρεωση στην τραπεζα της καρτας και δεν μου το εχουνε στειλει ακομα

ουτε μου εχουνε δωσει tracking.

Επισης το amazon εχει αποθηκευσει τα στοιχεια της καρτα μου στο server του πως σκατα τους λεω να διαγραψουνε την καρτα μου απο το συστημα τους ?

Και μένα τα λεφτά τραβήχτηκαν 1-2 μέρες μετά, από τι κατάλαβα όταν γίνει ship η παραγγελία τα τραβάνε.

Όσο για τη κάρτα, θα πας στο λογαριασμό σου και στο payment options και απλά remove την κάρτα σου, απλά περίμενε να τελειώσει η διαδικασία με παραγγελία πρώτα. 

Επεξ/σία από yaya14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα τον εχω μεχρι 5-6 σεπτεμβρη ?

Επισης τα αντικειμενα που φτιαχνεις με αυτη τη φωτοπολυμεριζομενη ρητινη εχουνε μηχανικη αντοχη και αντοχη γενικα ?

Ειναι ποιο γερα απο το abs η λιγοτερο γερα ?

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yaya14 είπε

με βούτα σε ισοπροπυλική αλκοόλη 99% και μετά απλά αφήνοντας τα στον ήλιο είμαι καλυμμένος? 

Μετά πρέπει να το ξεπλύνεις με νερό πολύ καλά πριν το αφήσεις να στεγνώσει

9 λεπτά πριν, j2k είπε

Ειναι ποιο γερα απο το abs η λιγοτερο γερα ?

δεν είναι τόσο γερα όσο το abs (έχει και πολύ ανθεκτικές ρητίνες αλλά είναι ασύμφορες). Ακόμα κι από το pet δεν είναι πιο ανθεκτικά. αλλά τι την θέλεις τόση αντοχή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, j2k είπε

θα τον εχω μεχρι 5-6 σεπτεμβρη ?

Τλι ημερομηνία παράδοσης έλεγε στο amazon όταν τον παρήγγειλες? Συνήθως είναι πολύ ακριβείς στις εκτιμήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...