Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν υπάρχει κανένας που έχει οποιαδήποτε parts του anet a8-a6 εκτός του frame και της οθονης και θα ηθελε να τα πουλήσει ας μου στειλει ενα pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μια ερωτηση, για μηχανημα που εκτυπωνει απροβληματιστα pla αν του βαλω petg θα θα βγαλει ικανοποιητικα αποτελεσματα? και τι πρεπει να προσεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Anaisthitos είπε

καλησπερα μια ερωτηση, για μηχανημα που εκτυπωνει απροβληματιστα pla αν του βαλω petg θα θα βγαλει ικανοποιητικα αποτελεσματα? και τι πρεπει να προσεξω?

με τις ιδιες ρυθμίσεις, αλλά με 10-15 βαθμούς παραπάνω στη μύτη λογικά θα έχεις καλά αποτελέσματα. ξεκινάς απο αυτό και μετά πειραματίζεσαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους. Έχω καιρό να γράψω 😀 μιας και από την εδώ βοήθεια έμαθα αρκετά για να ξεκινήσω. Αφού έψαξα εδώ και δεν βρήκα καποια σχετική ομάδα, αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς μήπως ξέρετε κάτι σχετικό. Ξεκίνησα ένα καινούργιο project  που λέγεται CNC, έχω λοιπόν 3 ερωτήσεις αν γνωρίζεται βεβαια : 1ον οι πλακέτες των 3δ εκτυπωτών μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για cnc ή πρέπει να αγοράσω άλλη?  2ον με 12ν παροχή ρεύματος μπορώ να βάλω 9,6ν μοτέρ? και 3ον το site tomtop πληρώνεις ότι λέει ή υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις περισσότερα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε μόλις το εγκρίνουν το 

για τα υπολοιπα

1)ναι μπορούν να χρησιμοποιηθούν αρκεί να μπορεί να τις δει το gbrl

2)μπορείς να βάλεις 9.6V μοτέρ αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ (έχει φτηνά step downs, πάρε ένα)

για το 3 δε μπορώ να βοηθήσω γιατί ειναι πολυπαραγοντικό.

για ότι άλλο θες στείλε πμ αν θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alienrba είπε

 

για τα υπολοιπα

1)ναι μπορούν να χρησιμοποιηθούν αρκεί να μπορεί να τις δει το gbrl

2)μπορείς να βάλεις 9.6V μοτέρ αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ (έχει φτηνά step downs, πάρε ένα)

για το 3 δε μπορώ να βοηθήσω γιατί ειναι πολυπαραγοντικό.

για ότι άλλο θες στείλε πμ αν θες 

gbrl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fousekos είπε

καλησπέρα σε όλους. Έχω καιρό να γράψω 😀 μιας και από την εδώ βοήθεια έμαθα αρκετά για να ξεκινήσω. Αφού έψαξα εδώ και δεν βρήκα καποια σχετική ομάδα, αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς μήπως ξέρετε κάτι σχετικό. Ξεκίνησα ένα καινούργιο project  που λέγεται CNC, έχω λοιπόν 3 ερωτήσεις αν γνωρίζεται βεβαια : 1ον οι πλακέτες των 3δ εκτυπωτών μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για cnc ή πρέπει να αγοράσω άλλη?  2ον με 12ν παροχή ρεύματος μπορώ να βάλω 9,6ν μοτέρ? και 3ον το site tomtop πληρώνεις ότι λέει ή υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις περισσότερα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επειδή το έχω φτιάξει για πλακέτες με έναν anet A8 και χαλαρά φτιάχνω πίστες των 5 mil πριν παραγγείλεις τπτ δώσε μου μέχρι αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ ξεχάστηκα.

Λοιπόν έχω ένα κλασικό ανετ α8

Ήθελα να φτιάχνω πλακέτες και αφού έκανα την έρευνα μου ειδα ότι είναι εφικτό με σχετικά καλή ποιότητα σε CNC τύπου 3060 κλπ, οπότε με τον ίδιο τον εκτυπωτή τύπωσα μια βάση που βρήκα με την οποία μου δινόταν η δυνατότητα να έχω 2 extrudes απλά αντί για δεύτερο extruder έβαλα ένα μοτέρ τύπου 775.

Έκοβε τον χαλκό ικανοποιητικά ,δλδ έπαιζα στα 15-20 mil και ήταν κεντραρισμενο , το μεγαλύτερο πρόβλημα μου ήταν όμως ότι για μια πλακέτα 15χ10cm ήθελε κοντά 3ις ώρες για την μια πλευρά χωρίς τρύπες, ο λόγος η ταχύτητα περιστροφής του μοτέρ ήταν μικρή με αποτέλεσμα όταν έβαζα τον εκτυπωτή να κουνηθεί λίγο ποιό γρήγορα μου έβγαζε γρεζια στα πλαϊνά της πίστας που έκοβα και ήθελε πολύ τρίψιμο για να έρθει στα καλά του. Επίσης λόγο των δυνάμεων που ασκούνταν στο μοτερ σιγά σιγά άρχισε να τρώγεται το κολαουζο που είχε το μοτέρ.

Οπότε παράγγειλα αυτά

Moter

ESC

 Ήθελα ένα από τα ποιό γρήγορα μοτέρ σε λογική τιμή αυτό στα 12v που το δουλεύω πιάνει 30000rpm , και πάνω από όλα έχει bearing και στις 2 πλευρές., σε κάποια φάση του κοτσαρα και έναν ανεμιστήρα να του φυσάει και ένα θερμόμετρο να δεμένο στο σώμα του μοτερ. Με τον ;ανεμιστήρα και μετά από κάνα ώρα συνεχόμενης δουλειάς φτάνει τους 60-65 βαθμού θερμοκρασία με θερμοκρασία περιβάλλοντος πάνω από 25. Αλλά αυτό που μου άρεσε ποιό πολύ ήταν η διαφορά στον θόρυβο με το τύπου 775 ήθελα επαγγελματικές οτοασπιδες για να κάτσω δίπλα ενώ με αυτό αν αυξήσω λίγο την ένταση βλέπω και βίντεο στο youtube όταν κόβει.

Στην αρχή χρησιμοποίησα την πλακέτα του ανετ αλλά κατάφερα και την έκαψα στέλνοντας της 12 volt στο pin του z endstop.

Μετά πήρα την κλασική repeltier 1.4 με το arduino mega .

Και ένα optoisolator για να μην την κάψω και την δεύτερη

Και στις 2 χρησιμοποιούσα marlin firmware.

Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε εκτυπωτή και cbc που υπάρχει στα settings του μαρλιν είναι το z probe.

Για τις πλακέτες χρησιμοποιώ το flatcam beta ενώ για να κόβω δουλεύω μέσα από το cam του fusion360

2 βιντεάκια

1.

2.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να παρω ενα εκτυπωτη ρητινης.

Η λεπτομερεια/ταχυτητα των εκτυπωτων ρητινης σε σχεση με abs ειναι πολυ καλυτερη ?

Τι υπαρχει στην κατηγορια τιμη του anycubic photon / photon s ?

Ο sparkmaker FHD ειναι καλυτερος του photon ?

O photon s αξιζει τα παραπανω χρηματα εναντι του απλου photon ?

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...