Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, abdulah είπε

Μια χοντρή κοντή ξυλόβιδα έβαλα, που έκανε την τρύπα μόνη της. Μια χαρά έπιασε, δεν τη βάζω βγάζω συνέχεια. Αν δεν κάνω λάθος, το τραπεζάκι πάνω παίζει να είναι φτιαγμένο από συμπιεσμένο χαρτί!

Όχι παίζει, είναι από συμπιεσμένο χαρτί. Γι'αυτό τρέμει εμένα, είναι στο μέγιστο ύψος λόγω των ποδιών το κάτω τραπέζι. 

2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Τυχαίνει να έχω πάρει έναν DIY ΑΜ8 μεταχειρισμένο που είχε dampers και είχε dampers πάνω. Όπως διαπιστώσαμε πρόσφατα με έναν φίλο κάνουν όντως δουλεια.

Θα τα τιμήσω δεόντως.

Άλλη λύση θα ήταν να το βιδώσω στον τοίχο, αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να τρυπάω τοίχο για τέτοια κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα ς την ομάδα! Θέλω να εκτύπωση με μέθοδο 3D printing ένα φιγουρακι μεγέθους περίπου 2 εκατ οστών,  δυστυχώς δεν εχω δικό μου ελτπυπωτη όποτε ζητάω με όλο το θάρρος αν υπάρχει κάποιος από Αθήνα, νέα Σμύρνη νότια προάστια γενικά που να θέλει να με βοηθήσει στην εκτύπωση του. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο προγραμμα στο οποίο θα σχεδιάσω το εν λόγω φιγουρακι η πως αλλιώς θα πάρει την εντολή ο εκτυπωτής να βγάλει το σωστό αντίγραφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξερετε που οφείλονται η γραμμές στην επιφάνεια. Δεν είναι γύρω γύρω αλλά μόνο στο σημείο. Ο εκτυπωτής είναι στυλ i3 με   bowden (clone titan+clone e3dv6). Μήπως είναι λόγο retraction?? Και στο benchy όπως  εμφανίζονται κάποιες γραμμές (φαίνονται κυρίως αν το φως πέφτει υπό γωνία). Είναι φυσιολογικό?? Δεν έχω μέτρο σύγκρισης δυστυχώς. 

12.jpg

13.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δοκίμασε να σφήξεις όλες τις βίδες.

Υπάρχει μια πιθανότητα (μικρή αλλα υπάρχει) να φταιει χαλάρωση βιδας και να παίζει το frame σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. 

Δεν ξέρω άν γράφω στο σωστό νήμα, συγχωρέστε με. 

Έχω μία απορία .

Υπάρχει περίπτωση με κάποιο από αυτά τα νήματα PLA , ABS κτλ με ένα 3d στυλό να κολλήσω δύο επιφάνειες μεταξύ τούς  ;

Δεν ξέρω από τι υλικό είναι όμως κατασκευασμένες. 

Η μία είναι πλαϊνό πλαστικό από κάθισμα αυτοκινήτου, κάτω χαμηλά,  συγκεκριμένα mercedes w210 2001 μοντέλο. 

Τα άλλα είναι όπως είναι η μαγνητικές βάσεις κινητών που μπαίνουν στους αεραγωγούς των αυτοκινήτων 

Σαν αυτήν που έχω στην φώτο. 

Ευχαριστώ 

20200524_215735.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, nik187 είπε

Παιδιά καλησπέρα. 

Δεν ξέρω άν γράφω στο σωστό νήμα, συγχωρέστε με. 

Έχω μία απορία .

Υπάρχει περίπτωση με κάποιο από αυτά τα νήματα PLA , ABS κτλ με ένα 3d στυλό να κολλήσω δύο επιφάνειες μεταξύ τούς  ;

Δεν ξέρω από τι υλικό είναι όμως κατασκευασμένες. 

Η μία είναι πλαϊνό πλαστικό από κάθισμα αυτοκινήτου, κάτω χαμηλά,  συγκεκριμένα mercedes w210 2001 μοντέλο. 

Τα άλλα είναι όπως είναι η μαγνητικές βάσεις κινητών που μπαίνουν στους αεραγωγούς των αυτοκινήτων 

Σαν αυτήν που έχω στην φώτο. 

Ευχαριστώ 

20200524_215735.jpg

Καμια τεχνικη 3d printing δεν κολλαει επιφανειες μεταξι μου

δες για καποια εποξικη 2 στοιχειων

με το 3d printing μπορεις να "αντιγραψεις" ενα υπαρχων εξαρτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Καμια τεχνικη 3d printing δεν κολλαει επιφανειες μεταξι μου

δες για καποια εποξικη 2 στοιχειων

με το 3d printing μπορεις να "αντιγραψεις" ενα υπαρχων εξαρτημα

Απλά είδα κάτι βιντεάκια που δείχνουν να κολλάνε  πλαστικές  επιφάνειες μεταξύ τούς με 3d στυλό,  και είπα να ρωτήσω. 

Θα με εξυπηρετούσε αν γινότανε 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 ώρες πριν, nik187 είπε

Απλά είδα κάτι βιντεάκια που δείχνουν να κολλάνε  πλαστικές  επιφάνειες μεταξύ τούς με 3d στυλό,  και είπα να ρωτήσω. 

Θα με εξυπηρετούσε αν γινότανε 

Ευχαριστώ 

Προσωρινά ίσως κρατήσει αλλά σίγουρα δεν θα έχει αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Έχω τον ender 3 εδώ και κάνα μήνα αλλά τελευταία έχω αρχίσει να έχω ένα θέμα με αποκόλληση των δοκιμίων από την επιφάνεια εκτύπωσης ενώ εμφανίζουν και μια ελαφρά παραμόρφωση (οι άκρες της βάσης του δοκιμίου ανασηκώνονται και η βάση στο τέλος δε ειναι τελείως επίπεδη. Αυτο συμβαίνει κυρίως σε μεγαλύτερες (σε μέγεθος και χρόνο) εκτυπώσεις και μετά τις 3 ώρες εκτύπωσης. H επιφάνεια εκτύπωσης που χρησιμοποιω είναι αυτή με την οποία έρχεται ο εκτυπωτής. Έχω δοκιμάσει χαρτοταίνια μπλε με κόλα uhu stick αλλά και πάλι έχω θέμα καθώς σταδιακά ξεκολλάει η ταινία. Οι θερμοκρασίες που τυπώνω pla είναι 200C & 45C όπου μετά την ολοκλήρωση της πρώτης σειράς πέφτει σε 40C. Το ανεμιστηράκι ψύξης του υλικού ενεργοποιείται μετά την 1η στρώση.

Κάνω κάτι λάθος με τις θερμοκρασίες; Έχω διαβάσει ότι κάποιοι καθαρίζουν την επιφάνεια με οινόπνευμα, παίζει αυτό ρόλο; Η εκτύπωση σε γυάλινη επιφάνεια προσφέρει καλύτερη πρόσφυση; Στη περίπτωση που χρησιμοποιήσω γυαλί χρειάζεται και κόλα; Η αποκόλληση στο τέλος πως γίνεται; Οι θερμοκρασίες παραμένουν ίδιες; Αν πάρω ένα γυαλί από τζαμάδικο τι πάχος να το πάρω 3, 4, 5mm;

Αναμένω τα φώτα σας..

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω τον ender3 

εχω γυαλι 3 mm και απο πανω βαζω χαρτοταινια ασπρη (εχω βαλει κ μπλε αλλα ειναι ακριβη κ δεν ειδα διαφορα)

θερμοκρασιες 210 και 60 

ταχυτητα πρωτου layer 30 , και μετα στο 50

νημα devil

δεν μπορω να τα ξεκολησω στο τελος της εκτυπωσης

Επεξ/σία από fuzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fuzz είπε

εχω τον ender3 

εχω γυαλι 3 mm και απο πανω βαζω χαρτοταινια ασπρη (εχω βαλει κ μπλε αλλα ειναι ακριβη κ δεν ειδα διαφορα)

θερμοκρασιες 210 και 60 

ταχυτητα πρωτου layer 30 , και μετα στο 50

νημα devil

δεν μπορω να τα ξεκολησω στο τελος της εκτυπωσης

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι απ'όσο έχω καταλάβει με το γυαλί πάμε στην άλλη άκρη και με προβληματίζει το πόσο εύκολα θα ξεκολλάει στο τέλος. Μη σφαχτώ στο τέλος με τα γυαλιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mitsre είπε

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι απ'όσο έχω καταλάβει με το γυαλί πάμε στην άλλη άκρη και με προβληματίζει το πόσο εύκολα θα ξεκολλάει στο τέλος. Μη σφαχτώ στο τέλος με τα γυαλιά 

αν φοβασαι το γυαλι παρε ενα builtak και βαλε επανω....αυτο κανω εγω τα τελευται 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε συμβουλες για τη μεταβαση απο pla σε petg.

Απο 205/50 ανεβασα θερμοκρασιες σε 235/70.

Εβαλα 25mm/s retraction speed και 6mm distance.

Εκανα πιο χαλαρο το leveling.

Αλλο τιποτα?

Τωρα που βγαζω ενα calibration cube μου φαινεται οτι θα χρειαστει να μειωσω flow rate λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Για πειτε συμβουλες για τη μεταβαση απο pla σε petg.

Απο 205/50 ανεβασα θερμοκρασιες σε 235/70.

Εβαλα 25mm/s retraction speed και 6mm distance.

Εκανα πιο χαλαρο το leveling.

Αλλο τιποτα?

Τωρα που βγαζω ενα calibration cube μου φαινεται οτι θα χρειαστει να μειωσω flow rate λιγακι.

χαμηλη ταχυτητα 30 -40 πρωτα 2 layer καθολου φαν μετα 40 - 60% ..ξεκινα με 0,2 και θα καταλαβεις απο το πρωτο layer αν κατι δε παει καλα ...flow 95 -97% εγω ειμαι με 235-240 και 70-75c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...