Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/4/2020 στις 8:33 ΜΜ, mitsre είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διεθεσες για να μου δώσεις αυτές τις πληροφορίες.

Κάτι ακόμα. Ψάχνοντας για νήματα διαπιστώνω ότι η αγορά από amazon (όπου μπορώ να βρω reviews) είναι ακριβές λόγω μεταφορικών, η αγορά απο Κίνα χρονοβόρα πλέον, καθιστώντας την αγορά από Ελλάδα μάλλον μονόδρομο. Και βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να αγοράσω κάτι από τα μαγαζιά μας, απλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω κριτικές για τα νήματα αυτά. Οπότε κάθε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη. Δεδομένου ότι το πρώτο καιρό θα τυπώνω πολλά δείγματα και θα γίνονται πολλές δοκιμές, θα ήθελα τις προτάσεις σας για κάποια νήματα σε λογική τιμή, που τουλάχιστον να μην μου δημιουργούν πρόσθετα προβλήματα (βουλώματα, σπασίματα κλπ) και ας μην έχουν το τέλειο φινίρισμα. 

Έχω κ εγώ τον Ender 3 κ τυπώνω με PLA Neema3d Athena απο 3dexperts. Βρισκεται Αθηνα κ μου τα εφεραν την επομένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, shoco είπε

Έχω κ εγώ τον Ender 3 κ τυπώνω με PLA Neema3d Athena απο 3dexperts. Βρισκεται Αθηνα κ μου τα εφεραν την επομένη. 

Δεν έχει νόημα να αγοράσεις νήμα απο εξωτερικό. Μια χαρά ωραία και φθηνά είναι εδώ.

Με σειρά ποιότητας για εμένα: PimaSelect, PrimaValue, Easyprint (grobotrnics.gr), PM (cableworks.gr), Devil (grobotronics.gr) 

Ολα PLA. Σημείωση, μονο αυτά εχω δοκιμάσει οπότε μόνο για αυτά λέω. Οι υπάλληλοι και στα 2 καταστήματα το κατέχουν καλά το άθλημα οπότε οταν με το καλό ανοίξουν τα μαγαζιά μπορείς να περάσεις απο εκεί να δεις και δείματα και να πάρεις ότι πληροφορίες θέλεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους σας και σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Κοιτάζοντας στα e-shops για τα νήματα που μου αναφέρατε και μιλώντας μαζί τους τηλεφωνικά, κατέληξα να βάλω μια μικρή παραγγελία από το 3Dexperts καθώς μου έδιναν το συντομότερο χρόνο παράδοσης ενώ είχαν μικρά μασούρια των 250γρ που νομίζω για αρχή είναι πολύ βολικό μέγεθος για δοκιμή και πειραματισμούς.
Με το άνοιγμα των καταστημάτων και πάλι, θα τα επισκεφτώ για να δω από κοντά δείγματα των υλικών, να μιλήσω μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες και να προχωρήσω σε νέα αγορά.

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mitsre είπε

Καλησπέρα σε όλους σας και σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Κοιτάζοντας στα e-shops για τα νήματα που μου αναφέρατε και μιλώντας μαζί τους τηλεφωνικά, κατέληξα να βάλω μια μικρή παραγγελία από το 3Dexperts καθώς μου έδιναν το συντομότερο χρόνο παράδοσης ενώ είχαν μικρά μασούρια των 250γρ που νομίζω για αρχή είναι πολύ βολικό μέγεθος για δοκιμή και πειραματισμούς.
Με το άνοιγμα των καταστημάτων και πάλι, θα τα επισκεφτώ για να δω από κοντά δείγματα των υλικών, να μιλήσω μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες και να προχωρήσω σε νέα αγορά.

Αν ειναι μασουρι χωρις καρουλι τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, 

θέλω να ρωτήσω αν εχετε και εσεις πρόβλημα με το thingiverse... και πιο πολύ θέλω να μου πει κάποιος που χρησιμοποιεί MAC γιατί ενώ εγω από windows μπαινω κανονικά ένας φίλος με MAC κάνει αναζήτηση και δεν του κανει loading παραπάνω σχέδια από τα αρχικά όταν πάει να κάνει scroll down.

έχει βρει κανένας τι μπορεί να φταίει?

το παράδοξο είναι ότι σε laptop & tablet (Apple και τα δυο) δεν του δουλευει σωστα ενώ στο iphone του δουλευει κανονικά. Δοκίμασε να κατεβάσει και άλλον browser μήπως ήταν θέμα του Safari αλλα πάλι δε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D1mm1s είπε

Καλημέρα σας, 

θέλω να ρωτήσω αν εχετε και εσεις πρόβλημα με το thingiverse... και πιο πολύ θέλω να μου πει κάποιος που χρησιμοποιεί MAC γιατί ενώ εγω από windows μπαινω κανονικά ένας φίλος με MAC κάνει αναζήτηση και δεν του κανει loading παραπάνω σχέδια από τα αρχικά όταν πάει να κάνει scroll down.

έχει βρει κανένας τι μπορεί να φταίει?

το παράδοξο είναι ότι σε laptop & tablet (Apple και τα δυο) δεν του δουλευει σωστα ενώ στο iphone του δουλευει κανονικά. Δοκίμασε να κατεβάσει και άλλον browser μήπως ήταν θέμα του Safari αλλα πάλι δε....

Τσέκαρε εδώ για κάποιες "λύσεις" που βρήκαν από reddit. Γενικά ποτέ το search στο thingiverse δεν ήταν κομπλέ ακόμα και όταν δίνει πολλά αποτελέσματα, εγώ γενικά κάνω αυτό που λέει και κάποιος στο post, ψάχνω στο ddg (ή όποια μηχανή αναζήτησης) για ότι θέλω με site:thingiverse.com πριν
spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 11:05 ΠΜ, D1mm1s είπε

Καλημέρα σας, 

θέλω να ρωτήσω αν εχετε και εσεις πρόβλημα με το thingiverse... και πιο πολύ θέλω να μου πει κάποιος που χρησιμοποιεί MAC γιατί ενώ εγω από windows μπαινω κανονικά ένας φίλος με MAC κάνει αναζήτηση και δεν του κανει loading παραπάνω σχέδια από τα αρχικά όταν πάει να κάνει scroll down.

έχει βρει κανένας τι μπορεί να φταίει?

το παράδοξο είναι ότι σε laptop & tablet (Apple και τα δυο) δεν του δουλευει σωστα ενώ στο iphone του δουλευει κανονικά. Δοκίμασε να κατεβάσει και άλλον browser μήπως ήταν θέμα του Safari αλλα πάλι δε....

μετά από κάποια αναβάθμιση που έκαναν έγινε τουρλουμπουκι και χάθηκαν πολλά πράγματα και πολλοί το παράτησαν και πήγαν σε αλλά σιτε

ακόμα δεν έχουν βρει άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

μετά από κάποια αναβάθμιση που έκαναν έγινε τουρλουμπουκι και χάθηκαν πολλά πράγματα και πολλοί το παράτησαν και πήγαν σε αλλά σιτε

ακόμα δεν έχουν βρει άκρη

ακριβως αυτο που λες...

απο οτι καταλαβαινω και απο άλλα φορουμ που εχω μπει δεν υπάρχει καποια λύση όπως πχ καθαρισμος cookies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 12:32 ΜΜ, nikniknikniknik είπε

Αν ειναι μασουρι χωρις καρουλι τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Αν και 250gr, ευτυχώς είναι σε καρούλι κανονικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Εχω τον Anet 8...στο υπογειο  πλεον καθως τον βαρεθηκα με τα τερτίπια του. Εχω ριξει λεφτα πανω σε διαφορες αναβαθμισεις για να λειτουργει καλυτερα αλλα μερα τη μερα γινοταν χειροτερος. καθε 2 και 3 θελει ρυθμισεις το Bed και ποτε δεν ειναι 100% σωστα και γι αυτον τον λογο τον αφησα στο υπογειο (σκεπασμενο εννοεται).

Τωρα με ξαναπιασε το μικροβιο της 3d εκτυπωσης και ΔΕΝ θα ηθελα να ξαναπιασω παλι τον Anet γιατι δεν θελω να ξαναπαλευω με ρυθμισεις σε καθε εκτυπωση. Μπορει καποιος να μου προτεινει  ενα φθηνο ΕΤΟΙΜΟ απο το κουτι του προς εκτυπωση οπως το monoprice αλλα λιγο μεγαλυτερο bed καθως το θελω να εκτυπωσω κατασκευες για το χαμστερ μου αλλα και διαφορα αντικειμενα σπιτιου?

Επεξ/σία από scientlaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε μια αναζητηση anet blv  και θα δεις ενδιαφεροντα πραγματα

η ανετ cube.............μπορεις να φτιαξεις κατι αρκετα καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2020 στις 1:28 ΜΜ, mitsre είπε

Καλησπέρα σε όλους σας και σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Κοιτάζοντας στα e-shops για τα νήματα που μου αναφέρατε και μιλώντας μαζί τους τηλεφωνικά, κατέληξα να βάλω μια μικρή παραγγελία από το 3Dexperts καθώς μου έδιναν το συντομότερο χρόνο παράδοσης ενώ είχαν μικρά μασούρια των 250γρ που νομίζω για αρχή είναι πολύ βολικό μέγεθος για δοκιμή και πειραματισμούς.
Με το άνοιγμα των καταστημάτων και πάλι, θα τα επισκεφτώ για να δω από κοντά δείγματα των υλικών, να μιλήσω μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες και να προχωρήσω σε νέα αγορά.

Καλησπέρα σε όλους,

Εδω και 5 μέρες παρέλαβα τον ender 3, τον έστησα όσο πιο σχολαστικά και με ακρίβεια γινόταν και έχω ξεκινήσει να τυπώνω διαφορά μικροπραγματα κυρίως για τον εκτυπωτή και κάποια άλλα αντικείμενα που είχα σχεδιάσει αυτό διάστημα για μένα. Το νήμα που χρησιμοποιώ είναι PLA της Neema3D το Athena και οφείλω να ομολογήσω ότι τα πράγματα πήγαν πάρα πολύ καλά από την αρχή χωρίς ιδιαίτερα πρόβλημα. Πολύ ικανοποιημένος για αρχή τόσο από το εκτυπωτή οσο και από το νήμα!!

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χρησιμοποιώ το φτηνό νήμα Athena της neemad3d. Απλά θα πρέπει να κρατάμε στο μυαλό μας ότι η ποιότητα του δεν είναι συνεχώς η ίδια . Μου έχει τύχει καρούλι καινούργιο που να σπάει , μου έχει τύχει να μην έχει σωστή διάμετρο και να μου βγάζει σε σημεία της εκτύπωσης σημάδια σαν skip layer .

Αν τώρα δεν μας πειράζει που κάποια κομμάτια θα βγουν με ατέλειες τότε οκ. Αν όμως θέλουμε όλες οι εκτυπώσεις να είναι σωστές τότε κοιτάμε καλύτερα filament prusament και άλλα πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω με το νήμα Athena της neema3d είμαι πολύ ευχαριστημένος (περιμένω να μου έρθουν τα νέα καρούλια) όπως και με τα νήματα της esun. 

Το μόνο που έχω παρατηρήσει εγω είναι ότι τα AThena ίσως πιάνουν πιο εύκολα υγρασία.

Σε γενικές γραμμές όμως όλα τα νήματα καλό είναι να φυλάσσονται λιγο καλα για να αποφευγουμε υγρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...