Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έπιασα από την 300 σελίδα πάλι κ μελέτησα...Να πάω σε Primavalue που είναι πολύ καλή γιατί για τα Esun Pla άλλοι την προτείνουν κ άλλοι όχι..Ανεμιστήρες έχει κάποιος να προτείνει κάτι δοκιμασμένο γιατί οι Noctua είναι φαρμακείο...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρειαζομαι leveling sensor για γυαλι ,12mm x 60mm με ετοιμο κονεκτορα 3 pin αν ειναι δυνατον

inductive , capacitive , μηχανικο ,ποιο ειδος ειναι καλυτερο?

εχουμε κανενα link με γρηγορη παραλαβη?

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Babasu είπε

Λακ βάζουμε για να κολλάει, όχι για να ξεκολλάει. 

 

Με τη λακ και ξεκολλαει πιο ευκολα ,γιατι φευγει η λακ μαζι με το κομματι και οχι κανα κομματι γυαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Είπα να πάω στην 2η εκτύπωση..η οποία προχωράει κ θα στείλω φωτογραφία με το αποτέλεσμα όταν τελειώσει σε καμιά ώρα+. Με τον ήχο πως τον παλεύεται, θεωρείται κ αθόρυβος ο v2! Θα κοιτάξω να αντικαταστήσω τους ανεμιστήρες γιατί ακόμα και στα 5 μέτρα κάνει πολύ θόρυβο..Αύριο θα παραγγείλω κ το πρώτο filament

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mpampis81 είπε

  Είπα να πάω στην 2η εκτύπωση..η οποία προχωράει κ θα στείλω φωτογραφία με το αποτέλεσμα όταν τελειώσει σε καμιά ώρα+. Με τον ήχο πως τον παλεύεται, θεωρείται κ αθόρυβος ο v2! Θα κοιτάξω να αντικαταστήσω τους ανεμιστήρες γιατί ακόμα και στα 5 μέτρα κάνει πολύ θόρυβο..Αύριο θα παραγγείλω κ το πρώτο filament

Που να ακούσεις και κανένα που πραγματικά κάνει θόρυβο. (πχ τον Anet με a4899 driver) να τρέμει ολόκληρο το γραφείο...😬

Πάντως αν νόμιζες ότι θα τυπώνεις στο δωμάτιό σου και θα μπορείς να δουλέψεις ή (πολύ χειρότερα) να κοιμηθείς, τότε μάλλον το μάρκετινγκ έχει κάνει καλή δουλειά!!! :)

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2021 στις 12:44 ΠΜ, mpampis81 είπε

Το έπιασα από την 300 σελίδα πάλι κ μελέτησα...Να πάω σε Primavalue που είναι πολύ καλή γιατί για τα Esun Pla άλλοι την προτείνουν κ άλλοι όχι..Ανεμιστήρες έχει κάποιος να προτείνει κάτι δοκιμασμένο γιατί οι Noctua είναι φαρμακείο...;

Οι Noktua είναι καλοί, χρυσοί αλλά 1ον είναι 12V και 2ον δεν ψύχουν αρκετά. Δες για maglev implementations όπως είναι οι Sunon και οι GSDTime. Η καλύτερη λύση για τους ανεμιστήρες και τη φασαρία βέβαια είναι το enclosure που σε αφήνει να εκτυπώνεις και ABS άρα win-win.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mxa055 είπε

Οι Noktua είναι καλοί, χρυσοί αλλά 1ον είναι 12V και 2ον δεν ψύχουν αρκετά. Δες για maglev implementations όπως είναι οι Sunon και οι GSDTime. Η καλύτερη λύση για τους ανεμιστήρες και τη φασαρία βέβαια είναι το enclosure που σε αφήνει να εκτυπώνεις και ABS άρα win-win.

 

Με το enclosure , δεν ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες των ηλεκτρονικών και των stepper motors;

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskir είπε

Με το enclosure , δεν ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες των ηλεκτρονικών και των stepper motors;

Αυτή την απορία είχα κι εγώ.

Μήπως το enclosure μειώνει τη διάρκεια ζωής των ηλεκτρονικών και των stepper motors;

Λογικά, πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskir είπε

Με το enclosure , δεν ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες των ηλεκτρονικών και των stepper motors;

Ναι ανεβαίνουν αλλά όχι κάτι που θα έχεις πρόβλημα. Εγώ που έχω enclosure επειδή εκτυπώνω ABS κατά 90+%, και φτάνει 40-45C μέσα στο enclosure έχω βγάλει το τροφοδοτικό έξω (αν και ξέρω πολλούς που το έχουν μέσα 1+ χρόνο χωρίς πρόβλημα) και την SKR E3 mini 2.0 που έχω  για board μέσα χωρίς το παραμικρό θέμα, αν δεν βαριέσαι βγάλε και την board έξω αλλά δεν πιστεύω πως αξίζει. Τα μοτέρ δεν παθαίνουν τίποτα αφού αντέχουν πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Αν πάλι ανησυχείς για θερμοκρασίες και δεν θέλεις να εκτυπώνεις ABS, το αφήνεις ανοιχτό από πίσω και κόβεις το 90% του θορύβου χωρίς να ανεβαίνει η θερμοκρασία εσωτερικά. (έχω βάλει 3 πορτάκια και ανοίγω μόνο το πίσω όταν εκτυπώνω PLA με το αποτέλεσμα που σου λέω παραπάνω).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Ναι ανεβαίνουν αλλά όχι κάτι που θα έχεις πρόβλημα. Εγώ που έχω enclosure επειδή εκτυπώνω ABS κατά 90+%

Αν επιτρέπεται, ποιο ABS και με ποιο hotend;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Ναι ανεβαίνουν αλλά όχι κάτι που θα έχεις πρόβλημα. Εγώ που έχω enclosure επειδή εκτυπώνω ABS κατά 90+%, και φτάνει 40-45C μέσα στο enclosure έχω βγάλει το τροφοδοτικό έξω (αν και ξέρω πολλούς που το έχουν μέσα 1+ χρόνο χωρίς πρόβλημα) και την SKR E3 mini 2.0 που έχω  για board μέσα χωρίς το παραμικρό θέμα, αν δεν βαριέσαι βγάλε και την board έξω αλλά δεν πιστεύω πως αξίζει. Τα μοτέρ δεν παθαίνουν τίποτα αφού αντέχουν πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Αν πάλι ανησυχείς για θερμοκρασίες και δεν θέλεις να εκτυπώνεις ABS, το αφήνεις ανοιχτό από πίσω και κόβεις το 90% του θορύβου χωρίς να ανεβαίνει η θερμοκρασία εσωτερικά. (έχω βάλει 3 πορτάκια και ανοίγω μόνο το πίσω όταν εκτυπώνω PLA με το αποτέλεσμα που σου λέω παραπάνω).

Στον ender 3 v2 μου φαίνεται μανουρα όλο αυτό ,enclosure σαν αυτό της creality δεν κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, panosssss είπε

Αν επιτρέπεται, ποιο ABS και με ποιο hotend;

ESun ABS+ με το Trianglelab Dragon NF hotend.

 

15 ώρες πριν, panoskir είπε

Στον ender 3 v2 μου φαίνεται μανουρα όλο αυτό ,enclosure σαν αυτό της creality δεν κάνει;

Και χαρτόκουτα κάνει για enclosure, αλλά δεν ξέρω πόσο ήχο κόβει. Από την άλλη το να του βάλεις και 4 πλέξι γύρω γύρω είναι η καλύτερη λύση και δεν μοιάζει σαν να είσαι εν μέσω μετακόμισης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλεύω με μερικές εκτυπώσεις...Το πρόβλημα που έχω εινια ότι ενώ κάνω calibrate στην αρχή ξεκινάει η εκτύπωση κ μετά από λίγο το extruder σηκώνεται ψηλά κ τυπώνει στον αέρα...Από εδώ

https://www.thingiverse.com/thing:763622

προσπαθώ να τυπώσω το πρώτο αρχείο, που είναι ολόκληρο το καράβι νομίζω...Για να βοηθήσω στην διάγνωση, στο 43ο λεπτό που κοίταξα δεν είχε τυπώσει ούτε 0.5εκ σε ύψος κ η μύτη ήταν ψηλά. Την κατέβασα από τις ρυθμίσεις στο τέρμα -10mm (νομιζω) κ δεν έβρισκε στο table για λίγο κ δεν έβγαζε κ η μύτη υλικό.

Τυπωνω με το άσπρο PLA της συσκευασίας...

 

 

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...