Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Dantε είπε

Προσωπικα χρησιμοποιω το Fusion 360.Δηλωνεις οτι εισαι και φοιτητης και στο δινουν τσαμπε 3 χρονια.

Τωρα αν θες κατι πολυ απλο,υπαρχουν και Online προγραμματα που σχεδιαζεις χωρις να κανεις εγκατασταση κατι.

Σωστός, απλά να συμπληρώσω ότι δεν χρειάζετε κάποιος να πει ψέματα ότι είναι φοιτητής. Υπάρχει και η ελεύθερο license για τον οποιοδήποτε με κάποιους περιορισμούς που δεν αφορούν το 99% των χρηστών. Οπότε απλά λες ότι είσαι non-profit.

Το χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα με αυτό το license. 

Για τα γρανάζια, έχει έτοιμο script που του δίνεις τις παραμέτρους που θες και στο φτιάχνει μονο του. Υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube σχετικά.

Επίσης αν θες να το μάθεις και λίγο παραπάνω προτείνω τα video του Lars Christensen 

https://www.youtube.com/channel/UCo29kn3d9ziFUZGZ50VKvWA

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Παιδιά σορι αν ειμαι οφτοπικ αλλά θέλω ενα απλό πρόγραμμα για να σχεδιάσω στην ουσία 3 γρανάζια και να στείλω σε αρχείο .stl απ οτι κατάλαβα σε κατάστημα για να μου κάνει την εκτυπωση .

Υπάρχει κάποιο free πρόγραμμα να κάνω κάτι τέτοιο ;

Υπάρχει και το freecad , είναι opensource και χωρίς περιορισμούς.

https://www.youtube.com/watch?v=8VNhTrnFMfE

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, θέλω να τυπώσω carriage για E3d v6 hotend για να αντικαταστήσω το direct drive που έχει ο εκτυπωτής σε bowden. 

Κρατάει το PETG? ή πρέπει να πάω σε ABS? 

Δεν έχω τυπώσει ποτέ με κανένα απο τα δύο. 3 χρόνια τώρα μόνο PLA τυπώνω. Enclosure δεν υπάρχει, ο εκτυπωτής είναι στην αποθήκη/γραφείο στο υπόγειο οπότε το ABS θεωρώ ότι θα με ταλαιπωρήσει... 

 

Αν με κατάει το PETG τι λέτε για κάποιο "εύκολο" για να μάθω? Απο Αθήνα εννοείτε... Λέω να εμπιστευτώ τα Prima μιας και το PrimaValue PLA το εμπιστευομε 3 χρόνια τώρα και δεν το αλλάζω με τίποτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μη χρησιμοποιησεις PLA?

Ειναι πιο ακαμπτο σε σχεση με το PETG και αυτο θες στο carriage.

Δεν ειναι οτι θα το βλεπει ηλιος η θα εχεις υψηλες θερμοκρασιες για να εκμεταλλευτεις τις ιδιοτητες του PETG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γιατι να μη χρησιμοποιησεις PLA?

Ειναι πιο ακαμπτο σε σχεση με το PETG και αυτο θες στο carriage.

Δεν ειναι οτι θα το βλεπει ηλιος η θα εχεις υψηλες θερμοκρασιες για να εκμεταλλευτεις τις ιδιοτητες του PETG.

Είναι όντως ποιο άκαμπτο? δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ PETG ούτε έχω δει καμμιά εκτύπωση απο αυτό...

Μονο και μόνο για την θερμοκρασία το σκεφτόμουν... Επειδή ο συγκεκριμένος εκτυπωτής θα έχει και enclosure για να τυπώνει και ABS και PETG. Οπότε θα ανεβάζει θερμοκρασία. Επίσης διάβασα ότι το PLA τείνει να φθείρετε γρηγορότερα πχ σε τρύπες ή εκεί που πιάνουν οι ιμάντες... 

Μέχρι τώρα στον Anet δεν είχα καμμία όρεξη να τα δοκιμάσω τέτοια νήματα... αλλα αφού φτιάχνω αυτόν τον CoreXY να το κάνω σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με το PETG ,ναι ειναι πιο ακαμπτο.

Αν θα βαλεις enclosure τοτε ναι θα εχεις θεμα με τη θερμοκρασια.Προτεινω να βγαλεις ενα προχειρο με PLA και οταν τον τελειωσεις να βγαλεις με ABS και να το αντικαταστησεις.

Στις τρυπες κτλ απλα βαζεις ροδελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Το συγκεκριμενο PETG δε θελει τοσο υψηλη θερμοκρασια.

Επισης υπερβολικο ειναι το 80-90% ανεμιστηρας για PETG.

Προσωπικα χρησιμοποιω το Fusion 360.Δηλωνεις οτι εισαι και φοιτητης και στο δινουν τσαμπε 3 χρονια.

Τωρα αν θες κατι πολυ απλο,υπαρχουν και Online προγραμματα που σχεδιαζεις χωρις να κανεις εγκατασταση κατι.

δεν ξέρω ποιο χρησιμοποιείς...εγώ devil kai value ....αν θελεις ν εχεις και καλη ποιοητα εκτυπωσης θελει το ανεμηστηρι...τυπωνω και χωρις αερα αλλα για χοντροδουλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δεν ξέρω ποιο χρησιμοποιείς...εγώ devil kai value ....αν θελεις ν εχεις και καλη ποιοητα εκτυπωσης θελει το ανεμηστηρι...τυπωνω και χωρις αερα αλλα για χοντροδουλειες

Εχω χρησιμοποιει devil,easyprin και ενα αλλο του 3d hub.

Προφανως και θελει ανεμιστηρα αλλα οχι στο τερμα.Βεβαια μετραει και τι ανεμιστηρα εχεις.Ο στοκ του ender 3 ειναι σχετικα αδυναμος και τοτε ναι θελει αρκετο.Ενας 5015 στο 50% φτανει.Σε κατι ψιλοδοκιμες που ειχα κανει ,ειχα δει χειροτερο αποτελεσμα με παραπανω ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Σε σχεση με το PETG ,ναι ειναι πιο ακαμπτο.

Αν θα βαλεις enclosure τοτε ναι θα εχεις θεμα με τη θερμοκρασια.Προτεινω να βγαλεις ενα προχειρο με PLA και οταν τον τελειωσεις να βγαλεις με ABS και να το αντικαταστησεις.

Στις τρυπες κτλ απλα βαζεις ροδελες.

 

Ναι έτσι θα το κάνω μάλλον... ή θα κρατήσω το cariage απο ABS που έχει τώρα, που είναι direct drive και οταν μπορέσω θα εκτυπωσω με ABS το νέο..

Εχει κανείς γνώμη για το PLA+ ή PLA PRO? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nkarama είπε

Εχει κανείς γνώμη για το PLA+ ή PLA PRO?

Χρησιμοποιώ το PLA+ της ESun και το βρίσκω εξαιρετικό (αν άντεχε στις θερμοκρασίες που αντέχει το ABS δεν θα έψαχνα για άλλο υλικό). Βέβαια, δεν έχω και καμιά μεγάλη εμπειρία στο αντικείμενο, οπότε μην παίρνεις και μετρητοίς τη γνώμη μου.

 

 

Στις 29/3/2021 στις 8:13 ΜΜ, nickvas19 είπε

Χρησιμοποιώ prusaslicer και tinkercad για ψιλοπράγματα.

προσπαθω να βρω πως από ένα αντικείμενο που βρισκω στο Ίντερνετ μπορω να επιλέξω ένα τμήμα του και να το μεγελωσω ή να το μικρύνω. Για παράδειγμα ένα σπιτι με καμινάδα...να διαλέξω μόνο την καμινάδα....ή ένα καράβι με με κατάρτι να μεγαλώσω ή να μικρύνω μόνο το κατάρτι.

καμια ιδέα;

Από το αντικείμενο αφαιρείς τα κομμάτια που δεν θες συγχωνεύοντας το με 'άδεια' (empty) αντικείμενα.

 

Επεξ/σία από panosssss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 2:38 ΜΜ, nkarama είπε

 

Ναι έτσι θα το κάνω μάλλον... ή θα κρατήσω το cariage απο ABS που έχει τώρα, που είναι direct drive και οταν μπορέσω θα εκτυπωσω με ABS το νέο..

Εχει κανείς γνώμη για το PLA+ ή PLA PRO? 

 

Υπόψη το ABS είναι πιο εύκαμπτο από PLA και λιγότερο από PETG. Η σωστή λύση είναι PC (polycarbonate) ή κάτι με ανθρακόνημα μέσα (υπάρχει και PETG και PC με carbon πχ) που δίνει έξτρα ακαμψία. Γενικά πάντως στα open source coreXY που ξέρω, το ABS είναι μια χαρά, καθώς είναι υπολογισμένες οι ανοχές του.

PLA+ της ESun είναι πολύ καλό αλλά έχει λίγο stringing αλλά όχι ότι αντέχει παραπάνω θερμοκρασίες ή κάτι τέτοιο. ABS+ είναι πολύ εύκολο υλικό ακόμα και με χαρτόκουτο για enclosure αλλά δεν τα πάει καλά με το ασετόν καθώς αντί να γυαλίσει πετάει μπιμπίκια και διαλύεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mxa055 είπε

Υπόψη το ABS είναι πιο εύκαμπτο από PLA και λιγότερο από PETG. Η σωστή λύση είναι PC (polycarbonate) ή κάτι με ανθρακόνημα μέσα (υπάρχει και PETG και PC με carbon πχ) που δίνει έξτρα ακαμψία. Γενικά πάντως στα open source coreXY που ξέρω, το ABS είναι μια χαρά, καθώς είναι υπολογισμένες οι ανοχές του.

PLA+ της ESun είναι πολύ καλό αλλά έχει λίγο stringing αλλά όχι ότι αντέχει παραπάνω θερμοκρασίες ή κάτι τέτοιο. ABS+ είναι πολύ εύκολο υλικό ακόμα και με χαρτόκουτο για enclosure αλλά δεν τα πάει καλά με το ασετόν καθώς αντί να γυαλίσει πετάει μπιμπίκια και διαλύεται.

Εβλεπα το PLA PRO  της Prima και έλεγε:

  • High Heat Resistance 95°C+ (after annealing) - perfect for demanding applications

μετά δηλαδή απο ψήσιμο σε φούρνο στους 110 βαθμούς. Γιαυτό ρώτησα. Φτάνει κοντά στο heat resistance του ABS και ταυτόχρονα είναι το ίδιο δυνατό με το PLA... Αλλά θέλει φούρνο :) σαν την πίτσα ένα πράμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nkarama είπε

Εβλεπα το PLA PRO  της Prima και έλεγε:

  • High Heat Resistance 95°C+ (after annealing) - perfect for demanding applications

μετά δηλαδή απο ψήσιμο σε φούρνο στους 110 βαθμούς.

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται, το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η τιμή, €39.90. Τα 750 gr, αν και γράφει 'Ογκομετρικό βάρος: 1.1kg'...Τι εννοεί; Ότι αντιστοιχεί, σε όγκο, σε 1.1kg απλού PLA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, panosssss είπε

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται, το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η τιμή, €39.90. Τα 750 gr, αν και γράφει 'Ογκομετρικό βάρος: 1.1kg'...Τι εννοεί; Ότι αντιστοιχεί, σε όγκο, σε 1.1kg απλού PLA;

Οχι. Το έχουν γράψει λίγο περίεργα :) εννοεί ότι το συνολικό βάρος (καρούλι, συσκευασία κτλ) είναι 1.1 κιλό. Για να υπολογιστεί το κόστος της αποστολής.

Οσον αφορά την τιμή, τα Prima Select είναι κάπως ακριβούτσικα.

 

Πάντως  έθιξες ένα θεματάκι ενδιαφέρον... Απο τα datasheet βλέπω:

- ABS 1.03gr/cc (κυβικό centimeter) 

- PLA PLUS 1.27gr/cc 

Αρα το PLA PLUS είναι ακόμα ακριβότερο απο το ABS γιατί για συγκεκριμένου όγκου αντικείμενο, θα χρειαστείς περισσότερο νήμα (το αντικείμενο θα ζυγίζει περισσότερο με PLA PLUS). ή μήπως τα μπερδεύω? στην φυσική δεν ήμουν και τόσο καλός... 

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PrimaValue ABS - 1.75mm - 1kg spool - Black €23.90 1cc=0,032‎€


Prima PLA PRO - 1.75mm - 750gr  39,90‎€  1cc=0.067‎€

 

Άρα το Prima PLA PRO έχει κόστος διπλάσιο (και βάλε...) του Prima ABS.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...