Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marios28 είπε

1. Όπως συμβαίνει παντού, σίγουρα θα υπάρχει και εδώ ένα minimum όριο ώστε να γίνεται αξιοπρεπής δουλειά. Το όριο αυτό καλύπτεται από τον εκτυπωτή ender 3 που αναφέρεται και παραπάνω;

Ναι νομίζω το minimum όριο ώστε να γίνεται αξιοπρεπής δουλειά είναι ο Ender 3. Έχω τον Ender 3 pro. Παρόλο που είναι το κάτω όριο είναι πάρα πολύ καλός.

 

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω 3d printer κυρίως για να εκτυπώνω πλαστικά μπιχλιμπίδια (ανταλλακτικά) για διάφορες συσκευές

Ο Ender 3 όπως έρχεται, τυπώνει PLA. Το PLA δεν αντέχει σε θερμοκρασίες άνω των 60°C, οπότε είναι ακατάλληλο για ανταλλακτικά συσκευών.

Για να τυπώσεις ABS ή PETG (παρόμοιο με το ABS) πρέπει να βάλεις ένα all metal hotend και να τον τοποθετήσεις σε ένα κλειστό κουτί (enclosure). Εγώ έχω παραγγείλει ένα all metal hotend, το 24V Set1 Add NTC, περιμένω να έρθει.

Επίσης, πρώτα πρέπει να σχεδιάσεις το ανταλλακτικό, αυτό είναι το δύσκολο και χρονοβόρο, θα πρέπει να μάθεις κάποιο πρόγραμμα 3d σχεδίασης. Εγώ χρησιμοποιώ το freecad, το πιο διαδεδομένο είναι το fusion 360.

Ο Prusa θεωρείται ο καλύτερος αλλά δεν νομίζω να είναι συγκρίσιμος γιατί είναι άλλη κατηγορία τιμής. Γιατί είναι ο καλύτερος δεν γνωρίζω, νομίζω όμως ότι τυπώνει ABS και PETG από μαμά. Αν τα λεφτά δεν είναι θέμα, εννοείται πας για Prusa.

 

2 ώρες πριν, marios28 είπε

5. Κάποια (αρνητικά) σχόλια που είδα σχετικά με τον συγκεκριμένο έχουν να κάνουν με τις ρυθμίσεις (ότι θέλουν συνεχώς τσεκάρισμα κ.τ.λ.) Όντως είναι έτσι;

Όχι. Ο δικός μου πολύ αραιά και πού θέλει 'επιπέδωση' (bed leveling).

 

Επίσης εξέτασε και την περίπτωση εκτυπωτή ρητίνης. Δίνει πολύ καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης αλλά:

-είναι ακριβή η ρητίνη

-ίσως είναι εύθραυστα τα αντικείμενα που φτιάχνει, ψάξτο. Κάποιος είχε αναφέρει ότι μια χαρά ανθεκτικά είναι.

 

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρεπει πρωτα να δεις δειγματα απο κοντα για δεις τι ειναι αυτο που λεμε ποιοτητα

για μενα εκτυπωσεις φιλων μου που εχουν διαφορους πριντερ  οι περισσοτερες ειναι μετριες αλλα για αυτους ειναι πολυ καλες

καλος εκτυπωτης συν καλα νηματα με προπονηση θα εχεις καλα αποτελεσματα...πολυ καλα θα γινουν με το καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panosssss είπε

Ναι νομίζω το minimum όριο ώστε να γίνεται αξιοπρεπής δουλειά είναι ο Ender ...

Thanks. Άρα για τον Ender θα χρειαστεί αναβάθμιση για άλλα υλικά εκτός από pla. 

33 λεπτά πριν, kostasbm είπε

καλος εκτυπωτης συν καλα νηματα με προπονηση θα εχεις καλα αποτελεσματα...πολυ καλα θα γινουν με το καιρο

Σαφώς η εξάσκηση παίζει ρόλο, αλλά χρειάζεται όπως λες και το hardware. Να καταλήξω πού περίπου θα κυμανθώ χωρίς να δώσω κάτι που δεν το χρειάζομαι ή δεν αξίζει.

 

Έκανα άλλες 2 ώρες έρευνα πάνω στο θέμα

Οκ, για τον Prusa, τα 750 είναι αρκετά για αρχάριο.

Υπάρχουν άλλοι πιο ολοκληρωμένοι εκτυπωτές (εξ' αρχής) π.χ. ο Anycubic® mega pro versatile 2-in-1 3d printer kit 210x210x205mm printing area with tmc2208 dual gear extruder support laser engraving Sale - Banggood.com-arrival notice

που υποστηρίζει διάφορα υλικά και φαίνεται (τουλάχιστον στις φωτογραφίες) στιβαρός;

ή αυτός: Flashforge Adventurer 3.

Αν κάποιος γνωρίζει ή μπορεί να προτείνει κάποιον μέχρι τα 300-400 που να είναι όσο πιο ολοκληρωμένος γίνεται από την αρχή χωρίς να χρειαστούν πολλές πατέντες και φυσικά να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη υποστήριξη ας προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω 3d printer κυρίως για να εκτυπώνω πλαστικά μπιχλιμπίδια (ανταλλακτικά) για διάφορες συσκευές, αν αυτό φυσικά είναι εφικτό και εφόσον φυσικά υπάρχουν έτοιμα σχέδια. Θα ήθελα δηλαδή να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης. Πριν θέσω τις ερωτήσεις (ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων αν απαντηθούν) έκανα μια έρευνα (της τάξης της μιας-δυο ωρών). Περνάω στις ερωτήσεις.

1. Όπως συμβαίνει παντού, σίγουρα θα υπάρχει και εδώ ένα minimum όριο ώστε να γίνεται αξιοπρεπής δουλειά. Το όριο αυτό καλύπτεται από τον εκτυπωτή ender 3 που αναφέρεται και παραπάνω;

2. Ποια η διαφορά με τον pro; Μήπως να πάμε στον pro;

3. Ο συγκεκριμένες με πόσα "νήματα" έρχεται; δεν ξέρω πώς τα λένε (pla filament;). Για ένα αντικείμενο π.χ. ένα πλαστικό ποτήρι τι κατανάλωση έχουμε;

4. Τι άλλο χρειάζεται ή τι άλλο θα χρειαστεί σύντομα με την αγορά; (π.χ. Creality 3D® Ultrabase 235*235*3mm Glass Plate Platform) λέω εγώ τώρα ως παντελώς άσχετος.

5. Κάποια (αρνητικά) σχόλια που είδα σχετικά με τον συγκεκριμένο έχουν να κάνουν με τις ρυθμίσεις (ότι θέλουν συνεχώς τσεκάρισμα κ.τ.λ.) Όντως είναι έτσι;

6. Ο prusa (γύρω στα 750) που βγαίνει σχεδόν παντού ως ο καλύτερος μέχρι τα 1000 τι περισσότερο μας προσφέρει; Υπάρχει αρκετά καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης; Αν γνωρίζει φυσικά κάποιος. 

σχετικά με τον enter που τον πήρε φίλος το μόνο που έχω να πω ότι κατά την γνώμη μου μόνο αν δεν τον πολύ χρησιμοποιήσεις και μόνο για pla/petg το κακό με τον enter είναι η αναβαθμίσεις  αν είναι να τον πάρεις 200 και να δόσεις άλλα 100+ σε αναβαθμίσεις και όταν έχει κάποιο πρόβλημα που θα έχεις με οποίον 3d printer και να πάρεις να ψάχνεις στα forum τότε άστα,

τώρα τον prusa δεν πιστεύω να δεις διαφορά στην ποιότητα η διάφορα είναι στην ευκολία δλδ δεν χρειάζεται bed level  το κάνει μόνο του το sheet του είναι  με μαγνήτες δεν παιδεύεσαι,τυπώνεις τα πάντα χωρείς καμιά αναβάθμιση γιατί απλά δεν χρειάζεται,αλλά το πιο βασικό ότι και πρόβλημα να έχεις μπαίνεις στα live chat της prusa και μέσα σε 20-30 λεπτά σε βοηθάνε δεν χρειάζεται να ψάχνεις σε forum 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Παρόλο που χω καιρό να ασχοληθώ με fdm 3D εκτυπωτή, ο εκτυπωτής που χα ξεκινήσει ήταν ο Creality Cr10 και θυμάμαι πως είχα μείνει ευχαριστημένος, είχα βάλει κ ένα full metal hotend και όλα μια χαρά, στη συνέχεια προχώρησα σε εκτυπωτή ρητίνης οπότε με αποχαιρέτησε.

Πρόσφατα πάντως είχε πάρει το μάτι μου τον Neptune 2 από την Elegoo και μπορώ να πω,  φάνηκε καλή επιλογή ειδικά για 1ο εκτυπωτή, αν έχει κάποιος εμπειρία με τον συγκεκριμένο ίσως μπορεί να πει κάτι παραπάνω.

Γενικά με τις ρυθμίσεις σ αυτού του είδους τους εκτυπωτές, μπορείς να βρεις κάποιο έτοιμο προφίλ και από κει κ πέρα βλέποντας στη πράξη να κάνεις κάποιες μικρές αλλαγές( προσωπικά default ρυθμίσεις του τότε Cura αλλά και το προφίλ του santube με είχαν βοηθήσει αρκετά). Και σαφώς για κάθε διαφορετικό είδος πλαστικού θα ναι και διαφορετικές.

Η κατανάλωση του νήματος εξαρτάται πάντα από το μέγεθος της εκτύπωσης και τα πιθανά supports και μη που μπορεί χρειάζεται. Ένα πράγμα που ίσως να μου έκανε τη ζωή πιο εύκολη τότε που πρώτο έπιασα 3D fdm εκτυπωτή θα ταν το auto leveling, γιατί το leveling αποτελεί το Α και το Ω κατά την άποψη μου, και ώρες ώρες είναι κούραση(ένας από τους λόγους που πήγα προς εκτυπωτές ρητίνης). Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

σχετικά με τον enter που τον πήρε...δεν χρειάζεται να ψάχνεις σε forum 

 

3 λεπτά πριν, yaya14 είπε

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Χρόνια πολλά. Ευχαριστώ. Πάρα πολύ βοηθήσατε. Έψαξα και λίγα περισσότερα μιας και είχα χρόνο.

Προς το παρόν δε με βλέπω για ρητίνη. Βλέπω ότι έχει πλεονέκτημα στη λεπτομέρεια, αλλά κλίνω (ως αρχάριος) προς fdm. 

Για εκτυπωτή, μέχρις στιγμής θετικά βλέπω τον Anycubic mega pro στα 250. Νομίζω είναι συγκρίσιμος με τον Ender. Απ' ό,τι βλέπω έχει semi auto bed leveling, μεταλλικό hotend, αρκετή υποστήριξη (youtube, community), υποστηρίζει laser χάραγμα σε ξύλο/πλαστικό, φαίνεται στιβαρός και είδα καλά reviews χρήσης/αξιοπιστίας (εννοείται εκ πρώτης γρήγορης ανάγνωσης). Θα τσεκάρω περισσότερα τις επόμενες δύο μέρες.

Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα (θετικά/αρνητικά) ας τα αναφέρει. π.χ. είδα ότι η επιφάνεια (πατέντα της Anycubic) για να κολλάνε/ξεκολλάνε εύκολα τα αντικείμενα δε ζεσταίνεται περισσότερο από 90 βαθμούς. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει (αν είναι μειονέκτημα δηλαδή). Ή ας αναφέρει άλλες προτάσεις μέχρι τα 300. Στα 300 βάζω όριο τελικά, γιατί μετά πλησιάζουμε prusa, οπότε ας μην υπάρχει δίλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, marios28 είπε

Για εκτυπωτή, μέχρις στιγμής θετικά βλέπω τον Anycubic mega pro στα 250. Νομίζω είναι συγκρίσιμος με τον Ender. Απ' ό,τι βλέπω έχει semi auto bed leveling, μεταλλικό hotend

Δεν νομίζω να έχει full metal hotend, δεν το αναφέρει.

Αντίθετα αναφέρει:

Αναφορά σε κείμενο
● Supported Materials: PLA, TPU, etc
● Operational Extruder Temperature: max 260°C

Άρα δεν έχει full metal hotend. (κι ο Ender 3 έχει 'Max Nozzle Temperature:255℃')

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panosssss είπε

Άρα δεν έχει full metal hotend.

Καλά τα λες, γιατί και εγώ στα χαρακτηριστικά για pla είδα μόνο.

Κατάλαβα ότι το ακροφύσιo είναι το hotend που γράφεις και όχι όλο το κομμάτι (που μάλλον αυτό ονομάζεται hotend), από το παρακάτω βίντεο (για τα μεταλλικά ακροφύσια). 

https://www.youtube.com/watch?v=ZWsPoFJg0tI&t=140s

και διάβασα ένα review εδώ: Anycubic i3 Mega and Mega S Filament Guide | All3DP που αναφέρει:

  1. Hot end: The hot end on Anycubic i3 Mega and Mega S can reach a maximum temperature of 260 °C. That’s more than sufficient for printing with all the popular plastics like PLA, ABS, and PETG, but not quite hot enough for high-performance filaments like nylon.

Σημ. To μοντέλο Mega Pro είναι αναβάθμιση του Mega S (αν έχω καταλάβει καλά).

Τι καταλαβαίνεις βάσει του review ή τι δεν έχω καταλάβει εγώ; Μπορεί να εκτυπώσει με άλλα υλικά ή όχι; (άσχετα με το enclosure).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά το μπατζετ πρέπει να δεις και το μέγεθος των εκτυπώσεων που σε ενδιαφερει

πολλοί τυπώνουν αντικείμενα 10-14 πόντους όποτε και το μεγάλο κρεβάτι περισσευει

κοιτα και τον mini Prusa με 180χ180 επιφανεια που ειναι ποιο οικονομικος

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

μετά το μπατζετ πρέπει να δεις και το μέγεθος των εκτυπώσεων που σε ενδιαφερει

πολλοί τυπώνουν αντικείμενα 10-14 πόντους όποτε και το μεγάλο κρεβάτι περισσευει

κοιτα και τον mini Prusa με 180χ180 επιφανεια που ειναι ποιο οικονομικος

Ναι το έχω δει, αλλά δεν είχα δει τις διαστάσεις του mini. Μια χαρά είναι οι διαστάσεις. Νόμιζα ότι είναι μικρότερες. Φαντάζομαι το 180x180 αναφέρεται στις μέγιστες διαστάσεις εκτύπωσης και όχι στην μέγιστη διάσταση της επιφάνειας που φαντάζομαι αυτή θα είναι μεγαλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, marios28 είπε

Hot end: The hot end on Anycubic i3 Mega and Mega S can reach a maximum temperature of 260 °C. That’s more than sufficient for printing with all the popular plastics like PLA, ABS, and PETG, but not quite hot enough for high-performance filaments like nylon.

Σημ. To μοντέλο Mega Pro είναι αναβάθμιση του Mega S (αν έχω καταλάβει καλά).

Τι καταλαβαίνεις βάσει του review ή τι δεν έχω καταλάβει εγώ; Μπορεί να εκτυπώσει με άλλα υλικά ή όχι; (άσχετα με το enclosure).  

Και ο Ender 3 υποτίθεται ότι φτάνει τους 255°C. Μπορώ να το βάλω σε αυτή τη θερμοκρασία και να τυπώσω ABS αλλά (πάντα η είδηση ξεινάει μετά το 'αλλά' :P) το σωληνάκι (bowden tube) που μπαίνει μέσα στο hotend αρχίζει και χαλάει σιγά σιγά γιατί δεν αντέχει σε αυτή τη θερμοκρασία.

Δηλαδή, ναι τυπώνω σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά καταστρέφω ένα εξάρτημα του εκτυπωτή. Άρα, τυπώνω; Μάλλον όχι.

 

Υποθέτω το ίδιο ισχύει και για τον Anycubic.

 

Για να πεις ότι τυπώνεις ABS στον Ender 3, βάζεις το all metal hotend που έβαλα σε προηγούμενο λινκ, 23 ευρώ κόστος.

 

Επεξ/σία από panosssss
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosssss είπε

Και ο Ender 3 υποτίθεται ότι φτάνει τους 255°C. Μπορώ να το βάλω σε αυτή τη θερμοκρασία και να τυπώσω ABS αλλά (πάντα η είδηση ξεινάει μετά το 'αλλά' :P) το σωληνάκι (bowden tube) που μπαίνει μέσα στο hotend αρχίζει και χαλάει σιγά σιγά γιατί δεν αντέχει σε αυτή τη θερμοκρασία.

Δηλαδή, ναι τυπώνω σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά καταστρέφω ένα εξάρτημα του εκτυπωτή. Άρα, τυπώνω; Μάλλον όχι.

 

Υποθέτω το ίδιο ισχύει και για τον Anycubic.

 

Για να πεις ότι τυπώνεις ABS στον Ender 3, βάζεις το all metal hotend που έβαλα σε προηγούμενο λινκ, 23 ευρώ κόστος.

 

Το ABS δεν θέλει 255c για να τυπωθεί.Το ASA θέλει τόσο.

Κάτι μπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, panoskir είπε

Το ABS δεν θέλει 255c για να τυπωθεί.Το ASA θέλει τόσο.

Κάτι μπερδεύεις.

Με το μαμά hotend του Ender 3 μπορώ να τυπώσω ABS χωρίς να φθαρεί το bowden tube;

 

Το ABS θέλει 220°C - 270°C.

https://www.3dexpert.gr/eshop/el/nima-abs-neema3d-white-175mm

Απ' όσο έχω διαβάσει και δει στο youtube κοντά στους 250°C.

Αυτός π.χ. στους 245°C. (στο 2:53")

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panosssss είπε

Με το μαμά hotend του Ender 3 μπορώ να τυπώσω ABS χωρίς να φθαρεί το bowden tube;

 

Το ABS θέλει 220°C - 270°C.

https://www.3dexpert.gr/eshop/el/nima-abs-neema3d-white-175mm

Απ' όσο έχω διαβάσει και δει στο youtube κοντά στους 250°C.

Αυτός π.χ. στους 245°C. (στο 2:53")

Το τελευταίο πρόβλημά σου θα είναι το hotend για να εκτυπώσεις ABS.
Ναι το hotend μπορεί να εκτυπώσει ABS.
PTFE tube, το λεγόμενο bowden, είναι στην ουσία ένα σωληνάκι από Teflon, το teflon εκεί στους 260C χαλαρώνει οπότε αλλιώνεται.
Παρακάτω φαίνεται η τομή του hotend. Εκεί που λέει "Barrel" είναι το εσωτερικό κομμάτι του τεφλόν που ενδέχεται να αλλιωθεί. Ακόμη και να αλλιωθεί μπορείς να το αντικαταστήσεις.
Αλλά, ένα καλό ABS θα σου δώσει καλά αποτελέσματα μέχρι τους 230C.
Επίσης, η ταχύτητα με την οποία εκτυπώνεις έχει μεγάλο ρόλο. Γιατί αλλάζει ο όγκος του υλικού που πρέπει να ζεσταθεί. Οπότε σε φυσιολογικές ταχύτητες δε θα έχεις πρόβλημα.

image.png.ea0621318780bace4e9cb569df686984.png

Τα προβλήματα που θα έχεις με το ABS είναι ότι έχει 10% μεταβολλή στις διαστάσεις, aka όταν κρυώσει, μαζεύει και αυτό σημαίνει ότι σηκώνεται από την επιφάνεια εκτύπωσης.
Για να καταλάβεις, με χρήση λακ ή κόλλας, έσπασε το τζάμι από τις τάσεις που δημουργούνται.

Δεν παρακολούθησα για ποια χρήση το θέλεις. αλλά 250Ε είναι μια χαρά για να δεις εάν σου άρεσει να ασχοληθείς.
Επίσης το PLA είναι μια χαρά για παιχνίδια και μπιχλιμπίδια.
Το PETG (πλαστικό τύπου μπουκάλια) είναι μια χαρά για χρηστικά πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...