Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, psampa είπε

στο δίκτυο κατάλαβα (ίσως λάθος) ότι η τελευταία εντολή G1 που υπάρχει στο gcode αρχείο που εκτυπώνεται, στην παράμετρο "Ε" έχει το συνολικό μήκος νήματος που χρησιμοποιήθηκε σε mm. Σε όσα gcode δικά μου έψαξα δεν έχει καμία σχέση. Π.χ. παρακάτω φαίνεται η εκτύπωση να χρειάζεται 7.92μ και η τελευταία εντολή G1 δίνει Ε3754.  
 

G1 F2700 E3754.68577

Η G1 παίρνει 2 παραμέτρους και σημαίνει 'κινήσου' στο τάδε σημείο (ending point) με το τάδε feed rate:

Bildschirmfoto-2017-04-28-um-14.30.35.pn

πηγή

To 'E3754.68577' ίσως είναι κάποιο λάθος.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, panosssss είπε

Η G1 παίρνει 2 παραμέτρους και σημαίνει 'κινήσου' στο τάδε σημείο (ending point) με το τάδε feed rate:

Bildschirmfoto-2017-04-28-um-14.30.35.pn

πηγή

To 'E3754.68577' ίσως είναι κάποιο λάθος.

Αυτό ακριβώς το site είδα και εγώ , και ακριβώς πάνω από την εικόνα γράφει:

The G1 command tells the print head to move at a specified speed from the current position to the coordinated specified by the G-code command. The speed is specified by the Feed rate parameter F.  The head will move in a coordinated fashion such that both axes complete the travel simultaneously. The printer can extrude material while executing this G-code command with extrusion specified by the extrusion parameter E. Most of the 3D printing happens while executing this command. If you open the G-code file for an actual 3D printing process, you will see a lot of G1 commands.

Example: G1 X7 Y18 F500 E0.02

Αυτή η παράμετρος Ε είναι εκείνη στην οποία αναφέρομαι. 

Ίσως να κάνει under extrude ο εκτυπωτής και τελικά να χρησιμοποιεί λιγότερο αλλά δεν θα είχα καταλάβει κάτι στις εκτυπωσείς; ... Άβυσσος η ψυχή του 3D εκυτπωτή :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα παίρνει και τρίτη παράμετρο για το Extrusion;

Για κάτσε να δούμε και σε άλλο site:

Αναφορά σε κείμενο

G1 X{float} Y{float} Z{float} F{float}Same as G0 in standard code

G1 X4 Y5 Z6 F120

Move to X value of 4, Y value of 5, and Z value of 6 at feedrate of 120mm/min

Κι εδώ δύο παραμέτρους αναφέρει.

Δεν καταλαβαίνω, μπερδεύτηκα :unsure:.

 

EDIT: περίμενε, αυτό εδώ πρέπει να είναι το σωστό. Άρα παίρνει και άλλες παραμέτρους μεταξύ των οποίων και Extrusion.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετά επιτυχημένες εκτυπώσεις με PLA στον stock ender 3 pro είπα να δοκιμάσω με το easyprint PETG της PrimaCreator. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βγάλω αξιοπρεπείς εκτυπώσεις με εξαίρεση έναν calibration cube. Το νήμα λέει bed 0-60 και hotend 210-235. Φαίνεται αν μη κολλάει καλά σε κάποια σημεία του bed (έχω το μαγνητικό που ήρθε με τον εκτυπωτή και μέχρι τώρα δεν είχε κανένα θέμα στο PLA). Δοκίμασα να κάνω bed leveling όπως το PLA, δοκίμασα να κάνω πιο "αεράτο" γιατί διάβασα ότι θέλει μεγαλύτερη απόσταση από το bed το PETG, δοκίμασα θερμοκρασίες 215-225 hotend και 60-65 bed, έχω ταχύτητα 20mm/s 0%fan στο πρώτο επίπεδο. Δοκίμασα και flow στο 105% (το προτείνει το manual που ήρθε με το νήμα). Έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο νήμα ή/και εκτυπωτή;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζεστό νερό σε μια χαρτοπετσέτα και μια σταγόνα κρεμοσάπουνο καθάρισε το σκούπισε το καλά και μετά καθάρισε το και με καθαρό οινόπνευμα και πρέπει να είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο μου φαινεται.Προσωπικα μου φανηκε πολυ ευκολο νημα.

230-65 εκτυπωνω.Απο bed level ,το ιδιο με το PLA.Δε ξερω γιατι λενε πιο μεγαλη αποσταση σε σχεση με το PLA καθως τοσα νηματα εχω δοκιμασει και παντα αφηνα την ιδια αποσταση και δε κολλαγε ποτε υπερβολικα.Ισα ισα το PLA μου κολλαγε περισσοτερο.

Ισως θα πρεπει να βαλεις γυαλι και λακ.Ειναι ισια η επιφανεια σιγουρα?

Επισης το PETG συνηθως μπορει να χρειαστει ελαχιστα μικροτερο flowrate,οχι μεγαλυτερο.98-99%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ prusaslicer και tinkercad για ψιλοπράγματα.

προσπαθω να βρω πως από ένα αντικείμενο που βρισκω στο Ίντερνετ μπορω να επιλέξω ένα τμήμα του και να το μεγελωσω ή να το μικρύνω. Για παράδειγμα ένα σπιτι με καμινάδα...να διαλέξω μόνο την καμινάδα....ή ένα καράβι με με κατάρτι να μεγαλώσω ή να μικρύνω μόνο το κατάρτι.

καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα (μάλλον) άκρη με θερμοκρασίες 235 /70. Έφαγα βέβαια ψάχνωντας και τα 50γρ δοκιμαστικού που είχα πάρει :) . Θα δοκιμάσω και καθάρισμα της μαγνητικής επιφάνειας μιας και έχει εκτυπώσει 3 κιλά pla και δεν την έχω καθαρίσει ποτέ. Σκέφτομαι σαν επόμενη αναβάθμιση το PrimaCreator FlexPlate PEI  όταν θα είναι διαθέσιμο από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Χρησιμοποιώ prusaslicer και tinkercad για ψιλοπράγματα.

προσπαθω να βρω πως από ένα αντικείμενο που βρισκω στο Ίντερνετ μπορω να επιλέξω ένα τμήμα του και να το μεγελωσω ή να το μικρύνω. Για παράδειγμα ένα σπιτι με καμινάδα...να διαλέξω μόνο την καμινάδα....ή ένα καράβι με με κατάρτι να μεγαλώσω ή να μικρύνω μόνο το κατάρτι.

καμια ιδέα;

3D Builder  για Windows 

Στο Microsoft store 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, psampa είπε

Τελικά βρήκα (μάλλον) άκρη με θερμοκρασίες 235 /70. Έφαγα βέβαια ψάχνωντας και τα 50γρ δοκιμαστικού που είχα πάρει :) . Θα δοκιμάσω και καθάρισμα της μαγνητικής επιφάνειας μιας και έχει εκτυπώσει 3 κιλά pla και δεν την έχω καθαρίσει ποτέ. Σκέφτομαι σαν επόμενη αναβάθμιση το PrimaCreator FlexPlate PEI  όταν θα είναι διαθέσιμο από Ελλάδα.

🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, psampa είπε

Τελικά βρήκα (μάλλον) άκρη με θερμοκρασίες 235 /70. Έφαγα βέβαια ψάχνωντας και τα 50γρ δοκιμαστικού που είχα πάρει :) . Θα δοκιμάσω και καθάρισμα της μαγνητικής επιφάνειας μιας και έχει εκτυπώσει 3 κιλά pla και δεν την έχω καθαρίσει ποτέ. Σκέφτομαι σαν επόμενη αναβάθμιση το PrimaCreator FlexPlate PEI  όταν θα είναι διαθέσιμο από Ελλάδα.

235-240 petg 70 bed

χαμηλή ταχύτητα και ψύξη 80-90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σορι αν ειμαι οφτοπικ αλλά θέλω ενα απλό πρόγραμμα για να σχεδιάσω στην ουσία 3 γρανάζια και να στείλω σε αρχείο .stl απ οτι κατάλαβα σε κατάστημα για να μου κάνει την εκτυπωση .

Υπάρχει κάποιο free πρόγραμμα να κάνω κάτι τέτοιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostasbm είπε

235-240 petg 70 bed

χαμηλή ταχύτητα και ψύξη 80-90%

Το συγκεκριμενο PETG δε θελει τοσο υψηλη θερμοκρασια.

Επισης υπερβολικο ειναι το 80-90% ανεμιστηρας για PETG.

3 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Παιδιά σορι αν ειμαι οφτοπικ αλλά θέλω ενα απλό πρόγραμμα για να σχεδιάσω στην ουσία 3 γρανάζια και να στείλω σε αρχείο .stl απ οτι κατάλαβα σε κατάστημα για να μου κάνει την εκτυπωση .

Υπάρχει κάποιο free πρόγραμμα να κάνω κάτι τέτοιο ;

Προσωπικα χρησιμοποιω το Fusion 360.Δηλωνεις οτι εισαι και φοιτητης και στο δινουν τσαμπε 3 χρονια.

Τωρα αν θες κατι πολυ απλο,υπαρχουν και Online προγραμματα που σχεδιαζεις χωρις να κανεις εγκατασταση κατι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...