Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Πουλάω τον voron μου, μετα το hype να τον φτιαξω, οντως είναι ένα μηχάνημα με δυνατότητες παραπάνω από ότι χρειάζομαι. Η ανετα καλύπτει τις ανάγκες μου ως εργαλείο. Όχι για να βγάλω κέρδος, απλα θέλω να αποδεσμεύσω ένα μέρος του αρχικού κεφαλαίου που διέθεσα.

Εχει χρησιμοποιηθεί λιγότερο από 30 ωρες και αυτό για το τελικό calibration. Όλος από επώνυμα υλικά που προτείνει το BOM. Αν κάποιος χρειάζεται μηχάνημα αυτων των δυνατοτήτων ας στειλει PM.

ΥΓ: αν δεν επιτρέπεται το post, ευχαρίστως να το κατεβάσω.122212.png.658531bc5d4623b65b98994dc795d63d.png

αμάν μωρέ, ακόμα δεν τον έφτιαξες... βάζεις φυτίλια εδώ στην ομάδα και μετά....

ΥΓ. Εχω χώσει ήδη πάνω απο 500άρα για D-Bot οπότε δεν με παίρνει να κάνω πίσω... αλλιώς θα το σκεφτόμουν σοβαρά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, nkarama είπε

αμάν μωρέ, ακόμα δεν τον έφτιαξες... βάζεις φυτίλια εδώ στην ομάδα και μετά....

ΥΓ. Εχω χώσει ήδη πάνω απο 500άρα για D-Bot οπότε δεν με παίρνει να κάνω πίσω... αλλιώς θα το σκεφτόμουν σοβαρά...

 

χαχαχαχα φοβερή η ολη διαδικασία/ταξίδι μέχρι να βγει η πρώτη εκτύπωση.

από τότε πιάνει χώρο. ασε που μου θυμίζει τα 1500+ 

θέλω να τον εχω ως κόσμημα, για τα "bragging rights", συν μπορώ να εκτυπώσω οτιδήποτε για μια ζωή, έλυσα ένα πρόβλημα. (μήπως να το ξανασκεφτώ? 🤣)

από την άλλη έρχεται η πραγματικότητα και τα τρέχοντα έξοδα 🤣

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία με τον D-Bot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2021 στις 12:33 ΜΜ, nikniknikniknik είπε

χαχαχαχα φοβερή η ολη διαδικασία/ταξίδι μέχρι να βγει η πρώτη εκτύπωση.

από τότε πιάνει χώρο. ασε που μου θυμίζει τα 1500+ 

θέλω να τον εχω ως κόσμημα, για τα "bragging rights", συν μπορώ να εκτυπώσω οτιδήποτε για μια ζωή, έλυσα ένα πρόβλημα. (μήπως να το ξανασκεφτώ? 🤣)

από την άλλη έρχεται η πραγματικότητα και τα τρέχοντα έξοδα 🤣

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία με τον D-Bot!

Αν είχα χώρο θα στον έπαιρνα και θα πόσταρα φωτογραφίες του συχνά πυκνα εδώ, για να σου θυμίζουν το λάθος σου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε τον και μια αγγελία εδώ...

https://www.facebook.com/groups/489480811464715

(disclaimer: δεν έχω σχέση με το group)

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα θεματάκι  με τον εκτυπωτή μου (creality cr-10 3d) όταν το βάζω να φτιάξει κάτι μου το βγάζει στην αρχή καλά και μετά την μέση αρχίζει τα μακαρόνια και κλωστές και το χαλάει ξέρεις κανένας που μπορεί να οφείλεται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 6:56 ΜΜ, ntafiduck είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα θεματάκι  με τον εκτυπωτή μου (creality cr-10 3d) όταν το βάζω να φτιάξει κάτι μου το βγάζει στην αρχή καλά και μετά την μέση αρχίζει τα μακαρόνια και κλωστές και το χαλάει ξέρεις κανένας που μπορεί να οφείλεται αυτό

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Βάλε και καμιά φωτό ή ακόμα καλύτερα βιντεο αν μπορείς. 

Εκτυπώνει κανονικά και μετά ξαφνικά εκτυπώνει στον αέρα; Την ώρα που γίνεται αυτό βλέπεις να ανεβαίνει πιο ψηλά από ότι θα έπρεπε; ή να σταματάει να βγάζει υλικό για λίγο και μετά να ξαναβγάζει; ή ξεκολάει το layer που εκτυπώνεις; μήπως σηκώνεται από το bed το print σε κάποιο σημείο; μήπως εκτυπώνει εκτός print area; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ, σταματάει να βγάζει υλικό και μερικές φορές ξαναβγάζει μετά από λίγο ή σταματά εντελώς. Όταν βγάζω πίσω το νήμα είναι στην άκρη 4-5 χιλ. είναι φουσκωμένο, το κόβω το περνάω και βγάζει κανονικά όχι για πολύ. Αυτό συμβαίνει όταν η εκτύπωση έχει retraction ακόμη και σε ρηθμιση 4 mm. 

Σε σπιράλ βάζο που δεν έχει retraction βγήκε πολύ καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, User000100 είπε

Αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ, σταματάει να βγάζει υλικό και μερικές φορές ξαναβγάζει μετά από λίγο ή σταματά εντελώς. Όταν βγάζω πίσω το νήμα είναι στην άκρη 4-5 χιλ. είναι φουσκωμένο, το κόβω το περνάω και βγάζει κανονικά όχι για πολύ. Αυτό συμβαίνει όταν η εκτύπωση έχει retraction ακόμη και σε ρηθμιση 4 mm. 

Σε σπιράλ βάζο που δεν έχει retraction βγήκε πολύ καλό. 

Τι hotend έχεις; Τι filament χρησιμοποιείς και σε τι θερμοκρασία εκτυπώνεις;

Μάλλον έχεις heatcreap για κάποιο λόγο, δλδ ζεσταίνεται ο λαιμός του hotend πιο ψηλά από όσο πρέπει, για αυτό και φουσκώνει το filament. Το ανεμιστηράκι του hotend δουλεύει κανονικά; Δοκίμασε να εκτυπώσεις με λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία και δοκίμασε και μικρότερα retractions να δεις αν βελτιώνεται η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 6:56 ΜΜ, ntafiduck είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα θεματάκι  με τον εκτυπωτή μου (creality cr-10 3d) όταν το βάζω να φτιάξει κάτι μου το βγάζει στην αρχή καλά και μετά την μέση αρχίζει τα μακαρόνια και κλωστές και το χαλάει ξέρεις κανένας που μπορεί να οφείλεται αυτό

Δες αν το νημα απο την ανυψωση κανει μεγαλη κυρτοτητα ώστε να μην τραβάει ο extruder σωστά, η αν βρίσκει κάποιο εμπόδιο. Λογικα σου συμβαινει σε συγκεκριμενο υψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 1:32 ΜΜ, User000100 είπε

Εγώ έχω all metal hotend, ναι ακριβώς αυτό συμβαίνει, ζέστανε ο λαιμός, θα βάλω το stock. 

Αν θες δώσε παραπάνω πληροφορίες μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε πριν πας πίσω στο stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα μόνο το hotend ο ανεμιστήρας είναι ο ίδιος, μάλλον δεν φτάνει ο αέρας.

Εκτυπώνω PETG και PLA και όπως είδα για αυτά τα hotend συστήνουν τη χρήση λαιμού με ενσωματωμένο PTFE. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μολις αγορασα εναν ender 3 v2 και σχεδον ολα τα prints εχουν το ιδιο προβλημα. Σε καποια layers κανει πολυ χοντρες γραμμες (χωρις σταθερο μοτιβο ειναι σε τυχαια υψη). Χρησιμοποιω το jyer's firmware με manual mesh bed leveling, ολα τα αλλα ειναι stock. Σε εναν παλιοτερο ender 3 δεν ειχαν ποτε τετοιο θεμα με το ιδιο υλικο οποτε σιγουρα μπορω να αποκλεισω το pla που χρησιμοποιω.

benchy.jpg

thorn.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ερώτηση κύριοι αν ξέρετε...

Χρησιμοποιώ βηματικούς των 2Α ρεύματος. Με την SKR1.4 και TMC2209 drivers (UART). 

Εχω δηλώσει στο configuration_adv.h  ρεύμα 1350mA. 

config_adv.PNG.590576ad278cc649d0a8a7570ee9ecce.PNG

 

Το κάνω compile και το φορτώνω κανονικά, αλλά η Μ122 επιστρέφει ότι οι drivers έχουν ρυθμιστεί για 800mA

 

m122.PNG.a833f7bc940acc26d8fe6da1a8259855.PNG

 

Υπόψιν δεν έχω συνδέσει ακόμα τους κινητήρες, απλά αναρωτιέμαι αν αυτό είναι σωστό... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarama είπε

αλλη μια ερώτηση κύριοι αν ξέρετε...

Χρησιμοποιώ βηματικούς των 2Α ρεύματος. Με την SKR1.4 και TMC2209 drivers (UART). 

Εχω δηλώσει στο configuration_adv.h  ρεύμα 1350mA. 

config_adv.PNG.590576ad278cc649d0a8a7570ee9ecce.PNG

 

Το κάνω compile και το φορτώνω κανονικά, αλλά η Μ122 επιστρέφει ότι οι drivers έχουν ρυθμιστεί για 800mA

 

m122.PNG.a833f7bc940acc26d8fe6da1a8259855.PNG

 

Υπόψιν δεν έχω συνδέσει ακόμα τους κινητήρες, απλά αναρωτιέμαι αν αυτό είναι σωστό... 

 

αποθηκευεις τις αλλαγες??? μ500

δοκιμασε με το pronterface να κανεις τις αλλαγες και αποθηκευση

και γω τα ιδια εχω παντα στα 850 με 900   δεν εχω χρειαστει παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...