Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αποθηκευεις τις αλλαγες??? μ500

δοκιμασε με το pronterface να κανεις τις αλλαγες και αποθηκευση

και γω τα ιδια εχω παντα στα 850 με 900   δεν εχω χρειαστει παραπανω

Αφού τις βάζω στο configuration_adv.h ... Λογικά δεν έπρεπε να τις περνάει με το που φλασάρω το firmware? την τιμή ας πούμε του microstepping όταν την αλλάζω, μετά το φλασάρισμα, την δείχνει σωστά η Μ122. Το ρεύμα όμως όχι... 

Λες επειδή είναι setting που μπορεί να το πειράξεις με εντολή και αποθηκεύετε στην EEPROM να το τραβάει απο εκεί? και απλά να πρέπει να κάνω πχ Μ501... Παω να το δοκιμάσω...

Edit: Ευτυχώς μετά απο το σχόλιό σου και την φλασία που έφαγα όντως έτσι είναι... Επειδή είναι settings τις EEPROM, ήθελε να κάνω restore τα defaults με Μ502 και μετά όλα καλά. Για 2Α έχω βάλει 1350mA (που χ1.414 πάει λίγο κάτω απο 2Α peak) και η ησυχία πλέον είναι απίστευτη!!!!!! Δεν έχω λόγια! πρώτη φορά χρησιμοποιώ TMC και έχω μείνει άφωνος.... Οπως αυτά! 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nkarama είπε

Αφού τις βάζω στο configuration_adv.h ... Λογικά δεν έπρεπε να τις περνάει με το που φλασάρω το firmware? την τιμή ας πούμε του microstepping όταν την αλλάζω, μετά το φλασάρισμα, την δείχνει σωστά η Μ122. Το ρεύμα όμως όχι... 

Λες επειδή είναι setting που μπορεί να το πειράξεις με εντολή και αποθηκεύετε στην EEPROM να το τραβάει απο εκεί? και απλά να πρέπει να κάνω πχ Μ501... Παω να το δοκιμάσω...

Edit: Ευτυχώς μετά απο το σχόλιό σου και την φλασία που έφαγα όντως έτσι είναι... Επειδή είναι settings τις EEPROM, ήθελε να κάνω restore τα defaults με Μ502 και μετά όλα καλά. Για 2Α έχω βάλει 1350mA (που χ1.414 πάει λίγο κάτω απο 2Α peak) και η ησυχία πλέον είναι απίστευτη!!!!!! Δεν έχω λόγια! πρώτη φορά χρησιμοποιώ TMC και έχω μείνει άφωνος.... Οπως αυτά! 

σε λίγο θα σε ενοχλεί ο ανεμιστήρας ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kostasbm είπε

σε λίγο θα σε ενοχλεί ο ανεμιστήρας ίσως...

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ...  οτι θα με βάλει σε έξοδα η ησυχία και θα πληρώνω noctua ....

ειδικά με τέτοια ρεύματα...

αλλά η κατασκευή του Z είναι λιγουλάκι τέρας...

ένα πλαίσιο απο 4020 αλουμίνιο (CoreXY) και πάνω του πλακα αλουμινίου 33χ33 εκ. πάχους 5 χιλιοστά  με 20 μαγνητάκια.  3 lead screws που ελέγχονται απο έναν stepper... με 16/36 ratio....  Οπότε το ρεύμα το χρειάζετε για να κουνήσει όλο αυτό το θεριό...

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nkarama είπε

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ...  οτι θα με βάλει σε έξοδα η ησυχία και θα πληρώνω noctua ....

ειδικά με τέτοια ρεύματα...

αλλά η κατασκευή του Z είναι λιγουλάκι τέρας...

ένα πλαίσιο απο 4020 αλουμίνιο (CoreXY) και πάνω του πλακα αλουμινίου 33χ33 εκ. πάχους 5 χιλιοστά  με 20 μαγνητάκια.  3 lead screws που ελέγχονται απο έναν stepper... με 16/36 ratio....  Οπότε το ρεύμα το χρειάζετε για να κουνήσει όλο αυτό το θεριό...

 

 

τους μαγνητες δεν τους συμπαθω και στο μεγαλο blv cube προς το παρον με κεραμικο τζαμι κουζινας το οποιο στο δικο μου τουλαχιστον κραταει σταθερη τη θερμοκρασια σε ολο το τζαμι(εχω και μια μονωση απο κατω απο το κρεβατι)

το μονο που θα κανω μελλοντικα ειναι 3 Ζ ανεξαρτητα με μπαλλακια μαγνητες για να λεμε οτι εχουμε το τελειο levelling,το οποιο εχω ηδη αλλα για να εχουμε να λεμε....

τα αμπερ με μετρο γιατι μπορει να χρειαστεις ψυξη και στα μοτερ σε μεγαλες εκτυπωσεις η σε μεγαλυτερες ταχυτητες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και τέθηκε το θέμα αθόρυβων ανεμιστήρων, στην περίπτωση του ender 3 που παίζει στα 24V ποια είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος για να τον κάνουμε αθόρυβο δεδομένου ότι υπάρχουν ελάχιστες επιλογές φαν στα 24V?

είδα ότι κάποιοι κα΄νουν step down το voltage στα 12V ώστε να έχουν πολλές επιλογες.... καποια άλλη μέθοδος υπάρχει?

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

μιας και τέθηκε το θέμα αθόρυβων ανεμιστήρων, στην περίπτωση του ender 3 που παίζει στα 24V ποια είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος για να τον κάνουμε αθόρυβο δεδομένου ότι υπάρχουν ελάχιστες επιλογές φαν στα 24V?

είδα ότι κάποιοι κα΄νουν step down το voltage στα 12V ώστε να έχουν πολλές επιλογες.... καποια άλλη μέθοδος υπάρχει?

Εγώ έχω βάλει ένα sunon 4020 24V (MF40202V2 για super silent V1 πιο δυνατός VX δυνατότερος) που ψύχει καλύτερα από τον stock και είναι πιο αθόρυβος. Οι noctua δυστυχώς και φασαρία θέλουν για να τους δώσεις 12V και δεν ψύχουν επαρκώς σε αυτές τις διαστάσεις. Γενικά σε 4010 για να δουλεύει αποτελεσματικά πρέπει να κάνει και λίγη φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον ender 3 είναι καινούργιος to extruder χτυπάει Πάνω την αριστερή μεριά θέλει να πάει πιο αριστερά ενώ δεν υπάρχει χωρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1a1 είπε

Έχω τον ender 3 είναι καινούργιος to extruder χτυπάει Πάνω την αριστερή μεριά θέλει να πάει πιο αριστερά ενώ δεν υπάρχει χωρος

μια φωτο-βιντεο κατατοπιζει καλυτερα για το προβλημα που αντιμετωπιζεις

ποιο πιθανο να μη δουλευει το endstop .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μπορει κάποιος από την κοινότητα να με βοηθήσει για κατασκευή δύο τεμαχίων επί πληρωμη από το είδος της φωτογραφίας;

Περιοχή Αιγάλεω και γενικότερα εντός λεκανοπεδίου.

Για περισσότερες λεπτομέρειες pm me

IMG_20210530_213759.jpg

Επεξ/σία από kristosfm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα άλλαξα το nozzle του stock Ender 3 με 0,8mm brass.

Δεν κάνω τόσο λεπτομερείς εκτυπώσεις και προτιμώ να εκτυπώνω γρηγορότερα.

Είδα πως ο Cura έχει ένα μόνο profile για 0,8 nozzle.

Θέλει κάποιος να μοιραστεί τις ρυθμίσεις που τον έχουν εξυπηρετήσει?

Εκτυπώνω φωτιστικά,κασπώ και γλάστρες,όχι αντικείμενα που χρειάζονται μεγάλη λεπτομέρεια.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά

Μετά απο αρκετό καιρό ξανα έπιασα εναν evo tarantula printer που χρησιμοποιούσα , μετα ομως απο αρκετό καιρό σε αχρηστία μαλλον κατι εχει ξερυθμιστεί μαλλον με το bed .... ανεβάζω ενα βιντεάκι  με το πρόβλημα που έχω αν μπορείτε να με βοηθήσετε και αν λύνεται φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SPANK είπε

Καλημέρα παιδιά

Μετά απο αρκετό καιρό ξανα έπιασα εναν evo tarantula printer που χρησιμοποιούσα , μετα ομως απο αρκετό καιρό σε αχρηστία μαλλον κατι εχει ξερυθμιστεί μαλλον με το bed .... ανεβάζω ενα βιντεάκι  με το πρόβλημα που έχω αν μπορείτε να με βοηθήσετε και αν λύνεται φυσικά

endstop δε δουλευει  και συνεχιζει να σπρωχνει  ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Διαφώτισε με τι μπορώ να κάνω τώρα ?

στο πισω μερος που ειναι το endstop μολις μετακινεις το τραπεζι πισω και το πατησεις πρεπει να σταματησει....αν δεν σταματησει εχει χαλασει η κατι παιζει με τη συνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...