Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

στο πισω μερος που ειναι το endstop μολις μετακινεις το τραπεζι πισω και το πατησεις πρεπει να σταματησει....αν δεν σταματησει εχει χαλασει η κατι παιζει με τη συνδεση

Και με το δάχτυλο που το πατάω δεν σταματάει το bed έρχεται πίσω , πατάει επάνω του και κανει γκρρρ γκρρρ σαν να το σπρώχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Και με το δάχτυλο που το πατάω δεν σταματάει το bed έρχεται πίσω , πατάει επάνω του και κανει γκρρρ γκρρρ σαν να το σπρώχνει

αρα αλλαξε το με ενα αλλο να δεις αν κανει τα ιδια

κοιταξε τη συνδεση για χαλαρα καλωδια στη μητρικη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα πολυμετρο και βαλε τις επαφες πανω στα πινακια,βαλε το πολυμετρο στη μετρηση για συνεχεια και πατησε το διακοπτη με το χερι.Αν δεν αλλαξει η ενδειξη τοτε ειναι χαλασμενο το endstop.

Γενικα πανω στο endstop τα καλωδια κρατιοντουσαν με τη θεληση τους, καθως ηταν στερεωμενα με ενα θερμοσυστελλομενο και αγαπη οποτε εφευγαν πανευκολα και γινοταν αυτο που βλεπεις.Πιστευω πως απλα θα εχει ξεκουμπωσει καποιο απο τα δυο.

Αν εχεις διαθεση και κολλητηρι,κολλησε τα.Αν και δε ξερω μηπως καταστραφει απο τη θερμοκρασια το endstop,δε το ειχα δοκιμασει καθως με λιγο ζορι ξανακουμπωνε το δικο μου και εμενε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ειναι το endstop ! , ευτυχώς ειχα ανταλλάκτικό και δουλεύει με το αλλο , περίεργο πάντως πως χάλασε απο μόνο του , δεν ξέρω ισως απο την αχρηστία

Εκτυπώνω και πάλι ενα κυβάκι και απο οτι φαίνεται λειτουργεί κανονικά μετα απο τοση απραξία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τώρα να να πάρω εναν 2ο printer καλύτερο απο τον tarantula , έδω ορισμένους τον Ender 3 , τον Anycubic Photon Zero , τι προτείνετε γενικά για 2ο printer ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SPANK είπε

Σκέφτομαι τώρα να να πάρω εναν 2ο printer καλύτερο απο τον tarantula , έδω ορισμένους τον Ender 3 , τον Anycubic Photon Zero , τι προτείνετε γενικά για 2ο printer ?

Απο tarantula πηγα σε ender 3 v2.

Ενταξει ,τρελη αναβαθμιση δε θα το ελεγα.

Κερδιζεις κυριως σε θορυβο,ειναι πιο συμμαζεμενος ενω υπαρχει αντιστοιχα και πολυ υλικο αν θες να αναβαθμισεις.

Σε ποιοτητα και ταχυτητα πανω κατω τα ιδια με ενα ελαφρυ προβαδισμα προφανως ο ender.

Τον tarantula τον ειχα στειλει γιατι μου ειχε προβλημα και ομολογω πως και μονο ο λιγοτερος θορυβος αξιζε το κοπο.Αλλαξα και ανεμιστηρες βεβαια.

Μειον του ender σε σχεση με τον tarantula οτι δεν εχει Linear advance με αποτελεσμα να κανει ψιλογρομπαλακια στις γωνιες.Λυνεται εν μερει με ανεβασμα του jerk.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Απο tarantula πηγα σε ender 3 v2.

Ενταξει ,τρελη αναβαθμιση δε θα το ελεγα.

Κερδιζεις κυριως σε θορυβο,ειναι πιο συμμαζεμενος ενω υπαρχει αντιστοιχα και πολυ υλικο αν θες να αναβαθμισεις.

Σε ποιοτητα και ταχυτητα πανω κατω τα ιδια με ενα ελαφρυ προβαδισμα προφανως ο ender.

Τον tarantula τον ειχα στειλει γιατι μου ειχε προβλημα και ομολογω πως και μονο ο λιγοτερος θορυβος αξιζε το κοπο.Αλλαξα και ανεμιστηρες βεβαια.

Μειον του ender σε σχεση με τον tarantula οτι δεν εχει Linear advance με αποτελεσμα να κανει ψιλογρομπαλακια στις γωνιες.Λυνεται εν μερει με ανεβασμα του jerk.

Σκεφτόμουν να πάω στον Anycubic Photon αφου θέλω κυρίως να εκτυπώνω μικρά πράγματα όπως φιγούρες , για μεγαλύτερα εχω τον tarantula , αλλα όπως λες απο tarantula σε ender δεν αξίζει όσο αφορά την ποιότητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SPANK είπε

Σκεφτόμουν να πάω στον Anycubic Photon αφου θέλω κυρίως να εκτυπώνω μικρά πράγματα όπως φιγούρες , για μεγαλύτερα εχω τον tarantula , αλλα όπως λες απο tarantula σε ender δεν αξίζει όσο αφορά την ποιότητα ?

Ε για μικρα αντικειμενα και εφοσον εχεις ηδη tarantula τοτε ναι ο Photon ειναι καλυτερη λυση.

Απο θεμα ποιοτητας καθαρα,προσωπικα δε θα τον προτεινα τον ender σε σχεση με τον tevo(ως αντικατασταση,δηλαδη να δωσεις λεφτα απο τη τσεπη σου.Αν σου βγει με καποιο τροπο τραμπα χωρις καποια διαφορα τοτε προφανως τον αλλαζεις).Δε δινει δηλαδη κατι ο ender που ο tarantula με λιγες αναβαθμισεις δε μπορει να πιασει.

Προσωπικα οπως τον ειχα στησει τον tarantula,περα απο το θεμα θορυβου,ημουν πολυ ικανοποιημενος.

Καποια στιγμη μου εμφανισε ενα προβλημα και βουλωνε συνεχεια τα Nozzle και ποτε δε βρηκα γιατι.Ειχα αλλαξει τα παντα σχεδον που εμπλεκονται στη πορεια του νηματος και δε βγηκε ακρη,οποτε τον εδωσα αναφεροντας στον αγοραστη το προβλημα.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενε προβληματάκι που έχω με τον tarantula ειναι οταν αρχίζει και φτιάχνει σχέδια ευθείες κτλπ που ειναι ψηλά σε ύψος ( πχ φιγούρες , κουτάκια κτλπ ) στο πέρασμα που κάνει το noozle ναι μετα το φτιάχνει κανονικά αλλα δεν βγαίνει το σχέδιο πολύ σωστο διοτι περνάει το υλικό αλλα ειναι τοσο ζεστό που στο επόμενο πέρασμα παλι ειναι ψιλό λιωμένο , δεν εχει δηλαδή προλάβει να κρυώσει ... δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ενε προβληματάκι που έχω με τον tarantula ειναι οταν αρχίζει και φτιάχνει σχέδια ευθείες κτλπ που ειναι ψηλά σε ύψος ( πχ φιγούρες , κουτάκια κτλπ ) στο πέρασμα που κάνει το noozle ναι μετα το φτιάχνει κανονικά αλλα δεν βγαίνει το σχέδιο πολύ σωστο διοτι περνάει το υλικό αλλα ειναι τοσο ζεστό που στο επόμενο πέρασμα παλι ειναι ψιλό λιωμένο , δεν εχει δηλαδή προλάβει να κρυώσει ... δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα

Εχεις βαλει ανεμιστηρα στο nozzle?

Αν οχι,τοτε βαλε.

Αλλιως παιξε με τις επιλογες που εχει ο slicer σου και εαν το Layer ειναι μικρο σε χρονο,κοβει ταχυτητα για να προλαβει να κρυωσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Εχεις βαλει ανεμιστηρα στο nozzle?

Αν οχι,τοτε βαλε.

Αλλιως παιξε με τις επιλογες που εχει ο slicer σου και εαν το Layer ειναι μικρο σε χρονο,κοβει ταχυτητα για να προλαβει να κρυωσει.

Ναι έχει κανονικά , για slicer τον cura χρησιμοποιώ και έχω επιλέξει το προφίλ του Tarantula , στους αλλους slicer δεν έχω βρεί αντίστοιχο προφίλ , οποτε δηλαδή τι πρέπει να ψάξω για να αλλάξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο εκτυπωτης ειναι στη κατασταση οπως στο βιντεο που εβαλες πισω,τοτε δεν εχει ανεμιστηρα που να χτυπαει στο Nozzle.

Προσεχε,οχι στη ψυκτρα του hotend.Εκει εχεις.

Για κατι τετοιο μιλαω

https://www.thingiverse.com/thing:2186095

Αυτο ειναι που ειχα και εγω και ηταν απο τα καλυτερο.Θα σου προτεινα να το βγαλεις και να βαλεις ανεμιστηρα καθως βελτιωνει κατα πολυ το αποτελεσμα και εξαλειφει και το προβλημα που αναφερεις χωρις να χρειαστει να κοψεις ταχυτητα και να χανεις χρονο.

Η επιλογη παρολα αυτα στο cura ειναι αυτη

https://support.ultimaker.com/hc/en-us/articles/360012613199-Cooling-settings

Ειναι το Minimum layer time.Ουσιαστικα οριζεις ποση ωρα θα μενει σε ενα Layer.Αν πχ κατι στη κανονικη ταχυτητα παιρνει 5 δευτερα να το εκτυπωσει,το βαζεις 10 και κοβει τη ταχυτητα στο μισο για να κανει 10 και να προλαβει να κρυωσει.Διαβασε γενικα λιγο στο λινκ τις επιλογες και τι κανει η καθεμια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν ο εκτυπωτης ειναι στη κατασταση οπως στο βιντεο που εβαλες πισω,τοτε δεν εχει ανεμιστηρα που να χτυπαει στο Nozzle.

Προσεχε,οχι στη ψυκτρα του hotend.Εκει εχεις.

Για κατι τετοιο μιλαω

https://www.thingiverse.com/thing:2186095

Αυτο ειναι που ειχα και εγω και ηταν απο τα καλυτερο.Θα σου προτεινα να το βγαλεις και να βαλεις ανεμιστηρα καθως βελτιωνει κατα πολυ το αποτελεσμα και εξαλειφει και το προβλημα που αναφερεις χωρις να χρειαστει να κοψεις ταχυτητα και να χανεις χρονο.

Η επιλογη παρολα αυτα στο cura ειναι αυτη

https://support.ultimaker.com/hc/en-us/articles/360012613199-Cooling-settings

Ειναι το Minimum layer time.Ουσιαστικα οριζεις ποση ωρα θα μενει σε ενα Layer.Αν πχ κατι στη κανονικη ταχυτητα παιρνει 5 δευτερα να το εκτυπωσει,το βαζεις 10 και κοβει τη ταχυτητα στο μισο για να κανει 10 και να προλαβει να κρυωσει.Διαβασε γενικα λιγο στο λινκ τις επιλογες και τι κανει η καθεμια.

Α ναι κατάλαβα τι λές , ναι ο εκτυπωτής ειναι αυτος που έχω στο βίντεο , οποτε θέλω μια τέτοια βάση να βάλω ενα ανεμιστηράκι , αλλιώς υπάρχει πχ έτοιμη λύση να αλλάξω το noozle σε κάτι καλύτερο και ανεμιστηράκι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Α ναι κατάλαβα τι λές , ναι ο εκτυπωτής ειναι αυτος που έχω στο βίντεο , οποτε θέλω μια τέτοια βάση να βάλω ενα ανεμιστηράκι , αλλιώς υπάρχει πχ έτοιμη λύση να αλλάξω το noozle σε κάτι καλύτερο και ανεμιστηράκι ?

Ετοιμη βαση με ανεμιστηρα δε νομιζω να βρεις.Γενικα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο να το στησεις.

Αν ειχες φτιαξει δηλαδη τον εκτυπωτη κιολας εσυ,ευκολο θα σου φανει.

Να αλλαξεις nozzle/hotend δεν υπαρχει λογος.Τουλαχιστον ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Ετοιμη βαση με ανεμιστηρα δε νομιζω να βρεις.Γενικα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο να το στησεις.

Αν ειχες φτιαξει δηλαδη τον εκτυπωτη κιολας εσυ,ευκολο θα σου φανει.

Να αλλαξεις nozzle/hotend δεν υπαρχει λογος.Τουλαχιστον ακομα.

Ναι τον εκτυπωτή τον είχα φτιάξει κομμάτι κομμάτι και ήταν και ωραία διαδικασία , όταν φτιάξω την βάση για το ανεμιστηρακι προσαρμόζει εύκολα επάνω στο noozle εκεί κοντά στο άλλο ; 

Ρεύμα πως θα πάρει , θα πάρει από το καλώδιο από το άλλο ανεμιστηρακι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...