Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

Θα δοκιμάσω κ αυτό που προτείνεις κ επανέρχομαι. άφησα να προχωρήσει ο δοκιμαστικό κύβος από εδώ

https://www.thingiverse.com/thing:3319134

και αυτό είναι το αποτέλεσμα. Profile cura χρησιμοποίησα το προτεινόμενο από εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=G3VlDR9KdGw

Δοκίμασα κ 2η εκτύπωση με 240/60 θερμοκρασία, λίγο υψηλότερη κατά 5 βαθμούς hotend και νομίζω βγαίνει λίγο καλύτερα.

 

260172644_10228041609124869_8605443619815081783_n.jpg

Εκτυπωσε αυτο

https://www.thingiverse.com/thing:1278865

Και κανε και αυτα που σου λενε παραπανω.Να μετρησεις δηλαδη ποσο βγαζει ο extruder για να δεις οτι τα βηματα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα κι από μένα,

Μπήκα και γω στη 3d παρέα με την προσφορά για τον ender 3 pro. Διάβασα αρκετά πράγματα και είδα και αρκετά βίντεο αλλά έχω κάποιες απορίες.

Ενώ η ποιότητα της εκτύπωσης είναι αρκετά καλή αντιμετωπίζω πρόβλημα με bed adhesion. Θεωρώ πως έκανα αρκετά καλό bed leveling, αλλά χωρίς brim δεν κολλάει καθόλου στο bed, ενώ και με brim έχει 50% πιθανότητες να ξεκολλήσει κάποια στιγμή.

Χωρίς brim κάνει warping σχεδόν κατευθείαν και ξεκολλάει.

Αυτό για έναν κύβο 2x2.

Ακόμη και όταν ολοκληρώθηκε η εκτύπωση με brim, το print ξεκόλλησε κατευθείαν μόλις κούνησα το bed, σαν να ήταν έτοιμο να ξεκολλήσει από μόνο του. Σε βιντεάκια που βλέπω θέλουνε σπάτουλα για να ξεκολλήσει.

Παραθέτω και μια φωτό από αποτυχημένη εκτύπωση που ξεκόλλησε στο 70%.

Θερμοκρασία  εκτύπωσης στους 200/60 με neema 3d Athena .

Επίσης όταν βάζετε 60 βαθμούς το bed σαν αίσθηση στο χέρι πώς είναι; Χλιαρό, ζεστό ή καυτό; Το ακουμπάτε χωρίς πρόβλημα; Γιατί σε μένα φαίνεται αρκετά χλιαρό σε σημείο να αμφιβάλλω για την αξιοπιστία της μέτρησης.

Τέλος bltouch αξίζει να βάλω και αν ναι από πού προτείνεται αγορά γιατί στο ebay βλέπω μεγάλη διακύμανση στην τιμή.

Ευχαριστώ…

fail (2).jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια μέτρηση της θερμοκρασίας του  bed και ξανακάνε  bed leveling

Έχω τον ίδιο εκτυπωτή και όταν τον πείρα είχα αυτό το πρόβλημα, η μύτη δεν πήγεναι αρκετά κάτω για να γίνει σωστά  bed leveling.

Εκοψα λίγο το <<αυφτάκι>> από το end stop για να κατέβει λίγα πιο κάτω.

Αλλά μετά έβαλα αλλά ελατήρια πιο σκληρά και είναι πολύ καλύτερα γιατί κρατάει την ρύθμιση για πολλές εκτυπώσεις.

Προτείνω αυτά από σιλικόνη

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.aliexpress.com/item/4001034521110.html&ved=2ahUKEwijmaCS4Lb0AhXKhv0HHcJfB7YQFnoECCMQAQ&usg=AOvVaw1zU6SX08zJZpM4nOa6DsuN

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2021 στις 12:18 ΜΜ, Dantε είπε

Εχει αλλα δεν εχουν αποθεμα.

Ισως ταιριαζει αυτο,παρε και ενα τηλ να ρωτησεις

https://grobotronics.com/extruder-heating-block-e3d-v6-for-probe-thermistor.html

ΥΓ.Μπα δε ταιριαζει αυτο.Δε βλεπω καποιο διαθεσιμο που να ταιριαζει αλλα δε χανεις κατι να παρεις ενα τηλ.

Τελικα πηρα τηλεφωνο και τα παιδια ηταν εξαιρετικά, ειχανε έλλειψη αλλ μου δωσανε 2 επιλογες (2€ και 22€), μπαίνοντας στο site της micro swiss είδα μερικα αρνητικά σχολια για το ακριβό, οποτε πηρα τον φθηνο.

Τον κουμπωνω και βλεπω δεν εχει ιδιο τροπο για να συνδεθεί ο μετρητης θερμοκρασίας, βρίσκω πως μπαίνει, αλλα οι θερμοκρασια ειναι παντού.

Και ενω ειμαι ετοιμος να παρατησω το χόμπι,θυμαμαι αυτο το pid tuning και wow, η θερμοκρασία στο nozzle ειναι flat. Im back and printing.

 

 

Ενα θεματακι που μου έμεινε ειναι οτι δεν αποθηκεύει ο ender 3 pro αυτες της ρυθμίσεις,το εβαλα για την ωρα στο start code του cura αλλα καπου διαβασα για custom firmware που διορθώνουν αυτο και άλλα θεματακια, μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει;

Επεξ/σία από stavrakas92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stavrakas92 είπε

Τελικα πηρα τηλεφωνο και τα παιδια ηταν εξαιρετικά, ειχανε έλλειψη αλλ μου δωσανε 2 επιλογες (2€ και 22€), μπαίνοντας στο site της micro swiss είδα μερικα αρνητικά σχολια για το ακριβό, οποτε πηρα τον φθηνο.

Τον κουμπωνω και βλεπω δεν εχει ιδιο τροπο για να συνδεθεί ο μετρητης θερμοκρασίας, βρίσκω πως μπαίνει, αλλα οι θερμοκρασια ειναι παντού.

Και ενω ειμαι ετοιμος να παρατησω το χόμπι,θυμαμαι αυτο το pid tuning και wow, η θερμοκρασία στο nozzle ειναι flat. Im back and printing.

 

 

Ενα θεματακι που μου έμεινε ειναι οτι δεν αποθηκεύει ο ender 3 pro αυτες της ρυθμίσεις,το εβαλα για την ωρα στο start code του cura αλλα καπου διαβασα για custom firmware που διορθώνουν αυτο και άλλα θεματακια, μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει;

pid tuning και στο bed ...το τσεκαρεις και με πιστολι θερμοκρασιας αν εχεις ..πιθανον η eeprom του εκτυπωτη να μην εχει χωρο για να αποθηκευσει .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kostasbm είπε

pid tuning και στο bed ...το τσεκαρεις και με πιστολι θερμοκρασιας αν εχεις ..πιθανον η eeprom του εκτυπωτη να μην εχει χωρο για να αποθηκευσει .....

 

Αυτό που λεει εδω μου κάνει και σχολιαζουν οτι δεν εχει το firmware την δυνατότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2021 στις 10:28 ΜΜ, Kaboomzer είπε

Καλησπέρα κι από μένα,

Μπήκα και γω στη 3d παρέα με την προσφορά για τον ender 3 pro. Διάβασα αρκετά πράγματα και είδα και αρκετά βίντεο αλλά έχω κάποιες απορίες.

Ενώ η ποιότητα της εκτύπωσης είναι αρκετά καλή αντιμετωπίζω πρόβλημα με bed adhesion. Θεωρώ πως έκανα αρκετά καλό bed leveling, αλλά χωρίς brim δεν κολλάει καθόλου στο bed, ενώ και με brim έχει 50% πιθανότητες να ξεκολλήσει κάποια στιγμή.

Χωρίς brim κάνει warping σχεδόν κατευθείαν και ξεκολλάει.

Αυτό για έναν κύβο 2x2.

Ακόμη και όταν ολοκληρώθηκε η εκτύπωση με brim, το print ξεκόλλησε κατευθείαν μόλις κούνησα το bed, σαν να ήταν έτοιμο να ξεκολλήσει από μόνο του. Σε βιντεάκια που βλέπω θέλουνε σπάτουλα για να ξεκολλήσει.

Παραθέτω και μια φωτό από αποτυχημένη εκτύπωση που ξεκόλλησε στο 70%.

Θερμοκρασία  εκτύπωσης στους 200/60 με neema 3d Athena .

Επίσης όταν βάζετε 60 βαθμούς το bed σαν αίσθηση στο χέρι πώς είναι; Χλιαρό, ζεστό ή καυτό; Το ακουμπάτε χωρίς πρόβλημα; Γιατί σε μένα φαίνεται αρκετά χλιαρό σε σημείο να αμφιβάλλω για την αξιοπιστία της μέτρησης.

Τέλος bltouch αξίζει να βάλω και αν ναι από πού προτείνεται αγορά γιατί στο ebay βλέπω μεγάλη διακύμανση στην τιμή.

Ευχαριστώ…

fail (2).jpg

 

Φίλε μου σωστά αυτά που γράψανε τα παιδιά να κάνεις, να προσθέσω καλό καθάρισμα του bed ακόμα και αν πρόκειται να βάλεις χαρτοταινίες επάνω του.  Το καθάρισμα εγώ το κάνω με ασετόν και πανί.

Από τις θερμοκρασίες που γράφεις έχεις PLA, να σου πω πως κάποιες εταιρείες θέλουν ποιο ψηλά την θερμοκρασία στο bed και ας λένε 50 εώς 60, όπως πχ η DevilDesign.

Εγώ το πρώτο layer για PLA το βάζω 72C και στο δεύτερο το ρίχνω στο 60C , έτσι δεν έχω elephant foot θέμα και κολάει πολύ καλά.  Βέβαια ξέρω οτι το bed μου είναι στις θερμοκρασίες που λέει.

BlTouch έβαλα κινέζικο, είχε διαδικασία να το βάλω αλλά άξιζε, θεόστραβος να είναι ο ταμπλάς θα το δει και θα το ρυθμίσει... ;)  Με το bltouch έχω τυπώσει 6-7 κιλά και είναι από τα καλύτερα upgrades για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, ηδη εχω παραγγειλει καποια upgrades, οπως ελατηρια και μεταλλικό extruder. Τωρα ψαχνομαι για bl touch. Μπορεις να μου πεις ποιο πήρες; Ας ειναι και απο εξω, γιατι στο σκρουτζ δεν βγαζω ακρη με τις ελάχιστες επιλογες που έχει.

Επίσης μερικά μικρα αντικειμενα τα εκτυπωνω αντι για τη μεση, στη γωνία ακριβως πανω απο το γρανάζι ρύθμισης του bed και έχω αρκετά καλυτερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kaboomzer είπε

Ευχαριστώ παιδιά, ηδη εχω παραγγειλει καποια upgrades, οπως ελατηρια και μεταλλικό extruder. Τωρα ψαχνομαι για bl touch. Μπορεις να μου πεις ποιο πήρες; Ας ειναι και απο εξω, γιατι στο σκρουτζ δεν βγαζω ακρη με τις ελάχιστες επιλογες που έχει.

Επίσης μερικά μικρα αντικειμενα τα εκτυπωνω αντι για τη μεση, στη γωνία ακριβως πανω απο το γρανάζι ρύθμισης του bed και έχω αρκετά καλυτερα αποτελέσματα.

Αν θές να πάρεις κινέζικο προτείνω ανεπιφύλακτα την Trianglelabs. Είναι η καλύτερη ποιότητα "μαιμούς"

Διαφορετικά αν θές γνήσιο πας στην cableworks ή robotronics και το παίρνεις. Δεν αξίζει να παραγγειλεις το γνήσιο απο εξωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο team ,

θα ήθελα να κανω μια γρηγορη ερώτηση σχετικα με την βαφή PLA. εκτύπωσα ενα stl ( THANGAR ) και θα ήθελα να το βάψω ..Τι χρώματα μπορώ να παρω? αν εχετε κανα link απο amazon γερμανίας θα βοηθούσε πολύ , είμαι άσχετος απο μοντελισμό!.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kaboomzer είπε

Ευχαριστώ παιδιά, ηδη εχω παραγγειλει καποια upgrades, οπως ελατηρια και μεταλλικό extruder. Τωρα ψαχνομαι για bl touch. Μπορεις να μου πεις ποιο πήρες; Ας ειναι και απο εξω, γιατι στο σκρουτζ δεν βγαζω ακρη με τις ελάχιστες επιλογες που έχει.

Επίσης μερικά μικρα αντικειμενα τα εκτυπωνω αντι για τη μεση, στη γωνία ακριβως πανω απο το γρανάζι ρύθμισης του bed και έχω αρκετά καλυτερα αποτελέσματα.

Δεν θυμάμαι μάρκα (δεν φαίνεται η μάρκα, γιατί το έχω σε βάση που το αγκαλιάζει) αλλά ήταν από τα φθηνά, 14-15 ευρώ.

Η Triangelabs που λέει ο nkarama είναι καλή. Πήρα από αυτούς το Titan extruder, πολύ καλή ποιότητα.

 

2 ώρες πριν, johnagelo είπε

Καλησπέρα στο team ,

θα ήθελα να κανω μια γρηγορη ερώτηση σχετικα με την βαφή PLA. εκτύπωσα ενα stl ( THANGAR ) και θα ήθελα να το βάψω ..Τι χρώματα μπορώ να παρω? αν εχετε κανα link απο amazon γερμανίας θα βοηθούσε πολύ , είμαι άσχετος απο μοντελισμό!.

Ευχαριστώ!

Φίλε μου με ένα google search μου βγήκε η μπροστά το ALL3D site με οδηγό για να βάψεις PLA μοντέλα. Διάβασε το γιατί από ότι ξέρω θέλεις και primer για να πιάσουν τα (ακρυλικά) χρώματα επάνω στο μοντέλο.

https://all3dp.com/2/beginner-s-guide-to-painting-3d-prints-pla-abs/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nkarama είπε

Αν θές να πάρεις κινέζικο προτείνω ανεπιφύλακτα την Trianglelabs. Είναι η καλύτερη ποιότητα "μαιμούς"

Διαφορετικά αν θές γνήσιο πας στην cableworks ή robotronics και το παίρνεις. Δεν αξίζει να παραγγειλεις το γνήσιο απο εξωτερικό.

 

 Υπάρχει κάπου από Ευρωπαϊκή αποθήκη? Από τιμή είναι κομπλέ, αφού είναι κ δοκιμασμένο με ενδιαφέρει κ εμένα..

Μόνο αυτό βρίσκω https://www.banggood.com/Geeetech-TL-touch-V3_2-Auto-Bed-Leveling-Sensor-With-High-Compatibility-For-3D-Printer-p-1154826.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=CategoryComputersPop

αλλά δεν ξέρω αν αξίζει κ βγαίνει 24ε περίπου όλα μαζί..

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpampis81 είπε

 Υπάρχει κάπου από Ευρωπαϊκή αποθήκη? Από τιμή είναι κομπλέ, αφού είναι κ δοκιμασμένο με ενδιαφέρει κ εμένα..

Μόνο αυτό βρίσκω https://www.banggood.com/Geeetech-TL-touch-V3_2-Auto-Bed-Leveling-Sensor-With-High-Compatibility-For-3D-Printer-p-1154826.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=CategoryComputersPop

αλλά δεν ξέρω αν αξίζει κ βγαίνει 24ε περίπου όλα μαζί..

13,57 από Κίνα με free shipping, εγώ θα προτιμούσα αυτό της Trianglelab

https://www.aliexpress.com/item/1005002834508588.html?spm=a2g0o.store_pc_allProduct.8148356.9.3f557e06UM94Xe

" Θα τους ζητήσω προμήθεια μου φαίνεται :P "

ΥΓ. είναι σε προσφορά, σε 10 ώρες λήγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...