Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mpampis81 είπε

Το θέμα είναι ότι ρισκάρεις να περάσει από τελωνείο όμως έτσι αν δεν κάνω λάθος..

Παλιά ήταν πάνω από 21 ευρώ. Όμως άλλαξαν τα πράγματα και αυτό που ξέρω είναι ότι πληρώνεις το φόρο ακόμα και σε μικρότερης αξίας από 21 ευρώ, αλλά χωρίς να περάσει τελωνείο και να πληρώσεις το κόστος εκτελωνισμού.

Στο alliexpress κάτω από την τιμή λέει :   Price includes VAT

Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε αντικείμενα μικρής αξίας. Αυτό που καμιά φορά μου συμβαίνει είναι να αργήσουν ή να μην έρθουν καθόλου. Επειδή κολλάνε και μπορεί να συμβεί να χαθούν, αν δεν έρθουν στην ώρα τους (και αφού έχει περάσει η προθεσμία παράδοσης κατά μία εβδομάδα) ζητάω τα λεφτά μου πίσω πριν λήξει το buyer protection (συνήθως 3 μήνες μετά την αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mpampis81 είπε

 Υπάρχει κάπου από Ευρωπαϊκή αποθήκη? Από τιμή είναι κομπλέ, αφού είναι κ δοκιμασμένο με ενδιαφέρει κ εμένα..

Μόνο αυτό βρίσκω https://www.banggood.com/Geeetech-TL-touch-V3_2-Auto-Bed-Leveling-Sensor-With-High-Compatibility-For-3D-Printer-p-1154826.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=CategoryComputersPop

αλλά δεν ξέρω αν αξίζει κ βγαίνει 24ε περίπου όλα μαζί..

Απο triangleLabs είπαμε... όχι απο Geetech. 15€ απο Κίνα (εγώ το είχα πάρει λιγότερο γιατί το πρόλαβα πριν τον νόμο μετο ΦΠΑ). Υπόψιν ότι δεν περνάει τελωνείο, οπότε αυτή η τιμή είναι τελική. Απλά θα καθυστερίσει να έρθει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarama είπε

Απο triangleLabs είπαμε... όχι απο Geetech. 15€ απο Κίνα (εγώ το είχα πάρει λιγότερο γιατί το πρόλαβα πριν τον νόμο μετο ΦΠΑ). Υπόψιν ότι δεν περνάει τελωνείο, οπότε αυτή η τιμή είναι τελική. Απλά θα καθυστερίσει να έρθει.

 

το πήρα κι γω :) 

ποιο bracket χρησιμοποίησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Daredevil είπε

το πήρα κι γω :) 

ποιο bracket χρησιμοποίησες?

Εγώ έχω ακόμα έναν ταπεινό Anet A8...  με το 3D touch για να μην παρεξηγούμε (και να νομίζετε ότι απλά κάνω διαφήμιση)... bracket εδώ: https://www.thingiverse.com/thing:2773637

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. 

Αποφάσισα την πολύμηνη σκέψη μου να ασχοληθώ με την τρισδιάστατη εκτύπωση να την κάνω πράξη. 

Έχω εδώ και λίγες μέρες πού όσο μπορώ ενημερώνομαι. 

Έχω κατάληξη σε εκτυπωτή creality. V2 ή pro;

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε μάρκα ώστε να δουλεύει όσο το δυνατόν αξιόπιστα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2021 στις 10:27 ΠΜ, nkarama είπε

Απο triangleLabs είπαμε... όχι απο Geetech. 15€ απο Κίνα (εγώ το είχα πάρει λιγότερο γιατί το πρόλαβα πριν τον νόμο μετο ΦΠΑ). Υπόψιν ότι δεν περνάει τελωνείο, οπότε αυτή η τιμή είναι τελική. Απλά θα καθυστερίσει να έρθει.

 

Δεν νομίζω να συμφέρει, θα βγει τα διπλά σχεδόν..

Προσπάθησα να τυπώσω κάτι με PLA και στην μέση της εκτύπωσης μου βγάζει αυτό το σφάλμα

Το έκανα επανεκκίνηση, δοκίμασα πάλι μου έβγαλε το ίδιο. Έβγαλα μύτη καθάρισα, pid autotune hotend. Αργεί να ανεβάσει μετά τα 210 κ όταν πάει 220+ πάπαλα...

263391865_678099976879717_2658489629758857748_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

Δεν νομίζω να συμφέρει, θα βγει τα διπλά σχεδόν..

Γιατί το λες? 

https://www.aliexpress.com/item/32949450525.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1eab7137QaP4Zv&algo_pvid=72b8ece2-ce76-4066-bf5f-3d8f0fde7677&algo_exp_id=72b8ece2-ce76-4066-bf5f-3d8f0fde7677-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000025395041343"}

13 ευρώ. Δωρεάν μεταφορικά και περιλαμβάνει ΦΠΑ. Οπότε ούτε τελωνείο περνάει, ούτε τα ΕΛΤΑ ζητάνε προμήθειες για την επιβολή ΦΠΑ. Τελική 13 ευρώ... 

 

18 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

Προσπάθησα να τυπώσω κάτι με PLA και στην μέση της εκτύπωσης μου βγάζει αυτό το σφάλμα

Γιατί τόσο πολύ για PLA? 235? πάρα πολύ το βρίσκω... Φαίνεται ότι το Hotend σου ζορίζετε να πιάσει αυτή τη θερμοκρασία. Το συγκεκριμένο λάθος βγαίνει όταν ο ρυθμός θέρμανσης του hotend δεν είναι ο αναμενόμενος. Το firmware απο πριν είναι ρυθμισμένο να αντιλαμβάνετε έναν συγκεκριμένο ρυθμό θέρμανσης πχ 10 βαθμούς το λεπτό (παράδειγμα δίνω). Αν μέσα σε ένα λεπτό η θερμοκρασία στο Hotend δεν ανέβει κατα 10 βαθμούς, το σύστημα θεωρεί ότι έχεις κάπου πρόβλημα και σταματάει τα πάντα για να αποφύγει φωτιές και άλλα τέτοια δυσάρεστα. 

Φαντάσου ας πούμε το heater element να έχει χαλαρώσει και να έχει φύγει απο το heatblock. Αν δεν υπήρχε αυτή η προστασία, το heater θα ζεσταινόταν συνέχεια και μπορεί να ακούμπαγε καλώδια κτλ και να τα έκαιγε... 

Στην περίπτωση σου, θα δοκίμαζα να μονώσω με τα "καλτσάκια" σιλικόνης το heatblock, θα μείωνα την ταχύτητα του ανεμιστήρα ή θα έπερνα ένα ελαφρά ισχυρότεο heater element.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω σκέψεις για Prusa XL με 2 κεφαλές. Μ' ενδιαφέρει πολύ η δυνατότητα 2 υλικών (για soluble supports) αλλά και ο πιο μεγάλος όγκος. Αυτή τη στιγμή έχω MK3/S (χωρίς MMU).

Έχει σκεφτεί κανείς παρόμοια κίνηση, είτε προερχόμενος από Prusa, ή οποιονδήποτε άλλο; 

Γνώμες, απόψεις, ίσως inside info, leaks; Είναι αρκετά τα 2,500€. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...