Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Βγαλε ενα βιντεο για να δουμε λιγο τι εννοεις ζοριζετε

3 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

Ο ήχος που ακούγετε ειναι από το μοτερ του Ε. Δεν είναι πολύ καλό το Βιντεο αλλά νομίζω μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και το retract ισως θελει ρυθμιση και το speed και το distance....ποσο το εχεις τωρα ??

ομως πρεπει να ξερεις τι αμπερ  δινεις στο μοτερ ...ειναι βασικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostasbm είπε

και το retract ισως θελει ρυθμιση και το speed και το distance....ποσο το εχεις τωρα ??

ομως πρεπει να ξερεις τι αμπερ  δινεις στο μοτερ ...ειναι βασικο

Λοιπόν το μοτέρ είναι 1.2 αμπέρ και οι ρυθμίσεις που έχω για το retract είναι:

244971782_947436569521368_3661292768419072680_n.jpg.db5d29e29d67dd3a27322b1104505505.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5mm για direct είναι πολύ εγώ να πω κάτι άλλο δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ οπότε αν έχει αναφερθεί sry το το Idler screw το έχεις δει ότι πιέζει σωστά το νήμα και δεν γλιστράει εμένα μου έκανε το ίδιο ήχο και με το που το έσφιξα λίγο το Idler  ήταν μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

5mm για direct είναι πολύ εγώ να πω κάτι άλλο δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ οπότε αν έχει αναφερθεί sry το το Idler screw το έχεις δει ότι πιέζει σωστά το νήμα και δεν γλιστράει εμένα μου έκανε το ίδιο ήχο και με το που το έσφιξα λίγο το Idler  ήταν μια χαρά

Δεν φαινεται καλά στο video bowden διάταξη εχω. Ναι έχω τσεκάρει ότι δεν γλιστράει το νήμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Λοιπόν το μοτέρ είναι 1.2 αμπέρ και οι ρυθμίσεις που έχω για το retract είναι:

244971782_947436569521368_3661292768419072680_n.jpg.db5d29e29d67dd3a27322b1104505505.jpg

δοκιμασε να κατεβεις στο retraction distance apo 5 σε 4,5 και μετα 4 και παρακολουθησε αν σου κανει τα ιδια μετα θα πειραξεις το speed απο 40 na katebeiw 1 μοναδα τη φορα ...

τα αμπερ μου φαινονται πολλα....δοκιμασε λιγο απο 900 mah και ανεβαινεις 50mah τη φορα,εγω σε direct sta 850 ειμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξες μοτέρ? αν ναι θα πρέπει να αλλάξεις και το ρεύμα λειτουργίας απο το firmware ώστε να ταιριάζει το ρεύμα λειτουργίας του νέου μοτέρ.

Ο θόρυβος μου θυμίζει χαμένα βήματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2021 στις 6:00 ΜΜ, kostasbm είπε

δοκιμασε να κατεβεις στο retraction distance apo 5 σε 4,5 και μετα 4 και παρακολουθησε αν σου κανει τα ιδια μετα θα πειραξεις το speed απο 40 na katebeiw 1 μοναδα τη φορα ...

τα αμπερ μου φαινονται πολλα....δοκιμασε λιγο απο 900 mah και ανεβαινεις 50mah τη φορα,εγω σε direct sta 850 ειμαι 

Για να κλείσω προς το παρών το πρόβλημα που ανέφερα καθώς μμε την συνδρομή σας (μάλλον) το έλλησα, και για να υπάρχει σαν λύση για οποιον ενδιαφέρεται έκανα τα εξής:

1) 850 mah και όχι γιατί το άλλαξα, αλλά  δεν ξέρω τι είχα δει την πρώτη φορά αλλά εν τέλη μέσα στον κώδικα αναφέρεται ότι ειμαι στα 850.
2) Retraction lenght από 5 στο 6
3) Retraction Speed από 40 στο 20

Σας ευχαριστώ για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xairete.egw exw ena allo provlima sxetika me to vayimo..xrisimopoiw akrilikes mpogies,akrilika spray gia vayimo pla model.vgenoun poli omorfa alla an gratzounithei feugei i mpogia.vazw primer kai meta mpogia.kai meta verniki.kai pali an gratzounithei feugei i mpogia.gnwrizete gia pio logo?i ti tha mporousa allo na prospathisw??

Επεξ/σία από Antri05
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D1mm1s είπε

Για να κλείσω προς το παρών το πρόβλημα που ανέφερα καθώς μμε την συνδρομή σας (μάλλον) το έλλησα, και για να υπάρχει σαν λύση για οποιον ενδιαφέρεται έκανα τα εξής:

1) 850 mah και όχι γιατί το άλλαξα, αλλά  δεν ξέρω τι είχα δει την πρώτη φορά αλλά εν τέλη μέσα στον κώδικα αναφέρεται ότι ειμαι στα 850.
2) Retraction lenght από 5 στο 6
3) Retraction Speed από 40 στο 20

Σας ευχαριστώ για τη βοηθεια

για ολα υπαρχουν λυσεις.....το bowden setup θελει ψαξιμο περισσοτερο....κοιτα τις θερμοκρασιες σου για να εχεις πληρη εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Antri05 είπε

Xairete.egw exw ena allo provlima sxetika me to vayimo..xrisimopoiw akrilikes mpogies,akrilika spray gia vayimo pla model.vgenoun poli omorfa alla an gratzounithei feugei i mpogia.vazw primer kai meta mpogia.kai meta verniki.kai pali an gratzounithei feugei i mpogia.gnwrizete gia pio logo?i ti tha mporousa allo na prospathisw??

θες primer πριν το βαψιμο. primer -> ελαφρυ τριψιμο με 2000-3000 και βαψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://ibb.co/rc0G5r2

https://ibb.co/nRLWNKb

https://ibb.co/NW9xCYb

https://ibb.co/Gc6kxNw

https://ibb.co/QbbWkzj

https://ibb.co/rxp3nbN

Αποφάσισα να ξεκινήσω το 3d printing και εγώ και κατέβασα τα δωρεάν αρχεία από εδώ https://www.eclipson-airplanes.com/modela . Από χθες τον έχω λιώσει. Τυπώνω με προτεινόμενες ρυθμίσεις και ιδού τα αποτελέσματα, θεωρώ πολύ καλά. Το άσπρο είναι της συσκευασίας και το μπλε είναι της Prima Value. Σκέφτομαι για ποικιλία στα χρώματα να πάρω και ένα κόκκινο PLA της GEMBIRD που είναι σε προσφορά στα 17,9ε. Τι λέτε αξίζει?

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Antri05 είπε

Xairete.egw exw ena allo provlima sxetika me to vayimo..xrisimopoiw akrilikes mpogies,akrilika spray gia vayimo pla model.vgenoun poli omorfa alla an gratzounithei feugei i mpogia.vazw primer kai meta mpogia.kai meta verniki.kai pali an gratzounithei feugei i mpogia.gnwrizete gia pio logo?i ti tha mporousa allo na prospathisw??

Exw valei primer to exw kanei me gualoxarto kai exi mia wraia ufi.to xanakanw me primer kai meta me mpogia akriliki ,i spray!!kai stegnwni vazw verniki alla an t gdarw feugei i lpogia!!ti allo mporo na kanw??voitheia plis

Xairete.vazw primer to kanw me gualoxarto kai kanei kia wra ufi meta to xanakanw me primer kai meta me mpogia akriliki i me spray.kai otan stegnwsi vazw verniki.otan t gdarw omos feugei i mpogia pali..

Help plis!!

Se euxaristw g tin apantisi

Xairete exw dei kapoio model sas kai eida oti to vayate me mpogies

Kai exw ena mikro provlima.oi mpogies kai to spray einai akrilika alla den kathontai kala.vazw kai primer kai verniki alL otan ti gdarw i mpogia feugei.gnwrizete gia poio logo kai ti prepei na kanw?

Xairete.exw provlima me ta model mou otan stegnwsoun kai ta gdarw i mpogia feugei gnwrizete mipws to logo??vazw kai primer kai verniki alla pali t idio.gnwrizete g poio logo i ti mporo na aknw allo??

καταρχας τι ειδους ακρυλικα χρησιμοποιεις? μοντελισμου η ζωγραφικης? Εχουν τεραστια διαφορα.

Δευτερον ολα τα ακρυλικα θελουν αρκετες μερες μεχρι να αποκτησουν την μεγιστη αντοχη τους.

Το ιδιο και για τα βερνικια.

Το θεμα ειναι να μην φευγει η μπογια οταν πιανεις το μοντελο και να αντεχει το χρωμα στο περιβαλλον. Εαν παω με το νυχι και του γ....ω τα πρεκια ε λογικο. Πηγαινε με το νυχι και τραβα πανω σε αμαξι. Δεν θα το δεις αλλα το σημαδι θα υπαρχει. Και μιλαμε για αρκετα πιο ακριβα βερνικια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...