Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/12/2021 στις 6:40 ΜΜ, stamas είπε

Αν εκτυπώνεις από microsd, δοκίμασε άλλη ή αν χρησιμοποιείς octoprint ή εκτυπώνεις απ' ευθείας από το pc δοκίμασε άλλο καλώδιο.

Ή το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις το combing στο cura αν δεν το έχεις ενεργοποιήσει

Αυτό έφταιγε. Δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου! Μπράβο!

Το θέμα τώρα είναι να δω τι πρέπει να κάνω για να δουλεύει και το octoprint. Πιθανόν να φταίει το usb καλώδιο. θα δοκιμάσω κάποιο άλλο και ελπίζω να πάει καλά...

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Αυτό έφταιγε. Δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου! Μπράβο!

Το θέμα τώρα είναι να δω τι πρέπει να κάνω για να δουλεύει και το octoprint. Πιθανόν να φταίει το usb καλώδιο. θα δοκιμάσω κάποιο άλλο και ελπίζω να πάει καλά...

Ευχαριστώ!!!

Αν εχεις plugins στο octoprint απεγκατέστησε τα και δοκίμασε να δεις αμα φτιάξει. Αν φτιάξει τότε έφταιγε κάποιο απ τα plugins. Δοκίμασε και αλλο καλωδιο. Αλλιως ξανα κανε εγκατάσταση το octoprint

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παλικάρια. Θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιον που κατέχει το 3d design λίγο γιατί είμαι κάπως στόκος εγώ.

Έχω αυτό το αρχείο stl το οποίο είναι μια στρογγυλή βάση 25mm για μινιατούρες dnd. Θα ήθελα από κάτω και στο κέντρο να αφήσω ένα στρογγυλό κενό για μαγνητάκι μεγέθους 8x2 mm.

Μπορεί κάποιος να το κάνει ή έστω να μου δώσει οδηγίες ή κάποιο λινκ στο youtube για κάποιο ελεύθερο πρόγραμμα όπως meshmixer κτλ; Προσπάθησα μόνος μου , αλλά αντί για μια τρύπα στη βάση έκανα μια τρύπα στο νερό 😁.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2021 στις 12:09 ΠΜ, stamas είπε

Αν εχεις plugins στο octoprint απεγκατέστησε τα και δοκίμασε να δεις αμα φτιάξει. Αν φτιάξει τότε έφταιγε κάποιο απ τα plugins. Δοκίμασε και αλλο καλωδιο. Αλλιως ξανα κανε εγκατάσταση το octoprint

Το Ocltolapse έκανε τη ζημιά. Το πιθανότερο είναι ότι δε το είχα σετάρει εγώ σωστά. 

Και πάλι ευχαριστώ. Δε θα πήγαινε το μυαλό μου με τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ρε παιδιά ποιά μάρκα  pla είναι η πιο αξιόπιστη; Οι τιμές πάνω κάτω ίδιες είναι εκεί κοντά στο 20άρικο για 1κιλό.

Στο σκρουτζ οι κριτικές είναι σχετικά λίγες.

Ποιο χρησιμοποιείτε εσεις και είστε ευχαριστημένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο είναι αυτό που σου κάνει δοκίμασε και βγάλε απόφαση δεν το λέω ειρωνικά,σε άλλους το devil,esun το θεωρούν κορυφαίο για εμένα που πήρα μια φορά να δοκιμάσω και το μετάνιωσα και το θεωρό χάλια και προτιμώ το prusament η EasyPrint αλλά για άλλους μπορεί να μην αξίζουν τα λ7 τους,και ξαναγυρνάω σε αυτό που είπα ότι σου κάνει εσένα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

που θα βρουμε 500kohm thermistor οεο? :)

Εισαι σιγουρος οτι ειναι 500kohm?

100αρια ειναι τα περισσοτερα

https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/thermistors/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Εισαι σιγουρος οτι ειναι 500kohm?

100αρια ειναι τα περισσοτερα

https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/thermistors/

Το ξερω για αυτο παραξενευομαι, ο thermistor που εχει το Bed και τα εφτυσε  ( ναι μη με κραξετε, davinci 1.0 pro) δειχνει ambient στα 470k. Εβαλα 100k απο e3d hotend  και μου δειχνει ambient 60 :) . ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρονικος.   Επειδη λοιπον τωρα ξεκιναει απο 60 στην ουσια το bed παει μεχρι 35 κελσιου μετρημενα ενω δειχνει 91 στην οθονη , δεν μπορω να τυπωσω :).

Σε σειρα μπορω να βαλω 3 100αρηδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Το ξερω για αυτο παραξενευομαι, ο thermistor που εχει το Bed και τα εφτυσε  ( ναι μη με κραξετε, davinci 1.0 pro) δειχνει ambient στα 470k. Εβαλα 100k απο e3d hotend  και μου δειχνει ambient 60 :) . ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρονικος.   Επειδη λοιπον τωρα ξεκιναει απο 60 στην ουσια το bed παει μεχρι 35 κελσιου μετρημενα ενω δειχνει 91 στην οθονη , δεν μπορω να τυπωσω :).

Σε σειρα μπορω να βαλω 3 100αρηδες?

Ισως να μπορεσεις να παιξεις με καμια αντισταση σε σειρα.Θα προτεινα να ρωτησεις στο hlektronika.gr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, NTC Labs είπε

Το ξερω για αυτο παραξενευομαι, ο thermistor που εχει το Bed και τα εφτυσε  ( ναι μη με κραξετε, davinci 1.0 pro) δειχνει ambient στα 470k. Εβαλα 100k απο e3d hotend  και μου δειχνει ambient 60 :) . ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρονικος.   Επειδη λοιπον τωρα ξεκιναει απο 60 στην ουσια το bed παει μεχρι 35 κελσιου μετρημενα ενω δειχνει 91 στην οθονη , δεν μπορω να τυπωσω :).

Σε σειρα μπορω να βαλω 3 100αρηδες?

Το firmware φορας?

Αν έχεις marlin το αλλάζεις και θα είσαι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...