Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
8 λεπτά πριν, nkarama είπε

extruder calibration σε mm/sec δεν έχω ξανακούσει... Συνήθως βήματα ρυθμίζουμε για 1mm....

 

Αν εχω καταλαβει καλα εννοει τα  estep

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα να αλλαξω nozzle σε ender 3 pro και μαλλον "εφαγα" τα thread απο το heatblock, δεν βιδωνει καθολου το καινούργιο nozzle επανω.

Δεν βλεπω ομως καπου να μπορω να βρω ανταλλακτικά, μονο ολόκληρο hotend, ποια ειναι συμβατα; ender 3 max, cr10?

Αυτό κάνει;

https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/extruders/mk10-hotend-kit-aluminum-block-throat-m7-brass-nozzle-0.4mm/

Επεξ/σία από stavrakas92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Λογικα ολοι οι ender 3 το ιδιο εχουν.

Πηγαινε και παρε ενα απο grobotronics,κανα διευρω εχει αν θυμαμαι καλα.

Δεν βλεπω κατι στο grobotronics και επειδη ειμαι κ επαρχία,και θα πρέπει να το στείλουν, αν ταιριάζει το παραπανω θελω να παρω και filament (esun pla που με βολεψε),οποτε με ψηνει η παραγγελία απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stavrakas92 είπε

Δεν βλεπω κατι στο grobotronics και επειδη ειμαι κ επαρχία,και θα πρέπει να το στείλουν, αν ταιριάζει το παραπανω θελω να παρω και filament (esun pla που με βολεψε),οποτε με ψηνει η παραγγελία απο εκεί.

Εχει αλλα δεν εχουν αποθεμα.

Ισως ταιριαζει αυτο,παρε και ενα τηλ να ρωτησεις

https://grobotronics.com/extruder-heating-block-e3d-v6-for-probe-thermistor.html

ΥΓ.Μπα δε ταιριαζει αυτο.Δε βλεπω καποιο διαθεσιμο που να ταιριαζει αλλα δε χανεις κατι να παρεις ενα τηλ.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stavrakas92 είπε

Δεν βλεπω κατι στο grobotronics και επειδη ειμαι κ επαρχία,και θα πρέπει να το στείλουν, αν ταιριάζει το παραπανω θελω να παρω και filament (esun pla που με βολεψε),οποτε με ψηνει η παραγγελία απο εκεί.

Αν δεν κάνω λάθος ο Ender έχει MK7 heatblock...

Edit: Λάθος μου.. ΜΚ8 έχει... 

https://www.creality3dshop.eu/collections/3d-printers/products/creality3d-ender-3-pro-high-precision-3d-printer?gclid=CjwKCAiA4veMBhAMEiwAU4XRr4Too6w718pQ2eZvzvL2oLeYFmznWgT1NLc8vDXxZRwaUN6dak854hoCtN4QAvD_BwE#:~:text=6. Patent Technology%3A MK8 Extruder greatly reduces plugging risk and bad extrusion%3B Patent Technology%3A V Slot with POM wheel make it move noiseless%2C smoothly and durable

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nkarama είπε

Νομιζω το mk8 ειναι για τον extruder.

Παιζει να βολευει να αλλαξω ολοκληρο το hotend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2021 στις 1:29 ΜΜ, kostasbm είπε

οταν εκανες calibration εβγαζε λιγοτερο η περισσοτερο νημα απο αυτο που του ελεγες??? και αν εβγαζε λιγοτερο σου λεει το μηχανημα ποσο να το αυξησεις η το υπολογισες ???

 επισης να κανεις και pid calibration....

Έκανα και πάλι αντιμετωπίζω το ίδιο.. Υπάρχουν κενά ανάμεσα στην εκτύπωση..προχωράει κ δεν ενώνεται, γεμίζει το υλικό..Under extrusion λέγεται?Βλέπω βιντάκια μήπως βρω κάποια λύση

259393558_10228034277941594_5667566238653538029_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σταθερά ναι, αν το αφήσω να χτίσει κ παραπάνω γραμμές, γεμίζει μερικά κενά αλλά μερικά μένουν..Είναι σαν χαρτί αυτό το υλικό...Υποτίθεται γεμίζει αν τυπώνεται σε υψηλές θερμοκρασίες, λες να αυξήσω θερμοκρασίες; Τα αρχεία είναι έτοιμα, αγορασμένα. Δεν ασχολήθηκα με ρυθμίσεις...

Το filament έχει πάχος 1,70-1,71 που μέτρησα, μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι?

 

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

Σταθερά ναι, αν το αφήσω να χτίσει κ παραπάνω γραμμές, γεμίζει μερικά κενά αλλά μερικά μένουν..Είναι σαν χαρτί αυτό το υλικό...Υποτίθεται γεμίζει αν τυπώνεται σε υψηλές θερμοκρασίες, λες να αυξήσω θερμοκρασίες; Τα αρχεία είναι έτοιμα, αγορασμένα. Δεν ασχολήθηκα με ρυθμίσεις...

Το filament έχει πάχος 1,70-1,71 που μέτρησα, μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι?

 

βγαλε το nozzle, βαλε να κανει extrude 100mm filament και δες ποσο περασε. για να δεις οτι τα steps σου ειναι καλα.

κανε το ιδιο με nozzle και temps που θες. δες ποσο βγανει και κανεις και παλι αναλογα.

δεν υπαρχει αλλο calibration για το προβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δοκιμάσω κ αυτό που προτείνεις κ επανέρχομαι. άφησα να προχωρήσει ο δοκιμαστικό κύβος από εδώ

https://www.thingiverse.com/thing:3319134

και αυτό είναι το αποτέλεσμα. Profile cura χρησιμοποίησα το προτεινόμενο από εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=G3VlDR9KdGw

Δοκίμασα κ 2η εκτύπωση με 240/60 θερμοκρασία, λίγο υψηλότερη κατά 5 βαθμούς hotend και νομίζω βγαίνει λίγο καλύτερα. Στην φωτό με τις 235/60 θερμοκρασίες..Εκτός αν τυπώνω έτσι κ μετά στοκάρω ή βάψω αλλά μετά δεν ξέρω πόσο θα βαρύνει..

 

260172644_10228041609124869_8605443619815081783_n.jpg

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...