Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Έχεις κάνει καθόλου υπολογισμούς για το κόστος σε βαφές πινέλα και ότι άλλο χρειάζεται για να φτιάξεις φιγούρες? Θα ήταν χρήσιμο να ξέρει κάποιος που ξεκινάει και θέλει να φτιάξει τέτοιες φιγούρες πόσα λεφτά θα δαπανήσει πέρα από την αγορά του εκτυπωτή και των filaments. 

Το μεγαλυτερο κόστος είναι αρχική αγορά των χρωμάτων. Πχ εγώ παίρνω τα vallejo. 2,70e το ενα.. για να τα αδιασεις όμως το μπουκαλάκι θέλεις παρα παρα πολυ βαψιμο. Δηλαδή κόστος για να βάψεις μια φιγουρα παιζει να ειναι και 20 σεντς. Το κόστος είναι αρχική αγορά. Πέντε πέντε που τα αγοράζω έχω μαζέψει καπου 70 διαφορετικα χρώματα μπουκαλάκια. Μετά δεν υπάρχει κόστος γιατι θελει τόνους φιγουρες για να αδειάσουν. Αντε να σου αδιασει μετά από καιρό 1 βασικό χρωμα ,πχ μαύρο, κόκκινο,μπλε κτλπ.

Φαντασου εχω ένα χρόνο που αγοράζω σιγά σιγά  χρώματα και δεν εχει αδειάσει κανενα 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Έχεις κάνει καθόλου υπολογισμούς για το κόστος σε βαφές πινέλα και ότι άλλο χρειάζεται για να φτιάξεις φιγούρες? Θα ήταν χρήσιμο να ξέρει κάποιος που ξεκινάει και θέλει να φτιάξει τέτοιες φιγούρες πόσα λεφτά θα δαπανήσει πέρα από την αγορά του εκτυπωτή και των filaments. 

 

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Έχεις κάνει καθόλου υπολογισμούς για το κόστος σε βαφές πινέλα και ότι άλλο χρειάζεται για να φτιάξεις φιγούρες? Θα ήταν χρήσιμο να ξέρει κάποιος που ξεκινάει και θέλει να φτιάξει τέτοιες φιγούρες πόσα λεφτά θα δαπανήσει πέρα από την αγορά του εκτυπωτή και των filaments. 

Τετοια βαψιματα δεν ειναι κατι που μπορει ο καθενας να κανει , θελει πολυ δουλεια και εξασκηση για να μαθεις να κανεις σκιες στα αντικιμενα

εχει σε καλες μαρκες 3-4 ευρω τα 18ml

εχει και κινεζικα του 5 ευρω καμια 15αρια χρωματα

το θεμα ειναι τι εμπειρια εχεις και τι ακριβως θελεις να κανεις

Αν ξεκινας τωρα χρωματα απο κινα η γενικα κατι φτηνο θα ειναι καλυτερα για να μην το μετανιωσεις μετα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενα καθαρό βαψιμο συνήθως είναι και άσχημο η φενεται ψεύτικο. Αυτό που ζωντανεύει το αντικείμενο ειναι η σκιές, βρωμιές γδαρσιες κτλπ κτλπ.

Πχ το τσεκούρι του kratos που ποσταρα παραπάνω. Αυτό που το κάνει να με μπερδευει και μενα που το έβαψα και να νομιζω οτι ειναι ξύλινο ειναι οι μαυριλες που εχει πάνω στο ξύλο και καλα από την χρήση,  η στο μεταλλο. Απλά ένα πινέλο με εντελως μια ιδέα μαύρο πάνω του και απλα το τρίβεις πάνω στο καφέ   Βεβαια είμαι και εγω άσχετος ακόμα αλλά παρακολουθώ βιντεακια στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*τωρα ότι και νανε παραγγειλα γιατι ειχε μονο 1 στοκ .τον flsun super racer με paypal. 560 ευρώ  Με μεταφορικά. Είχε και το αμαζον de 1 στοκ αλλά ήθελε 160 ευρώ μεταφορικά.δηλαδη 660 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

*τωρα ότι και νανε παραγγειλα γιατι ειχε μονο 1 στοκ .τον flsun super racer με paypal. 560 ευρώ  Με μεταφορικά. Είχε και το αμαζον de 1 στοκ αλλά ήθελε 160 ευρώ μεταφορικά.δηλαδη 660 ευρω

Φιλε μου τον εχει και στο Βanggood 435 απο αποθήκη στην Τσεχια.

https://gr.banggood.com/FLSUN-Super-Racer(SR)-3D-Printer-260mmX330mm-Print-Size-Fast-Print-or-Three-axis-Linkage-with-3_5inch-DANGLY-Touch-Screen-or-Removable-Crystal-Lattice-Glass-Hotbed-or-Dual-Drive-Extruder-p-1844899.html?akmClientCountry=GR&cur_warehouse=CZ&ID=47184

και με αυτο το κουπονι BG8a630f αφαιρει αλλα 27 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stamas είπε

Φιλε μου τον εχει και στο Βanggood 435 απο αποθήκη στην Τσεχια.

https://gr.banggood.com/FLSUN-Super-Racer(SR)-3D-Printer-260mmX330mm-Print-Size-Fast-Print-or-Three-axis-Linkage-with-3_5inch-DANGLY-Touch-Screen-or-Removable-Crystal-Lattice-Glass-Hotbed-or-Dual-Drive-Extruder-p-1844899.html?akmClientCountry=GR&cur_warehouse=CZ&ID=47184

και με αυτο το κουπονι BG8a630f αφαιρει αλλα 27 ευρω

Τωρα την έκανα..  το έχει ήδη στείλει μεσα σε 4 ώρες. Δεν πειράζει θα ερθει και γρήγορα. Αυτό που θέλω είναι να μην μετανιώσω για την αγορά ,ελπίζοντας ότι είναι καλός εκτυπωτης και να μην έχω κάποια προβλήματα που αντιμετώπισα/ζω με τον ender

Ορίστε.. 42 ώρες χαμένες σήμερα. Δεν ξέρω τώρα γιατί εβγαλε αυτές τις γραμμές. Να πεις 2- 5 ώρες χαμένες οκ.. 42...

20220527_174440.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stamas είπε

Φιλε μου τον εχει και στο Βanggood 435 απο αποθήκη στην Τσεχια.

https://gr.banggood.com/FLSUN-Super-Racer(SR)-3D-Printer-260mmX330mm-Print-Size-Fast-Print-or-Three-axis-Linkage-with-3_5inch-DANGLY-Touch-Screen-or-Removable-Crystal-Lattice-Glass-Hotbed-or-Dual-Drive-Extruder-p-1844899.html?akmClientCountry=GR&cur_warehouse=CZ&ID=47184

και με αυτο το κουπονι BG8a630f αφαιρει αλλα 27 ευρω

Ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή, ο συγκεκριμένος ή ο creality s1 pro? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή, ο συγκεκριμένος ή ο creality s1 pro? 

Και εγω ανάμεσα στον s1 pro και αυτόν ήμουν. Και τον prusa αλλά εκεί ανεβαίνει πολύ.

Δεν πήγα στον s1 pro γιατι δεν ήθελα πάλι ροδάκια μπόσικα κτλπ

Αν ειναι καλός αυτος που θα μου έρθει δεν θα ξαναπροτινω σε κανέναν started prints με 200 ευρώ. Απογοήτευσε και η χαλάς μετά τα διπλα σε αναβαθμίσεις και σου στοιχίζει παραπάνω η το παρατας

Ήδη και γιαυτον που παραγγειλα διαβαζω οτι ο extruder του παρόλο που είναι dual gear  δημιουργεί all around προβλήματα. Κοιτάζω να παραγγείλω άλλον πριν καν έρθει. Προτιμώ να χαλάσω 50 ευρώ παραπάνω  παρα να χάνω πχ 42 ώρες εκτυπωση όπως ποσταρα πιο πάνω. Ρευμα χαμένο,υλικά, και ξενερωμα.  Και έχει γίνει πάμπολλες φορες

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα θέλω τα φώτα σας είμαι ανάμεσα στον enden 3 v2 και στον 3 max .. ποιον να διαλέξω για πρώτο εκτυπωτή και πειράματα ;

Δηλ θα ήθελα να μάθω ποιος αντέχει σε θερμοκρασίες, περισσότερα υλικά για εκτύπωση και καλύτερα αποτελέσματα .. ποιος είναι πιο premium , γενικά κάτι τετοιες Λεπτομέρειες με ενδιαφέρουν.

 

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις prusa?στο λέω γιατί εγώ με το μίνι μετά από πολλά κιλά ακόμα δεν έχω κάτι να πω κακό απλα πατάς να τυπώσει και ξερω ότι θα βγει πενα,η Jena που έβαλα είναι τυπωμένη με petg

20220528_063359.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

Γιατί δεν παίρνεις prusa?στο λέω γιατί εγώ με το μίνι μετά από πολλά κιλά ακόμα δεν έχω κάτι να πω κακό απλα πατάς να τυπώσει και ξερω ότι θα βγει πενα,η Jena που έβαλα είναι τυπωμένη με petg

20220528_063359.jpg

ωραια εκτυπωση δεν λεω αλλα δεν με βολευουν οι διαστασεις του...και πιο πολυ κοιταω τον Max γιατι μου δινει μεγαλο υψος ..

επισης θα ηθελα να μαθω αν μπορω να εκτυπωσω abs καλυτερο στον max η στον v2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώμη μου οποίος έχει ήδη πριντερ ...αν πάει σε έτοιμο θα πάει σε κάτι ακριβό και υπάρχουν αρκετές εταιρειες

αν όμως πιάνουν τα χέρια του θα πάει σε custom ...υπαρχουν 3-5 μοντελα που σεχουν τρομερες κοινοτητες και υποστηριξη

το πλεονεκτήμα των custom ειναι οτι εχουν πολυ στιβαρο πλαισιο και παρχουν σε διαφορες διαστασεις ...απο 20χ20 μεχρι 50χ50 ..προσωπικα εχψ 22χ22 και 32χ32   και με καλυπτουν

όποτε εχοντας ένα στιβαρό πλαίσιο μπορούμε να αξιοποιήσουμε τις υπόλοιπες dυνατοτητες των περιφερειακών(nozzle,extruder ,μοτερ,μητρικη)  που επιλεγεις αναλογα με τα νηματα που χρησιμοποιεις,που δεν τα βρισκεις σε πολλα ετοιμα πριντερ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakm είπε

Καλησπέρα βάζω και τρίτο μοντέλο στη λίστα 5pro , 3 v2 , 3 max αυτές είναι οι επιλογές μου αρα ποιον να επιλέξω ;

Τι θέλεις να εκτυπωνεις; φιγουρες η εξαρτηματα κτλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...